zayıflken spora başlayınca

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve lucesgo tarafından 21 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. lucesgo

lucesgo Üye

Beğenileri:
    32
    Ödül Puanları:
    38
    şimdi ben arkadaşımla başladım ama kendim kadar onuda düşünmeliyim
    ve bunun için sizlere 1-2 sorum olacak arkadaşım 173 e 46 kilo civarı bir şey kilosu 46 da boyu 1-2 cm oynayabilir...bu arada yaşı 15 kemikleri gelişmemiş olabilirmi benimde yaşım 15 ocakta 16 girecek
    1.body başladıktan 1 ay sonra deadlift squat gibi hareketleri azda olsa yapmalımı yoksa 2-3 ay geçtikten sonra sadece makine ve dumbell larla çalıştıktan sonra 5-6 kiloda almış olur sonra barla deadlift filan yapsınmı bunu zamanı nasıl olmalı...
    2. gerçekten çok zayıf direk 2.5 kiloluklarla çalışacak boş olimpik barla 1 tekrar yapamaz bile ama 2-3 ay geçtikten sonra hayliyle güçlenecek ve barla yapılan pressler kemik ve eklemlerine zarar verirmi?

2. mbcoskun1

mbcoskun1 Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Antalya/Konya
    Yakın zamanda doktor kontrolünden geçmediyse bence en yakın zamanda doktora görünmeli hastalığı olabilir çünkü kilosu gerçekten çok az 170 üzerinde boyu olan bi insanın en az 60 kilosu olması lazım ki bu bile az olabiliyor kişiden kişiye değişebilir.

Squat deadlift e gelincede zamanla kilo alıp kaslarını geliştirirse pek bi sakınca olmaz ama bi 3-4 aya anca toparlar diye düşünüyorum

3. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Squatın boy uzamasına veya gelişime engel olacağını sanmıyorum, olsa bile çok yüksek kilolarda olur ve arkadaşının şimdilik böyle bir sorunu yok. Deadlift zaten kemiklere yukarıdan basınç uygulamıyor, çekme hareketi, bench press de boyu etkilemez. Bana sorarsan arkadaşın şu anda kafasını buzdolabına sokup gördüğü herşeyi yesin, yiyemediği, midesinin almadığı yerde süt içsin (1-2 bardaktan bahsetmiyorum, bayağı fazla süt içsin), geberene kadar yesin. Geberdikten sonra biraz daha yesin. Bunları yaparken de formu bozmadan girebileceği en yüksek ağırlıklara girsin. 5 kiloysa 5 kilo, boş barsa boş bar. Eğer iyi yerse ağırlık arttıra arttıra 1 yıl sonra canavara döner.

Starting strength programı batıda özellikle zayıf ergenlere öneriliyor ve hareketin temelini zaten bench press, deadlift ve squat oluşturuyor. Bunlardan hiç boy veya gelişim sorunu yaşayanı duymadım.

lucesgo bunu beğendi.
  4. lucesgo

lucesgo Üye

Beğenileri:
    32
    Ödül Puanları:
    38
    bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim....

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 14:15 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 12:16 ----------

boyunu ynalış söylemisin 173cm değil 168cm olacak kilosu doğru 46 kg 168 e 46...

5. jouvercHARD

jouvercHARD Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Meslek:
    Emre
    merhaba benim boyum 1.75 kilom 47 bodye başladım 4 antreman gittim sizce doktora görünmelimiyim ?
    yaşım 16

Son düzenleme: 21 Ağustos 2013
  6. mbcoskun1

mbcoskun1 Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Antalya/Konya
    Bir süre kilo almaya çalış yiyebildiğin kadar ye proteinli beslen günde yiyebiliyorsan 5-6 tane yumurta ye baktın kilo alamıyorsan o zaman görün

7. çarşı06

çarşı06 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    18
    bence body ye falan gitme.Evinde amuda kalk gez kardeşim.Omuza çalışın sadece. sonra yaşınız 17-18 oldumu ağırlığa dönersiniz..

8. Gkhan_D

Gkhan_D Guest

Kemik gelişiminiz zaten tamamlanmış değil bunu soruyorsan.Kilolara fazla yüklenmemeni öneririm.Burada yiyebildiğin kadar ye diyenler olmuş tecrübeli kişiler 3 büyük öğün yerine 6 küçük öğün tavsiye etmişlerdir yani fazla kasma zaten 1 öğünde yiyebildiğinin en fazlasını ye belli bir miktar protein alınır kalanı da yağ olarak sana geri döner senin anlayacağın tıka basa yeme zaten protein ihtiyacın zamanla arttıkça daha çok yemeye başlarsın ister istemez bünye alışıyor.Beslenme konusunda yiyebildiğin kadar ye politikasını hiç önermiyorum araştırırsan tecrübeli kimselerin yazdıklarını görebilirsin.
    Kemik gelişiminiz konusunda da kemik uçlarında büyüme kıkırdakları(bacaklarda olan) vardır bunlar yumuşaktır boyunun uzamasını sağlar bunlar zamanla sertleşir kemik olur bu gelişiminde 21 yaşlarında bitiyor sanırım etkileyen bir harekette squat diye biliyorum fazla yüklenirsen oranın kemikleşmesi pek muhtemel ondan dolayı fazla ağır girme squatta.

9. lucesgo

lucesgo Üye

Beğenileri:
    32
    Ödül Puanları:
    38
    bu ağırlık max kaç olmalı ?(barsız)

10. Gkhan_D

Gkhan_D Guest

Kişiden kişiye değişir o senin bünyene bağlı, çok da ağır girmenin bir lüzumu yok kendini fazla zorlamayacak bir kiloda çalış.Çalıştığında bacağa binen yükle anlayabilirsin bunu ben 3 senedir yapıyorum mesela squat hiç yüklenmedim 100 kg bile fazla kasmıyor beni ama düşürüyorum baktım fazla zorlanıyorsam.İlk başladığımda yanlış hatırlamıyorsam 50 kg ağır gelirdi gider 30'a düşürür yapardım mesela senin bünyene kalmış.Gaza gelipte kilolalarda bilinçsiz bir şekilde rekora koşayım dememeni tavsiye ederim eğer kemik gelişimini sağlıklı bir şekilde tamamlarsan 20'li yaşlarında pek güzel kilolara girebilirsin.

Sayfayı Paylaş