Zaten her protein tozunda kreatin de varsa...

Konusu 'Supplementler' forumundadır ve nako00 tarafından 20 Aralık 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. nako00

nako00 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Arkadaşlar, hepimiz kreatine çok daha dikkatli yanaşırken, hiçbirimiz belki de kreatinin neyden meydana geldiğini ya bilmiyor ya bilip bu hususa dikkat etmiyor. Arjinin, glisin, metionin'in karaciğerde sentezlenmesinden meydana geliyor aslında kreatinin dediğimiz şey. Ee her protein tozunda bu üç tane amino asit kesinlikle var olduğuna göre tahmini bir ölçekte şu 3 amino asitin toplamı, yani kreatin, ortalama 2 gr kadar var. O zaman sürekli protein tozu kullanan kişiler, aslında sürekli az miktarda kreatin kullandığının farkına varıp, ona göre davranmalı desem de, vazgeçemediğimiz ek besindir protein tozu. 5 senedir bu sporu yapıyorum, 5 senedir neredeyse ayda bir 10 gün ara vererek kullanıyorum. Ama uzun seneler sonra böbrekte ve karaciğerde bir sorunda olmaz mı demeden geçemiyorum. Sadece endişelerimi sizinle paylaşmak istedim...

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 12:03 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 12:01 ----------

Yani bir nevi aslında protein tozu kısmi kreatin gibi de yaklaşmamız lazım diye düşünüyorum içindeki amino asitleri ihtiva ettiğini düşünürsek...Ki öyle..

2. BeachBoy

BeachBoy Üye

Beğenileri:
    4.430
    Ödül Puanları:
    123
    Senin mantığından gidersek yağı , sekeri ve unu yiyince mide de helva olması lazım :) . Şaka bir yana malesef vucut metabolizmasında her zaman iki kere iki dört etmiyor. Zaten yetişkin bir insanın vucudunda ortalama 80g ila 120g civarında creatine bulunmaktadır. Kaldıkı dediğiniz olsa bile 2 gram creatine çok düşük bir dozdur. Yükleme döneminde günlük 20 - 30 g creatine alan arkadaşlarım var.

Böbrekler konusunda ise eğer kullanım şartlarına uyarsanız fazla endişe etmenize gerek kalmaz.

SanctumViatas, FedoR, Pappy ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  3. nako00

nako00 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Haklısın aslında da hani yükleme dönemini anlarım kısa sürede bir anda yüklü miktarda alınıyor. Ama benim bahsettiğim aslında , protein tozunu senelerce kullanıp, (her ay sonunda bir hafta ara verilecek) bir sorun olmayacağını bilebilir miyiz? Yani devamlılığı ve ara vermesi nasıl olmalıdır? Uzun senelerden bahsediyorum ama... Hani şundan emin olabilir miyim? ''Senelerce ben bu tozu 1 ay kullan 1 hafta ara ver şeklinde kullanırımdan''...

4. uykusuzburak

uykusuzburak Üye

Beğenileri:
    875
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    turizm
    bu sporu 20 yıldır yapan tanıdığım insanlar var. normal dönemler günde 100-150 gr, steroid kürü dönemimde 200-250gr whey protein kullandıklarını bilirim. belki daha yüksek doz kullanan profesyoneller de vardır. bu seviyede kullanımda herhangi bi problem teşkil etmediğine göre amatör sporcuların kullanım dozlarında hiçbi problem olucağını zannetmiyorum.

Pappy bunu beğendi.
  5. Physiotherapist

Physiotherapist Üye

Beğenileri:
    33
    Ödül Puanları:
    0
    whey kullanımıyla ilgili uykusuzburaka katılıyorum. kreatin in dediğin gibi bileşimi arjinin, glisin ve metioninden ama sadece kreatin üretmek içinmi kullanıyor peki vücut bu aminoasitleri ? bunuda bi düşün. vücudun sayısız aa kombinasyonuyla ürettiği çeşit çeşit protein var. bu arjinin glisin ve metionin üretilen diğer proteinler içinde hammadde olarak kullanılıyordur belki ? araştırmadım ama muhtemelen kullanılıyordur. yada belki vücut bu hammaddeyi modifiye edip yine kullanıyordur başka bişe için. arkadaşlarında dediği gibi metabolizmaya görede farklılık gösterir. yani demek istediğim o aldığın 2 gr hammaddenin direk kreatine dönüştüğünden emin olamazsın. belki hiç dönüşmüyordur bile.. olasılıklar mümkün ve 2 gr düşük bi doz dedikleri gibi

Pappy bunu beğendi.
  6. SAVAŞ74

SAVAŞ74 Üye

Beğenileri:
    1.287
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    ayrıca sadece whey olarak düşünmemek lazım. protein denen şey de aslında amino asitlerden oluşur. yani o mantıkla hareket edersek, protein içeren doğal besinleri de 1er hafta ara vererek, tüketmek gerek. yani o mantıkla, 1 hafta hiç protein almamak gerek :)

FedoR bunu beğendi.
  7. nako00

nako00 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Tamam da protein tozu dediğimiz, sonuçta peyniraltısuyu tozu da olsa toz haline getirilip, özü bozulmasın diye konulan katkılar ya da vitaminleri sayarsak, bir de sadece protein içeren gıdaları düşünürsek(tavuk, et, yumurta süt gibi) ben kesinlikle organları aynı derecede yoracağını düşünmem protein tozu ile protein içeren gıdaların...Ama kötü birşey var ki vaz da geçemem:) Sonuçta biraz daha tıbbi düşünürsek, böbreğin filtrasyonunu, bir kum eleğine benzetirsek, proteinler büyük moleküllü olduğundan, büyük çakıl taşlarına benzetirsek, ne kadar çok elersek ve çakıl taşları gelirse eleğe, eleğin delikleri bir süre büyüyüp,yıpranıp, çakıl taşlarını da geçirmeye, yani böbreğin süzmemeye başlamasına sebep olabilir. Olabilir diyorum. Kısacası bence bu kadar da çok masum görmemek lazım...

8. Perseus

Perseus Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    13
    çok yerinde olmuş tebrikler..thums:

9. uykusuzburak

uykusuzburak Üye

Beğenileri:
    875
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    turizm
    çok fantastic bi yazı olmuş böbrek ve inşaat eleği benzetmesine bayıldım :) şimdi arkadaşım protein tozundan önce hayatımızda bize zarar veren onlarca şey var. aranızda hiç kola içmeyen varmı? sanırım yoktur, kola nın zararları yanında protein tozu çok çok masum kalır. fast food beslenme keza aynı şekilde obezite ve karaciğer sorunlarına yol açıyor. ve en önemlisi sigara!! Türkiye de milyonlarca sigara içen insan var, sigaranın zararlarını bilmeyen yoktur. şimdi bukadar müthiş zararlı şeyler kullanılırken, yanlarında çok masum kalan protein tozunun zararlarından bahsetmek abes kaçar.

ispirli bunu beğendi.
  10. ARSON

ARSON Üye

Beğenileri:
    1.618
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    V.G.F. 1.Kademe Antrenör
    Yer:
    MERSİN
    Daha önce sözlükte de yazmıştım eğer ilginizi çekerse :

Steve bunu beğendi.
  11. nako00

nako00 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Öyle sıradan olmayacaksın;) Tıp, tek başına sıkıcıdır da benzetmelerle konuşmak konuya hem daha dikkat çeker hem daha anlaşılır kılar. Tabiki de kola, fast food tarzı hazır gıdalar çok zararlıdır. Zaten onlardan bahsetmiyorum bile. Zaten protein tozunun direkt zararı vardır demiyorum. Hatta kesinlikle az kullanımda ya kısa sürede yüklenenlerde de bir problem çıkmaz diyebilirim kanımca. Ama benim bahsettiğim 15-20 senelik supplement kullanımın vücuda verebileceği bir zarar olup olmayacağıydı. O zaman gönül rahatlığıyla uzun seneler hatta çok ara vermeye gerek duymadan kullanabiliriz. weightlifter

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 14:50 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 14:45 ----------

Dostum sağol güzel bir kaynak;)

Sayfayı Paylaş