Zamanlama

Konusu 'Çeşitli Makaleler' forumundadır ve Guest tarafından 11 Ağustos 2006 başlatılmıştır.

 1. Guest
  Online

  Guest Guest

  Ne yaptığın önemli değil, önemli olan onu nasıl yaptığındır. Bunu beslenmeye uyarlayacak olursak, ne yediğin önemli, neyi ne zaman ve nasıl yediğin daha önemlidir.

  [​IMG]

  Önceki yazılarımı dikkatli okuduysanız sağlıklı beslenmede kan şekeri (glysemic index) olayının ne kadar önemli bir konu olduğu üzerine benimle hemfikirsiniz. Burada da olay biraz bunun üzerinde geçiyor. Sağlıklı beslenmenin tanımları içinde kan şekeri seviyesini hızlı yükseltip düşürmeyen beslenme şekli belkide en baştadır. Burada şunları söyleyebiliriz, sağlıklı bir insanda kan şekeri düşük seviyede ise hızlı yükselmeye meyillidir, aynı şekilde yüksek ise hızlı düşmeye meyillidir. Sabahları uyandığımız zaman 8 saat uykunun bizlerde bıraktığı bazı etkiler vardır düşük kan şekeri ve yüksek toksin seviyesi gibi. Tahmin edersiniz ki ilk yemeğimiz yani sabah kahvaltımız büyük önem taşımaktadır. Toplumca sabahları güzel güzel ekmek üzerine reçel sürmeye, bal yemeye, çayı kahveyi bol şekerli içmeye bayılırız. Günün ilk saatleri ile yanlış beslenmeye başladık bile. Aranızdan bazıları "sabah yediklerini zaten vücut yakar kilo olmaz" diyebilir. Sağlıklı beslenmek kilo vermek yede almak değildir.


  Kural 1. Sabahları ilk öğününüzde kötü karbonhidratlardan uzak durun. Güne ilk olarak 2-3 bardak su içerek başlayın. Bu kanınızdaki toksinleri temizlemenin en iyi yollarından biridir.
  Ne dedik, kan şekeri ve de vücudun nitrojen dengeleri ile fazla oynamamak lazım. Bunun diğer bir anlamıda şu : Öğünler arasında fazla zaman olmamalı. Bu noktada 5-6 saat cok uzun bir süre. Tabi ki öğün araları yediklerinize bağlı olarak değişebilir ama süre olarak 3 saati aşmamalı.


  Kural 2. Bir öğünde tüketilen gıdaların miktarını azaltıp gün içindeki öğün sayısını artırmalıyız. Yüksek yağ oranlı beslenmediğiniz sürece öğün araları için 3 saat en ideal süredir.  İnsan vücudu metabolizmasının yavaşladığı saatlerde yani akşam saatleri 7-8 den sonra karbonhidrat alımını azaltmak, zayıflamak isteyenlerin ise tamamen kesmesi iyi olacaktır.


  Kural 3. Akşamları mümkün olduğu kadar karbonhidratlardan uzak duralım. Et, süt ürünleri, sebzeler ve yanında glisemik indeksi düşük karbonhidratlar en ideal akşam yemekleridir.
  Spor yaptık yorulduk, kan şekerimiz düştü, vücudumuzda yıkıcı hormonlar boy göstermeye başladı. Simdi zayıflamak isteyen arkadaşlar aman ne güzel işte hiç bir şey yemem ve bir güzel zayıflarım diyordur. Evet zayıflayacağınız doğru ama o gidenler yağlardan ziyade kaslarınız olabilir. Her zaman denge önemlidir hayatın her alanında olduğu gibi. Ağır egzersiz sonrası meyveler ile düşmüş olan kan şekeri dengenizi nominal seviyeye getirdikten sonra nitrojen dengesini düzenlemek için hızlı kana karışan yani biyolojik değeri yüksek ve düşük yağ oranlı proteinler almalıyız. Örnek verecek olursak egzersizden hemen sonra bir elma veya muz ondan yarım saat sonra ise yumurta akı, yada protein tozları gibi gıdalar en uygun olanları.


  Kural 4. Spordan sonraki 40 dk. büyük önem taşır. Mümkün olan en kısa süre içinde düşük kan şekeri ve nitrojen seviyelerini dengelemek gerekir.
  Ve son olarak yine sporcular için akşam yatmadan önce belli miktarda alınan arginin ve ornitin'in (amino asitler, proteinlerin yapı taşları) growth hormon HGH (büyüme hormonu) seviyesinde artışa neden olabileceği tespit edilmiştir. Ayrıca ağır yemeklerden hemen önce alınan 500 mg C vitaminin insülin seviyesindeki hızlı artışı engellediği ve dolayısı ile yağlanmayı yavaşlattığı söylenmektedir.


  Bu sayfada yazmış olduğum pek çok şeyin arkasında tonla bilimsel çalışmalar ve makaleler vardır. Ben burada herkesin anlayabileceği bir dille mümkün oluğunca özetleyerek yazmaya çalıştım. Aslında bu sayfada yazılacak pek çok şey var fakat en önemlileri bunlar gibi geldi bana. Hele bunları bir hayata geçirin gerisine sonra bakarız.

  Yazar:
  Güney Tuncer
   

Sayfayı Paylaş