Zamanı Geldi mi ?

Konusu 'Dertleşme' forumundadır ve gokhann1 tarafından 3 Eylül 2013 başlatılmıştır.

Yaşım VücutGeliştirme için yaşım genç mi ? (16)

1. Hayır başlayabilirsin (press hareketlerini oldukça hafif ağırlıklarla yapmaya özen göstererek)

oy sayısı 31
    86,1%
  2. Evet yaşın bu spor için genç

oy sayısı 5
    13,9%
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 16 üye.
  1. gokhann1

gokhann1 Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar 16 yaşıma giricem 1 ay sonra.evde amatör olarak 2 dumbell ile antreman yapıyorum.ancak düzen ve beslenme çok dengesiz.sizce salona yazılıp,düzenli bir beslenme programı yapmalımıyım yoksa yaşım daha genç mi ?

Bu arada boyum 1.70
    Babam 1.68
    Annem 1.55

ben küçükken anne sütü ile beslenememişim,annem çalışıyormuş.ondan dolayı kemiklerimde incecik.yani boyum fazla uzamaz diye düşünüyorum ben,her ne kadar süt içsem, yumurta yesemde.Genetik bu işin büyük kısmını oluşturuyor.

Sizce boyum daha ne kadar uzar ? :(

Sizce salona yazılıp,düzenli bir beslenme programı yapmalımıyım yoksa yaşım daha genç mi ?

2. Duhast

Duhast Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    istanbul
    Böyle durumlar salona gitmene engel olmaz fakat dikkat etmen gereken şeyler var 4 sene dikkat edersen garanti olur tabi senin yaşında kimse buna dikkat etmiyo ama doğru olan bu;
    *ağırlık çalışırken yatarak press yap ayakta ağırlık halter vs altına girme
    *zaten il başlarda kendi vücüt ağırlığını kullanarak yapabileceğin çok hareket var
    *protein tozu al diyecekler sana fakat sana tavsiyembol tavuklu etli bir beslenme programı oluşturman
    *vücudunu yukardan aşağı baskı altına alan aletlere bulaşma
    *barfiks gibi aletler noyunun kısalmasını bırak uzatırlar bile

bunların hepsi 20 yaşına kadar vücut geliştirme sporunda dikkat edilmesi gereken şeyler fakat yüz kişiden 10 u ancak dikkat ediyo kas yapman tabiki daha uzun sürer ama boyunuda etkilemez şuna emin ol hergün halter altına girersen boyun 1 milimetre uzamaz yaşadım gördüm hala görüyorum salonumda onlarca hoca beni bu şekilde bilgilendirdi hepsi aynı hataya düşmüş ve omzuma anca geliyolar

gokhann1 bunu beğendi.
  3. legenDary

legenDary Üye

Beğenileri:
    30
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Antalya
    Tam başlama çağındasın.Bu spor sana özgüven getirir hayatına düzen getirir.Bence iyi bir salona yazıl ve çalışmaya başla.Geciktirme fazla.

gokhann1 bunu beğendi.
  4. SiR_Arawn

SiR_Arawn Üye

Beğenileri:
    868
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir/Buca
    Boyunun ne kadar uzayacağını bilemem ama 18 yaşına ulaştığında vücudunun %80 gelişimi tamamlanmış olucak 18den 21 e kadar makximum 6-7 cm uzayabileceğini bil isterim.Ayrıca genetiğinin el verdiği kadar uzayacaksın bunu problem etme sadece büyüme hormonun salgısına karşı birşeyler yapma yeterli olucaktır.Yanlız vücut geliştirme yaşını soruyorsan bana sorarlarsa vücut geliştirme başlangıç yaşı 13 olmalı başlamayarak büyük hata yapıyorsun hatta hiç durma başla derim.

gokhann1 bunu beğendi.
  5. neverbackdown.

neverbackdown. Üye

Beğenileri:
    672
    Ödül Puanları:
    123
    boy meselesini kafaya fazla takmamak gerektiğini öğrendim.

hergün protein kalsiyum al süt iç. uzayacağı varsa uzar.

squat,deatlif,neck press bunlardan kaçınırsan hiç bişey olmaz.

omuz-göğüs press , butterfly,lat pull down gibi birçok yapabilicek hareket var.

gokhann1 bunu beğendi.
  6. BODYBULDER

BODYBULDER Üye

Beğenileri:
    52
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Muğla

ben hiç tınlamıyom ağırlığın altınada giriyorum.bodye başlıyalı beri boy 1,78 den 1,84 oldu.zaten babası 1,68 , gokhann1 1,70.Daha uzamaz ki genetik açısından.tabi uzayada bilir Sonuçta annesi babası kısa.ama bunun başı genetik.büyük ihtimalle 172-175 arası kalır.Bence başlamalısın uzayacağı varsa uzar, ama body ufak bir dezanvantaj doğurabilir.

gokhann1 bunu beğendi.
  7. gokhann1

gokhann1 Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Çok teşekkürler yorumlarınız için,okulla beraber başlıycam,okula yakın bir salon var.Boyumda inş 4-5cm uzar.bol bol süt içiyorum.Teşekkürler yorumlarınız için :D

8. Cigabyte4

Cigabyte4 Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    38
    Bende süt içmiyormuşum küçükken istemiyormuşum anne sütünü hep mama yiyormuşum benimde kemikler ince ama kemiklerin inceliğinin bi alakası yok bence çünkü vücut tipin değişmiyor içsende içmesende böle olacağı varmış. Daha uzarsın yaşın 16 bende 16 yaşındayım benim boyum 1.75 ama her gece en az 500 ml süt içiyorum yatmadan yarım saat bi saat önce falan. Sende en az 500 ml gece süt iç sabah ta istersen içebilirsin ama yorgunluk yapar, peynir yoğurt ye yumurta ye.

gokhann1 bunu beğendi.
  9. phonix

phonix Yeni Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    siyaset iş spor klasık hayat aq işte
    Yer:
    istanbul çağlayan çaya beklerim püskevitde var
    80 kg'yi bir dene tadına bak..

10. 3mr3

3mr3 Üye

Beğenileri:
    184
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    ben başladığımda 1.75di 16 yaşında her türlü deadlift squat'ıda yaptım. boyum 186 oldu 18 yaşında hala da uzuyorum. benim teorimce squat boy uzatır, bununla ilgili birçok araştırma da var hatta. tabi 12 yaşında çocuk yaparsa nolur bilmem. bir almanla tanışmıştım bu yaz, BW ile 80 tekrar yaparak 22 yaşında 4 cm uzamış. bu da heralde dediğimi destekler nitelikte. bana gelip burda neden halterciler kısa diceksiniz, bende size neden basketciler uzun dicem? ee, onlar da squat yapıyor..

11. FATEMA

FATEMA Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    öğrenci
    Senin yerinde olsam V.G nin yanından bile geçmem sakınha boyum benimde 170 onun için 20 yaşıma kadar bekledim seninde boyun 180 olsaydı derdim başla zaten uzunsun ama hayır kesinlikle hani derler ya hafif ağırlıklardan birşey olmaz ben katılmıyorum buna growt horman üzerinde yıllarca araştırma yaptım.Kaslar çalışıp amino asit ve proteinleri alıpda yeterli büyüme hormonuyla gelişir yaşlı bi insanda büyüme hormanu azdır ve katabolizma daha yüksek olduğundan vucudu diri değildir onun için yaşlıdır metabolizmaları yavaştır.Onun için growt hormununu sadece uzama için kullan belki 2 3 cm daha uzayacaksan onuda durdurma karar senin sen bilirsi. 1yıl daha beklemeni ve uzamanın tamamen durduğuna emin olduktan sonra başla mesela senede 1 cm bile uzadıysan hala uzuyorsun demektir.

12. k.b.

k.b. Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    istanbul
    bana göre bb yaparak boyun kısalacağı düşüncesi bir şehir efsanesidir
    ikinci olarak squat, press vs. yapma demişler sanki sen squatta +200 kilo basıcaksında boyun kısalacak maksimum hiç spor yapmadıysan 30-40 kg filan kaldırırsın veya dumbell presslerde max basacağın kilo 10 dur bilemedin 15 bu kilolarlada kimsenin boyunun kısalacağını zannetmiyorum.
    ayrıca 16 yaşına gelmişsin o kadar da küçük olmadığını düşünüyorum.

13. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123
    sağlıklı bir gençsen neden başlamayasınki?
    ancak çok bilgili ve uzman kişilerle çalışmanı öneririrm
    bu yaşta yeterince bilgi sahibi olman zor o yüzden mutlaka bilen birilerini bulmalısın

14. sizofren23

sizofren23 Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    bence kesinlikle bu yasta baslama 18 i bekle daha 5 cm daha uzarsin en az body calisan biri kasa verir buyumeyi ve boy uzamasi kesilir farkindamisin bilmem ama ilerde o 3 cm 5 cm cok ararsin bekle 18 i bence sevgiler

15. Ali28

Ali28 Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    0
    Deadlift hadi neysede squad ne alaka ? Kendi vücut ağırlığı ile yapabilir

16. neverbackdown.

neverbackdown. Üye

Beğenileri:
    672
    Ödül Puanları:
    123
    squat ne alaka derken

squatta bacaklar ve omurgaya baskı oluşuyor bu yüzden olumsuz etkiler ki boy uzamasınında bacaklar ve omurlar ile olduğunu düşünürsek.

ben sadece tavsiye verdim.

bu arada spora başladığımda 179 boyundaydım şimdi 182 oldum aradan sadece 3 ay geçti.

Son düzenleme: 15 Eylül 2013
  17. McCurry

McCurry Üye

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    18
    senin bence boyun kısa kendini avutuyorsun 6-7 cm ne 18-21 arasında kardeşim dalga mı geçiyorsun? 2 cm uzarsa şükretsin

18. Dying Breed

Dying Breed Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    Nefes alıp vermek.
    Yer:
    İSTANBUL
    abi başlayın özgüveniniz olsun.en azından bulundğunuz ortamda iriliğiniz konuşsun.ne bilim benim için öyle özgüvenim ALLAH'a şükür tavan yaptı spor yaptıkça...herşeyi sallamakta var.kafam rahat sülalem geniş.

Sayfayı Paylaş