Z ve Düz Bar Etkisi

Konusu 'Geri Dönüşüm Kutusu' forumundadır ve hakingty tarafından 2 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. hakingty

hakingty Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    İlk önce şunu söyleyeyim z bar ile düz bar farkını sormuyacağım...Arkadaşlar eve bar almak istiyorum forumdaki bütün z ve düz bar farklarını okudum.Düz bar ın kullanım alanı daha fazla z bara göre fakat benim bileklerimde ince,zayıf ; düz barı fazla sevmiyorum bileklerimi filanda zorluyor.Ama evde sehpada var bench press vb. hareketleride yapabilirim.Siz biceps çalışırken düz bardan mı yoksa z bardan mı daha verim alıyorsunuz hangisinde bicepsleriniz daha fazla şişiyor etkisini hissettiyor??Önerilerinizi bekliyorum...

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 23:05 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 23:02 ----------

Bu konuyu sizin deneyimlerinizi sormak için açtım farkını sormak için değil sonra sorun olmasın....

2. AkrepHan

AkrepHan Yeni Üye

Beğenileri:
    288
    Ödül Puanları:
    0
    z bar bicepsin değişik bölgelerini etkileyebiliyor tutuş değişikliği ile ayrıca en uçlardan tutarsan geniş açışla normal barla fark kalmayacağına inanıyorum.

3. Rinkushichi

Rinkushichi Üye

Beğenileri:
    1.138
    Ödül Puanları:
    103
    Z bar al, her türlü düz barın yerini tutar, geniş tutarsın geniş tutuş barbell curl olur, ortadaki düz yerden dar tutarsın dar tutuş barbell curl olur, eğimli yerinden tutarsın z bar olur, eğimli yerinden ters tutarsın ters turuş barbell curl olur.

Bicepsi genel olarak tutuşuna göre komple çalıştırabilirsin yani, z barda düz bardaki gibi bileğe fazla yük de binmez

4. StormBlast

StormBlast Üye

Beğenileri:
    1.087
    Ödül Puanları:
    103
    Mike Mentzer ' in bir lafi var : ''Never use ez-bar'' umarim aciklayici olmustur

5. rtsa

rtsa Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Neden öyle birşey dedi hala anlamış değilim. Sanırım Mike mentzer Arnoldun salonunda biriydi training videosunda görmüştüm :)
    fakat sadece ona özgü durumda olabilir. aynı hareket kişiden kişiye farklı etki yapabiliyor aynı hareketleri yapıyoruz arkadaşla onda pek gelişim yok bende baya ilerleme oldu. demek istediğm bu. yanlış anlaşılmasın :)
    bide tabi normal bar diğerine göre iyidir ama bu hiç kullanmamak demek değil. yani senn yerinde olsam 3 hafta düz bar 1 hafta z bar girerdim. z barla sırttan verilen biceps pozunda bicepsin daha iyi görünmesini sağlarsn

bench_O

Bi Teşekkürü çok görmeyelim :D

6. hakingty

hakingty Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Bende %90 z bar almak istiyorum ama dediğim gibi ağırlık plakaları ve sehpa var bench press vb hareketleri yapmak istiyorum.Bugün salonda çalışırken z barı ağırlığın hemen yanından yani en düz olabilecek yerinden tuttum çok az eğim oldu ama düz bardan çok farklı olmadı ama tabikide biraz farklı yerlere vurabilir bnm kararımda z bar almaktan yana...

7. Berkay Türkkan

Berkay Türkkan Üye

Beğenileri:
    2.305
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Fitness Model
    Düz bar veya Z bar alacaksak tercihin düz bar olmalı bana göre.

Z bar kullanırsan bileklerini daha az zorlamış olursun ama gün gelir de düz bara geçersen bilek çevresinde ağrılar yaşarsın.Ben salonda 4-5 ay kadar Z bar ağırlıklı çalışmıştım,daha sonra düz bara geçiş yapınca ve ağır kilolarla çalışınca bileğimden dirseğe kadar olan kısmın dış tarafında şiddetli ağrılar oldu.Tendon zayıflığı da deniyor sanırım buna,Z bar ile bileklerin yükünü hafifletirken çalıştırmamış da oluyoruz aynı zamanda.

8. StormBlast

StormBlast Üye

Beğenileri:
    1.087
    Ödül Puanları:
    103
    Kendi deneyimlerime göre Z bar kesinlikle ve kesinlikle zaman kaybından başka bir şey değil.Yok düz bar bilekleri zorlarmıs baslangıc seviyesindekiler Z bar ile yapmalıymış bilmem ney bunlar palavradır , kolaya kaçmaktan başka bir şey değildir . Vücut geliştirmenin temel kurali aciya , zorluklara katlanmaktır. Bileğim aciyor şuram şöyle oluyor diye Z bar kullananları anlamıyorum anlayacağımı da düşünmüyorum . Son olarak Z bar dış bölgeyi calıstırır denmiş doğrudur , lakin bicepsin dışını calıstırmak için bir sürü başarili hareket varken Bicepsin çalışma mekanizmasına pek uygun olmayan Z barın kullanılmasi Zaman kaybından başka bir şey değildir

DEXONİA bunu beğendi.
  9. ModiXvoorN

ModiXvoorN Üye

Beğenileri:
    77
    Ödül Puanları:
    28
    Ben, kendi kendime yapmış olduğum testlerde, Düz Bar 'ın aynı kilolarda Z Bar'a oranla daha zorladığını ve vurması gereken yerlere daha fazla etki gösterdiğini tespit ettim, zorlandım bzen duman attığım anlarda olmuştur ağırlıklardan dolayı.

O yüzden bence, Düz Bar almanı tavsiye edebilirim.

10. forzalazio

forzalazio Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    38
    z bar mutlaka almalısın,düz barla bir noktadan sonra bilekler aşırı zorlandığı için kilo arttırmak çok güçleşior ve hacim konusunda sıkıntı oluyor

11. StormBlast

StormBlast Üye

Beğenileri:
    1.087
    Ödül Puanları:
    103
    Hacim konusunda EZ bar düz barın yanına bile yaklasamaz.Buna ek olarak bir cok kez söylendiği gibi hacim genel itibari ile düz bara ez bara bakmaz beslenmeye bakar

technical1967 bunu beğendi.
  12. forzalazio

forzalazio Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    38
    biraz farklı şeylerden bahsetmişiz,ben düz barla çalışırken çok yüksek kilolara giremediğimi bileklerimin çok zorlandığını söyledim takdir edersin ki bicepsler yüksek kilolarla az tekrarlı çalışılması gereken kaslardır
    tabi ki beslenmenin hacim konusunda etkisi çok büyüktür ben diğer koşulların sabit olduğu varsayımı altında cevapladım

13. StormBlast

StormBlast Üye

Beğenileri:
    1.087
    Ödül Puanları:
    103
    Ben bicepslerde cok ağır kilolalar kullanmanın ve 6-8 tekrarın altına düşmenin çok da faydali olacağini düşünmüyorum.Genelde ağır kilolalar kullanildiğinda biceps dısında bele ve omuzlara yük bindirildiği için hareketten tam verim alaiblmek oldukça zor. Bunun yerine negatif tekrarli setlerle ortalama bir kilo ile bicepse ihtiyaci olan gerilimi vermek yeterlidir . Bicepse hacim katan hareketler genelde sırt-kanat hareketleridir çünkü bu hareketlerde yüksek kilolalar kullanma şansımız daha fazladir .

technical1967 bunu beğendi.
  14. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    Değerli üyemiz;

Konunuz kilitlenip kapatılmıştır.

Konu kilitleme sebepleri;

- Daha önce benzer bir konu açılmıştır
    Lütfen arama yapmadan konu açmayınız.

Link :
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/ez-bar-d-z-bar-t1922p2.html?langid=1
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/z-bar-ile-barbell-curl-t47286.html?t=47286
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/sizce-z-bar-m-yoksa-t10095.html
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/z-bar-m-d-z-t33401.html

Arama Kelimeleri :

Lütfen 1 dakikanızı ayırarak forum kurallarını okuyunuz. Forum kurallarını okumak için buraya tıklayınız

Anlayışınız için teşekkür ederiz.

Saygılarımızla
    BodyForumTR Ekibi

Phil_Heath bunu beğendi.
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş