Yumurta

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve fatalsick tarafından 16 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 15 üye.
  1. fatalsick

fatalsick Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Sevgili arkadaşlarım,abilerim ben sporunu iyi yapan fakat beslenmeye dikkat etmeyen bir üyenizim protein açıgımı kapatmak için günde 8 yumurta akı 2 de tüm yemeyi düşünüyorum ve sizden bilgi almak istiyorum şimdiden teşekkürler

2. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    eğer beslnem düzensizliğin varsa , akını boşver , ya tam ya da sarı olarak tüket...

YUMURTA SARISI DEĞERLERİ ,hemen hemen TAVUK ETİ DEĞERLERİNE ÇOK YAKINDIR !...CİVCİV DE ZATEN BURDAN OLUŞUR !...

AKI İSE % 92 SU OLUP , artık ne kaldıysa (?!) % 8 lik değer minimal değerler içerir !...

AkrepHan, Azi ve Danny Boy bunu beğendi.
  3. Suçicek

Suçicek Üye

Beğenileri:
    290
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    Bursa
    Yumurtanın fazlası zarardır dostum. Kendine düzgün bi beslenme programı çıkar,yoksada kendi beslenme programımı verebilirim.

FedoR bunu beğendi.
  4. Pappy

Pappy Üye

Beğenileri:
    158
    Ödül Puanları:
    0
    bu adam 8 yumurtanın sarısını nasıl yiyicek

jankad bunu beğendi.
  5. fatalsick

fatalsick Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim,Suçiçek programını verirsen sevinirim dostum

6. Dexter_Morgan

Dexter_Morgan Üye

Beğenileri:
    665
    Ödül Puanları:
    123
    sarısının fazlası zararlı. her gelene sarısı ye demek doğru olmaz.

sivilce, gut, kolestrol gibi riskler vardır

Azi, fsmy ve jankad bunu beğendi.
  7. lakers44

lakers44 Üye

Beğenileri:
    148
    Ödül Puanları:
    53
    gunde iki adet tam yemek en iyisi bence. bundan sonrasını dusuk yağlı et seçeneklerini degerlendirerek protein açığını giderebilirsiniz. gunde uc ogun yemek yiyorsanız. her ogunun yanında bir tam tuketin faydası herika oluyor bence. biraz et ,bir tam yumurta, yogurt gibi...

8. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    kim 8 yumurta yesin diyor ki ?!...))

BESİN DEĞERİ OLARAK 1000 GR ( 1KGS) YUMURTA BEYAZI YESENİZ BİLE İÇERİK PROTEİN OLARAK 100 GR SARIYI YAKALAYAMAZSINIZ !... ))

ZİRA % 90- 92 Sİ SUDUR !... YANİ H2O ...)

Azi bunu beğendi.
  9. BeachBoy

BeachBoy Üye

Beğenileri:
    4.430
    Ödül Puanları:
    123

% 10 biraz mübalağalı bir rakam olmuş. Yumurta beyazının %86 - 88 i sudan oluşur doğrudur , aynı şekilde yumurta sarısıda % 51 -53 oranında sudan oluşur. Fakat yumurta sarısının % 26 -28 i de yağdan olşur , yumurta beyazında yağ %0,2 ( binde iki gr ) dir.

Yani yumurta sarısının ortalama % 78 i yağ ve sudan oluşmaktadır.
    Yumurta beyazı ise neredeyse sadece protein ve sudan oluşur. Yani yağ tüketmek istemeyenler için iyi bir protein kaynağıdır.

Proteinsel Açıdan Bakıldığında:

Yumurta Sarısı : %15.9 gr
    Yumurta Beyazı : % 10.9 gr dır.

Detaylı bir aminoasit araştırması yapmadım fakat birim protein başına yumurta beyazının BCAA oranı daha yüksektir.

Fakat şunuda unutmamak gerekir ki yumurta sarısının vitamin minaral içeriği beyazıyla mukayese edilmicek şekilde zengindir.

Big_Hammer, Azi, fsmy ve diğer 7 kişi bunu beğendi.
  10. StrongToMan

StrongToMan Üye

Beğenileri:
    69
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    ankara
    günde 7 tam yumurta yiyorum vücudumda "sıfır" sivilce var anlamadım gitti.

11. 3mr3

3mr3 Üye

Beğenileri:
    184
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    bence bu kadar yumurta yemek saçma yani bi yumurta 55 gram 3 gram protein için dengelerinizi bozmayın . tabiki bende yiyorum ama maximum 5 tane. 15+ sı saçma geliyor bana 3+2 şeklinde yiyorum (2 sarılı , 5 yumurta)

jankad bunu beğendi.
  12. AkrepHan

AkrepHan Yeni Üye

Beğenileri:
    288
    Ödül Puanları:
    0
    büyük bir yumurtada toplam sarısıyla beyazıyla 6 gram protein olur biz normal olarak elel alaım 5 gram gibi minimum bir değer verelim günlük 8 tane 8x5 40 gram bi öğünde almış alıyosun bu senin günlük ihtiyacını karşılamaz ayrıca ilerde sağlık sıkıntıları yaşarsın. sabahları 2 veya maksimum 3 yumurta yemen yeterlidir 10 gram felan alırsın yanında peyniri zeytini diyerek o gramajı sabah 30 grama tamamlarsın protein bazında. Öğlen 150 gram felan tavuk eti 35 gram (en az ) proteinde burdan gelir başka bir ara öğünde ton balığı yersen 80 gramlıktan 25 gram gelse ve akşam yemeğindede nohut,bezelye yada durumun varsa kırmızı et yersen 100 gram 30 gramda protein burdan gelir.
    30+35+25+30=120 gram protein e bunları sadece yemiyceğin için tam yanında yediğin makarna,tam buğday ekmeği,pilav,lapa,salata nın içerisindeki proteinlerle birlikte minimum 140 gram protein alırsın buda devasa boyutlarda değilsen sana yeterli olacaktır hayvansal 90 gram 50 gramda bitkisel ve diğer yiyeceklerden gelirse 140 yeter süt alışkanlığın varsa gece yatmadan bir büyük bardak iç buda 7 8 grama denk gelir 150 gram proteininin 100 gramı hayvansal 50 gramı bitkisel olmuş oldu buda bence sana yetecek bir şey. (tabi her gün her öğün et yememelisin yukarıdaki programda ortalama olarak söyledim nohut,kuru fasulye gibi lifli baklagillerde özlelikle yeşil mercimektede protein fazla var bir diğer yandan taze balık olan norveç somonu, diğer bir et olan hindi eti gibi besinlerde var yukarıdakini her gün uygulayamazsın maddi durum ve sağlık açısından zaten. bunlara göre günlük beslenmeni ayarlarsan sende rahat ediceğinden eminim.) lor, kaşar gibi peynir türevlerinde 100 gram yemek günlük hayvansal protein ihtiyacının çoğunu karşılar bu nedenle bunalrı tavsiye ederim

Big_Hammer ve spine bunu beğendi.
  13. denizgnr97

denizgnr97 Üye

Beğenileri:
    38
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Powerline Sport Center
    arkadaşlar adam 10 tam yumurta dese tamam haklısınız ama günde 3-4 yumurta sarısı için tartışmaya değmez bile hem bütün vitamini sarısında yumurtanın proteinininde %60ı sarısında o kadar zararlı abur cubur vb. şeyleri tüketmedikten sonra yumurta sarısından mı korkalım yani. bu arada hatırlatma büyük bir yumurtada(70-80gr.) 8 gram protein bulunur minimum değer olarak 7 gram alabiliriz.

Son düzenleme: 1 Haziran 2012
  14. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    ))) görülen o ki bu yumurta beyazı konusunda mütemadiyen yaptığımız uyarılar etksiini göstermeye başlamış...)) açıkcası memnun oldum...
    bu arada , % 4-8 (& 88- 90-92 vb) oranı farklılık değişik su olması önemli bi olay değildir, eser oranlardır...zaten, defalarca yumurta değerlerini muhtelif forumlarda verdik önceleri...

ayrıca, şu an yediğimiz sanayi tipi yumurtalarda bu su oranı çoook daha yüksektir...hem sarı , hem de beyzında...verilen değerler normal yumurtalar içindir !...))

bu arada, tekrar tekrar "yumurta sarısı = ortalama tavuk eti değerleri (beyazı ,siyahı ortalamasına ) çok yakın ...

yani, 5 yumurta yerseniz , aşağı yukarı 5 civciv yemiş olursunuz ..))

Azi bunu beğendi.
  15. fsmy

fsmy Üye

Beğenileri:
    184
    Ödül Puanları:
    53
    yanlış bilgilendiriyorsunuz arkadaşlar,yumurtada 7 gr protein olur,bunun 5 gramı beyazında 2 gramı sarısında,nerden öğrendiniz yumurtanın sarısında daha fazla protein olduğunu,doğru değil bu bilgi.
    ayrıca yumurtanın beyazındaki protein en kaliteli hayvansal proteindir.
    benim beslenmemin en tepesinde yumurta geliyor,günlük 10-12 yumurtanın beyazını yerim ara öğün olarak,gelişimimdende memnunum(2 bölge hariç).ayrıca beyazında yağ oranıda çok düşüktür,sarısını bende yemiyorum.

16. AkrepHan

AkrepHan Yeni Üye

Beğenileri:
    288
    Ödül Puanları:
    0
    haklısınız fakat ihmal edilen bişey var proteinin emilimi için gerekli olan veya protein emilimini hızlandıran yağ ve vitaminler yumurtanın sarısında mevcut 30 yada 35 yaşını geçmiş kişiler kolestrol nedeniyle sarısını tüketmeyebilir ama biz gibi gençlerde spor yaptığımız için ciddi bir sağlık problemine yol açmaz 35 yaşını geçenlerdede bence 2 tane sarıya kadar yenebilir yumurta ama gençlerde 5 sarıya kadar yenebileceği kanaatindeyim günlük

17. Danny Boy

Danny Boy Yeni Üye

Beğenileri:
    8.716
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Medical Laboratory Technician-Public Relations Spe
    Yer:
    İstanbul-Скопје-Београ&#1076
    yumurta beyazı tek olarak mantıklı değil bir miktar sarı ile tüketilirse maksımum emılım ve kullanım sağlanır

ve yumurta beyazındakı proteın değil yumrta proteını butun olarak kalıtelıdır . mesela wheyın bıyolojık degerı konsantrelerde mın %104 tur bu deger yumurta proteını baz alınarak hesaplanır ve yumurta proteını %100 olarak ele alınır

proteımn oranı ıse buyukluge gore degısır ama esıttır genelde yanı sarı-beyaz aynı proteıne sahıptır kı sarısı daha kalıtelı bır amıno aıst profılıne sahıptır ve daha besleyıcıdır

ama tam yenmesı her zaman en mantıklısıdr 10 tane beyaz yerıne 4-5 tam yense en mantıklısı olur cunku sadece beyazın kullanımı dusuk duzeyde olur

Azi bunu beğendi.
  18. McNalcaci

McNalcaci Üye

Beğenileri:
    63
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Yeşilyurt/İstanbul
    Kardeşim gün içinde yiyeceğin 8 yumurta ister bütün ister akı ister sarısı vücudunda ters etki yaratır ve allerjik olursun.Eğer çok açığın varsa sabah 3 tane yumurtanı ye sporundan öncede supplement al. (örn: Whey Proteini)

jankad bunu beğendi.
  19. BeachBoy

BeachBoy Üye

Beğenileri:
    4.430
    Ödül Puanları:
    123

ercan gürgöze ;

Önce şu açtığımız konuyu bir okurmusun 5 sarı 5 civciv her mesajda aynı örnek kimden duydun bilmiyorum. Bilimsel bir verin var ise paylaşırsan sevinirim. Kulaktan dolma bilgiler ile halkı yanıltıcı bilgiler paylaşıyosun.

https://www.bodyforumtr.com/vbforum/yumurta-ak-ve-sar-s-t53451.html

Big_Hammer, jankad ve Azi bunu beğendi.
  20. Danny Boy

Danny Boy Yeni Üye

Beğenileri:
    8.716
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Medical Laboratory Technician-Public Relations Spe
    Yer:
    İstanbul-Скопје-Београ&#1076
    sanirim su mantik var orda yumurtadan civciv olustugu icin her yumurta aslnda 1 civciv dmek

Azi bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş