yumurta ve kirmizi et karsilaştirmasi???

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve gokhanalpan tarafından 28 Kasım 2006 başlatılmıştır.

1. gokhanalpan

gokhanalpan Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    0
    Yumurta bir çok özelliği ile eti andirmaktadir. bu gun 2 tam yumurta
    100 gram ete eş değer sayilmaktadir ve kollestrolü et kadar yükselttiği söylenemez örneğin beslenme programında 500 gram et önerildiği zaman

bunun yerine 10 tane yumurta yenilebilirmi ?

bilindi,k üzere et cok pahalı bir besin ve herkezin kırmızı et yemesi zor bu gun yumurta ise neredeyse ete göre bedava yumurtada ete cok benzeyen bir besin .

10 tam yumurta yemenin ne gibi bir zararı olabilir vücut geliştirmeye içerdiği yağlar bakımından yumurta büyük bir darbe vururmu.

yoksa kalori rasyonunda bunu 850 kalori olarak mı hesaplamaliyiz??

2. teo

teo Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    0
    500 gr etten alacağınız kolesterol miktarı yaklaşık 350 mg, 10 yumurtadan alacağınız kolesterol miktarı ise yaklaşık 2200 mg civarındadır. Takdir size kalmış.

3. okaysarac

okaysarac Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Grafik Tasarimci
    Yer:
    Istanbul
    Takdir-i caizse ben et yemeye devam edeyim o zaman :)

4. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    10 tane yumurtayı tam olarak yemek zorunda degilsin.. zaten yememelisin..
    onun yerine 10 tane yumurta akı tüketsen 0 kolesterol, 0 yağ, 30-35 gram protein ve 150-200 kalori almış olursun ki bunlar da mükemmele yakın degerlerdir..
    zaten bu sporla ugrasan insanlar ıcın yumurta akı vazgecilmezdir..

5. gokhanalpan

gokhanalpan Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    0
    büyük problem=gelişim icin gerekli olan proteini tamamlamak

uzun bir kardio döneminden sonra vücut yağimi yüzde 15 a indirmeye başarmıstım yani 20 kg yağ yakmayı başardım ancak simdi kas inşa etmeye başlayacağım ve ancak maddi durumum buna el vermiyor yani 130-150 gram proteini tamamlamak cok zor bir olay en ucuz yumurta o yüzden ben bunu sordum. yani bu gun nereden baksanız 150 gram proteini tamamlamak bir mesele.

1 kg et = 15 ytl

20 tane yumurta =3 milyon lira

ben bunları hesap ederekten bu soruyu sordum denesem sorun yaşarmıyım ?

yani günlük 10 tam yumurta ne gibi problem yaşatir ?

6. BaMbAmBaM

BaMbAmBaM Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ENDÜSTRİ MÜH. ÖGRENCİ
    arkadaşlar başka alternatif gıdalarda var protein acısından tek düze beslenmeyin :)
    Yumurta* 100
    Patates 98
    Dana eti 91
    Balik 87
    Kasar peyniri 84
    Esmer Pirinc 81
    Cavdar unu 76
    Yesil Fasulye 73
    Misir 72
    Bugday unu 57

7. BaMbAmBaM

BaMbAmBaM Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ENDÜSTRİ MÜH. ÖGRENCİ
    ayrıca neye dikkat edicez!!!
    Ama hayvansal proteinlerin cok fazla tüketimi yaglanma, kolesterol gibi sorunlarida bereberinde getirebilir. Bu negativ etkiler bitkisel proteinlerde hic olusmamaktadir. KOLESTROOOOOOOOLLLLLL!!!!!!!!! :evil:

8. BaMbAmBaM

BaMbAmBaM Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ENDÜSTRİ MÜH. ÖGRENCİ
    hadi bişey daha söleyim bari bu sözelr alıntıdır!!!ama not almısım nerden buldugumu hatırlayamıcam :D

Patates / Yumurta (Oran 10/1)*** 136
    Tofu / Yumurta (Oran 10/3) 123
    Süt / Yumurta (Oran 2/5) 122
    Bugday / Yumurta (Oran 1/3) 118
    Dana Eti / Patates (Oran 3/1) 114
    Bugday / Yogurt (Oran 4/3) 110
    Pirinc / Yumurta (Oran 2/3) 106
    Yesil Fasulye / Misir (Oran 7/6

MÜMKÜN OLDUGUNCA ALINAN PROTEİN KAYNAKLARI DEİŞTİRİLMELİDİR!!!çünki daha iyi bir aminoasit daglimi icin farkli proteinler tüketilmeli!!!

9. BaMbAmBaM

BaMbAmBaM Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ENDÜSTRİ MÜH. ÖGRENCİ
    Yumurtanin sarisindan gunde iki adet ancak beyazindan rahatlikla diledigimiz kadar tuketebiliriz.Yanliz proteinleri degisik kaynaklardan tuketmenin getirecegi avantajida gozardi etmemek lazim..

ben yulafla yumurta beyazını karıştırıp omlet yapıyorum.TEflonda yağsız pişiriyorum.ama en fazla 5 tane yiyebiliyorum...yumurta tüketemiyosanız haslama deneyin :D

10. BaMbAmBaM

BaMbAmBaM Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ENDÜSTRİ MÜH. ÖGRENCİ
    bunu duymaktanda çok korkuyorum açıkçası :eek:

arkadaşlar sürekli manyak gibi yumurta yiyoruz da biliyorsunuz eskiden ıspanak demir deposu diye büyüklerimiz sık sık yedirmeye çalışırlardı.sonra ıspanakta iddia edildiği gibi demir olmadığı anlaşıldı böylece temel reis te karizmayı çiziktirmiş oldu.yarın öbürgün yumurta beyazıda aynı çıkmasın.bilim adamları bir gün bir bakıyor yumurta beyazında protein sıfır.düşünmesi bile korkunç değil mi?

11. teo

teo Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    0
    En ucuz ve sağlıklı protein kaynaklarından biri tavuk etidir. Hem kırmızı etten ucuzdur hem de yağ oranı düşüktür.

Yine de 150 gr/gün protein almak gibi bir amacınız var ise %80lik whey protein edinmeniz de mantıklı bir çözüm. Forumda duyurular bölümünde bu whey proteini uygun fiyatla nereden topluca bulabileceğiniz yazıyor.

12. DİGİMAX

DİGİMAX Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    İNTERNET CAFE
    Yer:
    SAMSUN
    yaw bende bu konuda çok dertliyim..
    herkez çok normal bişeymiş gibi her sabah 10 yumurta yiyorum diyor..
    bende 4 tane yeyince bile bayıyor yiyemiyom..
    +
    hem antreman sonrası protein alınması gerekirken neden sabah kahvaltısında yeniyor...
    +
    onunu yerine bolca tavuk ve patates haşlama yesek de olmaz mı acaba.....?

13. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    antrenman sonrasında da protein alırsın, öncesinde de, kahvaltıda da.. body yapıyorsun vucuduna 3-4 saatte bir protein alımı yapmalısın..
    kahvaltıda 10 yumurta yiyebilirsin.. antrenmandan sonra da tabiki 10 tane yiyebilirsin.. (ben öyle yapıyorum) ancak tavuk da yiyebilirsin tabiki.. hatta protein kaynaklarını çeşitlendirmen cok olumlu olur..
    tabi protein alımı maddi açıdan insanı zorlayan bir durum.. ancak beyaz ete ve yumurta tüketimine yönelince masraflar baya bir azalmış oluyor.. cunku ucuz protein kaynakları..

bir de bir ayrıntıya dikkat cekmek istiyorum: bu forumlarda yumurta tüketiminden bahsedilirken genelde yumurta akının tüketimi dikkate alınır. yani 10 yumurta tüket dendiginde bunun maksimum 3 tanesi sarısıyla tüketilmeli.. bunu dısında kalan mıktar sadece akı olmalı.. cunku saglık acısından sarısını tüketmenın olumsuz etkileri var.. (yag ve kolesterol acısından)

14. okaysarac

okaysarac Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Grafik Tasarimci
    Yer:
    Istanbul
    Re: bunu duymaktanda çok korkuyorum açıkçası :eek:

Abi muhabbete gel ya..Sabah sabah yıkıldım ..Allah ta seni güldürsün :lol:

15. akçakaya

akçakaya Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    *Yumurta sahiden benide acaip bayıyor.Nemi yaptım antreman öncesi ve sonrası 200-250 gr tavuk yedim ve çok güzelde geliştim.Yumurta yiyemeyenler tavuk yesin.Hem tavukta ucuz ;)
    Zaten yumurtada tavuktan çıkıyor ikiside aynı ;)

16. akçakaya

akçakaya Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Kırmız etin beyaz etten üstün tarafları var ama kilosu 15 ytl olunca insan ne yapacağını şaşırıyor.Kasapa gidip 100 gr kırmızı etmi ver diyeceksin :D
    onun yerine supplement alalım daha ekonomik olur.Yanılmıyorsam ya 1 yada 10 kg kırmız ette sadece 1 gr kreatin varmış.
    O zaman supplementten başka çare gözükmüyor ;)

17. kim

kim Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    0
    İçiniz rahat olsun yumurta aklandı!
    Ulusça yumurta yemeyi seviyoruz. Ekonomik ve kolay uygulanabilen yumurtalı yemekleri de fazlaca tüketiyoruz. Ancak, fazla yumurta yemenin sağlığa zararlı olacağı endişesi bizi ondan uzaklaştırıyor. Artık içiniz rahat olsun; kolesterolü artırdığı söylenen yumurta, sonunda bu suçlamalardan arındı...

Yumurta hakkında bildiklerimizi değiştirmenin zamanı geldi. Çok değil, bundan birkaç yıl öncesine kadar yumurta bir kolesterol deposu olarak görülüyordu. Ancak son yıllarda yumurta ile ilgili doğru sandığımız birçok şeyin yanlış olduğunu öğrenmeye başladık. Bu yanlışların en başında yumurtanın besin değerleri ile ilgili bilgiler geliyor...

Geçmişe oranla yumurtadaki yağ oranında büyük bir düşüş gözleniyor. Daha önceleri yumurtanın 100 gramında 11.1 gr yağ varken, bu oran şimdi 8.7'ye kadar geriledi. Ayrıca yumurtada bulunan yağların çoğunluğunun kalp ve damar sağlığını koruyan doymamış yağ asitlerinden oluştuğu öğrenildi. Buna paralel olarak yumurtadaki kolesterol seviyesi de her 100 gramında 185 mg olarak belirlendi.Oysa bu oran daha önceleri 371 mg olarak biliniyordu.

Amerika'da 15 yıl süren ve 120 bin kişi üzerinde yumurtanın etkisinin öğrenilmeye çalışıldığı bir araştırmanın sonuçları oldukça ilginç. Araştırmada denekler iki ayrı gruba bölünmüş. Birinci gruptakilere günde bir yumurta tüketme izni verilirken, ikinci gruptakiler bütün yemeklerin yumurtayla pişirildiği bir beslenme düzeni izlemişler. Araştırmanın sonucunda yapılan ölçümler ve alınan sonuçlar, yumurtanın kalp ve damar hastalıklarını artırdığı yönünde bir bulgu elde edilemediğini ortaya koymuş. Kötü kolesterolün (LDL) bütün olumsuz özelliklerinin, iyi kolesterol (HDL), B vitamini ve doymamış yağ asitleri ile dengelendiği kanıtlanmış.
    Kolay sindirilir
    Yumurta hakkında öteden beri bilinen diğer bir yargı da; yumurtanın sindiriminin zor olduğudur. Oysa, yumurtanın sindirimi, pişirme türüne göre değişir. Rafadan pişmiş yumurtanın sindirimi iki saatten az sürerken, katı pişmiş yumurtanın sindirimi için üç saat gibi uzun bir süre gerekir. Bu süreler aynı zamanda et ve süt gibi besinlerde bulunan proteinlerin de sindirilmesi gereken süre ile aynıdır. Üstelik sanıldığının aksine, bu proteinler karaciğere zarar vermek bir yana dursun, faydalı maddeler içerir. Yumurtanın önerilmediği tek durum, safra kesesi rahatsızlıklarıdır. Çünkü yumurta bu tür rahatsızlıkları olanlarda safra kesesi taşlarına yol açabilir.
    Protein ve vitamin kaynağı
    Yumurtada, organizmamızın kendi başına üretemediği bütün proteinlerin üretimi için gerekli aminoasitler bulunuyor... Ayrıca A, D ve B vitaminlerini de yüksek miktarda içeriyor. Fosfor, demir, kalsiyum ve kükürt gibi mineralleri de unutmamak gerek! Yumurtanın yararları saymakla bitmiyor. Havucun gözlere ne kadar faydalı bir besin olduğunu hepimiz biliyoruz. Yumurta da en az havuç kadar gözlere yararlı!.. Yumurtanın sarısında bulunan pigmentler göz dokularında depolanıyor ve serbest radikallerin yarattığı yaşlanma etkilerini azaltıyor. Özellikle yaşa bağlı bir göz rahatsızlığı olan ve sonu körlüğe kadar varabilen 'Armd' probemine karşı önlem almak için yumurta tavsiye ediliyor.

18. DEXTER JACKSON

DEXTER JACKSON Özel Üye

Beğenileri:
    115
    Ödül Puanları:
    0
    100gram ette 20-25gram protein var. 2 yumurtada 12gram protein var. Arada fark var yani.

Ama en kaliteli proteinin yumurta oldugu söylenir. Kirmizi ette hem protein hem creatin olmasi nedeniyle genc sporculara tavsiye edilir. Ehh fiyatlar TR de bayagi el yakiyor :x

Yumurta cok karli proteindir. Mutlaka yer almali ki saglam olsun. Sonra SÜT tercih edin. IFBB sporcularina bakin adamlarin bazilari günde 3 litre süt icerler. Ben denedim de afedersin bütün gün gaz cikarmakla vaktim gecti. Laktozsuz icmek gerekiyor. Güntherin laktozlu ictigini biliyorum. jay cutler de laktozsuz tavsiye ediyor. ictigini görmedim-okumadik da tavsiyesini duyduk.

Sayfayı Paylaş