Yumurta Sarısındaki Tehlike

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve BeachBoy tarafından 15 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 21 üye.
  1. BeachBoy

BeachBoy Üye

Beğenileri:
    4.430
    Ödül Puanları:
    123

Amerika'da Ulusal Kalp Akciğer ve Kan Enstitüsü tarafından yapılan araştırmaya göre yumurta sarısının sigara kadar zararlı olduğu ortaya çıktı.

Haftalık tüketilen yumurta sarısında sigaranın yaptığı etkiyi göstererek önemli bir kalp hastalığı olan arterlerin hızla kalınlaşmasını hızlandırdığı bildirildi.

Atherosclerosis Gazetesi'nde yayınlanan araştırmada, önemli bir kalp hastalığı olan karotid duvar kalınlığı olan hastalara günlük yaşamında ne sıklıkta yumurta yiyorsunuz ve günde kaç tane sigara içiyorsunuz sorusu soruldu.

Elde edilen sonuç ise şöyle açıklandı:

Sigara içmenin ve yumurta sarısı yemenin aynı oranda karotis duvar kalınlığını arttırdığı gözlemlenmiştir. Sigara içmeyen ve yumurta sarısı tüketmeyen insanların tam tersine 40 yıl sonra az bir artış olduğu ve sonrasında bu artışın sabit kaldığı gözlemlenmiştir.

Yumurta tüketimi yüzde 20 olan insanların karoits arter daralması ağır sigara içicilerle aynı olduğu söylenmektedir. Kalp hastalığı için önemli bir risk olduğunu söyleyen bilim insanları, insanların yumurta tüketimine biraz daha dikkat etmesi gerektiğini söyledi.

ABD Basını: http://www.latimes.com/health/boostershots/la-heb-egg-cholesterol-smoking-20120814,0,1391259.story

Türk Basını : http://www.trt.net.tr/trtavaz/yumurtanin-sarisindaki-buyuk-tehlike---haber-detay,tr,52206.aspx

Ekli Dosyalar:

• images.jpg
      images.jpg
      Dosya Boyutu:
      3,7 KB
      Görüntüleme:
      573
    veaN, muratcan.biceps ve TheBest bunu beğendi.
  2. muratcan.biceps

muratcan.biceps Üye

Beğenileri:
    540
    Ödül Puanları:
    93
    bende lesitin denen önemli maddenin sadece sarısında oldugunu okumuştum.bilgilerinize teşekkür ederim

3. TheBest

TheBest Üye

Beğenileri:
    52
    Ödül Puanları:
    28
    Kime inansak bilemedim ki biri faydali diyor yararli yaglar icerir diyor;digeri sigaradan zararli diyor.

4. muratcan.biceps

muratcan.biceps Üye

Beğenileri:
    540
    Ödül Puanları:
    93
  5. jackmaldow

jackmaldow Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    LA / California
    Ohoo onu yeme bunu yeme yumurtanin sadece beyazinin yenilmesi zinciri bozar bana kalırsa .

6. muratcan.biceps

muratcan.biceps Üye

Beğenileri:
    540
    Ödül Puanları:
    93
    yarın bir supplement çıkar.saf lesitin yumurtanın sarısındaki zararlı maddeleri arındırıp lesitini ortaya koyduk diye. şaşırmam

7. BeachBoy

BeachBoy Üye

Beğenileri:
    4.430
    Ödül Puanları:
    123
    Soyadan elde edilen soya lesitini yıllardır piyasada . Tükettiğiniz birçok hazır gıdanın içeriğinde de soya lesitini mevcut. Lesitin ayrıca vücut tarafından da üretilebiliyor dışarıdan alınması gereken çok çok elzem bir madde değildir. Bu lesitini o kadar büyütmenin manası yok. Yazıda yumurta sarısı tüketmeyin denmiyor , tüketimine dikkat edilmesi öneriliyor.

muratcan.biceps ve gencVGci bunu beğendi.
  8. fsmy

fsmy Üye

Beğenileri:
    184
    Ödül Puanları:
    53
    aslında bu herkes için genel geçer bir kural olamaz...
    tıpçıların bir sözü var;hastalık yoktur,hasta vardır...
    her bünye bir değil,bazısı 5 sarılı yer bişey olmaz bazısı 3 sarılı yer kalp hastası olur...
    bünyeylede alkalı,mesela ben genetik olarak kolesterol yüksekliğine yatkınım atadan,kendimi bilmem gerekiyor,günlük en fazla 4 sarılı bana yetiyor,eğer 4 ü geçersem günlük tüketim olarak,kolesterolüm çıkıyor...
    yani işin özü herkes bünyesini tanımalı ve gideri neyse ona göre davranmalı...

denizgnr97 bunu beğendi.
  9. azil_zinde

azil_zinde Yeni Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    0
    Et yemek daha fazla damar sertliği yapar. Doymuş yağ oranı yumurtadan daha fazladır. Bu tür gıda haberlerini dikkatli değerlendirmek gerek. Değişkenler o kadar fazlaki. Bu 1200 denek sadece yumurta mı yemişler?
    Üstelik 60 yaş üzeri kişilere yapılmış denemeler.

10. muratcan.biceps

muratcan.biceps Üye

Beğenileri:
    540
    Ödül Puanları:
    93
    benim okudugum yazıda da yumurta sarısını göklere çıkarıyordu keşke şimdik tekrar bulabilsem.haklısın soya lesitini mevcut piyasada.vücudumuz tarafından üretilebildigini bilmiyordum.son zamanlarda neye inanacagımı şaşırdım :)

11. spudd webb

spudd webb Üye

Beğenileri:
    168
    Ödül Puanları:
    53
    iyidir iyi.bu tip haberler çoğalsın böylece yumurtaya olan talep düşsün sonra fiyatları düşsün.bizlerde daha ucuza alalım

12. pycantric

pycantric Üye

Beğenileri:
    131
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Ogrenci
    Yer:
    ISTANBUL
    Hastalar veya rastegele vatandaslar uzerinde yapilmis olan istatiksel bir calismanin sonucuna dayanarak yumurta sarisi sigara kadar zararli denilmesi sanirsam habercilerin marifeti.
    Yapilan calismanin kosullari bilinmiyor, hastalar kontrollu bir bicimdemi yumurta tuketti, dider tuketilen gidalarin etkisi nedir, vs.
    Suni yem ile beslenen tavuklar yedikleriniu etkin bir bicimde sindiremiyor, dolayisiyla sindirime yardimci enzimler/steroidler vs. ye maruz kaliyorlar. Bunun sonucunda ortaya cikar yumurta,et vs. de pek dogal olmuyor. Bu tarz faktorlerde onemli koru korune yumurta zararli demeden once biraz arastirma yapilmali.

13. demir00

demir00 Özel Üye

Beğenileri:
    1.316
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Avukat
    Yer:
    Istanbul
    .....................................

Berkay Türkkan, diez ve boksbody bunu beğendi.
  14. bulent1

bulent1 Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    18
    evet fazla tüketimde damar tıkanıklığı gibi sorunlar oluyor.
    örn; 4 yumurta haşladık 4 beyazını 1 sarısını şeklinde tüketebiliriz.

15. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    kaynak?....

RaPPeRuA bunu beğendi.
  16. AkrepHan

AkrepHan Yeni Üye

Beğenileri:
    288
    Ödül Puanları:
    0
    yumurtanın sarısını yemedikten sonra yumurta yemenin bir anlamı yok(anlamı olsada sarısı kadar yüksek bir emilim,kullanım,kalite beklemeyin) çünkü sadece beyazını yemek onun emilim yüzdesini ve hızını etkiler ayrıca aminoasit profili bakımından inceledniğinde yine sizin konunuzda sarısının kas inşası için beyazını mükemmel derecede destekliği görülüyordu içerisindeki yağ vitamin ve enzimler sayesinde yumurta sarısı beyazının kullanım oranını ve kalitesini artırıyor en az her yumurta yiyişte 1 sarı en fazla 3 sarı yenmelidir diye düşünüyorum.

bunun dışında arkadaşların dediği gibi hiçbi şey yemiycez o zaman çünkü tavuk,et,balık,yumurta,süt hepsi zararlı deniyor sadece bitkiselden almakta çok zor günlük proteini aminoasit kalitesine kadar çok farklı kombinasyonlar yapmak gerek ki bu çok zor zaten bitkisellerde kullanılan ilaçlar nedeniyle onlarda tam sağlıklı değil o nedenle çok zararlı değilse yenip içilebilir. şimdi yine tarıtşma için birileri bunu senmi belirliyorsun diyecek o zaman ona sağlıklı beslenmesinde başarılar dilemekten başka diyecek bir şeyim kalmaz

17. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Yumurta kötü kolesterolü (LDL) yükseltiyorsa bile spor tam tersi etkiyle düşürüyor.Bol yumurta yiyen deneklerin spor yapanları ve yapmayanları arasındaki farkları da ortaya koymaları lazım.Şu haliyle bu deney bir şey ispatlamıyor sadece yeni sorular yaratıyor.

fsmy bunu beğendi.
  18. RaPPeRuA

RaPPeRuA Üye

Beğenileri:
    84
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Psikolog
    Yer:
    İzmir
    Konunun haberi şuan Show Tv'de yayınlanmakta. Ve sigaradan bile zararlı diyorlar. Haftada 3 yumurta yararlı aşmayın diyorlar şuan. Ben 1günde 3tam 2 de beyazını yiyorum. Sigaradan bile tehlikeli denmesi çok ilginç. Araştırmada bir yanlışlık var o kesin. Yani ''araştırma yöntemi''nde

Son düzenleme: 16 Ağustos 2012
  19. AkrepHan

AkrepHan Yeni Üye

Beğenileri:
    288
    Ödül Puanları:
    0
    her gün haberlerde günlük tükettiğimiz yiyeceklrin kanser yaptığı çıkıyor her şeye inanmamak lazım yarın yumurtanın sarısı daha sağlıklı beyazını yemeyin derse ne yapacaksınız ? yapammız gereken haberlere her çıkan şeye inanmamak

fsmy bunu beğendi.
  20. thekinger

thekinger Üye

Beğenileri:
    79
    Ödül Puanları:
    38
    Buyur burdan yak....
    Cnan hocanın bilimsel verilerle açıklama yapmasını bekliyorum:)

Sayfayı Paylaş