Yumurta içmek

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve "FURKAN" tarafından 5 Ocak 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. "FURKAN"

"FURKAN" Üye

Beğenileri:
    75
    Ödül Puanları:
    38
    İnternette ve forumda araştırdım ama forumdakiler kuş gribi döneminden kalma oldukları için tekrar sorayım dedim yumurtayı çiğ içince galiba salmonella gibi bir bakteri zarar veriyormuş vucuda ama filmlerde falan hep yumurtayı içerken gösterirler bu gerçekten zararlı mı yoksa yararı var mı? sormamın nedeni şu her sabah okula giderken 5 yumurta pişirip birde oturup yemek sabah sabah işkence oluyor.

2. HamzaYüksel

HamzaYüksel Üye

Beğenileri:
    144
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Adana
    Zararlı diye biliyorum tavukta olan hastalık varsa direk sana geçer.

3. folfos

folfos Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    istanbul
    Hastalık varsa geçme olasılıgı var.Ama öte yandan çiğ yurmuta ve pisirilmiş yumurta tuketmis biri olarak çiğ olan daha etkili oldugunu biliyorum.

4. Destroyer2

Destroyer2 Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    0
    5 tane çiğ yumurtaya dayanabileceksen helal olsun:D

5. "FURKAN"

"FURKAN" Üye

Beğenileri:
    75
    Ödül Puanları:
    38
    yararlı olacağını bilsem düşünmeden içerim.

6. gakkos

gakkos Üye

Beğenileri:
    637
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    tekstil
    Yer:
    istanbul
    aklında böyle soru işaretleri bırakma bence.
    zararlı olduğunu forumda ve bir çok yerde okudum. sanada bir makle okutmak isterim
    ALINTIDIR AŞAĞIDAKİ MAKALE

Çiğ yumurtanın Zararları

İçinde bulunabilecek zararlı salmonella mikrobu nedeniyle hastalıklara yol açabileceği belirtildi

Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tülin Aksoy, çiğ yumurtanın faydalı olmadığını, aksine içinde bulunan 'salmonella' mikrobu nedeniyle zararlı olabileceğini söyledi.

Halk arasında yumurtayı çiğ tüketmenin daha faydalı olduğu yönünde yanlış bir inanış olduğunu belirten Doç Dr. Aksoy, salmonella mikrobunun bağışıklık sistemi zayıf kişilerde ölümcül hastalıklara dahi neden olabileceğini vurguladı.

B7 VİTAMİNİ ENGELLİYOR
    Çiğ yumurta tüketmenin iki sakıncasının bulunduğunu belirten Dr. Aksoy, "Birincisi salmonella denilen mikrobu alabilirsiniz. Bu mikrop bağışıklık sistemi güçlü olanlarda ishal olarak kendisini gösterir fakat bağışıklık sistemi düşük olanlarda daha fazla etkisi var. Amerika'da yaşlı ölümlerine neden oluyor. İkinci olarak da yumurtayı çiğ tüketirsek ?avidin' denilen madde yumurtanın içinde bulunan biyotini yani B7 vitaminini engelliyor. Bu nedenle yumurtanın pişirilerek yenmesi daha doğru" diye konuştu.

DÜNYANIN EN KALİTELİ GIDASI
    Yumurtanın dünyanın en kaliteli gıdalarından biri olduğunu söyleyen Aksoy, "Türkiye'de demir eksikliği çok fazla. Yumurta demir eksikliği için en faydalı gıda. Bir yumurtanın proteininde 60 gram ete eşdeğer protein var. 60 gram et ortalama 1 TL, bir yumurta ise 20 kuruş. Fiyatı ekonomik olan tavuk eti de protein açısından çok zengin. Özellikle yaşlılar için çok uygun. Ayrıca kalorisi çok düşük. Bu nedenle kalp hastalarına bile haftada 2 yumurta yemeleri öneriliyor" dedi.

Karar senin artık.

"FURKAN" ve wolf13 bunu beğendi.
  7. ZARELLI

ZARELLI Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci&İşletmecilik
    Yer:
    ANKARA
  8. numb15

numb15 Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    0
    ben günde 2 tane çiğ yumurta yiyorum sütle karıstırıp 1 ayda 3-4 kilo arası birşey aldım gerçekten zararlımı dediğiniz gibi ben denedim yararını görüyorum.

9. "FURKAN"

"FURKAN" Üye

Beğenileri:
    75
    Ödül Puanları:
    38
    yorumlarınız için teşekkür ediyorum sanırım en iyisi aynı şekilde devam etmek.

Sayfayı Paylaş