Yumruk üzeri şınav

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve StoLen tarafından 13 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. StoLen

StoLen Üye

Beğenileri:
    161
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Merhaba arkadaslar.Yumruk üzeri şınav çekme konusunda öğrenmek istediğim bir kaç sorum var. Yumruk üzeri şınavın yumruk gücünü attırmak için çekildiği söylenir. Bu tarz şınav çekenlerin belli bir süre sonra yumruk üzerindeki sinir sistemlerinin ezildiklerini ve belli bir süre sonra iyileşip acıya dayanıklı olduğu hatta acı hissetmediği gibi şeyler orataya çıkar. Sizce bu doğrumu Yumruk üzeri şınavın yararı bumudur ? Şimdiden Tesekkurler.

2. ParZ

ParZ Üye

Beğenileri:
    869
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    yumruk üzeri şınav daha çok bileklere yük bindirip sakatlamamak için kullanılır :)

3. StoLen

StoLen Üye

Beğenileri:
    161
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Tesekkur ederim. Bir nevi bilek kaslarınıda geliştiriyor yani. Peki yumruk gücünü arttırdığı hakkında bir bilgin varmı.

4. golddeno

golddeno Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    0
    yumruk atmak için bütün kaslarımızı kullanırız yani şöyle calf üst bacak bel sırt kasları (teres major falan) omuz arka kol ama özellikle omuz ve calfler çok yoğun çalışır yumruk atarken tabi bu direkt yumruk için yani türk filmi yumruğu değil :D

5. kalkan333

kalkan333 Yeni Üye

Beğenileri:
    412
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Body
    Yer:
    Bodyforumtr
    Acı hissetirip hissettirmediğini bilmiyorum ama daha iyi yumruk atıcağından eminim :)

6. AkrepHan

AkrepHan Yeni Üye

Beğenileri:
    288
    Ödül Puanları:
    0
    bileği güçlü olan daha sert darbeler yapar. ama sinir ssitemi oranın acısını geçirir olayıyla alakası yok yumruk atarken oram acıyacak diye atmaz kimse :) ayrıca darbe olmadan (kum torbası yumruklamak gibi) oradaki sinirleri ezemezsin acıya dirayetli hale getiremezsin

7. Kauss

Kauss Üye

Beğenileri:
    1.421
    Ödül Puanları:
    123
    Yumruk sinav guzel bir harekettir fakat aciyla alakasi yoktur. Ciplak elle atacaginiz yumruk sinirden cok kemiklerinizde aciyi hissedersiniz bu da gayet normaldir. Bilek kasinizi gelistirirseniz bilek sakatliklarinda sakatlanma riskinizi az da olsa azalirsiniz. Yumruk icin iki buyuk kas grubu ve bir kucuk kas grubu daha cok onem tasir. Bunlar bacak -sirt - tricepsler. Yumruk atarken bacak kaslarinizdan alacaginiz guc daha etkili yumruk atmanizi saglayacaktir. Zaten yumruk atilirken ayaginizin onuyle biraz yukari kalkar gibi pozisyon alip ayaginizi disari cevirirsiniz. Ki yumruk gelip gittiginde ayak yine ayni pozisyonu alir. Ordan alacaginiz gucle sirtinizdan cikaracaginiz yumruk etkili olacaktir.

Eger dediginiz gibi bir sey olsa duvara yumruk atmakta ise yarar. Ama sakatlanma da yaninda hediye olur :)

8. cikcik

cikcik Üye

Beğenileri:
    116
    Ödül Puanları:
    53
    ben yüksek ağırlıklarda (20kg ve üstü) dambıllarla çalışırken bileğimin burkulmaması için bileğimi güçlendirmek için yapardım yumruk şınavı.

9. StoLen

StoLen Üye

Beğenileri:
    161
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Haklısın bileği güçlü olan daha sert darbeler atabilir. Bunun için el yayı
    kullanıyorum. Eski osmanlıdada bu sorduğum soru gibi bir uygulama varmış. Bu uygulamada adamlar mermeri tokatlarmış ve savaşlarda ön sıralarda durup karşı tarafın atlarını tokatlayıp düşürürlermiş. Belki bize garip gelebilir ama ozamanlar işe yarıyormuş :)

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 19:50 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 19:45 ----------

Yumruk şınavı çekerken ağırlığın çoğunluğu bileklere uygulandığı için bileğin gücünü arttırıyor. Doğru bir uygulama yapıyormussun.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 19:56 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 19:50 ----------

Duvara yumruk atmak pek mantıklı değil çünki sakatlanma riski seninde dediğin gibi bize hediyesi olur :) Fakat tam emin değilim ama yumruğumuzu sıktığımız zaman elimizin arka kısmında kemikler belirginleşir o şekilde duvara yumruk atarken veya o şekilde yumruk üzeri şınav çekerken sinir sistemleri ezilip bir süre sonra acı hissedilmediği söylenir. Ne kadar doğru nekadar yalnıs olduğunu tam bilmiyorum. Verdiğin bilgiler mantıklı. Tesekkur ederim.

10. AkrepHan

AkrepHan Yeni Üye

Beğenileri:
    288
    Ödül Puanları:
    0
    o zaman sende sakaltlanmayı göze alıp beton yumruklayacan :) tokatla yumruk birmi yada benim gibi eldivensiz bara asılı kal boy uzaması için ellerin benim gibi nasır tutsun önünde duranı görüyüm ben :D
    şaka maka duvara yumruk atmak hariç orayı nasırlaştırıp öldürebilecek bir aktivite yok ama ayarını ve vurcağın yeri bileceksin hiç tavsiye etmem napcan yumruk atıp illa atmak istiyosan boksa git :D

11. StoLen

StoLen Üye

Beğenileri:
    161
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Boks değilde 2 aydır Muay Thai sporu ile uğraşıyorum. Ek olarakta şınav,mekik,barfiks gibi haraketleri uyguluyorum.Barfiks çektikten sonra asılı kalıyorum boy uzaması için. Boyu uzatıp uzatmadığından pek emin değilim ama genelde öyle söyleniyor. :)

12. AkrepHan

AkrepHan Yeni Üye

Beğenileri:
    288
    Ödül Puanları:
    0
    yardımcı oluyor kendimden biliyorum :)

13. FLExoRR

FLExoRR Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar Yumruk Şınavı ve Dumbell ile gölge boksu yaparsanız hem yumrugunz gelişir,hemde kemikleriniz sert,kalın,güçlü ve hava yastığı görevi gormekten çıkar tabii bunun için kum torbası veya sert bir zemine hafif yumuşak bir malzeme koyarak yumruk atmakta gerekir.

-NO PAİN,NO GAİN.

14. caga

caga Üye

Beğenileri:
    155
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Capua
    İki yıldır falan aklıma estikçe şınav çekiyorum.Şimdilerde kollarım yorulmadığı halde bilek ve dirsek eklemlerimde acı oluyor önceleri yani ilk başladığım zamanlarda böyle birşey yoktu ve gene buna benzer acı bilek güreşi yaparkende oluyor buda eskiden yoktu, bunlardan sonra şınavın tersine düzüne antipati oluştu bende :S Yumruk üstündeki halide omuzlarımı acıtıyor :(

Sayfayı Paylaş