Yolu yordamı nedir?

Konusu 'Kadınlara Özel - Beslenme & Diyet' forumundadır ve Tüysiklet tarafından 18 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 9 üye.
  1. Tüysiklet

Tüysiklet Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    boy:1.71 cm
    kilo:90
    hedef kilo:60

kilo verebilmek için kendime bir plan belirledim.bu plan uyarınca yemekten az kesiyorum çünkü fazlaca ( hatta gereğinden bile fazla) yürüyüş yapıyorum.enerjik olabilmek için yemeği çok azaltamam.yaptığım hesaplamalar göre günlük 2300 kalori almam gerekiyor.bense 1800 kalorilik bir diyet yapıp günde 30-35 km yol yürüyorum (hepsini birden yürümüyorum,kesintili olarak)
    her gün bu kadar yürüyebilmek için tüm planlarımı askıya aldım ve yaklaşık 13 gündür fire vermeden devam ediyorum.bu süreç içerisinde yaklaşık 10,5 kilo verdim.

kendimi tanıtıcı böyle yazıdan sonra asıl sormak istediğim konulara gelmek istiyorum.
    benim kilo vermemde bir problem yok.yani bu planımı uyguladığımda rahatlıkla kilo verebiliyorum.benim aklıma takılan konu ise bilimsel makalelerin söyledikleri.
    haftalık şu kadardan fazla vermeyeceksiniz diyorlar.ben yemekten azaltmadan sadece sporlar veriyorum.neden zararlı olsun ki? diye soruyorum kendime.
    sonra kendi kendime cevap veriyorum yine.gidenler yağ değil de kas olabilir mi?belki de bu yüzden sağlıksızdır.
    evet ben kilo vermek istiyorum ama vücudumdaki kasları,hele hele kalp kaslarımı kaybederek değil (böyle örnekler var maalesef)
    acaba ben spor yaptığım için kas kaybı olmaması mümkün mü?
    eğer kas kaybı oluyorsa bunu önlemek mümkün mü?
    protein tozu kas kaybını önlemede işe yarar mı?
    yararsa nasıl kullanmalı?
    kalorisi ne kadar?
    aralıklarla ve fazlaca yormadan yürüsem de bu kadar uzun yol kat etmem uzun vadede kalp krizine yol açar mı yoksa aksine kalp sağlığım için daha mı faydalıdır?

şimdiden ilgilenen herkese teşekkür ederim.

2. aysunil

aysunil Üye

Beğenileri:
    34
    Ödül Puanları:
    0
    13 gün içinde 10 kilo vermişsin...
    uzaktan güzel görünüyor..
    zaten belli bi aşamadan sonra kilo vermen daha da yavaşlayacak..
    siteyi bol bol gezmeni öneriyorum.

Tüysiklet bunu beğendi.
  3. fitnessist

fitnessist Üye

Beğenileri:
    437
    Ödül Puanları:
    73
    aysunilinde dediği gibi vücut şaşırdığı için böyle hızlı bir killo kaybı yaşamışsındır ilerleyen dönemlerde yavaşlar. hedeflediğin kilo için yürüyüş yeterli olmaz olsa bile o kiloya düştüğünde bazı sorunlar yaşayabilirsin (sarkmalar ani şeker ve tansiyon düşüklükleri vs)

kas kaybı yaşamaman için protein tozu kullanmana gerek yok fakat sağlıklı kilo vermen ve metabolizma hızını arttırman için ağırlık çalışmanı ve zamana yaymanı (minimum bir yıl) tavsiye ederim forumdaki beslenme topiğini bolca oku..

Tüysiklet bunu beğendi.
  4. vanesy

vanesy Üye

Beğenileri:
    177
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    mimar
    yolu yordamı budur

amerikan tarım bakanlığı verilerine göre sağlıklı kilo vermeniz için günde 2000-2600 kalori almanız gerekiyor. 2000 kalori tembellikle geçen günleriniz için. 2600 kalori bir saatin üzerinde bir süreyi aktiviteyle geçirdiğiniz günlerininz için. ancak gün gün hesaplamayın. çoğu gününüze göre ayarlayın.

1500 kalorilik diyetlerin altında vücudun temel vitamin-mineral ihtiyaçlarının karşılanamadığı tespit edilmiş. işin bu kısmı şimdilik sizi ilgilendirmiyor. ne varki bu hızlı kilo vermenin değil eksik, hatalı, dengesiz beslenmenin bir sonucu.
    hızlı kilo vermenin zararlarından bahseden metinler dengesiz beslenmeyi de kapsasa da bu ikisi aynı şey değil.

vücut birbirine bağlı sistemlerden oluşur ve her durum bir diğerini etkiler. ani değişiklikler ise keskin bozulmalar yaratır.
    siz düşünebilirsiniz ki sağlıklı yönde yapılan ani değişiklikler olumlu yönde hızlı değişim yaratır. ancak bu böyle olmuyor.
    sizin 90 kilo olmanız 100 kilo olmanıza nazaran daha sağlıklı bir durum gösterse de 13 günde 10 kilo verilen süreç bedeniniz için adeta bir direnç testi, bir taaruz! bu sürecin ardından geldiğiniz 90 kilo hali ise 100 kilo olduğunuz zamandan daha sağlıksız olabilir.

mesele sadece kalp kasınızı sindirmeniz ya da sindirmemeniz değil, kalbinize yeni kilonuza alışması için zaman tanımanız ya da tanımamanız. ve de tüm vücut dengenize.

dediğim gibi sistemler birbirine bağlı. ani kilo kaybı hormon dengenizi bozacaktır. belki siz bunu sadece adet düzensizliği olarak göreceksiniz belki de görmeyeceksiniz. ancak hormonlarınızdaki dalgalanmanın yaratacağı zincirleme reaksiyonun farkına varmadığınız sonuçları düşündüğünüzden daha yıkıcı olabilir. ve reaksiyon daha da yıkıcı şekilde zincirler. bununla ilgili pek çok örnek verilebilir. ölümle sonuçlanan örnekler bile mevcut.

vücut kitle endeksi verilerine göre, verdiğiniz 10 kilonun ardından bugün hala tıbbi olarak obezsiniz. hızlı kilo vermenin olduğu gibi obez kalmanında zararları var. hızlı kilo verme isteğinize yenik düşecekseniz, tıbbi destek alın. ancak bir beslenme uzmanı rutin kontrollerle sizi en sağlıklı ve süratli şekilde zayıflatabilir. aksi halde bir diğer 10 günde 10 kilo daha vermeyi aklınızdan bile geçirmeyin.

belli ki sağlıklı kilo verme hakkında okuma yapmışsınız ancak mantıksal bağlar kuramamışsınız. şimdi benim size tavsiyem o okuduğunuz makalelere uymanız. özellikle dünya sağlık örgütünün yayınları gazetelerde dahi sık sık çıkar.

problemin kas sindirmekten ibaret olmadığını tekrar belirttikten sonra kısa kısa sorularınıza geçiyim:
    -yürüyüş için de aynı canlıdan bahsettiğimiz için benzer sonuçlara varıcaz: hayatınızın ilk yirmi yılını günde birkaç kilometre yürüyerek geçirdikten sonra aniden günde 30 kilometre yürümeye başlamanız da metabolizmayı afallatacak türden bir değişim. kilo kaybı gibi yürüyüşünüzü de günbegün her gün bir öncekinden daha fazla yürüyerek arttırmanız lazım. eğer böyle yaparsanız kalbiniz ve bedeniniz güçlenir. eğer böyle yapmazsanız kalbiniz ve bedeniniz zorlanır. hedefiniz günde 12 saat aralıkla iki kere yarım saat yürümek olsun ( bu rakamlar rastgele değil. özellikli rakamlar ). bu hedefe ulaştıktan sonra geliştirmeye devam edebilirsiniz ama ideal kilonuza ulaşana kadar 12 saat aralıklarla minimum yarım saat egzersiz yapmak kas kaybını önlemekte çok etkindir.
    şu anda çok fazla fazla kilonuz olduğu için bu kadar rahat kilo veriyorsunuz. kilonuz azaldıkça kilo vermeniz zorlaşacak. egzersizlerinizi gün gün arttırmanız bu bakımdan da önemli. kilo vermenizi zorlaştıran süreci spor kapasitenizi arttırarak geçerseniz bu zorluğu minimuma indirirsiniz.
    -protein tozları kaslarla gizemli bir reaksiyona girerek onları korumazlar. kas geliştirici idman yaparken kaslara kendilerini geliştirecek hammaddeyi sağlamak için kullanılır. sizin durumunuzla haç bir alakası yok. ne kadar çok protein alırsanız alın, yine de kaslarınızı sindirebilirsiniz.kas kkaybını önlemenin yegane yolu spordur.

sağlıklı, mutlu günler dilerim.
    sağlıcakla

not: bunca yazının ardından gülünç kaçacak ancak ben verdiğin kiloda su kaybının da önemli etken olabileceğini düşünüyorum. bol bol su iç. bunca tantananın arasında vücudunu bir de susuzlukla uğraştırma.
    not 2: verebileceğin en doğru karar yetkin bir beslenme uzmanına başvurmak.

Son düzenleme: 20 Ağustos 2009
    FLEX-POINT, aysunil, diez ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  5. Tüysiklet

Tüysiklet Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0

verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkür ederim öncelikle.
    ben şu an itibariyle vücut kitle indeksi hesaplandığında halen obez kısmına dahil olmaktayım.
    polikistik over sendromu denen ve genelde çok şekerli beslenmek ve hareketsiz bir yaşam nedeniyle bayanlarda görülen bir hastalık mevcut bende.bu hastalık bende insülin direnci yaratıyor ve kilo vermemi zorlaştırıyor.
    gittiğim jinekolog ve sonrasında beni gönderdiği uzmanlar,insülin direncini aşabilmem için mümkün mertebe hareketi arttırmam ve şekersiz yemek düzenine geçmem gerektiğini söylediler.
    aslında şok bir diyet yapmıyorum.1500 kalorinin altındaki diyetlerin benim gibi obez bir kimsenin tüm besin ihtiyacını karşılayabileceği kanısında değilim.1000 kalori ve altındakilere değinmiyorm bile.buna karşılık 1800 kalorilik bir diyetin ( ben glisemik indeksi düşük besinlerden oluşan bir diyet listesi uyguluyorum ki hastalığımın iyileşmesine de faydası olsun) benim besin ihtiyacımı karşıladığını düşünüyorum.
    insülin direnci olduğu zamanlarda oldukça halsiz düşer ve sürekli yeme isteğim olurdu.hem yeni beslenme düzenim hem de yürüyüş yapmam bu sorunlarımı ortadan kaldırdığı gibi regl olamama problemimi de giderdi.doktorların verdiği ( ve varis yaptığı söylenen ) ilaçları hiç kullanmadan sadece yürüyüşle bunu aşabildim.
    yürüyüşe gelince...
    ben kardiyo olabiliecek bir yürüyüş disiplininde çalışmıyorum.700 mt olur 1,5 km olur...önemli olan gün içerisinde bolca hareketli olmam ve aldığımdan daha fazla kalori harcamam.45 dk ya da 1 saat boyunca sürekli yapılacak bir spor bünyemi zorluyor ve zaten öyle bir program uygulasam bu kadar uzun süre asla yürüyemem.
    protein meselesi kafama takılmıştı ki kendi ağırlığımca almak faydalı olacakmış.bundan sonra buna dikkat edeceğim.

Son düzenleyen: Moderatör: 21 Ağustos 2009
  6. diyetzede

diyetzede Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    öncelikle kafanıza takılan yag - kas - su kayıplarını tartıda (yag kas su oranını ölçen ) görebilirsiniz .

size önerim hergün 1 bardak yarım yağlı süt - 60 gr yarım yağlı peynir - 200 cc (1 su bardağı ) yoğurt ve 150 gr da beyaz et veya 90 gr kırmızı et tüketmeniz olacaktır. proteini yeterli ölçüde vucut almalı.

10 kg motive edici bir rakam , yaş genç kolay vereceksinizdir.sadece sabır lazım :)

Tüysiklet bunu beğendi.
  7. SANTAVİK

SANTAVİK Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Merhabalar,

nasıl gıdıyor kılo verme durumları, bende pcos um , durumum cıddıyetle kılo verememeye ve seker hastası olma yolunda gıdıyor, tum gun oturarak calısıp,sonrasında da bebıse gıtmek zorunda olunca spor hayal oluyor,uzerınde yorgunluk,tembellık ve uyku..su sıralar ozetle boyleyım ve kılo almam kacınılmaz, senı tebrık edıyorum,devammmmm

Tüysiklet bunu beğendi.
  8. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    bu şekilde kas kaybı yaşaman imkan dahilinde. bir miktar ağırlık çalışıp, aldığın yağsız protein miktarını arttırarak bunun önüne geçebilirsin. bu da verdiğin kiloyu kalıcı yapar.

Tüysiklet bunu beğendi.
  9. cagrihalacoglu

cagrihalacoglu Üye

Beğenileri:
    71
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci, müzisyen
    Yer:
    Feneryolu
    Sadece yürüyüş, özellikle yüksek kilolarda oldukça büyük sorun..
    Özellikle diz ve topuk kısmında sakatlıklar meydana gelebilir..Yerinizde olsam sadece yürüyüş yerine, imkan bulabilirseniz yürüyüş - bisiklet - yüzme şeklinde bölüştürmenizdir..

Tüysiklet bunu beğendi.
  10. cıddırık

cıddırık Yeni Üye

Beğenileri:
    122
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Yerin Dibinden ...
    tüysiklet selamm
    neler yapıyorsun hala devammı aramı verdın merak ettım

Sayfayı Paylaş