YOĞURT

Konusu 'Çeşitli Makaleler' forumundadır ve ebb tarafından 14 Aralık 2006 başlatılmıştır.

 1. ebb
  Offline

  ebb Üye

  Katılım:
  1 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  103
  Beğenileri:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  KAYNAK:http://www.objektifhaber.com/yeni/objhab/default.aspx


  Erciyes Üniversitesi Atatürk Sağlık Yüksekokulu Beslenme ve Diyetetik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Neriman İnanç, kalsiyum ve fosfor içeriğiyle kemikleri koruyan yoğurt ve sütte yoğun olarak bulunan KLA’nın (Konjuge Linoleik Asit) karın yağlarını eriterek zayıflamayı sağladığını, kanser ve kalp hastalıklarını da önlediğini açıkladı. Prof. Dr. İnanç, özellikle kadınların günde yarım kilo yoğurt veya iki su bardağı süt içmesini önerdi.

  Prof. Dr. Neriman İnanç, yoğurdu, ilk önce olarak Orta Asya Türkleri’nin kullandığını belirterek şunları söyledi:
  “Geleneksel Türk yoğurdunun sağlık açısından sayısız yararları bulunmaktadır. Yoğurtta bulunan bakterileri keşfeden Rus bilim adamı Metnichef, Nobel ödülü kazanmıştır. Son olarak başkanlığımızda bir araştırma yaptık. 12 kadın hasta üzerinde, yani, beden kitle endeksine göre şişman olup, bu endekse göre verileri normalde 20 olması gerekirken 25 olan deneklerle çalışma yaptık. Beden kitle endeksi sonuçlarına göre yani boy ve kilo karşılaştırmasında şişman oldukları saptanan bu kadınlara, iki ay boyunca yoğurt ve sütte bol miktarda bulunan ve bir yoğurt asidi olan KLA’yı ikişer gramlık tablet olarak verildi. Çalışmadaki kadınların, ağırlıklıkları ile bel ve kalça çevre ölçümlerinde ve kan yağı düzeylerinde azalma olduğu görüldü. Bel ve kalça çevresindeki, karın bölgesindeki yağlanmanında azaldığı saptandı. Karın bölgesindeki yağlanma, kalp hastalıkları için risktir. O nedenle yoğurt başta olmak üzere süt ürünlerinde bulunan KLA’dan yararlanmak için şişman olanların günde yarım kilo yoğurt yemesi gerekmektedir. Yarım litre yani iki su bardağı süt de aynı etkiyi yapmaktadır. Özellikle, menapoz dönemindeki kadınların hem sağlıkları açısından hem de şişmanlamamaları açısından günde yarım kilo yoğurt yemesi gerekir.”

  ‘KANSER VE KALP HASTALIKLARINI ÖNLÜYOR’

  Prof. Dr. Neriman İnanç, son yıllarda yapılan çalışmalar yoğurdun kalp hastalıkları ve kanseri de önlediğini ve bağışıklık sistemini güçlendirdiğini kaydetti. Proteinleri kaliteli olan yoğurtta, bu proteinlerden elde edilen bioaktif peptidlerin tansiyonu düşürdüğünü, tromboz (pıhtı) oluşumunu önlediğini ve bağışıklık sistemini koruduğuna vurgulayan Prof. Dr. İnanç söyle devam etti:

  “Yoğurda has bir yağ asidi olan KLA ve Spingolipidler Meme’in, bağırsak kanserine karşı koruyucu özelliği bulunuyor. Bu yağ asidi aynı zamanda yağ dokusun azaltıp, kas dokusunu artırıyor. Sporcular ve zayıflamak isteyenler için yararlı. Ayrıca, yoğurt yapımında kullanılan ‘probiyotik’ adı verilen bazı bakteriler de bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve ishal gibi yaygın enfeksiyonları önlüyor. Probiyotikler kanser oluşturan maddeleri açığa çıkaran enzimleri azaltıyor, kolesterolü düşürüyor, HDL denilen iyi kolesterolü artırıyor, dolayısıyla kalp hastalıklarına karşı koruyucu etki gösteriyor.”

  Prof. Dr. Neriman İnanç, yoğurdun enerjisini sağlayan karbonhidrat kaynağı ‘laktoz’un içerdiği ‘galaktoz’ nedeniyle de beyin ve sinir dokusunun gelişiminde de görev aldığını belirterek, “Laktoz mideden bağırsağa geçerek burada asit ortamı oluşturup zaralı bakterilerin gelişimini engelliyor. Yoğurdun içerdiği kalsiyum ve fosforun emilimini artırarak kemiklerimizi ve dişlerimizi güçlendiriyor” diye konuştu.
   
 2. bukatto
  Offline

  bukatto Üye

  Katılım:
  4 Ekim 2006
  Mesajlar:
  452
  Beğenileri:
  119
  Ödül Puanları:
  53
  Meslek:
  Avea İletişim Hizmetleri A.Ş
  Yer:
  ANKARA
  tam yağlı olan yoğurtlar içinmi geçerlidir bu???
   
 3. ebb
  Offline

  ebb Üye

  Katılım:
  1 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  103
  Beğenileri:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  Haberden böyle bir anlam çıkmıyor. Yağlı veya yağsız süt, anlatılan fayda bakımından, aynı etkiyi yapacaktır. Yalnız yoğurt veya süt yağının insan vücuduna herhangi bir yararını bugüne kadar ben okumadım. Zararları malum...
   
 4. bukatto
  Offline

  bukatto Üye

  Katılım:
  4 Ekim 2006
  Mesajlar:
  452
  Beğenileri:
  119
  Ödül Puanları:
  53
  Meslek:
  Avea İletişim Hizmetleri A.Ş
  Yer:
  ANKARA

  geleneksel dediğine göre yağlı olması muhtemel. malum eskiden yağ ayıklama işlemi yoktur herhalde:)
   
 5. ebb
  Offline

  ebb Üye

  Katılım:
  1 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  103
  Beğenileri:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  bukatto eskidende yağ ayıklama işlemi vardı. Yağ yayıkta çok kolay bir şekilde kendiliğinden ayrıştırılabiliyor. Ayrıştırılan bu yağada tereyağ deniyor. :D

  Sende benim gibi şehir çocuğusun galiba. Bende yukardakini şans eseri görerek öğrenmiştim.... :roll:
   
 6. bukatto
  Offline

  bukatto Üye

  Katılım:
  4 Ekim 2006
  Mesajlar:
  452
  Beğenileri:
  119
  Ödül Puanları:
  53
  Meslek:
  Avea İletişim Hizmetleri A.Ş
  Yer:
  ANKARA

  :eek: hakkatten yaa.

  üniversiteyi iç anadoluda okudum halbuki. doğru ya. valla yazarken bunu unutmuşum. üstelik anne tarafından da karadenizliyim :D neyse. saol verdiğin bilgiler için :)
   

Sayfayı Paylaş