Yesil cay

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve kular15 tarafından 8 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. kular15

kular15 Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Ogrencı
    Yer:
    Aydın
    arkadaslar yesil cay aldim kilo vermeye faydasi varmis dogrumu

2. 0sm4n

0sm4n Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    İletişim,Saatci
    Yer:
    İzmir / Menderes
    kilo vermeye değilde sindirim sistemini düzene sokuyordu galiba veya boşaltım..

3. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Kesin bir bilgi yok. Sadece kalp atış hızını arttırıp daha fazla kalori harcamanı sağlar. Günlük kalori alımını düzene sokan birisine fazladan verecek bir şeyi olmaz ama neyi ne kadar yediğini hesaplamadan yiyenlere yardımcı olabilir.

4. Olcay BERKİTEN

Olcay BERKİTEN Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Yeşil çay hazırlardan mı kullanmalıyız halk tabiri ile sallama çay ? yoksa aktarlardan mı almalıyız?

5. mserkanxxx

mserkanxxx Üye

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    38
    Aktardan almak daha iyi tabikide ama ben üşendiğim için sallama kullanıyorum işe yaradığı kesin wc performansınıdan :D lipton formplus ve yeşil çay kullanyrm sürekli yeşilçay bayıyor

C6603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

6. Bodysoft

Bodysoft Üye

Beğenileri:
    469
    Ödül Puanları:
    73
    Yeşil çay'ın yararlarının yanında bazı zararları da vardır ve bunların da bilinmesi gerekir;
    • Yeşil çay termojenik bir etki yarattığından dolayı vücut'dan çok fazla su atımı gerçekleştirir. Bunu hem idrar hem de ter yolu ile yapar. (Sıcaklarda fazla tüketmemenizi öneririm.)
    • İdrar yolu ile çok fazla su atıldığı zaman vücuttan aşırı miktar da vitamin ve mineral'de gider! Kalbinde sorun olan kişilerin kalp atımları düzensizleşebilir ve hatta kalp krizleri kapıyı çalabilir. Mineral eksikliği önce kalbi vurur!
    • Böbreklerinde sorun olan kişilerin yeşil çay'ı çok sık tüketmeleri sonucu böbrek yetmezliği'ne doğru sürüklenebilecekleri akılda tutulmalıdır. Çünkü yeşil çay böbrekleri haddinden fazla çalıştırır ve bu da sorunlu kişiler açısından bir risk oluşturur. Böbrekleri sorunlu kişiler yeşil çay'ı günde 1 bardaktan fazla içmemelidir hatta doktorlarına danışmalıdırlar.
    • Güney Kaliforniya Üniversitesi (USC) 2009 yılında yapmış olduğu bir araştırma da bazı kanser türlerinin tedavisi aşamasında yeşil çay'ın "tedaviyi bloke edici" risk oluşturabileceğini ortaya çıkarmıştır. Yeşil çay bazı kanser türlerinin (Multipl Miyelom) tedavisi sırasında kullanılan ilaçların etkisini ortadan kaldırabiliyor. Dolayısıyla ciddi rahatsızları olan ve bu yönde tedavi gören kişilerin yeşil çay'ı ve diğer her türlü bitkiyi mutlaka doktorlarına danışarak tüketmeleri gerekmektedir.
    • Kahveye nazaran az miktarda da olsa kafein içerdiğinden dolayı hamilelerin doktorlarına danışarak tüketmelerin de yarar var...
    • Psikolojik rahatsızlığı olanlar/doktor kontrolü altında antidepresan ilaç kullanan kişiler, yeşil çay'ı doktorlarına danışarak kullanmaları gerekmektedir. Yeşil çay antidepresan ilaçlarla etkileşime girebilir. (beyin fonksiyonları üzerinde etkisi vardır) Dolayısıyla kullanılan ilacın etkisini ortadan kaldırabilir ya da istenmeyen depresif durumlara neden olabilir.
    • Yeşil çay tam bir "Folik Asit" katilidir! Yemeklerden hemen sonra yeşil çay içmenizi önermem! Besinlerde ki folik asit'i bloke eder. Yeşil çay içen hamilelerin folik asit eksikliği yönünden uyanık olmaları ve folik asit takviyesi almaları gerekmektedir. (En doğru bilgiyi doktorunuz verecektir.)
    • Kanın da pıhtılaşma sorunu olan kişiler yeşil çayı çok fazla tüketmemeli! Damarları genişletici ve kanı inceltici etkilerinden dolayı pıhtılaşma sorunları ciddi komplikasyonlara neden olabilir.
    • Kabızlık sorunu yaşayan kişiler yeşil çay tüketiminden kaçınmalıdırlar! Yeşil çay idrar ve ter yolu ile çok fazla su atımı sağladığı için bağırsaklarda ki su dengesini bozar ve kabızlığı hepten işin içinden çıkılmaz duruma getirir! (Kabızlık çekenler için geçerli...)
    • Tansiyon hastalarının (düşük) kesinlikle yeşil çay tüketmemeleri gerekir. Yeşil çay tansiyonu düşürür ve düşük tansiyon'dan şikayetçi olan hastaların devamlı gözleri kararır
    • Kafein içerdiğinden dolayı geç vakit de tüketildiğinde hassas bünyelerde uykusuzluğa neden olabilir.

Sonuç olarak;
    Yeşil çay mucizevi bir bitkidir ama kararında ve doğru tüketilmesi gerekir. Ben de tüketirim.

Evet yağ yakma özelliği vardır ve bunu epigalokateşin galat (EGCG) maddesi sağlar. Bu madde yeşil çay'ın içinde ki en önemli maddedir. Bu madde "noradrenalinin" yıkımını sağlayan enzimin çalışmasını engeller ve yağ yakımı başlar. Ama bu yağ yakımı genelde karın bölgesinden olmaktadır. Bu mekanizmanın gerçekleşmesi için günde 3-4 bardak (su bardağı) yeşil çay tüketmeniz gerekmektedir. Böbrek fonksiyonları düzenli kişiler için bir sorun yok ama böbrekleri sorunlu kişiler çok dikkat etmeli ve doktorlarına danışmalıdırlar.
    .
    .

yeşilfener, kular15 ve mserkanxxx bunu beğendi.
  7. kular15

kular15 Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Ogrencı
    Yer:
    Aydın
    Bobreklerımde fl nsorun oldugunu sanmıyorum ya :) sabah kahvaltıda ve aksam tv ızlerken 1 bardak tuketmeyı planlıyorum

Bodysoft bunu beğendi.
  8. Bodysoft

Bodysoft Üye

Beğenileri:
    469
    Ödül Puanları:
    73
    Problem yok.
    Günde 3 bardak (su bardağı) tüketebilirsin. Tabii ki şekersiz.
    Yeşil çay "diüretik"tir yani idrar söktürücüdür. O açıdan bol su tüketin, bu şekilde metabolizmanız daha da hızlanacaktır.
    .
    .

9. operasyon1905

operasyon1905 Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    13
    Yıllardır sabah ve akşam olmak üzere günde 2 su bardağı şekersiz yeşil çay içerim sindirimimi rahatlatıyor, güzel terletiyor yağ yakıyor, ben ters bir etkisini görmedim

kular15 ve Bodysoft bunu beğendi.
  10. Guarana

Guarana Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    18
    Yağ yakar

iPod touch 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Sayfayı Paylaş