Yeniyim, çok Sorum Var

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve coombo5 tarafından 13 Ocak 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. coombo5

coombo5 Guest

Sevgili Bodyforumtr üyeleri adminleri,
    İyigünler iyi Forumlar;

Başlıkta belirttiğim üzere vücut geliştirmeye başlayalı 1 hafta oldu. Size birçok soru soracağım.Verdiğim rahatsızlıktan dolayı şimdiden özür dilerim.:p

https://www.hizliresim.com/2009/1/13/2873.jpg

Yukarıda gördüğünüz fotoğrafta yazın çekilmiştim.2 ay boyunca 3kg'lık dumblee larla çalışma yaptım.60 gün boyunca uyguladığım program;
    200 kere dumblee kaldırmak 100 kere omuz haraketi ardından 1-2 saat yüzme ve akşam da yaklaşık 1- 1.5 saat basketbol.60 gün boyunca bunu uyguladığımdan baya bi kilo verdim.Kilo vermemin nedeni ise düzgün beslenememem.Zaten uzun zayıf bir vücudum olduğundan baya bi kilo vermiş oldum.Aradan yaklaşık 4 ay geçti ve Vücut geliştirmeye başladım.
    Fotoğrafta gördüğünüz kırmızı ile işaretli yerler, benim vücudumdaki doğuştan( omuzlarımın hala kemik bozukluğu mu orantısızlık mı emin değilim.) bozukluklar.

Omuz tarafında orantısızlık olduğunu düşünüyorum. Yaklaşık 5 yıl sokak basketbol u oynadım.Bu yüzden sol kolum daha gelişmiş olabilir.Ama daha dün ölçtüm, biri 21cm diğeri ise 22 cm çıktı.Şimdi orantısızlık değilde doğuştan kemiklerde bozukluk olduğunu düşünüyorum.

Göğüs tarafımda ise yine doğuştan çıkık var.

Son kare'de ise kaburga kemiğimde çıkık var.

Bu arada belirteyim. [Boyum 1.85 Kilom ise şuan 69.4.]
    Dipnot: Yazlıkta kaldığım süre içersindeki kilomu bilmiyorum.

Gelelim bugüne;
    Spora başlayalı 1 hafta oldu ve aşağıda fotoğrafların linkleri bulunmakta.

https://www.hizliresim.com/2009/1/13/3001.jpg
    https://www.hizliresim.com/2009/1/13/3042.jpg
    Bu resimde gördüğünüz üzere şuanki halim bu. Hala simetri bozukluğu olduğunu düşünüyorum. Ama ölçtüğümde çıkmıyor. Benimde üstte yazdığım üzere kemiklerde sorun var.Kemiğin biri diğerine oranla daha çok gelişmiş sanırsam.

Bu da arkadan çekilmiş fotoğraf

https://www.hizliresim.com/2009/1/13/3058.jpg

Bu da hocanın verdiği program
    Sırasına göre

10 dk. koşu bandı

Oturarak Diz mekik 4x15
    Yatarak Ters mekik 4x15

Twister ve Yanlara eğilme haraketlerini nadir yapmamı söyledi hoca.Belim ince olduğundan fazla gerekmediğini belirtti.

Makine de Bench Press 4x15 25kg
    Göğüs Sıkıştırma 4x15 25kg

Oturarak Kablo Çekiş 4x15 25kg
    Oturarak barfiks çekiş 4x15 25kg

Makinede Dirsekten Aşağı itiş 4x12 15kg

Ayakta Halterle Pazu 4x12 15kg

Çene altı çekiş 4x8 15kg

Ayakta Dumbelları yana açış 4x8 3kg

Leg Press Makinesi 4x12 50kg
    Leg Ekstansion 4x12 15kg

Ayakta Yükselme 4x12
    Spora gittiğim günler Pazartesi Salı Perşembe Cuma olmak üzere haftada 4 gün.

BESLENME: Beslenmeye gelince hoca, beslenme programı için daha erken olduğunu söyledi ve ben kendi başıma bol karbonhidrat ve protein almamı sağlıycak program hazırladım.Şöyle;

Sabah:[7 gibi] 2 tane haşlanmış Yumurta , bazen yanında süt.(Sütü genellikle akşamları içiyorum çünkü duyduğum kadarıyla aynı anda alınan fazla protein idrar olarak dışarı atıldığı için akşamları içmeyi tercih ediyorum)
    Okula vardıktan sonra: [8 gibi] Yarım ekmek arası peynir ve domates yanında meyve suyu
    Öğlen:[1 gibi] Pilav veya makarna yanında sulu yemekler nohut bamya taze fasulye kuru fasulye ve yanında ekmek.
    Ara öğün[3 gibi]: Ton balığı (çok nadir). Kuru kayısı kuru üzüm.
    Spora gitmeden önce [Pilav veya makarna] Karbonhidrat için
    Spordan döndükten sonra Protein + karbonhidrat için Pilav veya makarna yanında süt
    Akşam[ 9-10 gibi] Kuru kayısı kuru üzüm bazen meyve.
    Ve bol bol su.

Sıra sorularıma gelince, madde halinde yazıcam sizinde cevaplarınız maddeler halinde olursa sevinirim.

1)Sizce omzumda orantısızlık varmı?Varsa normal çalışma yani programa uygun çalışma ile düzeltebilir miyim?Bütün vücudum düzelir mi sizce?

2)Çıkık olan bölgelerim düzelir mi?Özellikle göğüs kısmımdaki kırık ilerde göğüs kası çıktığında 2 göğüs arasında fark gösterir mi?

3)Sizce 5 ay sonra yanı Mayıs ayına nasıl olurum? Çok farkeder mi? Çok disiplinli ve azimli çalışıyorum.Gereksiz hiç birşey yememeye çalışıyorum.[Bana bir fotoğraf atıp 5 ay sonra bu adam gibi olabilirsin diyebilirmisiniz?]Mayıs ayına güzel kaslı bir vücuda sahip olmak istiyorum.

4)Programım ve beslenmem sizce iyi mi?

5)Belirttiğim gibi Kilom 69.4(Daha dün tartıldım) Boyumda yaklaşık 1.85 .Sizce boyum ile kilom orantılı olması için kilomun kaç olması lazım.

6) Bu beslenme programı ile kaç kilo alırım? 76 77 kilo ya ulaşırmıyım.Yoksa programda eksiklik varmı?

7)Bu el yayı dediğimiz aleti kullanmanın zararları olurmu yani kollarım uzaması damarların aşırı belirginleşmesi gibi?

Aklıma geldikçe yazmaya çalışacağım.Üşenmeyip okuduğunuz için teşekkür eder saygılarımı sunarım.Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
    Bana şunu şunu yaparsan daha iyi olur gibi önerilerde bulabilirsiniz.
    Amacım kısa sürede yani 5 ayda güzel bi vücuda sahip olmak.

2. coombo5

coombo5 Guest

ßeyler Ekleme olarak Şuan 71 kiloyum Baya kilo aldım anlıyacagınız.Lakin ekmek yememem gerekiyormuş ama ben normalin biraz üstünde tükettiğim için göbek olarak kilo aldım.

Şimdi ben başladığım yere geri mi döndüm?? :(:(:(:(
    Yoksa bundan sonra sadece kepekli ekmek yiyip ordaki göbeği kilo vermeden eritme şansım varmı ????

>>>Her Türlü Yardımınızı Bekliyorum>>>>>>

Teşekkürler.......

3. batuhaha

batuhaha Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    bence hic kepekli ekmegi felan karıstırma yemeye devam et spor yaptıkca vucuduna dengeli bi sekilde dağılacaktır bide senin gobekte sorun yok bence fotodan gordugum kadarıyla ustaraf zayıf oralarıda calıstıkca dolduracaksındır

4. coombo5

coombo5 Guest

Öncelikle yorumunuz için teşekkürler.
    Ekmek fazla yiyorum aslında.Ama direk göbeğime gittiğini düşünüyorum.Akşam spordan döndükten sonra 9 gibi sofraya oturup bi güzel yiyorum. Vücuda dağılırmı dağılmaz mı o soru benim kafamı karıştırıyor.
    Sonra göbeğim bira göbeği gibi olsun istemem.Güzel kaslı bir vücudum olsun istiyorum...

5. sfitness

sfitness Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    0
    yağı biraz kesmeye calıs,suanda definasyondasın(yani parçalı vucut istiyorsun) anladıgım kadarıyla,o yüzden kepek ekmegi kullanmanı tavsiye ederim,ve ürünlerin lightlarını kullanmaya calıs sütü yarım yaglı iç,peyniri light al vs. gece yemelerini kes antremandan yarım saat sonra makarna,tavuk haslaması,patates haslaması gibi ögünleri tercih etmelisin bence.yediğin yemegi bilmediğim için yorum yapmıyorum antremandan önceki ögün 2 saat önce,antremandan sonraki ögün ise yarım saat sonra olsun buna dikkat et.Herşey bir anda olmaz,gelişmez biraz sabır gösterirsen sonucunu fazlasıyla alırsın.kolay gelsin

6. coombo5

coombo5 Guest

Üstte beslenmem yazıyor ama biraz değişiklik yaptım.

Sabah 2 haşlanmış yumurta yanına yulaf ezmesi süt ile( ne kadar YULAF EZMESİ koyacağımı bilmiyorum YARDIM EDERSENİZ SEVİNİRİM).
    Yanında kuru üzüm.
    Yaklaşık 1.5 saat sonra okulda kepekli ekmek arası domates.

Öğlen saat 13:00 gibi Makarna yada Pilav yanında sulu yemek
    Saat 4 de tekrar makarna veya pilav.
    Spordan sonra makarna veya pilav yanında 2 yumurta ve ton balığı
    Akşam yatmadan önce süt

Sizce program iyi mi yoska ekleme veya çıkarma yapılmalı mı ?
    Bütçem kısıtlı çok zor şeyler istemeyin benden :)

7. yiğitcanharmancı

yiğitcanharmancı Yeni Üye

Beğenileri:
    235
    Ödül Puanları:
    0
    1- Omuzlarınızda simetri bozukluğu yok. Her insanın bir bölgesi ölçüldüğünde daha kalın çıkabilir. Benim sağ kol ve bacağım, soldakilerden 1 cm fazla. Fakat duruşunuzda bozukluk var, arkadan resminizde belli oluyor. Sırt kaslarınızı kuvvetlendirmeniz lazım. Bu duruşun sebebi o.

2- O çıkıklıklar zayıflıktan kaynaklanıyor. Kas kütlesi geldiğinde hepsi yokolucak.
    Göğüslerinizde hafif olarak "kunduracı"(tam adını hatırlayamadım) var. İki göğüs kafesi arasında az bir boşluk var. Göğüs kası yaptığınzda simetri bozukluğu vb bir duruma yol açmaz. Göğüs kasları ile güzel bir görüntü yakalanabilir.

3- 5 ay sonra en azondan 75-80 kilo olmalısınız. Sizin nasıl olacağınız kimse anlamayamaz.

4- İlk ay programını uyguluyorsunuz. Bu program kasları adapte etmek için. İlk ay görünüş olarak gelişim bekleyip, moralinizi bozmayın. Önemli olan ilk aydan sonraki programlar.
    Beslenme için kahvaltınız çok yetersiz. Yumurta 3e, süt 3 bardağa çıkmalı bence. Bir de hiç et yemeği göremedim ben. Bir makarna-pilav öğünü yerine 1 porsiyon tavuk çok daha verimli olacaktır.

5- Çalışmayan biri için kilonuz 75kg civarı olmalıdır. Body yaptıktan sonra 75 kgyu kas kütlesi yaparak geçmelisiniz.

6- Bu beslenmeyle ne olursunuz, tahmin etmesi zor. Metabolizmanızı bilmiyoruz. Vücut türünüzü bilmiyoruz. Sadece iyi bir beslenme programı diyebilirim(Et eksikliğini saymassak).

7- El yayını sıkabilirisiniz. Hergün abartarak sıkarsanız damarlanırınızı belirginleştirir.

8. sfitness

sfitness Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    0
    programın iyi gözüküyor,acıkcası yulaf ezmesini göz kararı koyuyorum,akşam yatmadan önce lor peynir yiyebilirsin ama illa süt içicem diyosan light iç bence,makarna ve pilav ı tereyaglı değilde zeytin yaglı ye oda az olsun hani sana kalmıs yani ne kadar az o kadar iyidir.programa tatlıda eklemelisin yoksa bozarsın diyeti araya eti form bisküvilerden sıkıştırırsan rahatlarsın yada farklı biseyde olabilir :)

9. coombo5

coombo5 Guest

Yorumlarınız için çok teşekkürler.
    Yarın sporda 6. günüm olacak.Hoca henüz beslenme için erken 1 aydan sonra dedi.Ben beslenme programımı bir abinin yardımıyla çıkarttım.Beslenmede eksiklik var ama bütçe el vermiyor.Hemde bu yumurtaları haşlamak soymak vb. çok zoruma gidiyor.Arada et var ama düzenli olmadığı için yazmadım.Ne gün pişerse o gün yeniyor. :D
    Kiloyu göbek ile değil bütün vücut olarak almak istiyorum.Boş ve zayıf bölgelerime gitsin istiyorum.Yarın hocayla tekrar konuşacağım beslenme programı uygularsa buraya yazacagım.

Vücudum tahminimce ; Yaklaşık 5 yıl basket oynamanın bana verdiği zayıflık ile avantajda olduğumu düşünüyorum.Vücudumdaki yağ oranı fazla değil.Sadece biraz daha kilo almam lazım.Geçen gün tartıldığımda 71 kilo çıktım.İlerleme var kilomda.Acaba çok hızlı mı alıyorum kiloyu? Sonra birde veremezsem ne olur :(
    5 ay sonra yani Mayıs ayına kadar fit güzel bir vücut olmasını istiyorum.Kaslar belirginleşir mi omuzlar kollar pazular genişler mi ?
    Birde son olarak fazla protein ve karbonhidrat almanın zararı olur mu? İkisini dengede tutmak hakkında hiç bir bilgim yok.Sadece programı uyguluyorum... Çok aşırı kilo almaktanda korkuyorum.Sadece boyumla kilom dengede olsun istiyorum.
    ;
    Yorumlarınız için tekrardan teşekkür ederim.Tekrardan yardımlarınızı bekiyorum.
    Saygılar Hayırlı Akşamlar...

Düzeltme:Bildiğiniz fazla bütçeyi aşmayan bir program önerebilir misiniz? Yarın hoca verirse onu uyguluycam yoksa sizin yazdığınızı.Olmadı ikisiyle karşılaştırırım.Eksikleri fazlaları bilmiyorum.Ama bütçem çok yok. Zaten günde 1 adet ton balığı fiyat olarak tuzlu :D

Son düzenleyen: Moderatör: 14 Ocak 2009
  10. yiğitcanharmancı

Beğenileri:
    235
    Ödül Puanları:
    0
    Beslenme için Çılbır yapmanızı öneririm. Tarifi forumda var. Yemek yerken içicek olarak ayran tüketin.

Fazla protein ve karbonhidrat almak çok sakıncalı. Vücudunuza göre üst sınırı kesinlikle geçmemeniz kazım.

11. coombo5

coombo5 Guest

Boyum 1.85 kilom 71 Bu beslenme programına göre geçmiş olur muyum acaba?

Sabah 2 haşlanmış yumurta yanına yulaf ezmesi süt ile( ne kadar YULAF EZMESİ koyacağımı bilmiyorum YARDIM EDERSENİZ SEVİNİRİM).
    Yanında kuru üzüm.
    Yaklaşık 1.5 saat sonra okulda kepekli ekmek arası domates.

Öğlen saat 13:00 gibi Makarna yada Pilav yanında sulu yemek
    Saat 4 de tekrar makarna veya pilav.
    Spordan sonra makarna veya pilav yanında 2 yumurta ve ton balığı
    Akşam yatmadan önce süt

12. yiğitcanharmancı

Beğenileri:
    235
    Ödül Puanları:
    0
    Protein değeri 60 gram ancak oluyor. Normalde 105-140 gram arası almanız gerekli. Ama program amaca göre değerlendirilir. İlk ay proteini yüksek tutmak mantıklı değil, hoca da bunun için beslenmeyi ilk ay es geçmiş. Sizin için önemli olan karbondirattı. Bu beslenme programı tam sizin karbonhidrat ihtiyacınıza göre. Şu an için güzel bir program. 2.aya geçerken mutlaka proteine geçilmeli.

13. coombo5

coombo5 Guest

Çok teşekkürler.
    Peki Mayıs ayına kadar gitsem sonra bıraksam.Vücut göçermi yoksa sadece kaslar küçülmeye mi başlar.Yani vücut eski halini mi alır yoksa yine fit bir vücut yalnız kaslar az belirginleşir yani bu tip mi olur ? Hangisi acaba?

14. yiğitcanharmancı

Beğenileri:
    235
    Ödül Puanları:
    0
    Vücut eski halini almaz. Bir kaç ay sonra fitlik kaybolur.

Sayfayı Paylaş