Yeni düzenlediğim Beslenme Programım.(Fikirlere ihtiyacım var)

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve codespr tarafından 28 Eylül 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. codespr

codespr Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    16
    Herkese merhaba öncelikle;son 3 yıldır 2-3 ay gidip sürekli bırakmak zorunda kaldım,devamlılığı getiremedim işlerim dolasıyla.Fakat şimdi ciddi anlamda başlamak istiyorum.Beslenme programında yardıma ihtiyacım var arkadaşlar.

8:15 : Pekmez ya da bal ve 20-30 gram kadar lor peyniri.

8:30 : 100gr yulaf + 3 beyaz 1 tam yumurta ile pizza tabanı gibi yapıp üstüne lor + taze sıkılmış meyve suyu

09:50 : 1 muz + su bardağında süt

10:00 : Antreman

12:00 : Antremandan hemen sonra %100 üzüm suyu

12:05 : 250-300 ml su ile Protein Tozu

13:15 : 100-150 gr tavuk + (mümkünse esmer pirinç ya da bulgur)

16:00 : 300 ml süt ile protein tozu + 1-1.5 avuç fındık

19:00 : 1 konserve balık + makarna + zeytinyağlı salata

21:00 : 1 Meyve tabağı

23:45 : 50-60 gr yağsız beyaz peynir(casein için düşündüm)

00:00: Uyku

Vücudu uzun süre proteinsiz bırakmamaya çabaladım bunu yaparken fakat protein biraz fazla oldu sanırım ondan danışmak istiyordum sizlere.Sonuçta karbonhidrat ağırlıklı olan besinlerin içinde de protein var.

BOY:1.87 KİLO:72 Vücut tipim:Genel olarak bakıldığında kas yapısı olarak zayıfım.Öncelikli amacım vücudumu güçlendirip,forma sokabilmek.Fakat bunun yanında fazla protein,karbonhidrat ile yağlanmak istemiyorum mümkün olduğunca çünkü özellikle yüzüm yağ tutmaya çok müsait.

NOT:Bu programı düzenlerken fındık + zeytinyağı + meyve üçlüsünü vitamin ve kaliteli yağ eksiğim kalmasın diye düşünerek koydum.
    Artıları eksileri ile değerlendirip yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Herkese iyi günler dilerim.

2. gagkoo89

gagkoo89 Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    0
    bence antremandan 10 dk önce yediğin muz ve sütü çıkar uzmanlar yemek yedikten 1.5 veya 2 saat sonra spor yapmamızı öneriyolar sen ize 10 dk önce dolu mideyle antreman yapıyosun ayrıca saat 16.00 da yediğin protein tozunu bence sabah kalkar kalkmaz iç çünkü vücut proteine aç bence saat 4 te muzla sütü iç sabah 8.15 de yediğn öğünleride 8.30 da hep beraber ye yani sabah kalkar kalkmaz protein tozunu al sonra kahvaltı yap

3. codespr

codespr Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    16
    gagkoo89, teşekkür ederim yorumun için.
    Antremandan önce dolu mideyle gitmiyorum.fakat sadece muz'u bırakmaya karar verdim orada.uzun vadeli enerji sağlayacağı için çünkü 1.30 saat önce yemek yemiş oluyorum.

1 tane protein tozunu çıkarmaya karar verdim çünkü kiloma göre gereksiz protein almış oluyorum bunun yağ olarak depolanacağından korkuyorum.Ama ayarlamayı tam olarak nasıl yapacağımı bilmiyorum vücudun uzun vadede proteinsiz kalmaması adına.

Bu konu hakkında fikirlere ihtiyacım var arkadaşlar
    Teşekkür ederim şimdiden.

4. rb53

rb53 Yeni Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    kahvaltı saatini 2-2.5 saat geriden başlatırsan iyi olur..bu program ile tahminim 150-160 gram arası protein alırsın,yane kilonun 2.15 katı..bencede fazla protein alıyorsun,kilonun 1.5 katı en idealidir sen forumdakilere bakma bence,yane 2-2.5 katı alman lazım diyenler var emin ol fazlası sana yağ olarak dönecektir,kafama göre konusmuyorum sporcu beslenmesi ile ilgili bir kitabım var ordan bilgi alıyorum..kaslar icin en önemli protein saati;antremandan hemen sonra ve antreman a cıktıgın günün ertesi sabahı kalkar kalkmaz,bu zaman dilimlerinde protein tozu alırsan işlem tamamdır..eğer protein tozu desteği olmadan kilona göre 1.5 gram protein alabiliyorsan antreman olmadıgı günler protein tozu kullanmanada gerek yok cünkü protein tozu antreman olmadıgı günler sadece protein takviyesi yapar..

5. gagkoo89

gagkoo89 Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    0
    bence günde sadece 2 öğünde protein tozu al sabah kalkar kalkmaz ve antremandan sonra

6. codespr

codespr Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    16
    rb53,gagkoo89 ikinize de teşekkür ederim.

Peki beslenme programımı nasıl düzenleyebilirim ? yemek saatlerinin arasını nasıl açarak protein tozu kullanımını 1'e indirebilirim veya antreman olmadığı günler ne tarz bir değişiklik yapabilirim? biraz değişiklik yada farklı fikirler sunarsanız çok sevinirim.

Herkese iyi forumlar

7. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    bu programı bu kadar dakik uygulayabiliyor musun?...) gerçekten tebrikler...)

bu arada ,antrenmandan 1.5 saat önce yemek yemek sakıncalıdır, hele hele yoğun bir antrenman ise...yemek 2.5-3 saat önce yenir...ancak, antrenmandan 1.5 saat önce yenen bir muz veya patates çok fazla sorun teşkil etmez...

en doğrusu "glikemi indeksinde " yeterli seviyede olan ,sindirimi en hafif olacak bir kompleks karbonhidratı 1.5 -2 saat önce yemeniz...antrenmanda ise ilk 35-40 dakika sonra "sporcu içeceği takviyesi yeterli olacaktır ...

ancak, bu programı yaparken "kalori hesabı "da yapmanız tavsiye edilir...işin bu yönü de çok önemli...zira, alınan protein ,aynı zamanda kalori olarak da göz önüne alınmalıdır...)

8. rb53

rb53 Yeni Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    benim programı diyeyim;

6:30 - 300 ml süt + 30 gram protein tozu

7-7.30 arası sabah kahvaltısı :100 gram beyaz peynir-50 gram lor peyniri-100 gram telli peynir(kaşar peynirinin aynısı sayılır) karısımını tavada eritiyorum,bunların yanında reçel ile bal tüketiyorum ve 1 tanede haşlanmıs yumurta

8.00 - iş başı

10:30 - 100 gram leblebi yiyorum

12.20 - 1 kase mercimek corbası-1.5-2 porsiyon tavuk döner ve yanında karbonhidrat olarak sınırsız ekmek:D antreman olmadıgı günler ise min. ekmek

14:30 - 50 gram fındık+50 gram badem karısımı

15:30 - snickers cikolata

17:00 - işten cıkıs

17:30 - antreman(2-2.5 saat arası sürüyor)

20:00 - 300 ml süt+protein tozu (sadece antreman günleri)

20:30 1 tane muz

..........finish.............

antreman olmadıgı günlerde ise bu programdan farklı olarak sadece aksam yemegi yiyorum,aksam yemegindede kırmızı+beyaz et agırlıklı bir menüm var yanındada bol bol yeşillik..

9. codespr

codespr Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    16
    ercan gürgöze,rb53 teşekkür ederim.

@ercan gürgöze,bunu sadece ortalama bir fikir oluşturma açısından hazırlamaya çalıştım,kiloma göre fazla protein içeriyor ve bunu harfiyen uygulamam pek mümkün olmayacak gibi.Vücudu aç bırakmadan,katabolik duruma geçirmeden saat aralarını nasıl yapmalıyım ? programı düzenlenemede yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar. thums:

10. codespr

codespr Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    16
    Bir kaç gün içinde spora başlayacağım,programı düzenlememe yardımcı olun lütfen arkadaşlar.

herkese hayırlı günler dilerim.

11. Ec0

Ec0 Yeni Üye

Beğenileri:
    409
    Ödül Puanları:
    0
    beslenmen yeterli değil protein'i arttır karbonhidrat ağırlıklı beslen yapabilirsen yumurta sayısını artır gecede yumurta yemelisin

12. codespr

codespr Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    16
    72 Kiloyum bu proteinin fazla olduğu,yağ olarak depolanacağı konusunda herkesten bu şekilde düşünceler aldım.Benim aradığım protein miktarını 120-130 gr. sınırlarına çekip karbonhidrata çok yüklenmeden ama yeterli besini alarak mümkün olduğunca az yağlanarak kas olarak kilo almak.Saatleri nasıl düzenleyeceğim konusunda kararsızım.Öğünler nasıl olmalı kaç saat arayla olmalı? Örneğin 1 tane protein tozunu kaldırdığımda o aradaki saat boşluğunu nasıl değerlendireceğim ?

Bu konuda gerçekten bilgi sahibi olan arkadaşlardan fikir almak isterim.

Herkese iyi günler dilerim.

13. rb53

rb53 Yeni Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    bodyci beslenmesinde mantık düz,misal günlük 120 gram protein mi alacan bunu 6 ya böleceksin dostum yane her ögün 20 gram olarak protein takviyesi yapman en idealalidir..birde antreman sonrası protein tozu kadar değerli bir şey var oda dinlenmek yane 10:00 da yapılan antremandan sonra dinlenmek pek mümkün olmaz heralde ama aksam antremanlarından 2-3 saat sonra uykuda olacagından vücut cok iyi dinlenir..bence aksam antremanına cık ona görede beslenme programını düzenleriz..

codespr bunu beğendi.
  14. codespr

codespr Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    16
    Antremanı maalesef sabah 10'dan başka zamanda yapma şansım yok.Bende 1 öğünde 25-30 grdan fazla protein almamaya çalışarak ayarlamaya çalıştım fakat bu programdan 1 adet protein kullanımını çıkartmayı düşünüyorum ama nasıl arada çok boşluk bırakmayarak yapabilirim saat düzenlemesine ihtiyacım var.

yardımlarınızı 4 gözle bekliyorum :)

15. rb53

rb53 Yeni Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    dostum sen kendine bir program daha yap,bu programı yaparkende sana verdigimiz tavsiyeleri ön planda tut,yaptıgın programı tekrar tartısalım ve eksiklerini giderelim...

16. codespr

codespr Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    16
    3 aşşağı 5 yukarı bu programı kullanacağım fakat protein fazlalılığı var bu programda,benim yardım aradığım konu vücudu katabolik duruma geçirmeden saatleri ayarlayıp 1 tane protein tozunu aradan çıkarmak(ya da karbonhidrat fazla ise karbonhidratlı bir menüyü azaltmak) bunu düzenlerken amacım 2-3 saat boşluktan fazla bırakmamaktı fakat böyle olunca gerektiğinden fazla protein alıyorum.Ve bunların yağ olarak depolanmasını istemiyorum.

Bu konuda yardımınıza ihtiyacım var.:confused:

17. codespr

codespr Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    16
    Yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar çarşamba spora başlayacağım :confused:

18. ardaorcun

ardaorcun Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    selam, yaklasık 2 yıldır.... aksatarak spor yapıyorum. son 1-2 haftadır duzene girdim. beslenme olarak soracaklarım var.178cm boyum ve 74 kg bel bolgemde fazla yağlanma oldugu için proteın agırlıklı bır dıyet uygulamaya başladım.

06:30 kalkıyorum
    07:00 bir kase mısır gevregi+yulaf karışımı+yağsız süt ile. işim cok erken başladığı için kahvaltı sürem kısıtlı..protein tozunu kahvaltıyla alsam daha mı iyi olur?
    07:30 iş başı
    08:30 200ml yağsız süt+protein tozu
    12:00 öğle yemeği (balık yada tavuk eti 200 gr + yağsız salata)
    14:30 -15:00 1 küçük kutu light ton +2 dilim kepek ekmeği
    16:45 10ml aminoasit
    17:15 anterman yaklaşık 2 saat sürüyor
    17:15 20ml aminoasit
    18:30 akşam yemegi (200 gr yağsız kırmızı et/beyaz et + yağsız salata)
    22:30 200ml yağsız süt+protein tozu
    23:00 yatıyorum

haftada 4-5 gün anterman yapıyorum günde 2 farklı bölge çalıştırıyorum.
    Profesyonellerden tavsiye bekliyorum...

Son düzenleme: 3 Kasım 2011
  19. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Şimdi hanginize tavsiye verelim :D Soru içinde soru olmuş bu ;)

Kilo almak isteyen "codespr" arkadaşım, senin programın senin istediğin şeye uygun... Sadece antremanlarını sert yapman lazım, kas yapının gelişmesi için...
    Bunun dışında yanlış yada eksik bir yer görmedim...

Yağlanmadan şikayetçi "arda" arkadaşım; sen anladığım kadarıyla yağlanmalarından kurtulup aynı anda kas kütleni artırmaya çalışıyorsun...
    İlk olarak buna uygun bir antreman düzenin varmı; bunu yazmamışsın. Senin bir gün kardio, bir gün ağırlık, bir gün dinlenme şeklinde bir döngü kullanman lazım...
    Antreman programı doğru olmadan tek başına beslenme yardımcı olmaz...

Gelelim beslenmene; istediğin şeye uygun değil! Neden; protein miktarı çok fazla, karbon hidrat miktarı çok az... Böyle olunca olucakları sana sayıyım; vücudunda enerji açığı oluşacak, 1-2 hafta sonra kh azlığından dolayı zorlanmalar olucak, ağırlıkları basamıycaksın, basamayınca kas kütlen yavaş artıcak, bu yağ yakımını yavaşlatıcak, tek düze proteinle beslenildiğin için vücut her işini proteinlerden görmeye başlıycak, buna enerji ihtiyacını proteinlerden sağlamaktan tutda yağ üretimine kadar...
    Karbonhidrat miktarını artır, kh lara bu kadar öcü gözüyle bakmayın...

Bir tavsiyede suplement kullanımı ile ilgili; ilk ay suplement kullanmak çok yanlış! İlla kullanıcam diyorsan protein tozu kullanacağına git yağ yakıcı kullan! Çünkü senin girdiğin yol çok zor bir yol; hem ağırlık hem kardio beraber götürüceksin, hem yağ yakımı hemde kas kütlesi arttırmakla uğraşıyorsun, bir koltukda 2karpuz taşımaktır kolay değil...

2 arkadaşa birden şunu tavsiye ederim; ilk ayda iseniz (ki büyük ihtimal öyle) kesinlikle suplement kullanımını doğru bulmuyorum! Ayrıca bukadar dakik ve bukadar çok öğünlü beslenme disiplinleri ilede kendinizi boğmanızı yine doğru bulmuyorum... Amaçlarınıza birden varamıycağınız için bir süre sonra sizi sıka bilir herkesin çelik gibi bi iradesi yok kimse profosyenel vg cide değil burada...

Yani ben 3 sene aradan sonra tekrar vg ye başladım, şuanda 2.ayımı tamamlıyorum. Ne suplement kullanıyorum, ne 5 öğün yemek yiyorum... Ara öğün kullanmadan, suplement kullanmadan gayet güzel hacim kazandım, o kadar ki herkes merak ediyor, sürekli soruyorlar abi senin kaçıncı ayın, nekadardır yapıyorsun felan... 2 ayım daha bitmedi diyorum inanmıyor adamlar...

Ben kendimce başarımı, antremanımı çok doğru şekilde yapıp, dinlenme günümde kesinlikle ısınma hareketi bile yapmayıp doğru beslenmeye borçluyum. Neden; dinlinme günü yapım günüdür, bence o gün olan beslenme antreman günü olandan daha önemli... Ben şimdiye kadar bu mantığı kullandım başarılı oldum. Antreman günü olan beslenmem bana göre antremanı düzgün yapabileceğim kadar ve şekilde olması yeterliydi, ama dinlenme günü çok önemliydi. Hep bu şekilde hareket ettim...

Antreman aç karnına yapılmalı diyen arkadaşlara katılmıyorum. Bu açlık-tokluk tartışması açmak istemiyorum, lütfen buna cevap yetiştirmeye kalkışmasınlar...
    Neden katılmıyorum; evet yemekten 1,5-2 saat sonra yapmak en sağlıklısı ama zamanım her zaman bunu uygulamaya imkan vermiyodu. Bende şöyle bir şey geliştirdim; vaktim olduğu zaman bulgur plavı gibi düşük gi kh alıp 2saat sonra antremana çıktım; vaktim kısıtlı olduğu zaman beyaz pilav gibi yüksek gi kh alıp yarım saat sonra antremana çıktım... Ve 2 durumda da yediğim enerjiyi kullanmayı başardım...
    Bir şey daha neden katılmadığımı belirtmek için; yemekten yarım saat sonra antremana çıktım diye şimdiye kadar hiçbir sıkıntı yaşamadım. Ama özellikle ilk haftalardaki acemiliklerimde boş mide ile antremana çıkıcam diye zamanlamayı tutturayım derken güçsüz kalıp ağırlıkların altında kaldığım çok oldu...

Sayfayı Paylaş