Yeni Baslayanlara Tavsiyeler

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve Deli333 tarafından 9 Temmuz 2004 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 164 üye.
  1. Dövüşçü

Dövüşçü Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Mutlaka antrenörunuz olsun.
    Mecbur kalmadıkça antrenörsuz çalışmayın. Hatta mecburda kalmayın. Çünkü sormadan öğrenilmeden body yapmanız zordur.

Arkadaşlar üçgen vucüt olmak istiyorum , Mahallede ücretsiz bir body salonu var çoğu hareket var ancak ne bir proğram veren var nede ilgilenen. Bana yol göstericek birileri varmı ? Yardımınıza ihtiyacım var

2. AYKUT__

AYKUT__ Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    ladasamara harikulade bir yazı zevkle okudum teşekkürler

3. kheldar

kheldar Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba size özel mesaj yoluyla ulaşmaya çalıştım ama gelen kutunuz dolduğu için mesajımı gönderemedim. Burdan yazıyorum umarım yardımcı olabilirsiniz çok teşekkürler.

Uzun süredir düşünüyordum vücut geliştirmeye başlamak üzerine ve artık kararımı verdim. Ama söylemem gerek bilgim bu konuda yok denebilecek kadar azdı. 2-3 saatimi forumda geçirerek harmanlayabildiğim bilgiyi harmanladım. Ve kendimce bir program oluşturdum bu programda eksikleri ve yanlışları bulmama yardımcı olursanız çok sevinirim.

Öncelikle, boyum 1.82 kilom 63 ve bu işe evde başlıyacağım. Hedefim düzenli bir şekilde kilo alarak kol,göğüs ve karın kaslarımı geliştirmek. Boyuma göre kilom çok orantısız ve çok sağlıksız bir görünüme sahibim. Internetten 2 adet 5kg'lik dambıl siparişi verdim. Ve şunu hızlıca eklemek istiyorum evde yapacağım antremanların yanı sıra haftada 3 gün 90dk'lık sürelerle yüzmede yapacağım.

Antreman planım şu :

Haftanın 3 günü sabah erken kalkıp yarım saatimi kahvaltıya ayırdıktan sonra ( kahvaltı programımı aşağıda detaylıca vericem ) 1 saat çalışmayı planlıyorum. Çalışma programım bu başlıkda verilenle aynı :

https://www.bodyforumtr.com/vbforum/evde-dumbell-ile-ali-ma-t8567.html

Ama ben buna şınav ve mekikde ilave etmek istiyorum. Sanırım göğüs ve karın kaslarını evde çalıştırmak için en ideal şeyler şınav ve mekik değil mi? Sıkıntı burda başlıyor o programa şınav mekiği nasıl dahil etmem gerektiği konusunda emin değilim. Bu konu ilk yardıma ihtiyacım olan nokta.

Sonrasında beslenme ile ilgili olarak bu başlıkdaki programı uygulamaya çalışacağım :

https://www.bodyforumtr.com/vbforum/yeni-ba-layanlar-beslenme-tekni-t8692.html

Ama bu beslenme programı akşam çalışmak için yapılmış sanırım bense sabah yapmak istiyorum. Bu birşeyi değiştirir mi? Ve kahvaltıyı çalıştıkdan sonra mı yoksa önce mi yapmak gerek sizce?

4. odiii

odiii Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Onur
    Yer:
    Bursa
    Program içerisinde zaten göğüs kaslarını çalıştırmak için yeteri kadar hareket mevcut. Bu yüzden bence şınav eklemeyin hiç gerek yok
    Mekiğe gelecek olursak onu yaptığınız her programın en sonuna ya da en başına 3x10 (başlarda 3x10 geliştirdikçe 3x15 - 3x20) şeklinde ekleyebilirsiniz. Ben şahsen en son yapıyorum ve böyle tavsiye ederim.
    Kahvaltıyı güç kazanmak ve hacim arttırmak istediğiniz bir dönemde kesinlikle antremandan 1-1.5 saat önce yapın. Daha sonra antremana başlıyabilirsiniz. Antremandan hemen sonra düşen kan şekerini düzeltmek için meyve suyu, pekmez, gibi basit karbonhidrat kullanabilirsiniz. 1 saat sonra 1birim protein 2 birim karbonhidrat (komplex karbonhidrat örneğin kurubaklagiller, sebze yemekleri, bulgur pilavı) içerikli asıl öğününüzü yiyin. Bundan sonraki öğünlerde de 1 ufak ara öğün, 1 komplex karbonhidrat ve proteine devam. Yatmadan önce casein de casein alımını öneririm. thums:

5. LossPain

LossPain Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Nazilli
    Yeniyim ama çok doğru diyor. Kendimizi yormadan yaparsak daha çabuk olur. Teşekkürler :)

6. aragornn_865

aragornn_865 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    ben 180 boyundayım 65 kiloyum ektomorf kemik yapısındayım.yaşım da 21 bir kaç gün sonra başlıcam bodye.sizce yaşımdan dolayı gelişmem az mı olur ?

7. cekkilicinipisl

cekkilicinipisl Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Merhabalar, foruma yeni geldim. Yalnız eski sayılırım. Üye olmadan takip ediyor, faydalanmaya çalışıyordum. Yalnız soru sorma zamanı geldi, aradığım kadarıyla pek bulamadığım bir konuda sıkıntılarım var. 22 yaşında 1.73 boyunda 54 kiloyum. Ara vererek de olsa epeydir dambılla evde spor yapıyorum. Bir gelişim seziyorum bazen ama ötesine gidemiyorum. Sanırım dambılların kilosunu arttırmalıyım artık. 4 KG'lık dambıllarla epeydir çalıştım. Şu an pek zorlamıyor, hatta alışınca rahat basıyorum. 8'e geçmeyi düşünüyorum. Spora ara vermemin sebebi de, malum kilo azlığındandır. Ve 6 öğün ile spor yapan birisi değilim. Hatta bazen spor yaptığım günlerde de 2 öğün yediğim oluyor. En büyük sıkıntım, et sevmiyor olmam. Hatta bundan dolayı da çok küfrettim kendime. Tavuğa zorladım, balığa zorladım. Olmuyor! Yerken burnumda mandal, aklımda ''bilmem ne ülkesinde ne iğrenç yemekler yeniyor sakin ol, ve ye bir şey olmaz'' diye düşünceler geçse bile yine de yiyemiyorum kusup duruyorum... Etlerden, sadece köfte ve adana kebabı sever ve yerim. Bu da dana eti oluyor işte. Yalnız sürekli yiyebileceğim şeyler değil. Zaten tavsiye/öneri almak istediğim konuda bu. Maddi durumlar yüzünden proteini karşılayabileceğim besinleri alamıyorum pek. Protein tozları konusu da tam bir muamma. İçi karanlık bir tünel. Kimisi çok iyi diyor, kimisi aman sakın ha... diyor. Protein konusunda, protein barlar yesem olur mu? bir zararı var mıdır? Çikolata gibiler, bunlardan günde 3 tane yesem 3 ara öğün şeklinde, yine 3 ana öğün başka olacak şekilde makarna vs. Bazen de dana eti yerim. Zaten bu barların tek birinde 17gram civarında protein oluyor. 51 gram protein 3 ara öğünde alırım. Öteki 3 ana öğünde de 20-30 gram alırım. Gerekli olan proteine geçmiş olurum. Bir de benim amacım siz prof'lar gibi üstün vücut değil, bradd pit seviyesi bana yeterlidir. Başka bir sorum da, seviye korumak, aynı ağırlıkta programa devam etmek demek midir? Yoksa seviye koruma programları da mevcut mudur? Çoook erken bir soru ama olsun. Bilgi, kalsın, dursun bi' kenarda

8. Message

Message Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    Ben sandan daha yeniyim sayılır birkaç gündür bakıyorum ama sorular çok basit geldi.Proteini bitkisel ürünlerden de alabilirsin. Soya fasülyesi,mercimek,bezelye gibi ve lor peyniri,yoğur,yumurta gibi besinlerle de alabilirsin.İnternette araştırırsan bitkisel proteinleri de görebilirsin. Ayrıca seviye koruma programı var.

Son düzenleme: 29 Haziran 2012
  9. cekkilicinipisl

cekkilicinipisl Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Teşekkür ederim cevap için, soru basit değil. Bilakis derindir. Bitkisel proteinlerin, hayvansallara oranla iyi olmadığını söyleyen bir çok bodyci gördüm bu sayfada. Bu yüzden hayvansalda diretmemin sebebi budur. Zaten loru da tükettim. Belki psikolojiktir bilmiyorum ama yine de verim alamadığımı düşünüyorum lordan. Protein barlarını da bu yüzden sormuştum.

10. Message

Message Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    Evet bitkisel proteinler hayvansal proteinlere göre daha kalitesiz ama hayvansal beslenemiyorsan,dışarıdan bir şey almadan doğal beslenerek yapmak istiyorsan bitkisel proteinden başka şansın yok. Protein barının da bir zararı yok diye biliyorum alabilirsin.

cekkilicinipisl bunu beğendi.
  11. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    Öncelikle nacizane görüşüm ileti yazarken mümkün olduğunca kısa ve öz yazmak gerekiyor. Gereksiz cümlelerle yazıyı büyütürsek, uzun yazıyı gören çoğu üye okumak istemeyecektir. Bu nedenle de soruna cevap alman zorlaşacaktır.

Adı protein bar bile olsa o şeylerle düzgün beslenebileceğini düşünemezsin. Kaldi ki onlar da çok ucuz şeyler değil. Kıyma al, köfte yap (sevidiğini yazdığın için bu örneği veriyorum).

Gelişimin durması da büyük ihtimalle kullandığın dumbellerin artık vücudun gelişmesi için gereken sinyali veremediğinden kaynaklanıyor. Ağırlığı artırmak mantıklı olabilir. Tabi çok uzun konu ama her hareketi aynı ağırlıkla çalışmazsın.

Zaralix ve cekkilicinipisl bunu beğendi.
  12. Zaralix

Zaralix Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar Hepinize Selamlarimı sunar iyi çalışmalar dilerim. Bende aranıza yeni katildim umarim paylaşim yaparak birbirimize birşeyler katıcamizi umuyorum. Gel gelelim soruya, Ben 23 yaşinda 1.89 boy. 96 kilodayim. Daha önce 5 ay bi süre body'e gittim fakat Bazı nedenlerle bırakmak zorunda kaldım. Yeni başlayan biri olarak bana önericekleriniz ne olur, Acaba önce fazla kilolarimi eritip ondan sonrami başlamaliyim. Cevap vericek arkadaşlarima Şimdiden Teşşekkür ederim. Saygılar

13. bloody999

bloody999 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Merhaba herkese, ben yeni üye oldum, 17 yaşındayım, kol ve omuz kasları, genişliği gayet yerinde olmasına rağmen kendimi güçsüz hissediyorum, 1.85 boya 75.90 kiloya sahibim. Ayrıca karın kası olarak da bi gelişme kaydedemiyorum. Üstteki 4 adet pack gözükse de altta hala yağ tabakası durmakta. Bu soruna nasıl çözüm bulabilirim? Şimdiden teşekkürler.

14. burak81

burak81 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    merhaba

yasım 17
    ben yaklaşık 2 senedir aralıklı olarak spor yapıyorum. Diyetisyen yardımıyla ve spor
    la 16 kilo verdim 97 den 81 e düştüm. Fakat artık spor salonu çok sıkıcı ve uzak gelmeye başladı. Ve diyeti bıraktım bir kaç ay önce ama hala 81 kilodayım artık evde devam etmek istiyorum öncelikle boyum 1.60 eve bir barfiks direği yaptırdım en kısa zamanda bir de koşu bandı temin edicem fakat bölgesel çalışma yapmam gerektiğini düşünüyorum bu konuda bilgisi olan kişiler bana özellikle göğüs yağlarını yakmam için ne gerektiğini söyleyebilir mi? Fiyat konusunda çok aşırıya kaçmamak koşuluyla bazı yardımcı aletler temin edebilirim göğüs için .bana genel olarak ve göğüs konusunda yardımcı olucak arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim.

Son düzenleme: 25 Temmuz 2012
  15. z1twaquar

z1twaquar Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    burak boyuna göre kilon hala fazla bence (eğer kemiklerin çok iri değilse) kaslarının üzerinde yağ tabakası birikmiş olmalı, özellikle göğüs bölgeni söylediğin için diyorum bu bölgedeki yağları az kilo çok tekrar egzersizler yaparak eritebilirsin, tabi bunun yanında beslenmen de çok önemli vücudunda su tutmayacak gıdaları tüketirsen şekillenmen daha hızlı olacaktır kolay gelsin

burak81 bunu beğendi.
  16. Archer7

Archer7 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Antalya
    Arkadaşlar merhaba yaşım 15,boyum 1.70,kilom 56

Şınav,mekik programı arıyorum şimdiden teşekkürler.

17. diesel2000

diesel2000 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    değerli hocalarımız ve tüm arkadaşlara selamlarımı sunarım. bu ilk mesajım. Değerli sitemizi uzun zamandır takip etmekteydim. birçok faydalı fikir ve düşüncelerinizi ilgiyle okuyorum. forumun yeni başlayanlar bölümünde bir sayfa açamadığım için burdan hızlı cevap bölümünden yazmak zorunda kaldım.. sayfanın neresinden konu açıldığını bulamadım.

öncelikle bilgilerimi sizlerle paylaşmak isterim. boyum 180 kilom 88 yaşım 32
    spora uzak bir insan değilim yüzme, kayak, dalgıçlık, uzak doğu sporlarıyla uzun yıllar uğraştım ama birkaç senedir uzak kaldım tüm bunlardan sonuçtta 88 kiloya çıktım. bodybuilding ise hayatım boyunca merakım olmasına rağmen ancak vakit ve nakit ayırıp düzgün bir spor salonuna üye olarak 2 hafta önce başladım. asla plajda salınmak yada karın bölgesindeki kasları dansettirmek gibi bir düşüncem olmadı ama hocamızla anlaşamadığımız bir konu var ve sizinle paylaşma gereği duydum. benim hedefim 1 yıllık ağır çalışma idman ve beslenme düzeni ile gelişmiş bir vücuda sahip olmak ve benim ne göğsümde ne kollarımda bir gram yağ yok adeleli ve normalin üstü bir gelişmişlikte açıkçası duvar kadar sert ve sarkma vs yok göbeğimin dışında bir kilo problemimde yok zaten hedefim asla zayıflamak değil tam aksine dahada kütle kazanmak tabi kas olarak aslında beni gören body yapıyorum sanıyordu yıllardır bu böyle. hocamızla anlaşamadığımız konuya gelince o bana önce 70 e düş diet artı koşu bandı egzersizleri ile ondan sonra sıkı protein dieti ve çalışma ile yaparsın diyor ben hayatımda 1 kez 70 e düştüm bundan 3 yıl evvel iskeletora döndüm normal kilom olan 80 e çıkmak için 6 ay uğraştım kısacası ağalar bu ne iştir çıldırıcam lütfen sizin değerli yorumlarınızı bekliyorum. zaten duvar gibi sert ve şiş olan gögüs ve kol kaslarımı dahada şişireceğime eritip gene kürdanamı döneyim yokmu bunun başka bir yolu 80 e düşüp sonrada protein ağırlıklı beslenerek kaslı yapılı bir 90 olunmazmı ???

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 04:06 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 03:47 ----------

1.80 boyunda bir erkeğin ideal kilosu 80 değilmidir. benim 8 kilo fazlam var tamam. benim bunca zaman bildiğim bir bayanın boyu 160 ise misal kilosu 50 olmalıdır. kadın ile erkek arasındaki kas ve kemik ağırlıkları farkından dolayı. bana 70 e düş diyen sporhocasınada bunu dedim benim 70 lere inmem demek 6 - 8 ay demek birdaha şu kütleye çıkmam bile 1 seneden fazla alır. ki benim tek hedefim göbeğimi eritip komple kaslarımın kütlesini 2 yada 3 katına çıkarmak tüm vücut kaslarımı üst alt. bacaklarım ince kollarım ve gögüs bölgem kaslı ve sert tek fazlalık (kilo) bel ve göbek kısmında haftanın 3 günü spora gidiyorum 3 saat koşu ve aletlerin tümüyle çalışıyorum (serbest ağırlıklılar hariç onlarada 1 ay sonra başlayacağım)artı havuzuda var yüzüyorum. yok yetmez diyor 70 e düşmeden önce bişi olmaz o yaptığın kaslarda boşa gider diyor. sizlerden bir fikir tavsiye bekliyorum lütfen düşünce ve görüşlerinizi ihmal etmeyin bu benim için çok değerli.

Saygılarımla
    Tüm site yönetici ve okurlarına

Son düzenleme: 7 Kasım 2012
  18. xxxwaitformexxx

xxxwaitformexxx Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Merhabalar yaşım 23 forumu uzun zamandır takip ediyordum yeni üye oldum.
    Kısaca sorumu sorayım sizlere.

Bilgisayar mühendisiyim haliyle günün çok büyük bir kısmı bilgisayar başında oturarak geçiyor.Haziran ayında 87 kilo iken şuan da 104 kiloyum.Boyum.1.86

Bu kadar hızlı kilo almamın başlıca sebebi ise alkol.Günde abartısız en az 1 şişe içiyordum.Buna paralel olarak yemeği de arttırmıştım sonucu ise bu oldu ...

Şimdi spora başladım henüz 1,5 hafta oldu doğal olarak pek bi değişiklik yok daha önce de bir çok kez spor yapmıştım ama hep yardımcı yan ürünlerden uzak durdum.Hızlı aldığım bu kilolardan biran önce kurtulmak istiyorum.Sizce yağ yakıcı kullanmam zararlı olur mu benim acımdan ?
    Yağ yakıcı kullanıp hızlı kilo verdikten sonra o kiloları tekrar hızlı bir şekilde geri alma ihtimalim var mı ? Kullanmamın yararı olur mu ? (Alkolü bıraktım ve yediklerime de dikkat etmeye çalışıyorum.)

19. BlueStahli

BlueStahli Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    28
    ben bişey sorucam 0.5 lik şişelerle günde 1000 tane yapsak boyu filn etkilermi?

20. rockybalboa7

rockybalboa7 Üye

Beğenileri:
    4.482
    Ödül Puanları:
    0
    forumda üstelik yeni başlayanlar bölümünde 13 yaş için vg tavsiyesi konusu var okuyun yaşınız 13 yazıyorda o yüzden belirteyim dedim iyi sporlar

Shazard ve 2157 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş