Yeni basladım, güc artışı için uygulamayı dusundugum..

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve Coyote tarafından 1 Mart 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Guc artışı sağlamak için, uygulamayı dusundugum egzersizleri sizinle paylaşıyorum. Özellikle geniş kas gruplarına etki edecek çalışmalar uygulamak istiyorum.

Şınav, Mekik, Çakı, Barfiks, Deadlift , Full Squat, Squat, Benchpress, Barbellcurl, ve Dumblecurll, dumble bench press vb.

Şu ana kadar tam manası ile bildiğim geniş kas gruplarına etki eden egzerisller bunlar. Makineler ile ilgili egzersizleride ekleyebilirim ama Serbest ağarlıklar kullanmak istiyorum. İlave etmek istediğiniz egzersizler var ise kesinlikle geniş kas gruplarına etkilemek koşulu ile programıma ekleyeceğim. Yaklaşık 4 ay bu programı surdureceğim.

Özellikle yeni baslayacağım icin ve maksimum verim almak için kaç tekrar sistemini kullanmam gerekiyor? 6 veya 8 dusunuyorum. Salonda bulunan hocamızdanda yardım alacağım fakat baslamadan önce bilgisizce ve saçma davranıslarda bulunmak istemiyorum.

Başlıca amacım maksimum güç artışı yapabilmek ve bir nebze olsa kas gelisimi sağlamak.

Saygılar.

2. makineci

makineci Üye

Beğenileri:
    57
    Ödül Puanları:
    0
    0'dan başlıyorsan zaten bu programla değil, adaptasyon programıyla başlıyacaksın ve 2-3 ay vücudu iyice hazırlaman için geçicek. ondan sonra anca başlarsın güç antrenmanına. yazdığın hareketlere ek olarak dips veya bench dips veya dar tutuş bench, incline bench press, enseye press veya military press'i de eklemen lazım. thums: başlangıçta atman gereken temel için gittiğin salondaki antrenör yardımcı olacaktır zaten. adaptasyon bitince de bu düşündüklerini ona da danışarak doğruyu bulursunuz.

Coyote bunu beğendi.
  3. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Daha önceden, spor geçmişim var ancak az ağırlık çok tekrar sistemi ile çalışıyordum. bununda sebebi daha evvel açıkladıgım gibi kas dayanıklılığını arttırmaktı ve uzunyol bisiklet kullandıgım için, kas geliştirmeye ve hacime yonelmedim nitekim laktik asiti tolere etmeye ve minimum kas gelısımıne önem verdım. Ancak bedenı yapım oldukça dayanıklı ve artkık bisiklet için çok fazla zaman ayıramam. Her ne kadar sevsemde bisikleti bırakarak, güç ve kuvvete yonelik sporlar yapmayı dusunuyorum.

Örneğin benim daha önce yaptıgım egzersizler içerisinde en cok yaptıgım squattı ve bisiklet kullanıcısı olarak her pedal basış neredeyse bir squat demekti. (5km lik bir yokuş tırmanısı dusunun ve her adımında pedal çeviriyorsunuz ustelik en ağır devirde tırmanış antremanları gerçekleştirirdim.)

Örneğin uyguladıgım egzersizler içerisinde squattır. Cunku kas tonusu ve dayanıklılığını arttırmak adına az ağırlık çok tekrarlı çalışmalar yapıyordum.

Simdi ise tam tersıne artık uzun yol bisiklet kullanmayı dusunmuyorum ve güç-dövüş sporlarına yonelmek istiyorum.

Bodybuilding ise öncelikli hedefim. Görünüşümün önemi yok. Kötü olmuş iyi olmuş dusundugum tam anlamıyla çok sağlam güç ve kuvvete kavuşmak.

Temel egzersizlerin yanında neler yapmalı örnek vermek gerekirse

Deadlift, Squat, Benchpress, barbellcurl, dambelcurl, vebenzeri egzersizlerin yanında ne önerilir.

4. makineci

makineci Üye

Beğenileri:
    57
    Ödül Puanları:
    0
    yukarda yazdım işte öneri hareketlerimi

5. yiğitcanharmancı

yiğitcanharmancı Yeni Üye

Beğenileri:
    235
    Ödül Puanları:
    0
    Coyote, sizi amacınızı değiştirmiş gördüm. Sizin çok farklı bir amacınız vardı, caydınız galiba.

Ağırlıklara yabancıysanız adaptasyon programını uygulamalısınız. Ondan sonra az tekrarlarlar (2-4) çok yüksek ağırlık kaldırmalısınız. Bu size maksimum kuvvet vericektir. Bu kuvveti istediğiniz gibi kullanmanız için idmanlardan sonra hız ve kondisyonel çalışma yapın. Yoksa halterci gibi olursunuz sadece.

6. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Sayın yiğitharmancı, hayatımı tekrar gözden geçirdim. Cunku gerçekten şu an gerek ruhsal açıdan ve gerek bedensel açıdan zor bir dönem geçiriyorum. Yaşantımın gerçek zor dönemindeyim. Ama asla pes etmeyen bir yapım vardır ve hala kendıme hakım olmaya çalışıyorum.İnanın bana bir çok insan psikologa git gibisinden bir sürü öneride bulunuyor ama zorlukları kendi başıma aşabilirim antidepresan veya başka hiç bir maddeye gereksinim duymadan mucadele vermek istiyorum kısaca artık güçlü olmak nihayi hedefim ve 24 yasındayım fakat sırtımda 35-40 yasında 5 kisilik bir aile yükü var.

Ve bunu sizinle paylaşmamın sebebi,sadece bir nebze olsun yardım etmenizi dilemek,ayrıca artık anladımki bisiklet beni spirütüel(ruhsal) olarak yeterince tatmın etmiyor. Cunku artık bisikletin bana ilk zamanlar verdiği huzuru sağlayamıyorum. Amacımı tam anlamıyla değiştirmeye karar verdim.

Öncelikle yeni bir hedef belirledim. Oldukça Güçlü, kuvvetli bir yapıya sahip olarak yeterince geliştiğimde ise dövüş sporlarından birini tercih edeceğim.

Bahsettiğim şekilde çok sert ve ağır idmanlar uygulayabilirim, sadece 3-4 aylık süreç içinde temel antreman metodlarını kullanarak olabildiğince güç kuvvet artışı ve geliştiği kadar kas gelişimi sağlamak istiyorum.

Tabiki yukarıdakine nazaran, amacımdan caymadım, yağ yakmayı da dusunuyorum fakat, bedenım su an icin yağ yakmaya hiç uygun değilki. cunku zaten ben 76 kilo civarındayım ve kas olarak asla fazlasını yapmaya calısmamıstım artık simdi kas gelişimi icin çalışacağım.

boşa kürek çekmektense, adam akıllı kinesiolojinin gerektirdiği şekilde gelişim sağlayarak oldukça kuvvetli ve güçlü bir yapıya kavuşabilirim.

yardımlarınız icinde teşekkür ederim

Son düzenleme: 2 Mart 2009

Sayfayı Paylaş