Yeni Başlayanların Yaptığı Hatalar

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve Dynamo tarafından 19 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 102 üye.
 1. Dynamo
  Offline

  Dynamo Üye

  Katılım:
  21 Ekim 2011
  Mesajlar:
  1.137
  Beğenileri:
  1.714
  Ödül Puanları:
  123
  Yer:
  İstanbul
  Merhaba vücut geliştirmeye yeni başlayan üye,

  Başlıktan da anlaşıldığı üzere spora yeni başlayan kişilerin yaptığı hataları gözlemlediğim kadarıyla yazacağım...

  » Salonda ki antrenörün verdiği programı beğenmeyip kendi istediği şekilde çalışmak:

  Yeni başlayanlardan gözlemlediğim üzere, antrenörün verdiği programda 3x10 yazıyorsa 4x20 yapma eğilimi var sebebi ise (genellikle yaza az kalması) zamanının çok olmadığından dolayı hızlı gelişmek istemesi.  » Dinlenmek için kendine zaman ayırmamak:

  Bunu bu sporu yapan herkes bilir ki, ilk başta off gün yapmak insana çok mantıksız gelir, yeterince gelişemeyeceğini düşünür. Bu yüzden off gün yapmaz, hatta evde şınav, mekik, barfiks gibi vücut ağırlığıyla yapılan hareketleri yapanı gördüm, duydum.  » Spor yapan herkesin az yemek yemesi gerektiği düşüncesi:

  Spora başlayanlar televizyonda, dergilerde falan gördüğü klasik diyetisyen diyetleri uygulamaları büyük sorun oluşturmaktadır. Vücut geliştirme sporunu yapan kişi spor yapmadan bir kişiden daha fazla yemek yer.  » Fazla gelişeceğim korkusuyla ağır çalışmamak:


  Fazla gelişmemek için ağır kaldırmıyorlar. İlk önce kasların gelişme kavramını açıklayalım. Gelişmek için kası antrenmanda tabiri caizse parçalamamız, yırtmamız gerekir ki sonrasında aldığımız proteinlerle tekrardan onarıp, geliştirelim. Ama bu gelişme çok yavaş olur. Ve birden kimse istemediği düzeye gelemez.
  Ağır çalışmayı da açıklayalım da sakatlık olmasın; hareketin formunu bozmadan kaldırabileceğiniz en fazla ağırlıkla çalışmaktır.  » Hızlı gelişeceğim düşüncesiyle ağır çalışmak:

  Hızlı gelişmek isteyen kişiler hareketin formunu bozarak çok ağır çalışır. Bu durum ileri düzey sporcular için verimli olabilir, hareketin formunu kendini sakatlayacak kadar bozmazlar harekette cheating(hile) yaparlar.
  Yanlış ve ağır çalışmanın getireceği sorunlar;
  -Sakatlanma
  -Orantısız gelişme
  -Hareketten verim alamama.  » Set aralarında çok dinlenmek:

  Evet set aralarında çok dinlenmek yapılan hatalardan birisidir. Özellikle arkadaş grubu olarak gelen kişiler set arasında sohbete dalıp 10 dakika konuşup sonra diğer seti yapmaları örnek verilebilir.
  Amaca göre bu süre değişse de ideal dinlenme 45-60 saniye arasıdır.  » İdeal vücuda ulaşıp bırakmak düşüncesi:

  Herkesin bir ideali vardır. İstenilen vücuda ulaşıldığında spor yapmayı ve doğru beslenmeyi bırakanlar o vücudunu koruyamazlar. Ki bu düşüncede olan birçok kişi istediği vücuda ulaşamadan pes eder.  » Protein tozu kullanmaktan korkmak:

  Yeni başlayanların ilk aylarda protein tozu kullanması gerekmez. Ama zamanı gelince tedirginlik duyarlar. Duyduğum sebepleri;
  -Kısır yapar; kesinlikle böyle bir sorun olmaz arkadaşlar steroidlerle karıştırmayın protein tozlarını, steroidlerde bile %100 diye bir olasılık yoktur. Forum olarak steroidlere karşıyız. !!
  -Fazla şişerim; protein tozları peynir altı suyundan yapılan bir ek besindir. Günlük protein ihtiyacımızı doğal yollardan karşılayamadığımız zaman, ihtiyacımızı karşılamak için kullanırız. Yani kullanıldığında kasları şişirme gibi bir durum söz konusu değildir.  » Protein tozlarını yanlış kullanmak:

  Protein tozlarını ana öğünler yerine kullanmak en büyük hatalardandır. Protein tozunun kullanmanın en önemli zamanı antrenmandan hemen sonradır. Ve ara öğünlerde kullanılabilir. Forumda detaylı bilgi var.  » Belli bir bölgeyi hedef almak:

  En büyük hatalardan birisi de budur. Kişi en çok gelişmesini istediği yere yüklenir. Bacak çalışmayı genellikle istemez yeni başlayanlar sebebi ise bacağımı kim görecek ki... Unutmayın bu sporu kendimiz için yapıyoruz. Bacak çalışmamız üst vücudun daha hızlı gelişmesini sağlayacaktır.  » Dinlenme günlerinde protein almamak:

  Dinlenme günlerinde aldığımız protein çok önemlidir. Kaslar dinlenme günlerinde gelişir. Birçok kişi antrenmandan sonraki günde kaslarının çok ağrıdığını söyler. Bunun en iyi tedavisi yeterli proteini almak.  » Uyuma düzenini kuramamak:

  Büyüme hormonu uyurken salgılanır. Bu yüzden 8-9 saat uyumamız lazım. Gece geç yatıp sabah erken kalkan bir kişi 5 saat uyumuşsa, öğlen vakti bir 4 saat daha uyuyayım diyip uyuması gereksizdir. Vücudun bütün dengesi alt üst olur.  » Yeterince ısınmamak:

  Antrenmana başlamadan önce ısınmamak büyük sakatlıklara yol açar. Isınmamış vücutla idman tam verimli olamaz.  » Farklı ağırlıklar kullanmak:

  Çoğu kişinin sağ kolu ve sol kolu arasında ölçü ve güç farkı vardır. Fakat bunu değerlendirerek bir kolla 7.5 kilo diğer kolla 5 kilo kaldırmak ölçü farkını daha da arttıracaktır. Örneğin concertation curl hareketinde bu hata çok yapılır.  » Kardiyo yaparken kalın giyinmek:

  Evet kardiyo yaparken kalın giyinmek yağ yakımını hızlandırmaz. Sadece vücut su atar. Kardiyo yaparken rahat edebildiğiniz şekilde giyinin zira o kalın eşofman takımları ile rahat antrenman yapamayabilirsiniz.  » Kardiyoyu kaloriye göre belirlemek:

  Kardiyo yapanlar kendine günlük kalori yakımı hedefi yerine bir hız ve süre hedefi koyması daha iyi. Şimdi 4 km hızla 300 kalori yakmak var birde 12km hızla kalori yakmak var. Unutmayın alışverişte dolaşırmış gibi yürümek işe yaramaz.  » Hareketleri çok hızlı yapmak:

  Hareketi çok hızlı yapmak adaleyi boş yere yorar. Hareketi yedire yedire yapmak her zaman daha iyidir. Özellikle omuz egzersizlerinde…  » Nefes tutmak:

  Nefesi tutup bütün 3-4 tekrar sonra yeniden yenilemek büyük hatalardan birisi. Ağırlığı kaldırırken nefes verip indirirken nefes almak sağlıklı olanıdır ki hareket daha rahat yapılır bu şekilde, aksi halde ağır idmanlarda ciddi hem de çok ciddi sağlık sorunlarına sebep olur.  » Kardiyo antrenmanı öncesi çok su içmek:

  Zayıflamak isteyenler kardiyo öncesi çok fazla su içip daha çok terlemeyi hedeflerler. Doğru daha fazla terlerler ama vücut ter olarak yağları atmaz, suları atar. Çok su içilirse kardiyoda ki performans da düşecektir.  » Daha ilk ayından demotive olmak:

  İlk ay aynaya baktığında çok bir değişiklik görmeyen arkadaşlar hemen demotive olur. Hatta sporu bırakanlar bile olur. Sporda ilk 1-2 ay ısınma ayıdır. Yani fazla bir gelişme beklenemez. Ama 6-7 ay sonrada gözle görülür bir gelişme yoksa antrenman programınızı, dinlenme sürelerinizi ve beslenmenizi gözden geçirmenizi önerebilirim.  » Yağ yakımında büyük dilimi yağ yakıcılara bırakmak:

  Yağ yakmak isteyip te spora başlayan arkadaşlar yağ yakıcı aldığında sanıyorlar ki kullanmaya başladığı günden itibaren bir değişiklik olacak. Yağ yakım olayını pasta olarak düşünelim. %65 beslenme, %30 antrenman geriye kalan %5 yağ yakıcıdır. Yani büyük bir etkisi yoktur. Hatta şahsi fikrim en büyük faydasının insanı daha çok motive etmesidir.  » Çok zayıf olanların kilo alma düşüncesi:

  Evet zayıf olan kişiler kilo almalıdır. Fakat yeni başlayanlar kiloyu boş kalorili yiyeceklerle almayı hedefliyor yani abur cubur, fastfood tarzı yiyeceklerle. Kilo almadan kasıt kas olarak kilo almaktır. Bol karbonhidrat, ihtiyacı karşılayacak kadar protein ve sağlıklı yağları tüketerek alınan kilodur.  » Yağlı vücudu olan kişilerin çok fazla yağ yakmak istemesi:

  Evet çok fazla yağ yakmak için aç kalmak yanlıştır. Aç kalınarak kilo verilir fakat yağlarla birlikte kaslardan da kaybederiz buda derinin sarkmasına sebep olur. Sağlık açısından sorun çıkarabilir.  » Yukarıdakiler dışında yeni başlayanların yaptığı en büyük hata:

  Forumda araştırma yapmadan, kafasına takıldığı her soru için konu açıp forumu kirletmek…
  Saygılar…
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 20 Mayıs 2012
  Agent47, serkanyilmazbass, pertcoin ve diğer 102 kişi bunu beğendi.
 2. pozitronn
  Offline

  pozitronn Üye

  Katılım:
  16 Ekim 2011
  Mesajlar:
  707
  Beğenileri:
  1.739
  Ödül Puanları:
  103
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  inşaat mühendisi
  Yer:
  Adana
  Tek veya birkaç bölgeye odaklanmak.Ve bu nedense hep göğüs bicepstir.
   
  ysfdmr28, Emreoz07, Kupa As ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
 3. wTurner
  Offline

  wTurner Üye

  Katılım:
  4 Ocak 2012
  Mesajlar:
  111
  Beğenileri:
  105
  Ödül Puanları:
  53
  » Nefes tutmak:

  Nefesi tutup bütün 3-4 tekrar sonra yeniden yenilemek büyük hatalardan birisi. Ağırlığı kaldırırken nefes alıp indirirken nefesi vermek sağlıklı olanıdır ki hareket daha rahat yapılır bu şekilde, aksi halde ağır idmanlarda ciddi hem de çok ciddi sağlık sorunlarına sebep olur.


  Bu tam tersi olmalıydı

  ağırlığı kaldırma , çekme ve itmede nefes verilir
  indirme ve alçaltmalarda nefes alınır

  böyle olması lazım.
   
  serkanyilmazbass, tugrulbey, Gra0ff ve diğer 9 kişi bunu beğendi.
 4. ParZ
  Offline

  ParZ Üye

  Katılım:
  28 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  1.308
  Beğenileri:
  869
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  öğrenci

  evet yani yer kasları zorladığımızda nefes vermeliyiz thums:
   
  wTurner ve Azi bunu beğendi.
 5. demircan256
  Offline

  demircan256 Üye

  Katılım:
  3 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  1.919
  Beğenileri:
  2.198
  Ödül Puanları:
  123
  Meslek:
  güvenlik
  Yer:
  istanbul
  » Yağ yakımında büyük dilimi yağ yakıcılara bırakmak:

  Yağ yakmak isteyip te spora başlayan arkadaşlar yağ yakıcı aldığında sanıyorlar ki kullanmaya başladığı günden itibaren bir değişiklik olacak. Yağ yakım olayını pasta olarak düşünelim. %65 beslenme, %30 antrenman geriye kalan %5 yağ yakıcıdır. Yani büyük bir etkisi yoktur. Hatta şahsi fikrim en büyük faydasının insanı daha çok motive etmesidir.

  bu da diğer doğrular gibi çok doğru,bu olay gerek yağ yakımında olsun gerekse bir an önce kas kazanılamsı ve vücudu şekle sokmaya çalışmak ..

  mesela ; salodna tanıdığım biri ;

  bir ara görüyorum bisiklet te ( genelde idman sonrası en sonlarda yapılan hareket olarak yapılmakta) aradan 15-20 dk geçiyor bir bakıyorum bench pres te ,dayanamayıp soruyorum senin sporun bitmedimi..verdiği cevap ;

  bitti ben öylesine program dışında çalışıyorum...

  soru : peki neden ?

  cevap ; e biran önce gelişeyim diye ..:)

  buna benzer birçok hata var sor doğrusunu söyliyelim dediğimde tamam deyip ama kimseye bişey sormadan kendi doğrularını yapanlar malesef çook var.
   
  tugrulbey, Azi ve Dynamo bunu beğendi.
 6. okocha
  Offline

  okocha Üye

  Katılım:
  26 Şubat 2012
  Mesajlar:
  29
  Beğenileri:
  5
  Ödül Puanları:
  0
  baktim hepsine benim en buyuk hatam bu malesef


  » Dinlenmek için kendine zaman ayırmamak:

  Bunu bu sporu yapan herkes bilir ki, ilk başta off gün yapmak insana çok mantıksız gelir, yeterince gelişemeyeceğini düşünür. Bu yüzden off gün yapmaz, hatta evde şınav, mekik, barfiks gibi vücut ağırlığıyla yapılan hareketleri yapanı gördüm, duydum.


  hala mantiksiz geliyo :( cunku antreman sonrasi mukemmel terleyip yorulsam da sonraki gun yorgun olmuyorum uyku ve yemek duzenim baya iyi ondan olsa gerek :/
   
  Azi bunu beğendi.
 7. sultanmehmed
  Offline

  sultanmehmed Üye

  Katılım:
  31 Mart 2010
  Mesajlar:
  1.205
  Beğenileri:
  2.514
  Ödül Puanları:
  123
  Yer:
  İstanbul/Fatih
  Dynamo çok faydalı bir başlık , yeni başlayan arkadaşların mutlaka okuması gerekiyor ... Sanırım kendi yazın .. Emeğine sağlık..


  Burada anlatılmak istenen , antremanın ertesi günü yorgun olacağınız değil..
  Anlatılmak istenen , antreman sonrası vücudun yenilenmesi için gerekli süreyi kendinize tanımanız.. Bunu yorgunluk oldu dinlenmeliyim olarak algılamayın...
   
  Nec1p, Azi, okocha ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
 8. Dynamo
  Offline

  Dynamo Üye

  Katılım:
  21 Ekim 2011
  Mesajlar:
  1.137
  Beğenileri:
  1.714
  Ödül Puanları:
  123
  Yer:
  İstanbul
  Yorgun olmamanız kaslarınızın yeni bir idmana hazır olması anlamına gelmez. Bazı antrenörler peş peşe iki gün antrenman yazabiliyor sorulduğunda da farklı kas gruplarını gireceksin diyor. Önce ki gün göğüs-biceps çalışan kişi sonra ki gün sırt,omuz,arka kol idmanlarından verim alamaz sebebiyse göğüste tricepslerin azda olsa yorulması; omuz ve arka kol idmanını verimli geçirmemizi engeller, biceps çalıştığımız günü sonrasında sırt çalışmamız kesinlikle verimsiz geçer...

  Yeni başlayanlardan şu cümleyi çok duydum: Sanki güçsüzleştim, kaslarım ufalmaya başladı. Sebebi dinlenmemek olabilir mi acaba?

  @sultanmehmed zamanında bizler yaptık bu hataları, şimdi yeni başlayanları elimizden geldiği kadarıyla bilinçlendirelim. Yazdıklarımı salonda ve forumda gördüklerimden toparladım.
   
  Son düzenleme: 20 Mayıs 2012
  hsnsylk, skrillex10, steawart54 ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
 9. okocha
  Offline

  okocha Üye

  Katılım:
  26 Şubat 2012
  Mesajlar:
  29
  Beğenileri:
  5
  Ödül Puanları:
  0
  hmm simdi anladim :) peki o kardiyo sizce hangi gun yapilmali dinlenme gunlerinde haftada 2 olur herhalde kardiyo yapsam olur mu? ne de olsa cok yorucu degil.

  BU ARADA COK IYI VE YARARLI BIR KONU OLMUS TESEKKURLER!
   
 10. Dynamo
  Offline

  Dynamo Üye

  Katılım:
  21 Ekim 2011
  Mesajlar:
  1.137
  Beğenileri:
  1.714
  Ödül Puanları:
  123
  Yer:
  İstanbul
  Amacınıza göre değişir. Yağ yakacaksanız boş günlerde ve antrenman sonlarında 15-20 dk kardiyo yapılabilir.

  Fakat bu soruların yeri bu konu değil. Forumda bu konular çok konuşuldu :)
   
 11. steawart54
  Offline

  steawart54 Üye

  Katılım:
  18 Nisan 2012
  Mesajlar:
  35
  Beğenileri:
  77
  Ödül Puanları:
  0
  dynomo merhaba, yazı için teşekkürler ama; "Bazı antrenörler peş peşe iki gün antrenman yazabiliyor" demişsin o kafamı kurcaladı biraz. ben flexor hocanın yeni başlayanlar için olan 2 ay'lık bir programı var onu uyguluyorum şuan. programda 2 gun gelinip bir gun dinlenılıyor yani 1.gun, göğüs-biceps-kanat ertesi gun, omuz-arka kol-bacak sonrada bir gun dınlenme rutın bu. her bolge ıçın 2-3 temel haraket var. yanlış mı diyorsun buna şimdi?
  bir de sorum var antrenmanda haraketleri nizami yapabıleceğim max ağırlıklarla çalışıyorum(8 tekrar) dınlenme surelerım 45 sanıyeyı geçmiyor... antrenmanlardan sonra ağrı veya bıtkınlık olmuyor, ertesi gun dokununca da çok az bir ağrı oluyor bu doğal mı?
  (supplement kullanmıyorum, 70 kiloyum gunluk en az 150 gram protein alıyorum hayvansal gıdalardan)
   
  Son düzenleme: 20 Mayıs 2012
 12. Dynamo
  Offline

  Dynamo Üye

  Katılım:
  21 Ekim 2011
  Mesajlar:
  1.137
  Beğenileri:
  1.714
  Ödül Puanları:
  123
  Yer:
  İstanbul
  Flexor hocanın verdiği program ilk 2 ay programı zaten o programla vücut ısınır. İlk aylar çok ağır idman yapılmaz. Ben ilk başladığımda hocam bana arka kol - omuz -bacak ertesi gün göğüs biceps sırt vermişti. Ben göğüsü çalışamıyordum tricepsin ağrısı yüzünden. Kendimde gözlemlediğim bir olay yani ama 2 gün üst üste antrenman yapanlarda var...

  Forum Kuralı !

  10.5. Teşekkür etmek için üye mesajının sağ alt köşesinde bulunan “Teşekkür Butonu”nu kullanmalısınız. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek ve üye uyarı alacaktır.
   
  hizeybek, karanlıksevdam, Ability ve diğer 6 kişi bunu beğendi.
 13. Rooter
  Offline

  Rooter Üye

  Katılım:
  13 Nisan 2011
  Mesajlar:
  50
  Beğenileri:
  25
  Ödül Puanları:
  28
  Güzel yazı olmuş şahsen benim 2 aydır düşündüğüm herşeyi kelimesi kelimesine yazmışsın ve bir çok hata yaptığımıda gördüm :) aklımı çokca kurcalayan bir sorunun cevabıda oldu aslında


  » Daha ilk ayından demotive olmak:

  İlk ay aynaya baktığında çok bir değişiklik görmeyen arkadaşlar hemen demotive olur. Hatta sporu bırakanlar bile olur. Sporda ilk 1-2 ay ısınma ayıdır. Yani fazla bir gelişme beklenemez. Ama 6-7 ay sonrada gözle görülür bir gelişme yoksa antrenman programınızı, dinlenme sürelerinizi ve beslenmenizi gözden geçirmenizi önerebilirim.

  bunu çok düşünüyorum özellikle salondaki hocanın insanları kafasından atmak için öylesine programlar yazdığını giden zamanın boşa harcandığını düşünüyorum ama halada yazdığı programa göre çalışıyorum 6-7 ay bu programa uyarak çalışırım ama hocanın programı ya yanlışsa işte bundan korkuyorum ve aklımı hep bu kurcalıyor
   
 14. Kupa As
  Offline

  Kupa As Üye

  Katılım:
  25 Şubat 2009
  Mesajlar:
  24
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Yer:
  Samsun
  Bende yeni başlayacağım daha önce kısa süreli deneyimlerim oldu ama fazla sürmedi şimdi atletik bir vucüda sahip olabilmek için tekrar başlayacağım ama biraz zor olacak, yazınızı okudum genel hataları yazmışsınız güzel bir konu olmuş yorumlarıda okudum, benimde bir sıkıntım var sizler hocalarınızın yaptığı programa uyuyorsunuz benim bir hocam yok yani bulundugum yerde bir spor komplexine yazıldım 2 hafta sonra başlayacagım iş saatleri yüzünden ama başımızda bir hoca yok neyi nasıl yapmalıyım beslenmem ne olacak yağ yakımım için cardio nasıl çalışacağım, kas için ağırlık programım ne olacak hiçbir bilgim yok ben forumda araştırıyorum ama ne yapmam gerektiğini tam olarak bulamadım ayrı bir konu açıp anlatacaktım sorunumu ama araştırma içerisindeyim hala fakat bulamadım ne yapmam gerektiğini birşeyler okudum yani bana kalsa kendime bir program hazırlarım belki ama eminimki yanlış olacaktır, yanlış hareketlerle aylarımı boşa geçirmek istemiyorum, yönlendirilmeye ihtiyacım var şuan, profesyonel bir arkadaşım var tanınmış bir kişi ama ona söyledim bana ek ürünler önerdi 1 tanesi çok zararlı buradan net bir bilgi çıkartamadım, başımda bir hoca olmayacağı için spora başlayacağım zamana kadar kendime bir program hazırlmak istiyorum.
   
 15. Dynamo
  Offline

  Dynamo Üye

  Katılım:
  21 Ekim 2011
  Mesajlar:
  1.137
  Beğenileri:
  1.714
  Ödül Puanları:
  123
  Yer:
  İstanbul
  hizeybek ve Kupa As bunu beğendi.
 16. Kupa As
  Offline

  Kupa As Üye

  Katılım:
  25 Şubat 2009
  Mesajlar:
  24
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Yer:
  Samsun
  Ben hepsine baktım artık doğru yanlış bişeyler yapacağız.
   
 17. betmen
  Offline

  betmen Üye

  Katılım:
  24 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  2
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  tespitler çok iyi... eline sağlık...

  Benim bazı sormak istediklerim var. Cevaplarsanız sevinirim :

  Fitness salonunda 2.haftam. İlk hafta hamlığı atmak adına çalıştık. 2.haftamızda program aldık (amaç yağ yakmak ve vücudu forma sokmak. 173 boy, 75 kilo. özellikle göğüs bölgemde fazla yağlanma ve zengin gösterecek kadar bir göbeğim var:) göbek fazla değil. şimdi tshirtü kaldırıp baktım; fazla gibi)

  programım şu :

  bench p. (10 kg)
  yana açış (7,5)
  -
  enseye lat (30)
  bar rowing (25)
  -
  omuz mak.(20)
  omuz yana açış (3)
  -
  barbell körl ( 5)
  dambıl körl (7,5)
  -
  alna pres (5)
  push down (10)
  -
  squat (5)
  ön bacak (30)
  -
  yarım,alt,makine mekik.(makine 40)
  -
  20 dk kardiyo.

  geneli 4x12 set...

  temel derdim göğüs. nasıl biçimlendirir forma sokarım ? ek olarak yağ yakıcı kullansam bir fayda görür müyüm ? (solgar l-carnitine işe yarar mı veya tavsiyeleriniz neler ?)

  ayrıca beslenmeme dikkat ediyorum. Şeker kullanımımı oldukça azalttım. Genelde yağlı besinlerden uzak duruyorum. Protein yapası şeyler yemeye çalışıyorum. Tavuk göğsü gibi...

  yardımcı olursanız sevinirim .( bu arada forumun genelini okudum, takip ettim... yine de tekrar gibi olduysa affola)
   
 18. Dynamo
  Offline

  Dynamo Üye

  Katılım:
  21 Ekim 2011
  Mesajlar:
  1.137
  Beğenileri:
  1.714
  Ödül Puanları:
  123
  Yer:
  İstanbul
  Hafif bir program olmuş daha ilk haftaların olduğu için. Böyle devam et kardiyoyu 30 dk yapabilirsin. Ve boş günlerde de koşabilirsin 40 dk kadar. Göğüs çalıştıkça biçimlenecektir doğru beslenirseniz ve çalışırsanız.

  Yağ yakıcıya gelince yazımda da belirttiğim gibi çok bir etkisi olmaz. Doğru beslenmezseniz paranız çöpe gider. Ama diyorsanız ki doğru beslenirim, disliplinli olurum; o zaman kullanmanızda fayda var.
   
  betmen bunu beğendi.
 19. betmen
  Offline

  betmen Üye

  Katılım:
  24 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  2
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  ha, yazmayı unutmuşum :

  pazar günleri hariç hergün salona gidiyorum ve bu hareketleri yapıyorum. dinlenmenin öneminden bahsetmişsiniz. büyük bi hata mı yaptığım ??

  ayrıca cevap için teşekkür ederim. bugün kardiyoyu uçurayım madem.

  ek olarak.. düzenli beslenmeme söz veremiyorum. hani, nolur nolmaz. yağ yakıcıyı erteleyelim. bu arada protein tozu vs kullansam fazla kilolarımın yanmamasına bir etkisi olur mu ? (hani kasların büyümesi için) dediğiniz gibi tozdan-yağ yakıcıdan mucizevi bişeyler beklemiyorum. Aslında sokağa atacak param da yok. Ama baştaki en büyük hatalardan birinde dediğimiz gibi " hızlı gelişme isteği... " kafamdaki salon programım ise devamlı gitmek. Ama 1 aya gözle görülür gelişmeler beni ekstra motive edecek ve şevkimi artıracaktır. Olur mu ki ?
   
  Son düzenleme: 24 Mayıs 2012
 20. Dynamo
  Offline

  Dynamo Üye

  Katılım:
  21 Ekim 2011
  Mesajlar:
  1.137
  Beğenileri:
  1.714
  Ödül Puanları:
  123
  Yer:
  İstanbul
  Bende sormayı unutmuşum yazdığınız programı her gün mü yapıyorsunuz? Eğer öyleyse yanlış tabi ki. Onun yerine program hafif olduğu için 2 ye bölebilirsiniz yani bir gün 3 bölge diğer bir gün 3 bölge gibisinden. Onu salonda ki hocanla detaylı konuşmanı öneririm.

  Yağ yakıcı bence de alma düzenini oturtana kadar onun yerine antrenmandan 20 25 dakika önce acı türk kahvesi yeter.

  Disiplinli olursan, genetiğin iyiyse, alt yapın varsa ilk ayda çok olmasa da gelişme sağlanabilir.
   

Sayfayı Paylaş