Yeni Başlayan Biri Olarak

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve onurmete tarafından 28 Mart 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. onurmete

onurmete Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Student
    Yer:
    İstanbul
    Herkese selam.Öncelikle söylemeliyim ki spora yeni başladım.3 gün oldu :) Bir spor salonunda zayıflamaya yazıldım.Aslında çok kilolu değilim 173cm 64kg.Yalnız benim sorunum şu;bundan bir kaç ay öncesine kadar 69 kiloydum ve hızla kilo vermeye başladım.Zayıfladım ancak yağlardan değil sürekli kaslardan gitti.Buda göbek ve yağlı bir karın bıraktı bende.Şimdi bunları eritmek için spor salonuna başladım.Ancak hocam beni hiç zorlamıyor.3. gündeyim ve sürekli bisiklet koşu bandı ve mekik hareketleri veriyor.Ama bana yetersiz geliyor.Daha fazla yapabileceğime inanıyorum ama hocam kademe kademe artacak diyor.Bu şekilde kilo vermek fazla zaman almaz mı?Ayrıca yağ yakıcı kullanmak istediğimi söyledim ancak daha çok erken dedi gerçekten erken mi?Bunun yanında 2 aylık bir sürede yediklerime dikkat etmek kaydı ile her gün düzenli olarak yaparsam düz bir karına sahip olabilir miyim?

2. slymnasye

slymnasye Üye

Beğenileri:
    387
    Ödül Puanları:
    73
    onurmete hocanın yag yakıcı kullanman ıcın erken demesı kesınlıkle dogru ve bu konuda kendı adına sevınmen gerek aslın da bu durum hocanın tıcarı amac gutmedıgını sana yardımcı olmaya calsıtıgını gosterırı ne salonlar var ılk ayda suplement degıl steroıd felan veren oyuzden hocanın bu soyledıgıne katılıyorum...

ayrıca cok fazla yaglı da degılsındır ıyı beslenme ve bır guzel ıdmanla bır kac ay ıcınde gobegını erıtebılrısın...

ben hocanı dınle derım daha spora baslayalı 3 gun olmus bır kac gun ıcınde sanırım adaptasyon programı yazar sana...

iyi calısmalar dilerim

3. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Öncelikle butun endişelerinizi bir kenara bırakın. Tabiki istediğimiz sonuca doğru ilerliyoruz.

ilk zamanlar, ısınma egzersizleri yapılıcaktır. yani buda tabiri caizze adaptasyon programı uygulanabilir.

ilk 1 ay bende bu tarz bir program uyguladım ve su an programım yeni değişti.

Forumda adaptasyon programı var sayın flexor hocamız hazırlamış.

Çabuk sonuç almak yerıne, hedefe ulaşmak için sabırlı olmak lazım.

saygılar.

4. onurmete

onurmete Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Student
    Yer:
    İstanbul
    Teşekkür ederim cevaplarınız için ama ben gün içinde zaten çok yürüyen biriyim hocamda bana kondisyon dahilinde 2,5 km yürüme veriyor temposuda normal 7,5km/sn aslında bana yavaş bile geliyor ben ona 11-12km/sn hız vermesini talep ettiğimde doğru olmaz alışmalısın diyor.Bir süre sonra koşuya başlar sonra kendi temponu belirlersin diyor.Aslında hocama tam anlamıyla güveniyorum.Spor esnasında sürekli ilgileniyor ve yapmam gereken şeyleri birer birer söylüyor.Ama bende spor salonundan maximum verim almak istiyorum.Amacım 2 hafta gidip mucizeler görmek değil.Yalnızca 2 ay gibi bir sürede gözle görülür bir fark yaşamak istiyorum.Yaz ayı geliyor malum :) umarım beslenme alışkalığımıda değiştirmemle sporun desteği beni bu süre içinde istediğim sonuçlara götürür.Bunun yanında evde de yapabileceğim ekstara hareketler vardır herhalde.Sitede iyi bir araştırma yaparak onlarada ulaşabilirim.Yalnız bir sorum olucak yeni başlayan biri olarak evde ekstra uygulayabilceğim karın kaslarına yönelik hareketler neler olabilir?

5. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Forumda en sevdiğim ve tam size uygun olduğunu düşündüğüm Flexor hocanın açtığı başlığı sizinle paylaşmak isterim:
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/yeni-ba-layanlara-bilgi-sab-t8677.html

Şaka bir yana, arkadaşların da belirttiği gibi hoca açısından şanslı olduğunuzu düşünüyorum.
    Hızlı ilerlemek ve maksimum verim almak kaygınızı anlayabiliyorum, zira farkındayım, bahar ve yaz yaklaşıyor..
    Birçok sporcu arkadaş da sizinle benzer kaygıları taşıyor :)

Buradan hızlı kilo vermek ve en kısa sürede gelişmek için benzer kaygıları taşıyan herkese şu öneride bulunacağım:
    Kesinlikle ve kesinlikle bu sporu ve sağlığınızı 2-3 aya sıkıştırmayınız.

Benzer durumlardan herkes gibi geçmiş biri olarak, kısa süreli getiriler uzun vadede çok daha fazlasını götürüyor, bundan emin olabilirsiniz.
    En azından yazdıklarıma itibar gösteren arkadaşların özellikle bu cümlemi son derece önemsemelerini rica ederim.

Temponuzu yavaş yavaş artırarak daha uzun vadeli hedefler koyarsanız hem motivasyonunuz her zaman yüksek kalacaktır, hem de bu spor inanın size çok daha fazlasını verecektir.

Sizin durumunuza gelince;
    vücudunuzun ve yağ metabolizmanızın etkili çalışmaya başlaması için belli bir süreye ihtiyacı vardır.
    Bu süre içerisinde idman performansı yavaş yavaş artırılarak, yağ yakım metabolizması ile idman şiddeti paralel olarak götürülür.
    Kas kaybı veya sağlık sorunları yaşamamanız için yapılması gereken de budur.

Daha uzun vadede yağ metabolizmanızın artan kondüsyonunuz dahilinde daha etkin çalışmaya başlaması ile, idman süresi ve yoğunluğu artışından daha yüksek verim alırsınız.
    O nedenle hocanızın sizi kademe kademe hazırlaması bundandır.

Daha ilk günden yüksek tempo idmanlara başlamanız yağ yakımı açısından verimsiz olduğu kadar, sakatlık ve başka sağlık sorunlarıına davetiye çıkartır.

Ek besin kullanma ihtiyacınızı ise ancak yağ metabolizmanızın daha etkin çalıştığı ilerleyen zamanlarda değerlendirmeniz çok daha mantıklıdır.

Bu konu hakkında yazdığım detaylı yazının linki ise şudur, inceleyebilrsiniz:
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/showpost.php?p=168312&postcount=38

6. onurmete

onurmete Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Student
    Yer:
    İstanbul
    Önerilerinizi gayet tabii ciddiye alıyorum.Bu konuda verdiğiniz bilgiler içinde ayrıca teşekkür ederim.Spora 2 3 günlük bir hevesle başlayıp haftalık bir mucize bekleyemem.Kademe kademe ilerleyip hedefime ulaşmam gerektiği bilincindeyim.Burada olmamın sebebi spor salonu haricinde bünyeme zarar vermeden ekstra olarak evde neler yapabileceğimi öğrenmeki.Bu konuda da yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim..

7. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Spor salonunda çalıştırmanız gereken bölgeleri çalıştırıyorsanız evde o bölgeleri tekrar çalıştırmak yapımdan çok yıkıma yol açar.
    Biliyorsunuz ki kaslar dinlenirken gelişir.

Benim önerim her zaman sporu spor salonunda bırakmak yönünde.
    Yalnız sporda birkaç yıllık tecrübeden sonra pro sporcular günde çift idman çıkartabilecek düzeye ulaşıyorlar.
    Bu sayede maksimum verimle daha fazla bölgeyi çalıştırabiliyorlar.

Sizin için evde çalışabileceğiniz bölge olarak tavsiyem mide olabilir.
    Tabi salonda çalışmadıysanız.

Sayfayı Paylaş