Yeni başlayan biri olarak Protein Tozu dozajı

Konusu 'Supplementler' forumundadır ve Odinn tarafından 28 Ekim 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 11 üye.
  1. Odinn

Odinn Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba arkadaşlar
    Yeni başlayan biri olarak oldukça araştırdım ve sonunda hem body hocamın tavsiyesi hemde internette okuduklarım ile Optimum %100 Gold protein tozu almaya karar verdim lakin anlamak istediğim birşey var.

1.87 boy ve 78 kilo olan 21 yaşında bir şahısım , kilo almadan (daha doğrusu yağ almadan) sadece kas oluşturmak istiyorum ve edindiğim bilgilere göre toplamda gereksinim olan dozaj kilomun 2 katı kadar gram protein tozu , yani ortalama 160 gram civarı. Bu protein tozları acaip pahalı ve bende bir üniversite öğrencisiyim , dolayısıyla bütçem sınırlı , ayda 200 dolar protein tozuna vermem söz konusu değil. Bana tavsiye edebileceğiniz bir kullanım şekli nedir ? Genelde bodye öğleden sonra 4-5 gibi gitmeyi planlıyorum.

Ayrıca body yapmadığım günlerde mümkün olduğu kadar protein tozunu kullanmamaya çalışıp normal yollardan orta karar protein almaya çalışıcam(et tavuk balık tarzı ürünlerden) Bu sizce nasıl fikir ?

Saygılar

2. constant

constant Yeni Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    bir çay kaşığı kullan sende

3. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    bi kere yanlıs anlamayı düzeltelim..
    vucudunun ihtiyacı olan kilon*2 gram protein tozu değil, proteindir..
    bunu çeşitli yollardan alırsın ve tercih edilen yol her zaman doğal yollardan farklı kaynaklardan protein tüketmektir.. (tavuk, balık, süt, peynir vs..)
    gün içersinde bunun 2 ölçekten fazlasının tozdan karşılanmaması görüşündeyim.. cünkü aksi durumda vücut tembelliğe alışıyor ve normal şartlarda kendi üretmesi gereken bazı temel aminoları dışarıdan tozla hazır geliyor diye üretmemeye başlıyor.. (zaten bu nedenle belli periyotlarla supplement alımı kesilir.. vücut dinlenmeye alınır)

kısacası özellikle de bu sporda yeniysen protein tozu kullanmaman, kullanacaksan da en ideal öğünlerde (mesela idman sonrası) çabuk emilim adına tüketmen..

diez bunu beğendi.
  4. zuzu

zuzu Üye

Beğenileri:
    144
    Ödül Puanları:
    0
    Bonatschi yemeğide hazır olarak dışarıdan almıyor muyuz? Sonuçta kendimiz üretmiyoruz besinleri. Sonuçta yemeğide sindirmemiz lazım protein tozunuda. Ancak dediğin gibi günde 2 ölçek bence yeterli bi miktardır yeni başlayan biri için. Daha fazlasına gerek olacağını sanmıyorum.

5. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    Ezberden konuşulmuş yine.
    Bonatschi'nin dedikleri doğru. Aşırı işlenmiş protein alımı vücudu tembelleştiriyor. Ama mesele bununla da bitmiyor. İşlenmiş protein normal gıdalardan aldığımız proteine göre çok hızlı sindirlidği için karaciğer üzerinde gereksiz yük oluşturacaktır. Yani 200 gr toplam protein alman gerekiyorsa 100 gr'ı geçme wheyde. Onu da doğru zamanda kullan yani gerçekten kana hızlı bir şekilde amino yetişmesi gereken zamanda. Misal antreman sonrası ve sabah kalkınca.. Ayrıca glutamine içeren bir protein tozu kullanıyorsan yatmadan önce de uygundur. Ama bu kullanımı kazein ya da beyaz peynirle desteklemelisinki bütün gece kasların beslensin.

atahan4488, bonatschi, diez ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  6. constant

constant Yeni Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Evet lütfen ezebere konuşmayalım!!!

7. ALPEREN

ALPEREN Özel Üye

Beğenileri:
    470
    Ödül Puanları:
    0
    Size en uygun doz bence,

Sadece antrenman günlerinde, antrenmandan sonra 1 ölçek whey protein'dir. Antrenman günleri haricinde almanıza gerek yok. Kilonuzda bence yeterli.

Kolay gelsin...

8. Mestano

Mestano Yeni Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    Bir kere kg başına 2gr protein fikri body'e yeni başlayanlar için fazle ve gereksiz.
    Bir diğer gereksiz şey ise yeni başlanıldığında protein tozu almak. İlk başlama sürecini kasları ağır antremanlara hazırlama olarak görüyorum ve doğal yolla beslenmenin fazlasıyla yeterli olacağı kanaatindeyim.
    Zuzu:
    Protein tozundanda, yemeklerdende alıyoruz proteini ama biri işlenmiş bir şekilde vücuda alınıyor, diğeri ise midede yapılarına ayrılıyor;)
    Ayrıca kendi aminoasitlerimizide kendimiz üretiriz aklında bulunsun(non-esansiyel aminoasitler).

bonatschi bunu beğendi.
  9. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    Kesinlikle katılmıyorum. Whey en temel yapıtaşlarındandır ve kasların en büyük şoka uğradığı başlangıç döneminde onları bu temel vücutçu gıdasından mahrum bırakmak doğru değil.
    Evet, yeni bir bodyci, creatine ile bir patlama yapacak kadar kaslarına iyi yüklenemez ya da nitrik asitle damarları genişletmesi ona bir fayda sağlamaz ama doğru gıdayı alırsa her şekilde hipertrofi sağlar. Yani creatine gereksizdir ama whey değil.
    Arkadaşlar, vücudunuzun en hızlı atılım yaptığı dönemlerden biridir başlangıç dönemi. İyi değerlendirin.

10. Mestano

Mestano Yeni Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    Kesilikle katılıyorum;) Ben protein tozunun alınmasına karşı değilim ama gereksiz görüyorum. Doğal yolla beslenmeyle başlangıç döneminin çok pozitif geçirilebileceği kanısındayım. Ben protein alınmasın demiyorum sadece doğal yolla gerekli proteinin karşılanacağını söylüyorum(başlangıç dönemi için).
    Ayrıca ileride hoca olursam (ki üniversiteye başlayınca inşallah olacağım), öğrencilerime başlangıç dönemini hipertrofi sağlamak amacıyla değil, kuvvet ve esneklik kazanıp, tendonlarını güçlendirecek programlar vereceğim ki ileriki antremanlar onlar için daha olumlu geçsin. E tabi ister istemez hipertrofi olacaktır ama amaç büyüme değil güçlenme ve kendini tanıma!

moon bunu beğendi.
  11. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    Mestano, yalnız bu söylediklerin zaten wheyi gereksiz olmaktan çıkarıyor..
    Eğer işe yaramayacak olsaydı gereksiz derdik. Zaten amacımız günlük protein ihtiyacının bir kısmını karşılamak değil burada. Antrreman sonrası gibi acil besin ihtiyacının olduğu dönemi boş geçirmemek. Bu yeni başlayan için de eski sporcu için de aynı seviyede önemli.

12. drahte1905

drahte1905 Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Şimdi yeni sporcu creatin yada nitrix ürünleri kullanırsa hiç mi verim alamaz ?

Yada aynı şekilde Animal Pak alsa verimini göremicek mi ?:confused:

13. Mestano

Mestano Yeni Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    Görmez olur mu, elbette görür ancak ben diyorumki bunları büyüme amaçlı antreman yapacağınız zaman alın. Tabi çok zenginseniz o ayrı...

14. arnold_junior_

arnold_junior_ Yeni Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    ben 178 boyunda 68 kiloyum kilo almak istiyroum ama gainer alırsam yaglanabilirim protein tozu alırsamda zaten yeterince dpgal protein alıyorum gunde 100 ila 170 gram yararı olmaz diye düşünüyorum...

demek istedigim sabah kahvaltısı yapmayan peynir yumurta yiyemeyen ben bunları alsam işe yararmı yada bu saydıklarımı içeren bi suuplemenet varmı gainer larda ozellikle teşekürler...

15. ammun

ammun Üye

Beğenileri:
    92
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    öğrenci=dilenci
    Yer:
    Denizli

büyük konuşmak veya biraz abartmak gibi olacak ama zaten bunları yapmazsan kilo da alamazsın,kilo da veremezsin diyeyim sana.
    hadi yumurta peynir bi yere kadar ama kahvaltı olmadan olmaz,ben bile sabah ları daha erken kalkıyorum öğleye kadar iki kahvaltı yapabileyim diye,ya da bi kahvaltı bi ara öğün diyelim

16. Mestano

Mestano Yeni Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    Kahvaltı yapın derim ama ben en son ne zaman kahvaltı yaptığımı hatırlamıyorum, yinede büyüyorum. Ama kahvaltı yaptığım zamanki performansım ebelleta daha iyi;)

17. platoon

platoon Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    0
    Proteın tozunu ne kadar kullanılacagı tamamen kısının beslenmesıne baglı.Kımı vardır gunluk proteın ıhtıyacının %90 nını beslenmeden cok rahat cıkartır ve sadece 1 porsıyon proteın tozu kullanır.Ama kımıde vardır beslenmeden proteın alımında aksaklıklar oluyordur ve gunde 4 porsıyon whey proteın alıyordur:) .Burda porsıyon mıktarının bır onemı yok hatta maddıyatta elverıslıyse bol bol kullanın tozları.Yag yok,karbonhıdrta az,tuz yok bır daha nerde bulucaksınız boyle kalıtelı saf proteınlerı :):):):)

18. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Protein tozu ihtiyacı dediğin gibi kişinin beslenme düzeniyle de sıkı ilişkilidir..
    Ancak günde kaç porsiyon kullanacağının önemi yok demene katılmıyorum. Maddiyat ne kadar elverişli olursa olsun günlük 2, maksimum 3 ölçekten fazla kullanılması taraftarı diilim..
    neden mi?
    daha evel bir çok konu başlığında da belirttiğim gibi insan vücudu çok akıllı bir sistemdir.. vücut protein tozu ile hazır aminoasit girişine alıştığı zaman kendi üretmesi gereken bazı temel aminoları üretmemeye başlayacak ve tembelliğe yönelecektir, bu da istenmeyen bir durumdur..

Bu aynı creatin kullanım mantığına benzer.. creatin alımında 3-4 haftada bir alım kesilerek vücut 1 hafta dinlenmeye çekilir..
    bunun temel amaçlarından biri de vücudun kendi ürettiği creatin maddesini dışardan hazır alımla üretmemeye başlamasını önlemektir..

Bu nedenler dışında ayrıca doğal beslenmenin yerini protein tozu tutamaz.. Bir ay boyunca tek bir marka ve tek bir tip protein tozu kullanan birini düşünün:
    bu durumda bu marka protein tozunda mevcut olmayan, ya da yetersiz oranlarda mevcut olan bazı temel aminoları vücut alamayacaktır..
    oysa protein alımını doğal yollardan ve mümkün olduğunca farklı kaynaklardan yapan biri alması gereken birçok temel aminoyu temin edecektir..

özetle protein tozu kullanımına karşı değilim, ben de kullanıyorum.. Ancak gün içersinde 2 ölçeği kesinlikle geçmemeye çalışıyorum.. uzun vadede ise belli periyotlarla supplement alımını tamamen kesip vücudumun tembellikten sıyrılmasını ve alıştığı rutini bozmasını amaçlıyorum.

19. platoon

platoon Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    0
    Dedıklerın dogru aslına bakarsan hep kur donemı beslenmesı aklımızda kaldıgı ıcın bırazda bunun etkısıyle yaptım bu yorumu..Gunluk 160gr proteın almak var 360gr proteın almak var :):):) Ben 160gr proteın alımı yapsam hıc toza moza bıle ıhtıyac duymam.Sadece antreman sonu ıcın kullanırım.Yoksa 160-170g proteın alımı ıcın 500gr tavuk gogsu,yumurta,süt peynir ile çok rahat çıkarılır.Ama 300-350gr olunca ısler bıraz degısıyor tabı:):):) .Insanlar Optımum Wheyı 1 porsiyon kullanırken ben 5-6 porsiyon kullanıyordum :):) .Cunku bızım vucut zaten herseyı dısarıdan alarak tembellıgın babasını yapmaktadır :) Yanı ay tozu cok kullandım vucut tembellesıcek dıye bır sıkıntımız yok ondan yanı

Bence en ıdeal kullanım gunluk proteın ıhtıyacının yarısı kadar kullanmaktır.

anagsanemun bunu beğendi.
  20. loncow

loncow Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    arkadaşlar merhaba ben 3. ayın içindeyim şu an ve spordan sonra wheyin şişede doğal karışımından içiyorum ona benzer bir protein tozu önerebilecek olan var mı?

Sayfayı Paylaş