Yeni başladım,tavsiyelerinize açığım :)

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve FreeArtz tarafından 2 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. FreeArtz

FreeArtz Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba arkadaşlar,

18 yaşındayım.16 yaşından beri dövüş sporlarıyla uğraşıyordum.5 ay önce rutin sporu bıraksamda ev ortamında ufak tefek antremanlarla devam ettim.Açıkçası vücut geliştirmeyi bir spor olarak görmüyordum fakat çevremde bu sporla uğraşan ve kısa vadede çok iyi verim alan arkadaşlarımı görünce merak saldım ve araştırdım.Daha önce yaptığım sporlardan daha ilgi çekici ve eğlenceli olduğunu farkettim ve ufak tefek başlamaya karar verdim.Fakat boyum 1.83 kilom ise 66 idi ve çok zayıftım.Başlarda ektomorf olduğumu düşünüyordum.2 ay sıkı bir diyet ve sporla 75 kiloya kadar ulaştım ve mezomorf olduğumu anladım.2 Hafta kadar spor salonu deneyimim oldu bu deneyim sayesinde az çok bilinçlendim fakat hala aklımda sorular var :) Kas kütlesi kaybetmemek ve gelişimini sağlıklı bir şekilde tamamlamak adına neler yapmalıyım?Antreman yaptığım günler ne kadar protein almalıyım? Antreman yaptıktan ne kadar süre sonra protein almalıyım,bir kaç saat geciktirirsem bir zararı olur mu? Şimdilik doğal yollarla protein ihtiyacımı karşılamayı düşünüyorum zaten antremanlarımıda ev ortamında bir çift dambılla ve kendi vücut ağırlığımla yapacağım.Şimdilik gelir kaynağım çok iyi olmadığı için günde kaç adet yumurta yersem protein ihtiyacım karşılanır? Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim,iyi forumlar...

2. Terminatörcük

Terminatörcük Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Tekniker
    Yer:
    İstanbul
    Öncelikle kilogram başına en az (yeni başlayanlar için) 1.5 gr protein almanız gerekir. Ancak siz yinede toplamda günde 150 gr protein almaya çalışın. Kas kütlesi kaybetmemek için hergün antrenman yapmamalısınız. Bu en çok yapılan yanlıştır bence. Dinlenmeyi unutmamalısınız çünkü kaslar dınlenme suresinde oluşurlar ve büyürler. Antrenman günleri veya off günler hiç farketmez günde 150 gr. a tamamlamaya çalışın. Çünkü deminde dediğim gibi off günlerde de vücut proteine ihtiyaç duyar. Antrenmandan hemen sonra üzüm suyu içmeye çalış (yada basit şekerli bir sıvı olabilir) ve yarım saat sonrasında hem karbonhidrat hemde protein açısından zengin yemekler yemeye çalış. Mesela tonbalıklı makarna gibi. Bir kaç saat geciktirirsen zararı evet olur. Yıkım oluşur kaslarında ve ilerleme kaydedemezsin. Antrenman sonrası önemlidir. Hiç olmazsa 100 gr lor peyniri yemeye çalış. Sabahları 3 yumurta işini görecektir lor peyniri ve süt de tüketmen önemli. İyi antrenmanlar dilerim

3. FreeArtz

FreeArtz Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Çalışma programım 3 gün daha sonra 1 gün off day.Tavsiyeleriniz için teşekkürler

Sayfayı Paylaş