Yeni Başlıcam ve Çok Kapsamlı Bir Program için yardım istiyorum

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve AlbusXL tarafından 31 Temmuz 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. AlbusXL

AlbusXL Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Öncelikle herkese selamlar,

Yardımını isteyeceğim durum hakkında, yazımı okunabilirliği açısından elinden geldiğince düzenli tutmaya çalışıcam.

1- Arkadaşlar ilk yardımını isteyeceğim konu KAS GELİŞTİRME.

2- Ardından kas geliştirme yaparken bunun yanında kondisyon vesağlıklı bir yaşam için KOŞU PROGRAMI'na da başlıcam.

3- Bunların yanında egzersiz hareketleri de yapıcam (Şınav, Barfisk)

4- Son olarakta bütün bu aktiviteleri yaparken dikkat etmem gereken mesele olan BESLENME ve KİLO.

Kendim hakkındaki genel bilgileri konu öncesi vereyim;

Yaşım : 18
    Boyum : 187
    Kilom : 63

Bütün bu programları da evde yapıcam, arkadaşlar.

KAS GELİŞTİRME

Arkadaşlar, konu açma vaktim gelene kadar forumda açılan konularda ve yazılan yazılarda biraz vakit geçirdim ve şimdi sorularımı sormak istiyorum.

https://www.bodyforumtr.com/vbforum/evde-dumbell-ile-al-ma-t13409.html

Bu linkteki programı uygulayacağım. Bu konu hakkında sorularıma gelirsek;

Soru 1- Tabii hareketleri yapabilmem için dumbell alıcam. Bir yerde okuduğuma göre dumbellerin boy ve kiloya göre bir ağırlıkta olması gerekiyormuş. Ağırlığın fazla olması durumda kaslar zarar görebiliyormuş. Bu doğru mudur ve ben hangi ağırlıkta bir dumbell almayalıyım?

Soru 2- Verilen hareketleri kaçar kez yapmalıyım?

Soru 3- Verilen hareketleri hangi saat aralıklarında yapmalıyım? ( Sabah, akşam saatleri arası fark olur mu yani?)

Soru 4- Verilen hareketler hafta içi 4 gün olmak üzere yapılıyor.Çarşambayı ve cumartesiyi 2şer günlük çalışma sonrası dinlenme yaparsak. Pazar günü için tüm hareketleri az bir tekrar iyi mi olur yoksa pazarı da tatil mi geçmeliyim? ( Tekrarsa eğer maximum ne kadar olabilir hareket tekrar sayısı?)

KOŞU PROGRAMI

Arkadaşlar yukarıda da belirttiğim sebeplerden dolayı koşu programı da uygulamak istiyorum. Bu konu hakkındaki sorularım ise;

Soru 1- Koşuyu sabah mı yapmalıyım, akşam mı yoksa ikisini birlikte yapabilir miyim?

Soru 2- Koşuyu hangi saatlerde yapmam en uygunu olur?

Soru 3- Sabah koşusunu kahvaltı öncesi mi yoksa sonrası mı yapmalıyım? (Kilo vermek istemiyorum aksine almak istiyorum belirteyim dedim)

Soru 4- Koşu süresini her gün biraz arttıra arttıra devam etmeyi düşünüyorum. Bunun için başlamadaki yani ilk koşumdaki minimum, maximum dk süresi ve son şeklini almış, sabit devam ediceğim koşunun minimum, maximum dk süreleri neler olmalıdır? ( Kendim tıkanana kadar, ona göre mi ayarlıyayım?)

EGZERSIZ HAREKETLERI

Evet arkadaşlar, bunu da belirttiğim gibi; yaptığım programın içinde bir de egzersiz hareketleri koymak istiyorum. Barfisk ve şınav gibi. Bu konu hakkındaki sorulara gelirsem;

Soru 1- Hangi hareketleri yapmalıyım?

Soru 2- Barfiks ve şınav için; http://twentypullups.com/ , http://www.hundredpushups.com/ programları uygulamayı düşünüyorum, fikirleriniz neler?

Soru 3- Egzersiz hareketleri ne zaman yapmalıyım? ( Biliyorsunuz bunların yanında kas geliştirme de çalışıcam)

Soru 4- Sizce bu program yani kas geliştirme yanında ve koşunun yanında bir de egzersizler olarak çok mu ağır yoksa normal yürütülebilecek bir program mı düzenli olarak ve iyi beslenmeyle?

BESLENME VE KILO

Son olarak bu konudayım arkadaşlar. Fiziki özelliklerimde belirttiğim gibi boyuma oranla az bir kiloya sahibim ve bu program sırasında iyi beslenme ile kilo vermek değil almak istiyorum. Hemen sorulara geçiyorum;

Soru 1- Arkadaşlar bu programları uygularken kilo alabiliceğimi okumuştum bu doğru mudur? Eğer doğru ise extra bir şey yapmam gerekiyor mu yoksa programdan dolayı kendiliğinden gelen yeme, içme isteği gibi durumdan kilo alabilicek miyim?

Soru 2- Bu program uygulanırken tabii ki iyi bir beslenme de şart. Okuduğuma göre günde kilomuzun 2 katı kadar gram olarak bir protein alma ihtiyacımız olucak. Bu ihtiyacı nasıl karşılayabilirim en kolay olarak?

Soru 3- En ucuz besin olarak makarna, bu program için uygun mudur?

Soru 4- Ve yumurta meselesi. Arkadaşlar yumurtadaki besin değerleri bakımından beyazı ve sarısı olarak ayırdığımızda, sanırım sarısını yemediklerini okumustum bu programları yapanların. Bu konu hakkında beni bilgilendirebilir misiniz?

Evet arkadaslar suanda sorucaklarım bu kadar, daha sonraki sorularımda ( sorularınızda ) bu konu altın da yer verebiliriz. Şimdiden göstermiş olacağınız ilgi ve alakadan dolayı hepinize çok çok teşekkür ediyorum ve evet biraz uzun bir yazı oldu ama affınıza sığınıyorum. :)

2. emregunes

emregunes Üye

Beğenileri:
    175
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Bursa
    Oturup 1 saat bunları yazacağına keşke forumda aramaya yapsaydın.

3. AlbusXL

AlbusXL Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Forumda arama yaptım zaten ama parça parça bilgilerle olmuyor ki net değil zaten umarım ne demek istediğimi anlatabilmişimdir.

4. CranTz

CranTz Üye

Beğenileri:
    140
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Ordu
    Bu nasıl bir sebep ki ? Kimse annesinin karnından bu işi tam bilerek doğmuyor ve bu spor hakkında kimse tam bilgiye sahip değil. Bir hedefin varsa araştırmayı öğrenmelisin seviyorsan bu işi bunun üzerinde durmalısın. İşin kolayına kaçıyorsunuz.Burdaki bir çok kişi araştırarak öğrendi o sorduğun şeyleri bende dahil (bildiğim kadarıyla ) . Bilgileri bir araya getirerek belli bir seviyeye geliyorsun. Araştırmayı sabretmesi öğrenmelisin.

5. AlbusXL

AlbusXL Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Umarım anlatabilmişimdir yazdım, ama anlatamamışım. Açıklıyayım elimden geldiğince; ilk olarak ben kimsenin bu sporu annesinin karnından doğarken bildiğini söyledim. Sonra, bir hedefim var. Evet, araştırmayı da iyi biliyorum. Çok şükür, zekiyim de. Üzerinde durmalısın demişsiniz, yazıda zaten belirttiğim gibi konu açma sürem gelene kadar forum üzerinde bir çok konu okudum ve yazdığım yazıdan verdiğim önem ve emekte açık bir şekilde anlaşılıyor sanırım. İşin kolayına değil, aksine zoruna gidiyorum. Kolayına gidicek olsam okuduğum bir kaç programdan kendime de bir program çıkartırdım olur biterdi. Bense araştırmalarım yanında bizzat sorduğum soruların cevaplarını da alarak kusursuz bir program yapmak istiyorum.
    Bilgileri de bir araya getirmek demişşiniz. Ona da değineyim. Okuduklarımı zaten bir araya getirdim sürekli fakat yazdığım 4 konuda da "İşte böyle, tamam. Sadece bunları yapmam gerekiyor(muş)." diyemedim.
    Sabır hakkında da; dürüst olmak gerekirse çok sabırlı biri olduğum söylenemez ama burada sabretmediğim birşey olduğunu da sanmıyorum. Konumun altına sürekli "Cevap istiyorum." gibisinden tekrarlı mesajlar yazmış olsaydım, kesinlikle haklısınız da derdim.

Lütfen yazımı şahsınıza yönelik bir karşı savunma gibi görmeyin. Sadece durumu netleştiriyorum. Yazıyı okuduysanız ve bilginiz olduğunu düşündüğünüz ve önceden bu forum üzerinde verilmiş net bir cevabın varlığını biliyorduysanız, linkini yazınızın hemen altında belirtmeniz yardımcı olmak açısından daha yararlı olurdu. Yinede vakit ayırıp bilgilendirmeye çalıştığınız için teşekkür ederim.

6. fly_bird

fly_bird Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Kilo Alma

Herkese Günaydın,

Yaşım 39
    Boy 1,65
    Kilo 45

Formu kuran ve katkılarından dolayı herkese teşekkür ederim.Formda bulunan kilo alma ve yeni başlayanlar bölümünün tamamını okudum. Amacım Kilo almak ve düzgün bir fiziğe sahip olmak.Forumdan anladığım kadarıyla bu isteklerime disiplinli bir çalışma ile ulaşabileceğimi düşünüyorum. Bilgisi olan arkadaşlardan şunu rica ediyorum. Bu spora başlamak için geç mi kaldım? İyi bir beslenme programı,kilo aldırıcı tozlar ve hareketleri doğru yaparak yani spor ile amacıma ulaşabilirmiyim? Formu okudum ama benim yaşımda başlayana hiç rastlamadın genelde benden daha genç arkadaşlar zamanında başlamış bu yüzden önerilerinizi bekliyorum. Yazımı okuyan arkadaşlar görüpte katkıda bulunurlarsa çok memnun olurum. Herkese Başarılar dilerim.

7. gs01

gs01 Üye

Beğenileri:
    38
    Ödül Puanları:
    38
    AlbusXL arkadaşım araştırdım bazı bilgilere sahip oldum demişsin. araştırmayı severim demişsin. öncelikle msjını biraz okudum. araştıran bi insanın sorusu şu şekilde olur. örn bi sorunda verilen hareketleri kaçar kez yapmayılım demişsin. araştırma yapmış olsaydın sorun şu şekilde olurdu örn 8 tekrar yaparak kas kütlesi artırabilecegimi okudum sizcede 8 tekrar mı yapmalıyım gibi bi soru olurdu. diger sorularında aynı şekilde. belki gerçekten araştırmışsındır ama araştırdıgını msjına hiçbir şekilde yansıtamamışsın ve onun için böyle cvplar almışsın. bunu sana hakaret vs olarak algılama sadece fikirlerimi söyledim. ikinciside hiç kimse bu spora başlarken vs mükemmel programlarla başlamamıştır. çünkü kimse kendi vücudunun hangi harekete ne tepki vereceğini bilemez. yani mükemmel programlara ulaşmak deneyim işidir. umarım açıklayıcı olabilmişimdir arkadaşım

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 22:01 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 21:57 ----------

pek bi bilgim yok bu konuda ama 40 yaşından sonra gelişimin biraz yavaşladığını duymuştum. fakat tv de koca kafalar denilen(ismi tam hatırlamıyorum) iki kişi vardı. biri 50 li biri 60 lı yaşlardaydı ama çok genç gösteriyolardı ve body building yapıyolardı. demek ki uygun program seçimiyle dogru beslenme şekilleriyle bu spor o yaşlarda da yapılabiliyo diye düşünüyorum :) ama bunlar benim fikirlerim ne kadar doğrudur bilemiyorum en iyisi bi uzmana danışmak

Sayfayı Paylaş