YENİ GELİŞMELERDEN NOTLAR

Konusu 'Türkceye Çevirilen Yazilar' forumundadır ve Neo tarafından 21 Ekim 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
 1. Neo
  Offline

  Neo Üye

  Katılım:
  8 Şubat 2006
  Mesajlar:
  240
  Beğenileri:
  125
  Ödül Puanları:
  53
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  Sporcu danismanligi
  Yer:
  izmir
  YENİ GELİŞMELERDEN NOTLAR...


  İLAÇ – SUPPLEMENT - İDMAN-YAĞ YAKIMI....

  Çeviri ve Derleme : Orhan TEZİŞÇİ
  * Florida’da faaliyet gösteren ilaç geliştirme firması Oragenics, clenbuterol ’den bu yana olabilecek en etkili yağ yakıcı kimyasal üzerinde çalıştığını duyurdu. ( P-Newshire; Biospace April.5.2006 ) : LPT3-04 isimli ufak molekül üzerinde çalışma yaptıklarını belirten firma yetkilileri fazla detaya girmeyerek esas amaçlarının düşük konsantrasyonlarda sonuç verip yan etki riskini azaltmak olduğunu ve yapılan hayvan deneylerinde başarı elde ettiklerini belirttiler. İnsan için geliştirilecek çözeltinin birkaç yıl zaman alabileceği belirtiliyor.  * Net üzerinden temasta bulunduğumuz Japon araştırma enstitüsünden gelen bazı yeni bilgilere göre: Özellikle Asya’nın Sri Lanka bölgesinde yetişen ve yerel ismi Kotala himbitu olan bir tür bitkinin yerli halk tarafından şişman kişilerde kilo düşürücü olarak kullanıldığı belirlenmiş durumda. Kotala himbitu’nun Latince adı Salacia rediculate . Etki mekanizmasının enzim lipazı ile ilgili olduğu sanılıyor. Bu mekanizmayı yavaşlatarak yağların daha hızlı mobilize olmasını sağladığı düşünülüyor.( J Nutr.2006:136:433-439 ) Amerika’da ve internet üzerinden satışına başlanmış .Etkinliğinin kanıtlanmasın için beklemekte yarar var.

  * Yine aynı şekilde Byetta isimli kan şekeri kontrolü ilacının da Amerika’da bazı sporcular tarafından yağ yakımı amacıyla kullanıldığını duymaktayız. Byetta normalde çok ilginç bir ilaç, incretin mimetikleri denilen bir gruba giriyor ve normalde tip-2 diyabet hastalarında kan şekeri kontrolü amacıyla kullanılıyor. Diğer bir versiyonun ismi ise Exenatide LAR (Long acting release). Bu maddenin ise Amylin isimli firmadan çıkması bekleniyor. Alınan ilk duyumlarda bu son madenin her gün yapılan insülin enjeksiyonlarını haftada bire indireceği dahi var. Tüm kan şekeri ilaçları gibi Byetta ve Amylin’de amaç dışı kullanıldığında büyük risk faktörlerini bünyelerinde barındıran ilaçlar. (Kendall DM,Riddle MC. et. al. Effects of Exenatide on glycemic control over 30 weeks in patients with Type-2 Diabetes Treated with Metformin and Sulfonylucra. Diabetes Care 05:28/5/:1038-1091)

  * Creatine’in babası olarak kabul edilen Dr. Roger Harris ve grubu tarafından yapılan yeni deneylerde Creapure form cretine’in yoğun stres dönemlerinde performansı ve uyku düzenini desteklediğine dair bulgulara ulaştılar. Bu gibi durumlarda günlük 3 gr ’ın yeterli olacağı belirtiliyor. Psychopharmacol, 2006:185:93-403)

  * Brezilya’da yetişen Che De Bugre isimli bitkinin yağ yakımı ve iştah baskılayıcı olarak kullanımı söz konusu. Latince ismi Cordia salicifolia . Brezilya kırsalında yaşayan yerliler tarafından uzun yolculuklarda dayanıklılık arttırıcı ve iştah baskılayıcı olarak çiğnendiği ortaya çıkınca araştırmalar bu bitki üzerine yoğunlaşmış durumda.

  * Bu ayın en müthiş haberi ise Fransız kaynaklarından elimize ulaştı. Altus Pharmaceuticals isimli ilaç geliştirme şirketi gerçekleştiği anda müthiş satış grafiği yakalayacağı şüphesiz olan yeni bir kimyasalın ön haberini verdi. ALTU-283. ALTU-238 somatotropic büyüme hormonunun long acting crystalline formülasyonu. Ve en önemlisi normal büyüme hormonu gibi günlük enjeksiyon gerektirmiyor. Tek doz 7-8 gün sistemde kalarak etkinliğini sürdürüyor. Bu ilaç gerçek olduğu taktirde inanılmaz satış rakamlarına ulaşacağı kesin.( 7.Annual Conference of the Eur Soc Ped Endocrinol ,Lyon, France Sept.24,2005)

  * Ultra yavaş çalışma, kas ölçüsü ve gücünü arttırmada çok etkili: 1920’li yıllarda Charles Atlas tarafından uygulanan ve sonraki dönemde dynamic tension denilen bir çalışma vardı. Bu teknik 70’li yıllarda da Naitulus makine sistemlerinde uygulanmaya çalışıldı. Sistem de ağırlığın oranı düşerken kaldırış süresi 4 ila 12 saniye alır. İndiriş ise bu sürenin yarısı kadardır. Japonya ’da yapılan bir araştırma da ultra yavaş çalışma sisteminin normal ritim sistemine oranla ölçü-kuvvet ikileminde daha hızlı etki gösterdiği görülmüş. Özellikle hayatları boyunca hiç ağırlık çalışmamış kişilerin bu sistemden daha yoğun etkilendiği belirtiliyor. Yeni başlayanlar ve sakatlık veya uzun bir tembellik sonrası salona dönüş yapanların dikkatine!(Journal Applied Physiology,100:1150-1157,2006)

  * Ağırlık çalışması-Aerobik kombinasyonu yaşlı erkeklerde şeker metabolizmasını olumlu etkiliyor : Maryland Üniversitesi ’nde üç yıldır yaşlı erkekler üzerinde yapılan deneyin sonuçlarına göre 50 yaş üstü 60 gönüllü erkeğin katıldığı deneyde 3 yıl boyunca haftada 2 gün salona gidip 2 gün 2 - 40 dakikalık aerobik egzersiz yapan kişilerin hepsinin şeker metabolizmasında iyileşme gözlemlendi. Hatta tip-2 diyabetlilerin dahi kan şekeri oranlarında çok olumlu sonuçlar alındı. Tükenme noktasına kadar yapılan tekrarların IGF-1 oranını tükenme olmayan tekrarlara oranla % 30 azalttığı belirlendi. Tükenme olmayan tekrarların bir diğer avantajı da testosteron ve cortisol üzerine olan etkileri.Bu durumda testosteron daha az kullanılırken, cortisol fazla salgılanmıyor. (ACSM, AMERICAN COLLAGE OF SPORTS MEDICINE MAYIS-TEMMUZ DÖNEMİ ÖĞRETİM TOPLANTISI NOTLARI)

  * Sadece 20 dakikalık ağırlık çalışmasının ardından bile serum testosteron ve tiroid hormonların çalışma hızında yükselme söz konusu.Yani metabolizma mevcut uyaran adapte olma konusunda son derce hızlı davranıyor.( ACSM, AMERICAN COLLAGE OF SPORTS MEDICINE MAYIS-TEMMUZ DÖNEMİ ÖĞRETİM TOPLANTISI NOTLARI)

  * İdmandan 2 saat sonra yapılan yumuşak masaj, idman esnasında mikro travmaya uğrayan kasların daha hızlı toparlanmasını sağlıyor. Bunun altında yatan sebep şüphesiz kan sirkülasyonu üzerine olan olumlu etki. (ACSM, AMERICAN COLLAGE OF SPORTS MEDICINE MAYIS-TEMMUZ DÖNEMİ ÖĞRETİM TOPLANTISI NOTLARI)

  * EAA .Esansiyal amino asitlerin diğer amino kombinasyonlarına oranla protein sentezinde daha hızlı ve etkili oldukları, bunun özellikle idman öncesi dönemde önemli olduğu yeniden ağırlık kazanıyor ( Medicine Science Sports Exercise ,38: supplement May 2006-August 2006 )
  * LACTIC ACID: Hala anlaşılamıyor. Egzersiz fizyolojisinin hala anlamaya çalıştığı en önemli konulardan birisi hala laktik asit metabolizması. Krampların, yorgunluğun, son tekrarlardaki o inanılmaz yanmanın sebebi hep o. Diğer yönden müthiş bir şef. Karbonhidratların düzenli kullanımından glucose rezervlerinin ayarlanmasına kadar bir çok düzenden sorumlu. Her ne kadar kulağa ilginç gelse de laktik asit defination döneminde vücut geliştirme sporcusunun dostu gibi görünmekte çünkü Lactate maddesine çevrilen karbonhidratlar tüm idman boyunca enerji olarak yakıt ediliyorlar. ( Journal applied Phisiology 100:2100-2102,2006 )

  * GÜÇ İDMANI VE SET ARALARI: Eastern Ilınois Üni.’de yapılan çalışmada 1 tekrarlık maksimal ağırlık çalışması baz alındı.Set araları 3 dakika tutulan sporcuların 2 ay sonra set araları 2 dakika tutulanlara oranla % 12-14 daha kuvvetli oldukları gözlendi.(Journal strenght conditioning research 20:369-399,2006)

  * UYKU PROBLEMLERİ KİLO ALDIRABİLİYOR: Uyku problemi yaşayan bazı kişilerde yüksek Ghrelin oranlarına rastlanıyor. Ghrelin açlık duygusunu kamçıladığı bilinen ve üzerine bir süredir çalışma yürütülen kimyasallardan biri. Uyku esnasında açlığı baskılayan ise bilindiği üzere Leptin isimli bir diğer madde. Şayet kilolu iseniz ve uyku problemi çekiyorsanız doktorunuza bu konuyu da danışınız. ( Journal America Medical Association,295:2341-2343,2006 )

  * OXYNTOMODULIN: Okumakta biler zorlanılan bu madde obeziteye karşı savaşta yeni silahlardan birisi olabilme kapasitesine sahip. Peki nedir bu ?Sindirim sistemine doyma hissini gönderen ve açlığın baskılandığına dair sinir iletisinin ana sorumlusu olan hormon. Britania Imperial Collage London’da 15 kilolu kişiye yemekten 30 dakika önce iki ayrı çözelti veriliyor. Bunlardan birisi gerçek oxyntomodulin’ken diğeri ise etkinliği olmayan sahte bir çözeltiymiş. Yemek sonrası yapılan ölçümlerde gerçek çözeltiyi alan deneklerin almayanlara oranla ortalama 120 kalori daha az tükettikleri tespit edilmiş. Bu maddenin uzun süre etkileri ve yan etkilerine dair bir şey söylemek şu anda çok zor. Daha fazla güvenilir kanıt için beklememiz gerekecek.( International Journal Obesity-Online yayım Nisan 8. 2006)  * SADECE KALORİLER DEĞİL: Son birkaç bulgu ışığında şöyle denilebilir ki ; kilo problemi yaşayan kişilerin ne kadar yediklerine bakmaksızın bazı yan faktörlerden de kilo alabildikleri ve vermekte zorlandıkları bir gerçek. İnsülin ’den glukogon’a, yağ hücreleri hormonlarından Leptin’e, sindirim hormonları olan cholecystokinin ( cck ) pankreas peptiplerinden ve daha buna benzer bir çok yan faktörden de metabolizmanın yağ tutması ve mevcut yağı yakması hayli zorlaşabiliyor.


  * YEŞİL ÇAY HAKKINDA : Bilindiği üzere egzersiz stres hormonları olan norepinephrine ve epinenephrine’i arttırıyor. Bu hormonlar lipoliz sistemini tetikliyor ve yağların yağ asitlerine çevrilmesini sağlıyor. Japonya’da sona eren bir araştırmada yeşil çay ekstresi alan kişilerin lipoliz sisteminin almayanlara oranla % 12-20 daha efektif olduğu ortaya çıktı. ( Amerikan Journal Phisiology,209:1550-1556,2006 )  * CLA’NIN GÜVENİLİRLİĞİ YENİDEN KANITLANDI: Los Angelos ’ta yapılan digestive disage toplantısında Alman araştırma grubunun verdiği sonuç raporunda Almanya’da 100 obez yetişkine günde verilen 3-5 gr CLA’nın her hangi bir yan etkiye rastlanmadan bu kişilerde % 6 yağ kaybettirdiği açıklandı. ( Reuters,May 23 2006 )

  Çeviri ve Derleme : Orhan TEZİŞÇİ


  [​IMG]
   
  Sahoo, gainn, nopeynnogeyn ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
 2. z-bar
  Offline

  z-bar Üye

  Katılım:
  1 Kasım 2006
  Mesajlar:
  55
  Beğenileri:
  4
  Ödül Puanları:
  0
  çok güzel bi çalışma olmuş.teşekkürler.
   
 3. fatax06
  Offline

  fatax06 Üye

  Katılım:
  5 Aralık 2006
  Mesajlar:
  18
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Ticari araç şöförü
  Yer:
  ANKARA
  eline sağlık kardeş

  eline sağlık kardeş
   
 4. Sahoo
  Offline

  Sahoo Üye

  Katılım:
  20 Ekim 2009
  Mesajlar:
  137
  Beğenileri:
  15
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrenci
  Yer:
  İstanbul
  Paylaşımlarının devamını bekliyoruz
   

Sayfayı Paylaş