Yemek Seçen Bir İnsanın Kilo Alması

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve oasis tarafından 12 Ekim 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 11 üye.
  1. oasis

oasis Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba arkadaşlar, kilo problemim olduğu için spora başlamak ve görünüşümü düzeltmek amacındayım.
    Forumu epey bir karıştırdım bu konu hakkında, ortak fikir spor ile alınan kilonun doğruluğu ama; konuların genelinde beslenme programı verilmiş.
    Şimdi benim sorunum yemek seçiyor olmam ve önerdiğiniz bu beslenme programlarını 'tam anlamıyla' uygulayamıycağım için %100 fayda sağlayamacağım gerçeği.

Asıl merak ettiğim nokta ise, direk beslenerek alamadığım öğün eksiğini (proteini,karbonhidratı vs...) piyasada bulunan ürünlerin takviyesi ile kurtarabilir miyim?

Ve yaşadığım şehirde bulunan bir spor salonu ayda 4 ila 8 kilo aldırıyoruz gibi bir başlık atmış reklam afişinde.bu normal bir rakam mıdır?ücreti çok da fazla değil aylık 45 lira öğrenciler için.

unutmadan boyum 1:79 kilom ise 59.800.

Forumu epey bir gezindikten sonra açtım başlığı, umarım konu kirliliği yaratmamışımdır.Teşekkür ederim.

2. yiğit1357

yiğit1357 Üye

Beğenileri:
    85
    Ödül Puanları:
    28
    Yemediğin yemekler neler ?

3. oasis

oasis Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    baklagiller mercimek hariç komple yok mesela yemek listemde, tavuk ve kırmızı et(sucuk türevleri ve köfte hariç) yemiyorum.bir de sebzeler... salatalık ve havuç hariç tükettiğim sebze yok desem yeridir.

surakings2 bunu beğendi.
  4. yiğit1357

yiğit1357 Üye

Beğenileri:
    85
    Ödül Puanları:
    28
    Bence birazda psklojik ek besin olarak whey ala bilirsin yumurta fındık fıstık(ezmeside ola bilir ) köfte yiyiorsun tavuk kıyması çektir onuda köfte gibi tükete bilirsin baklagilleri hayatına sokman iyi olur aslında kuru fasülye nohut vb kahvaltıda bol peynir yulaf tükete bilirsin lor peynirine yüklen yemeğe çalış yiyemiyorum diye boş verme hemen ..

5. AkrepHan

AkrepHan Yeni Üye

Beğenileri:
    288
    Ödül Puanları:
    0
    ek besin al sadece bakla ilede günlük proteinini alabilirsin tabii sen nasıl yaşıyorsun ve kaç yıl daha yaşarsın sorularını sorma ihtiyacı hissediyorum öyle ki sebze yok et yok yumurta felan yiyormusun bilmiyorum yumurta sütte yoksa sağlık gider kısa sürede spor yapmana gerke yok hayatını yaşa derim :D

ayda 4 ila 8 kilo aldırma kesinlikle imkansız (kas olarak) zaten fiyatından varoş bi yer olduğu eblli 45 tl çok ucuz bi fiyat aylık sen onlara kulak asma 60 tl varsa eğer adam gibi bi yere git yada git hocayı felan takmadan burdan yardım alarak çalış.

ama hem et yemem hem süt içmem hem yumurta yemem hem sebze yemem dersen dediklerimi dinle hayatın tadını çıkar cidden ömrün bizimkinden az olur çünkü :)

6. yiğit1357

yiğit1357 Üye

Beğenileri:
    85
    Ödül Puanları:
    28
    Ne alakası var yemek seçen insanın ömrü kısa olucak diye bişeymi var herşey beslenmeden spordanmı ibaret allahın bileceği iş senin değil.

7. AkrepHan

AkrepHan Yeni Üye

Beğenileri:
    288
    Ödül Puanları:
    0
    ne saçmalıyorsun allahın işi felan değil insanın işi adam sadece baklagil yiyor ve alması gereken elzem aminoasitleri almıyor bunun yanında vitamin ve lif kaynağı sebzeleri tüketmiyor tamam baklalarda lifli ama tke çeşit yemek ömrü kısaltır anlamak için biraz daha okuman lazım tek spor değil git bi iki makale yazı oku genel külütürn felan artar allah korusun

carmelo114 bunu beğendi.
  8. Bodysoft

Bodysoft Üye

Beğenileri:
    469
    Ödül Puanları:
    73
    Genç arkadaşım yemek seçiyorum demişsin ama yeryüzünde benim kadar yemek seçen biri yoktur onun için haline şükret... Bak "sucuk türevleri ve köfte" yiyiyorum demişsin ben de o da yok ve şu an 30 yaşındayım, avatarımda gördüğün kişi benim...

Yumurtayı en son 17 yaşımda yediğimi hatırlıyorum, aynı şekilde tavuk ve et'i de en son 17-18 yaşlarında yemiştim sanırım...

En büyük sorunu askerlikte yaşadım, kahvaltıda sadece sınırsız yumurta (kazanla gelirdi) ve zeytin/peynir vardı :) ayrıca tüm yemekler et'li çıkardı. Kahvaltılarda zeytin ve peynirle işi hallederdim ama et'li çıkan yemeklerde iş değişirdi. Bu sorun için de hemen bir yöntem geliştirdim; kendi yemek hakkımı devrelerime verir onların ara-servis haklarını alırdım (Salata/yoğurt/meyve). Et'li yemeği havada kaparlardı... :) Bu arada askerde subay kantinine ödediğim parayı da hiç bir yere ödememişimdir bu da ayrı bir konu. :)

Bunları niye yazdım;
    1- Durumu senden daha kötü olup da 30 yaşına gelebilmiş birini gör istedim :)

2- Kendine bakmazsan ve maddi durumunda zayıfsa hastalıklara daha açık hale gelir ve kendini güçsüz hissedersin, zayıf ve cılız bir görüntü de çabası...

3- Et, yumurta ve tavuk gibi besinler kaliteli protein kaynaklarıdır ve bunların yerini ancak para ile satın alınabilen özel takviyeler doldurabilir ki bu da devamlı herkesin harcı değildir.

4- Benim kendimden verdiğim örnek kötü bir örnektir ve tüm çevreme et, tavuk, yumurta gibi besinlerden kendilerini mahrum bırakmamalarını söylerim. (Mutlaka yenmeleri gerekir.)

5- Sebze seçmem kötü, benim sebze ve meyve seçmem sözkonusu bile olamaz yeter ki yemekler et'li olmasın... :)

Kısacası;
    Protein kaynaklarından kendini mahrum bırakma, zorla da olsa yemeni öneririm, kaldı ki VG'ye de başlayacaksan tavuk, yumurta ve et gibi besinler liste dışı olmamalı...

Asıl soruna gelince;
    Alamadığın protein açığını supplement'ler ile de karşılayabilir ve elbette ki kilo alabilirsin ama katı gıda da almalısın ki mide ve bağırsak sistemi de çalışsın, yoksa vücudun çalışma sistemini bozarsın. Kısacası katı gıda da tüketmek durumundasın.

Supplemet'ler ile ilgili site de bolca bilgi mevcut...

.
    .
    .

9. yiğit1357

yiğit1357 Üye

Beğenileri:
    85
    Ödül Puanları:
    28
    Ozaman afrikadaki herkes 18 yaşına geldimi ölürdü adam sanki hiç birşey yemiyorum diyor sadece bazı besinleri tüketmiyorum diyor saçmalamayı kes lütfen tamam sen çok ye 100 yaşına kadar yaşa sigara da içme ozaman.

10. kabus2213

kabus2213 Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    Ben 50 kiloya 174 boyla başladım bu işe ilk birkaç ay çok zor geçti bazı şeyleri soğuk yemek karıştırıp yemek vesayre şimdi herkes yamyam diyor bana yani damak tadını sevmediğin şeylere alıştırman lazım ve sevdiğin şeyleri bırakman gerekiyor çikolata vesayre.

11. AkrepHan

AkrepHan Yeni Üye

Beğenileri:
    288
    Ödül Puanları:
    0
    afrikada herkes açlıktan ölüyor zaten :) :) çocukların fotoğraflarını görmediysen internette bir araştır uzun yaşamıyorlar onlarda ama ne bulursa yiyorlar afrikadakileri örnek vermen anlamsız onlar zayıf,cılız,hastalıklı ve her an ölümle burun buruna yaşıyorlar ve ölüyorlar enerjileri yok onları örnek verme

12. yiğit1357

yiğit1357 Üye

Beğenileri:
    85
    Ödül Puanları:
    28
    Aynen sen burda yemek bula biliyosun üstünede sigara yakıyosun hayat sana güzel .

13. carmelo114

carmelo114 Üye

Beğenileri:
    269
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Bornova/İzmir
    Eğer bir yerlere gelmek istiyorsan zorluklara katlanıcaksın. Supplementler asla doğal beslenmenin yerini tutmaz.

Et yemeyenleri yumurta sevmeyenleri anlarım ama çok özür dilerim sebze yememek tam bir şımarıklık.

Sana tavsiyem sevmediğin yiyecekleri mutfağa girip kendin pişir,sosla,baharatla bir şekilde lezzet katmaya çalış.

Bu forumdaki insanlar 1 bucuk saat spor yapıyorsa en az 2,3 saatinide belki mutfakta geciriyor örnek olarak ben :)

Bu arada @yiğit1357 afrikada ortalama ömür 48 yılken türkiyede 76 yıldır :)

14. MetinSarigul

MetinSarigul Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar belki abesle iştigal amatörce bir soru olacak fakat yeni konu da açmak istemedim. Kilo alınca el ve ayak bilekleri de kalınlaşıyor mu? Ya da ne bilim incecik bacaklar dolgunlaşıyor mu? Hayatımda hiç böyle bir durumum olmadığı için hep rüya gibi geliyor bu tür şeyler..

15. yiğit1357

yiğit1357 Üye

Beğenileri:
    85
    Ödül Puanları:
    28
    hayret o kadar sigara alkol varken iyi yaşıyolar .

16. surakings2

surakings2 Üye

Beğenileri:
    142
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    VG
    Yer:
    Sivas

Aynı ben:DEskiden öyleydim yani:DAma kendini zorla,artık sevmediğin yiyecekler misal tavuk vb.gibi hergün azda olsa yemeye çalış,Üstüne soslar dök sarımsaklı yoğurtla karıştır.Emin ol tadı dahada güzelleşir.

17. AkrepHan

AkrepHan Yeni Üye

Beğenileri:
    288
    Ödül Puanları:
    0
    yiğit arkadaşım yaşam süresi sigara azaltılırsa artar ama yaşam kalitesi arttıkça (biyolojik açıdan) ömür uzatılır sen bunu anlamıyorsun sigaraya kafayı takmışsın tamam zararlı ama düzgün beslenmeyen bi kişi ile düzgün beslenen ama sigara içen bi kişi yanyana konursa sigar içen ama düzgün beslenen kişi daha fazla yaşar bi haberde 100 küsür yaşında bi adamın her gün 1 puro ve 1 bardak viski içtiğini okumuştum temel etken beslenme

18. seytantuyu

seytantuyu Özel Üye

Beğenileri:
    1.152
    Ödül Puanları:
    123
    oasis,

Eğer kesinlikle yemek seçme alışkanlığımın üstesinden gelemem diyorsan forumdaki kilo aldırıcılar bölümünü incelemelisin.

yiğit1357 ve Akrephan,

Önce başlık sahibinin sorduğu soruya, sonra da aranızdaki tartışmaya bakın. Birbiriyle alakası var mı?

Off topic mesajlar konuyu amacından saptırıyor.

19. AkrepHan

AkrepHan Yeni Üye

Beğenileri:
    288
    Ödül Puanları:
    0
    ben arkadaşa gerekli mesajı verdim yiğit arkadaşımız başka konulardan alarak burada benle tartışma ortamına girmek için yırtınıyor ama haklısınız tartışma benim için bitmiştir iyi forumlar

20. forzalazio

forzalazio Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    38
    konuyla ilgili söyleyebileceğim tek şey supplementler hiçbir zaman doğal gıdanın yerini tutmaz madem sadece köfte ve sucuk tüketebiliorsun,gün boyunca bu ikisini ve mercimek hatta sevebilirsen yulaf tüketmelisin bunların yanında gainer ve whey de kullanmalısın

Sayfayı Paylaş