Yeşil çay damarlari genişletiyor

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Bodyturkey tarafından 3 Ekim 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 11 üye.
  1. Bodyturkey

Bodyturkey Üye

Beğenileri:
    243
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Organizatör
    Yer:
    İstanbul/Kadıköy
    Bir Fincan YEŞİL ÇAY Yeter

Günde bir bardak yeşil çayın damarları hızla açarak kalp sağlığına önemli katkıda bulunduğu bildirildi.
    Daily Mail 'in internet sitesinde yayımlanan bir araştırmaya göre, bir bardak yeşil çay 30 dakika içinde omuzlardan bileklere giden damarları yüzde 4 oranında genişleterek, kanın pıhtılaşma riskini azalttığı belirtildi.

Dr. Nikolaos Alexopoulos 'la ekibi, omuzdan bileğe uzanan ve vücuttaki kan akışının iyi bir göstergesi olan brakiyal (koldaki) damarların, bazı sıvılar alındığındaki durumunu ultrasonla inceledi.

Bir grup sağlıklı deneğe yeşil çay, kafein ve sıcak su verildi. Her bir sıvıyı aldıktan sonra deneklerin brakiyal damarlarının durumuna bakıldı.

PIHTILAŞMAYI ÖNLÜYOR

Araştırmacılar, deneklerin yeşil çay içmelerinden 30 dakika sonra damarların yüzde 4 oranında genişlediğini, kafein ve sıcak suyun bu etkiyi göstemediğini tespit etti. Araştırma, European Journal of Cardiovascular Rehabilitation and Prevention' da yayınlandı. Damarların genişlemesi, kan damarlarını saran hücrelerden oluşan ve pıhtılaşmayı önleyen endotelyumun daha iyi işlemesini sağlıyor.

TANSİYONA İYİ GELİYOR

Daha önceki araştırmalar, siyah çayın endotelyumun kısa ve uzun dönemli performansını artırdığını göstermişti. Ancak ilk kez yeşil çayın geniş damarlar üzerinde kısa dönemde yararlı etkisi olduğu belirlendi. Bir başka araştırma da yeşil çayın sigara tiryakilerinde endotelyal fonksiyon bozukluğunu ortadan kaldırdığı saptanmıştı. Bunun yanı sıra yeşil çayın kötü kolesterolü ve yüksek tansiyonu düşürmede etkisi olduğu da belirlenmişti. Siyah çay tüketime sunulmadan önce işlemden geçirildiği için, yararlı antioksidanlar olan flavonoidlerin etkisi yüzde 90'a varan oranda azalıyor.

KAYNAK: www.xprodoksit.com

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 10:28 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 10:11 ----------

Ayrıca vücuttaki toksinleri atmada ve kilo vermedede yeşilçay etkilidir. Steroid kürlerinde vazgeçilmezdir.

Son düzenleme: 3 Ekim 2012
    thetramp ve zyzz bunu beğendi.
  2. brhmcr

brhmcr Guest

Gunluk kafadan iki bardagi olan biriyim, ben inanilmaz yararlarini gordum.

3. zyzz

zyzz Üye

Beğenileri:
    34
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Grafik tasarım
    Yer:
    İZMİR
    Yeşil çay ekstresi olarak günde 3000 mg kullanıyorum...

Metabolizmayı aktif tutar, iyi bir yağ yakıcıdır...

4. kby

kby Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    Amerika
    peki arkadaslar nasil tuketiyorsunuz yesil cayi, hazir paketlerde mi kurutulmusunu mu?

5. AkrepHan

AkrepHan Yeni Üye

Beğenileri:
    288
    Ödül Puanları:
    0
    ben kurutulmuşunun kaynamış bir bardak suya atıyorum ve bardağımda demlenirken içiyorum :)

6. Fit

Fit Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    38
    ne açıdan yararlarınız gördünüz acaba

7. stadler

stadler Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    ailece içiyoruz pek faydasını görmedim bizimki kacakmı ne :)

8. Avrilera

Avrilera Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    Benimde annem bağımlısı oldu diyebilirim. Mükemmel faydasını gördüğünü belirtmek isterim. Özellikle daha enerjik ve dinç oldu buda kilo vermesine yardımcı oldu.

9. mert31

mert31 Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    londra
    arkadaşlar bende çok merak ediyorum. hazır sallama mı yoksa çay formunda olanı mı alıyorsunuz? 2 bardaklık nasıl demliyorsunuz?

10. exsisman

exsisman forum Kurdu

Beğenileri:
    774
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Almanya
    bende kilo verirken faydasini gördüm. Simdiye kadar sallama olanindan ictim

11. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    yeşil çay tabi ki faydalıdır...

ancak , çok iyi yıkanması , ilaçlardan , toz ,topraktan arındırılması önemli...)

bi de hangi " çay" ?!...)

12. brhmcr

brhmcr Guest

Güvenilir bir firmanın yeşil çay poşetini kullanıyorum. 3 dakika demlenme süresini geçirmiyorum.

Beslenme şeklime destek olarak vücudum ödem ve su tutmuyor diyebilirim.

Diüretik olması buna etken ayrıca iştahımı bu sayede kontrol edebiliyorum.

Sindirimime kesinlikle yardımcı oluyor.

13. Bodysoft

Bodysoft Üye

Beğenileri:
    469
    Ödül Puanları:
    73
    Yeşil çay'ın yararlarının yanında bazı zararları da vardır ve bunların da bilinmesi gerekir;

Yeşil çay termojenik bir etki yarattığından dolayı vücut'dan çok fazla su atımı gerçekleştirir. Bunu hem idrar hem de terleme yolu ile yapar.

İdrar yolu ile çok fazla su atıldığı zaman vücuttan aşırı miktar da vitamin ve mineral'de gider! Kalbinde sorun olan kişilerin kalp atımları düzensizleşebilir ve hatta kalp krizleri kapıyı çalabilir. Mineral eksikliği önce kalbi vurur! Kalp ritm bozukluğu olan kişilerin yeşil çay ve/veya diğer bitki çaylarını tüketmeden önce doktorlarına danışmaları gerekmektedir.

Böbreklerinde sorun olan kişiler;
    Yeşil çay'ı çok sık tüketmeleri sonucu böbrek yetmezliği'ne doğru sürüklenebileceklerini akılda tutmalıdırlar. Çünkü yeşil çay böbrekleri haddinden fazla çalıştırır ve bu da sorunlu kişiler açısından bir risk oluşturur. Böbrekleri sorunlu kişiler yeşil çay'ı günde 1 bardaktan fazla içmemelidir hatta doktorlarına danışmalıdırlar. (Doktorlar büyük ihtimalle yasaklayacaktır.)

Kanser tedavisi gören kişiler;
    Güney Kaliforniya Üniversitesi (University of Southern California - USC) 2009 yılında yapmış olduğu bir araştırma da bazı kanser türlerinin tedavisi aşamasında yeşil çay'ın "tedaviyi bloke edici" risk oluşturabileceğini ortaya çıkarmıştır. Yeşil çay bazı kanser türlerinin (Multipl Miyelom) tedavisi sırasında kullanılan ilaçların etkisini ortadan kaldırabiliyor. Dolayısıyla kanser tedavisi gören kişilerin yeşil çay'ı ve diğer her türlü bitkiyi mutlaka doktorlarına danışarak tüketmeleri gerekmektedir.

Hamile bayanlar;
    Az miktarda da olsa kafein içerdiğinden dolayı hamilelerin doktorlarına danışarak tüketmelerin de yarar vardır. Ayrıca yeşil çay bir "folik asit" katilidir o açıdan anne adaylarının hem kendi hem de bebeğinin sağlığı açısından yeşil çayı tüketmemeleri veya doktorlarına danışıp ne ölçüde tüketebileceklerini konuşmalıdırlar.

Psikolojik rahatsızlığı olanlar/antidepresan ilaç kullanan kişiler;
    Yeşil çay'ı KESİNLİKLE doktorlarına danışarak kullanmaları gerekmektedir çünkü yeşil çay'da bulunan L-Theanine adında ki bir madde vücudun strese olan yanıtını düşerebiliyor ve bir çeşit rahatlatıcı (endişe giderici) görevi görüyor. Bu yeşil çay'ın önemli bir yararıdır ancak antidepresan ilaç kullanan kişilerin için tehlikeli bir durumdur. Antidepresan'ların görevi de stresi/endişeyi yok etme amaçlıdır o açıdan antidepresan kullananların rahatlatıcı bitki çaylarını (Yeşil çay/Papatya/Lavanta/Melisa) kullanıp/kullanmamayı doktorlarına danışmalıdırlar aksi takdirde kullandıkları ilaçların etkilerini göremeyebilirler.

Kanın da pıhtılaşma sorunu olan kişiler;
    Damarları genişletici ve kanı inceltici etkilerinden dolayı pıhtılaşma sorunları olan kişilerin yeşil çay kullanmasını önermem.

Kronik kabızlık sorunu yaşayan kişiler;
    Yeşil çay idrar ve ter yolu ile çok fazla su atımı sağladığı için bağırsaklarda ki su dengesini bozar ve kabızlığı hepten işin içinden çıkılmaz duruma getirir!

Tansiyon hastaları;
    Tansiyon düşüklüğü sorunu olanların kesinlikle yeşil çay tüketmemeleri gerekir. Yeşil çay zaten tansiyonu düşürür ve sorunlu kişiler hiç ummadıkları bir anda kendilerini yerde bulabilirler!

Sonuç olarak;
    Yeşil çay mucizevi bir bitkidir ama kararında ve doğru kullanılması gerekir. Ben de günde en fazla 2 bardak tüketmeye çalışırım. Çok sevdiğim bir çay'dır. :)

.
    .

Sayfayı Paylaş