Yağlı Beslenmek Kilo Aldırmaz Aksine Kaybettirir !

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve loving tarafından 29 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 10 üye.
  1. loving

loving Üye

Beğenileri:
    201
    Ödül Puanları:
    53
    Bu yazımda büyük tabuları parçalayacağıma inanıyorum :)
    - Çok yağlı besleniyorsun bu yüzden kilo alıyorsun,
    - Yağı kes kilo verirsin , gibi replikleri unutun ! Her şey den önce, bende bu repliklerin esiri hatta uygulayıcısıydım ta ki vücudun düşmanının yağlar değilde karbonhidratlar olduğunu öğrenene kadar...
    Yağ dediysem de bunlar tabi ki zeytinyağı,hakiki tereyağı ve her türlü hayvansal yağ.Peki bu sistem nasıl işliyor?Yağlı yiyerek nasıl kilo verilebilinir? Karbonhidratları kısıtlamanın ne gibi faydaları olabilir?
    Sistemin mantığı vücudu karbonhidrattan yoksun bırakmak, günlük enerjinin %65'ini yağdan %25'ini proteinden kalan %10'unu ise karbonhidratlardan almak.Vücuda giren karbonhidrat insülin direncinin dengesini bozarak aniden yükselip tekrar hızlı bir şekilde düşmesine sebep oluyor bu yüzden vücuda giren karbonhidratlar yüzünden depolanmaması gereken yağlar birikmeye başlıyor.Tam tersi durumda ise vücut karbonhidrat almadığında sistemde bulunan gerekli glikojeni de harcadıktan sonra bir karbonhidrat olan glikoz yerine , yağ cisimciği olan KETONLARI enerji için kullanmaya başlıyor.Yani bildiğiniz yağ yakıyorsunuz.Peki aldığımız bu %65 yağ ne olacak? Eğer vücutta hormonal bir bozukluk yoksa yağ en kolay sindirilen temel madde olduğu için idrar yoluyla dışarıya atılıyor.Bu şekilde yapılan çeşitli diyetler var hepsi aynı kapıya çıkıyor Karatay Diyeti, Atkins Diyeti, Taş Devri Diyeti(Paleo),Ketojenik Diyet(bunun da çeşitleri var).. Hepsinde sınırlı karbonhidrat alımı var günlük en fazla 50 gram olmalı.
    Aşağıda düşük kh oranı, yüksek yağ oranı ile beslenen birinin verdiği kiloları(yağları) resimde görebilirsiniz.

Denedim, Notlarım :
    Bildiğiniz gibi sebzelerde de karbonhidrat var bu durumda karbonhidratı düşük olan sebzeleri tercih ettim.
    (Ispanak ve pırasa gibi )
    Arada sırada sucuk yedim karbonhidrat olmamasına rağmen içindeki yağların trans olduğunu düşündüğüm için sürekli kullanmadım ama kullananlar da var.
    Bol yumurta tükettim.
    Meyvaları karbonhidrat içerdiği için sadece spordan önce tükettim bu şekilde vücut kas inşa konusunda kolaylık yaşıyor ( glikojenler kas yapımında kullanılıyor)
    Bolca çilek yedim, Düşük glisemik indeksi sayesinde insülünü tepetaklak etmiyor ve karbonhidrat oranı düşük.
    Muz tüketimime dikkat ettim 1 adetinde 27 gram karbonhidrat var.
    Ekmek gibi ürünleri tabii ki kestim.
    Kuru bakliyatlar karbonhidrat deposu olduğu için tüketmedim.
    Süt tüketirken yarım yağlı değilde yağlı olanını tercih ettim kutusundaki değerlere bakarsanız nedenini anlarsınız :)
    Ayrıca süt yerine hindistan cevizi gibi bir güzellikle tanıştım :)
    Kuruyemişleri çiğ tüketmeye çalıştım. Kavrulurken yağları zarar gördüğü için.
    Karbonhidrat içermeyen kekler kurabiyeler olabileceğini öğrendim bunları hindistan cevizi unu üreterek denedim.
    Liflerden zengin sebzelerle beslenmeye gayret gösterdim.
    Kızartmadan uzak durmaya çalıştım.
    Kahve Tükettim. ( Enerji sağlıyor )

BOL BOL SU TÜKETTİM

Akşamları çay ile bisküvi yiyerek kilo verilebildiğini düşünmek çok huzur verici :) Bisküvi dediysem form marka suntalarla karıştırmayın :) ha bu arada form demişken onlarında karbonhidrat oranlarına bakın, bakınca almayacaksınız zaten:)
    Hindistan cevizi unu ve badem unu karması ile yaptığım Kakaolu Cookie
    Sonuçlar : 1,5 haftadır ketojenik besleniyorum başlamadan önce aç karnına 93,5 kilo geliyorken şu an aç karnına 89,2 gram geliyorum, ilk giden kilonun vücutdaki su olduğunu düşünürsek(kh'lar vücuddaki suyu tutuyor) gayet iyi bir değer bence. Yaptığım sporun kıramadığı sınırı bu şekilde kırdım ( p90x ). Her insan 1 2 haftada olsa bu diyetleri denemeli bence hatta yaşam şekline bile getirilebilir.

PeNa, ABEKAYNANA ve Blonde bunu beğendi.
  2. Blonde

Blonde Üye

Beğenileri:
    754
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Sanılanın aksine yaģ değil karbonhidrat kilo yapar bu noktayi anlamak istemiyor çoğu kişi. Protein biraz daha arttırılabilir. Buda benim programım
    Screenshot_2014-07-24-16-30-44.png
    Yağı biraz daha arttirip karboyu azaltcam biraz daha. Süt alirken bakmamışım karbo çok yuksek 4.5 gr aldigim sütün.
    --- Mesaj birleştirildi, 29 Temmuz 2014 ---
    Karbonhidrat alincaksa idmandan sonra alınmalıdır.
    Yaģları da pişirmeden tuketin zeytinyaģi gibi . Yaģlar pişince bir özelliği kalmiyor

Son düzenleme: 29 Temmuz 2014
    ABEKAYNANA ve loving bunu beğendi.
  3. ABEKAYNANA

ABEKAYNANA Üye

Beğenileri:
    187
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    Gurbetci
    Yer:
    Amerika yolcusu
    Çok yararlı bir konu açmışsın eline sağlik..!

loving ve Blonde bunu beğendi.
  4. Blonde

Blonde Üye

Beğenileri:
    754
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Yanlız protein oranı az geldi bana %25. Vücut geliştirme - fitness yapmayan kişiler için herhalde makrolar. Biraz daha arttırılabilir protein spor yapanlar için . 2000 kalorilik bir diyette 500 kalori protein oluyor yani 1.2 gr falan oluyor onu 800 kaloriye çıkabilir bence.

loving ve ABEKAYNANA bunu beğendi.
  5. je ne regrette rien

je ne regrette rien Guest

yurt dışında ketojen yapanlar genelde proteini kilo başı 1.2-1.5 alıyor fakat buna oranla yağı 1.8-2.0 civarında tüketiyorlar. yağ oranı proteini geçmedikçe ketoya girme uzuyor diye okumuştum bir yerde

Blonde ve loving bunu beğendi.
  6. Blonde

Blonde Üye

Beğenileri:
    754
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Spor yapanlar içinde geçerli mi bu protein durumu ?

7. je ne regrette rien

evet, zaten orana vurursan anlarsın. 100 gr protein alan insan 400 kl buna oranla 150 gr yağ alan insan 1.350 kl = 1.750 kl gibi bir değer çıkıyor ortaya. 2.000 kl besleniyorsan yağı arttırmak gerekiyor. yani en azından bb de böyle yapanlar mevcut ve iyi verim alıyorlar. ayrıca ekstra bir bilgi vereyim genelde hiit tavsiye edilmiyor keto diyetlerinde. hiit glikojen deposundan harcıyor fakat ketoda zaten amaç glikojen deposunu boşaltmak. karb sıfırlamak. bahsettiğim insanlar diyetleri boyunca kh yüklemesi çok az yapıyor 3-4 haftada 1 kez gibi..

ekleme ; bu diyetle ventolin kullanımıyla verim alınabilir, yurt dışında clen ile keto yapanlarda var.

Blonde ve loving bunu beğendi.
  8. AnTiCoRe

AnTiCoRe Üye

Beğenileri:
    246
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Diş Hekimi
    Ben de proteini az buldum.Hatta forumda requ carb backloading yaparken ketojenik besleniyordu yanlış hatırlamıyorsam o yagla 1 e 1 tutuyordu.Bir de bu diyet kesinlikle sürekli yapılmamalı.Vücudu ketoasidoz a sokma olasılığı var ve bu da çok ölümcül bir durum.

9. ace1

ace1 Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    28
    Hacim Yapacaklar Karbonhidrat Yerine Yağ Yiyerek Hacim Yapabilir Mi ??

10. Blonde

Blonde Üye

Beğenileri:
    754
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Hayır yağ tüketerek değil karbonhidrat tüketerek hacim yapacaksın. Bu durum yağ yakımında geçerlidir.
    Yardımcı olabilecek bir link verebilirmisiniz acaba kafamda birkaç soru oluştu da ?
    Yağı proteinin yarısı miktarda tutarsak daha iyi yağ yakabileceğimize inanıyorum. 180 gr protein alan birisi mesela 720 kalori. 90 gr yap 810 kalori. 1530 kalori ediyor. 50 gr karbo alsak 1730 kalori. yağı biraz daha arttırıp 1900 kaloride sabitmeke daha iyi olmaz mı ? Fullbody çalışıyorum hep temel hareketler yapıyorum.

Son düzenleme: 29 Temmuz 2014
    ace1 bunu beğendi.
  11. je ne regrette rien

forumda sadece bu konu var ; Ketojen diyet ve Ketosis | BodyForumTR Vücut Geliştirme Forumu
    bb.com da diet bölümünde bulabilirsin yapanlar çoğunlukta

Blonde bunu beğendi.
  12. ABEKAYNANA

ABEKAYNANA Üye

Beğenileri:
    187
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    Gurbetci
    Yer:
    Amerika yolcusu
    Ben denemedim, belki yararlıdır, belki sonuç verir.
    Benim düşünceme göre sonuç verir, nasıl olsa enerjiyi vucut yağlardan kullanmaya başlıyor.
    Ama ben böyle bir definasyon dönemi uygulamam, low carb daha mantıklı geldi bana.
    80-120C/160-180P/minimum fat/ gibi.

Blonde bunu beğendi.
  13. je ne regrette rien

denedim,yararlı,bende sonuç veriyor. 4 haftada 5 kg kadar kaybettim ki öyle detaylı bir ketoda yapmıyorum. ve bana kalırsa diyetteyken karb tüketmek saçmalık benim düşüncem bu.

Blonde bunu beğendi.
  14. ABEKAYNANA

ABEKAYNANA Üye

Beğenileri:
    187
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    Gurbetci
    Yer:
    Amerika yolcusu
    Bende söyledim zaten denemedim ama işe yarayacağını dusunuyorum ama carb tüketmek aslında yağ yakımı adına saçma, ama idmanı sert bir şekilde çıkarmak için carb gerekli.
    Carb alır yavaş yavaş temiz bir şekilde verilebilir yağlar, keşke bir before after olsaydı da görseydik. Umarım o diyeti bir gün uygulama fırsatım olur..

Blonde bunu beğendi.
  15. je ne regrette rien

diyetteyken ne kadar sert antrenman çıkarılır orası tartışılır, acele diyet yerine kısa sürede maksimum verim diyeti de sen ona

Blonde bunu beğendi.
  16. Blonde

Blonde Üye

Beğenileri:
    754
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Bende low carb tarzı besleniyorum 60 gr-80 gr arası karbo alıyorum 190 gr protein 80 gr yağ şeklinde. Ama ketojenik diyet linkini inceledm daha mantıklı geldi yükleme günü hariç. Denemekte fayda var. Senin makrolara baktım da kalori açığı çok oluyor .
    100 gr karbo= 400 kalori
    180 gr protein=720 kalori
    1120 Kalori ediyor. benim beslenmeyle aynı gibi. bendede kalori açığı çok fazla

Minimum fat derken ortalama kaç gr yağ alıyorsun ?
    Sadece idman sonunda karbo almak daha mantıklı oda süt- bulgur tarzı besinlerden. Anladığım kadarıyla besinlerin yağı yetmicek herhalde bize. Bardağa zeytinyağı falan koyup mu içsek acaba ? 150 gr yağ almak zordur

ABEKAYNANA bunu beğendi.
  17. ABEKAYNANA

ABEKAYNANA Üye

Beğenileri:
    187
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    Gurbetci
    Yer:
    Amerika yolcusu
    Evet kalori açığı çok oluyor, ortalama kg başına 1 gram..
    Blonde benim de aklımdan o geçiyordu ama yazmamıştım, o kadar yağı nerden alacaz bardağamı dolduralım diye =)

Blonde bunu beğendi.
  18. je ne regrette rien

bazı vg ciler kaşıkla zeytin yağı içiyor diye biliyorum fakat bunları görünce gülüyorum. benim günlük tükettiğim besinlerle 150 gr yağı azda olsa geçiyor 200 gr süzme peynir 100 gr fındık 5 tam yumurta ve zeytin yağı ve tavuğun göğüs kısmı yerine yağlı kısımları, kırmızı etin pirzola kısmı gibi

19. ABEKAYNANA

ABEKAYNANA Üye

Beğenileri:
    187
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    Gurbetci
    Yer:
    Amerika yolcusu
    Aslında vucut enerjiyi artık yağdan yakıyorken yağlardan o kadar korkmaya gerek yok, sende demişsin ki kırmızı etin pirzola kısmı, göğüs yerıne yaglı kısmı vs. ama ben yine de aşırıya kaçmama taraftarıyım. Benim de bir ara denemem lazım.

Blonde bunu beğendi.
  20. Blonde

Blonde Üye

Beğenileri:
    754
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Yağı çoğıunlukla proteinlerden alıyorum yumurta yoğurt gibi. Protein neden az alıyoruz onu anlamadım linkteki diyete tamı tamına uymak yerine proteini biraz daha yuksek tutup yağı biraz azaltmak ( kg başına 1-1.2 gr gibi ) daha mantıklı geldi kararsız kaldım low carb ile keto arasında.1 Ay keto-low carb arası birşey denicem olumlu sonuç alırsam foto atarım burdan

Sayfayı Paylaş