Yazın neden hacim azalır.

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve FleXoR tarafından 12 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 34 üye.
  1. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    Yaz ve hacim

Yazın hacim alınmaması diye bir konu söz konusu değildir. bu hacim artımı kışa göre daha az olabilir yada denize gitme hevesi ile aşırı bilinçsiz antremanlarla kısa sürede toparlama istemi kişiye kayıplar verdirebilir. yazın vucudumuzda kışa oranla organlarda ve işleyişte değişiklikler vardır bu değişiklikleri özetlersek .

iç organlarımızın kanlanmasının azalması
    dolaşım sistemimöiz yazın kanı deriye sevketmesinden dolayı kaynaklanır. derinin yazın yenilenmesi ve zararlı güneş yüzünden hücreleri arttırması için kana deride ihtiyaç duymaktadır. bu yüzden kanın büyük bölümü deriye nakledilidiği için kasın beslenme miktarı düşer.

kalp debisi ve atım hacminin düşmesi
    Basıncın durumuna bakarak çalışan kalbimiz yazın etkisiyle kendini koruma adına 1 kerede yolladığı kan miktarını ve hızını düşürmesi. bu yolla vucut ıssınada önemli katkıda bulunur. fakat kasları besleme oranı düşer.
    kasın çabuk yorulması
    tıpta Arteriyel dengesi denilen durum. sıcaklarda kan basıncının düşmesi tansiyon sorununun ortaya çıkması halsizlik orgunluk ve bitkinlik gibi belirtiler ile kasın daha çabuk yorulması.

kaslardaki moleküler kayıplar
    vucudun aşırı ter kaybı yüzünden vucut ısısını dengeleyememesi tuz kaybı sonucu kramplar ve potasyum seviyesinin hızlı düşmesi.

Kaslara kan akımının azalması ve beslenememesi
    ilk yazımdaki kalple alakalı durum kanın diğer organlara buyuk miktarda sevk edilmesi,kandaki değerlerin hızlı tükenmesi,yazın iştahsızlık hafif yeme istemi bu istemle alınan proteinin düşmesi ve kasın beslenememesi.

yukarıda saydığım sebeplerden dolayı gelişim daha azdır ve bu son derece normaldir . vucuttaki bu azalmaya göre sizde programınızı azaltırsanız kayıplar yerine artışları göreceksiniz.

xxbar10xx, Old Rookie, Stelselimm ve diğer 68 kişi bunu beğendi.
  2. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
  3. umur35

umur35 Yeni Üye

Beğenileri:
    1.031
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İzmir
    Bencede onemlı ve yararlı bir konu..Forumda bircok kisi bircok msjında "yazın hacim alamamak dogru mudur" vs gibi sorular soruyor ve birazda haklılar cunku bu konuda forumumuzda sabıt bır konu yoktu..Flexor hocanın verdigi bilgiler ozellıkle bu yaz aylarında herkese yarayacaktır..

Azi, 09 RIDVAN ve FleXoR bunu beğendi.
  4. dj M.F.C.

dj M.F.C. Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Evet flexor hocam her zamanki gibi yine gündemde olan ve çok merak edilen bir konuya açıklık getirmiştiniz benim sorum benim gittiğim salondaki bir abiden benchte yardım istedim oda yardım eti ve sonrasında dediki yazın fazla çalışamazsın normal çalıştığın ağırlıktan az yapmalısın dedi ağırlığı azaltmalımıyım yoksa devam etmelimiyim

09 RIDVAN ve FleXoR bunu beğendi.
  5. moztin

moztin Üye

Beğenileri:
    34
    Ödül Puanları:
    0
    ben yazin tatil yapiorum o yuzden birbucuk ay kadar birakiyorum calismayi bence iyi oluyor vucut dinleniyor

6. tyson-77

tyson-77 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    LOJİSTİK
    Yer:
    İstanbul
    Peki arkadaşlar,yazın yapılan antrenmanlarda,aşırı terlemenin bir sakıncası varmıdır.Bir de yazın aşırı terlemede yapılan antrenman esnasında 1-1.5lt su içilmesinin bir sakıncası olabilir mi?Son olarak da,yapılan duşun ardından terlemeyi önleyecek bir şey önerebilirmisiniz?

7. aycan1903

aycan1903 Üye

Beğenileri:
    367
    Ödül Puanları:
    73
    duştan sonra bende de çok terleme oluyordu...

sıcak suyla duş aldım terledim, ılık suyla da aynı durum söz konusu... bunu gidermek için şöyle bir yöntem buldum:

önce ılık suyla duş alıyorum, duştan çıkmadan önce yaklaşık 8-10 dk. soğuk suyun altında bekliyorum, böylelikle çıkınca terleme olmuyor ;)

8. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    duştan sonra terlememek için vucudun soğumasını bekleyin. (yada nabızın normale dönmesini. ) vucut soğuduktan sonra duş aldığınızda daha az terlediğinizi göreceksiniz.

z3ra, Azi, one2one ve diğer 6 kişi bunu beğendi.
  9. salvadore_xp

salvadore_xp Üye

Beğenileri:
    531
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul and Giresun
    Herhalde böyle isabetli ve gerekli bilgileri flexor'dan okuyabilirdim. Hocam sizinle aynı ortamda bulunmak; sanal ortamda bile olsa büyük bir avantaj. Hemde yeri dolduralamayacak türden..

FleXoR bunu beğendi.
  10. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    Estafurullaf forumda profosyonel amatör yazılarını zevk ve hayretle okuduğum çok kıymetli yazarlarımız var.

Azi, xxMassacrExx ve salvadore_xp bunu beğendi.
  11. aycan1903

aycan1903 Üye

Beğenileri:
    367
    Ödül Puanları:
    73

hocam bu terleme olayı vücut soğuduktan sonra da oluyor...

ben antrenmandan 1 - 1,5 saat sonra duşa giriyorum. hatta antrenman yapmadığım zamanlarda da duştan çıkınca vücut terliyor :(

12. Kyrie

Kyrie Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Cardiyo yada vg antrenmanlarından sonra vücut çalışmaya bir süre daha devam eder.Siz dursanız bile yani dinlenmeye geçseniz bile vücut o hareketleri tekrarllıyormuşçasına bir süre daha alttan çalışmaya devam eder.Duş alarak bunu engellemek dogru değildir.FleXor hocamın da dediği gibi nabzın normale dönmesini beklemek vucudun sogumasını beklemek en dogrusudur.

FleXoR bunu beğendi.
  13. KKTC_EVREN

KKTC_EVREN Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    FleXoR Hocam

Bende aralıklarla bodybuilding yapıyordum son 1aydır surekli aksatmadan gidiyorum, Buda yaz ayına denk geldi, protein tozuda kullanmama ragmen kaslarım tam gelismiyor sanki, antreman sırasında surekli terliyorum ve su tuketiyorum, Normal zamanlarda da aslında öyle,
    Malum kıbrısta 50dereceleri rahat goruyoruz..

Bu konuda öneriniz varmı?

14. serkan1984

serkan1984 Üye

Beğenileri:
    341
    Ödül Puanları:
    73
    her yaz nerden baksan 3-4 kilo civarı veriyorum antreman aynı beslenme aynı (hatta daha fazla abur cubur yiyorum ) ve yazın daha pasif bi yaşam tarzım olmasına ragmen duh

15. yeliz35

yeliz35 Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İzmir
    mrb yazın çok fazla efor sarfedileceğinden dolayı büyümesini istediğim bölgeler (sırt+kanat+biceps) için daha mı fazla antreman yapmam gerekiyor? Tekrar ve set sayılarını kışın yaptığım şekilde devam etsem büyümede hız kaybı yaşar mıyım? Ne yapmalıyım? Flexor hocam paylaşımlarınızı bekliyorum :):)

16. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    daha az ve gelişmesini istediğiniz bölgeleri ayrı gün çalışmanızı öneririm.

17. BornToBeWild

BornToBeWild Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    flexor hocam size bir şey sormak istiyorum antreman bölüme acmıs tım konuyu ama bir arkadas bu konu linkini vermis.

salonda ki hocam göüs ve biceps için şu programı verdi,

göğüs press 5*8
    üst göğüs press 5*8
    kabloda göğüs 4*10
    alt göğüs press 4*10
    göğüs açoş 4*8

kabloda pazu 4*12
    oturarak tek tek dambıl 4*10
    arnold pazu 3* 7+7+7
    hummer curl 4*10
    bar pazu 4*10
    ters pazu 3*12

fakat 1 hafta sonra salondan ayrıldı. ve yeni bir hoca geldi ve benım program için ağır olduğunu kütle programı olduğunu ama boşa çalıştığımı kütle alamayacağımı söyledi ve tekrar ları 10 saet sayılarınıda 3 e indirmemi söyledi ama benim de kafam karıstı şimdi bu programı yazan hoca 5 aydır tanıyordu beni ve bu programıda beım isteğim üzerine(hocanın basının etini yedim biceps ler büuyümüyor die :D ) yazmıstı. sizce hangi hocanın dediğini yapmalıyım ?

18. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    mesajınız görülsün diye her aktif başlığa açmanız yanlış ve dahada mesajınızın değerini düşürür.

19. BornToBeWild

BornToBeWild Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    görünsün diye mi !!!

anlamadım acaba az öceki mesajdan mı söz ettiniz yoksa benim açtığım konudan mı ama eğer bu konuya yazdığım cevaptan ise benim acığım konuya cevap olarak bu konunun linkini vermiş bir arkadas ondan dolayı yazdım belki yardımcı olursunuz die ama sorun değil silersiniz yada yetkili kim ise o siler yazdığım cevabı sıkıntı kalmaz sorun çözülür.

20. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    sanırım link yanlış verilmiş . bu başlık yazın hacim neden azalır sebepleri etkileri ve tartışılması. sizin mesajınızın yazın etkileri ile alakasını görmedim.

isterseniz yeni başlayanlar bölümüne detaylık başlık açınız oradan devam edelim.

Sayfayı Paylaş