Yatma Şeklinin Omuzlara Etkisi

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve Zorro tarafından 20 Mart 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 14 üye.
  1. Zorro

Zorro Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    selam arkadaşlar..öncelikle herkese iyi forumlar..şimdi ben bunu nerden duydum derseniz gerçekten bilmiyorum.Şimdi ben uzun bir zamandır yan yatamıyorum..yani uyurken omuzlarımın üstüne yatmamaya özen gösteriyorum..Bir yerde duymuştum omuzların üstüne yatarak omuzlarımın gelişimini engelller ve şeklini bozulurmuş..Bu gerçekten Doğrumudur? Buna bağlı olarak geceleri tam uyuyamıyorum ..yani uyku halindeyken omuzlarımın üstüne yattığımda bilincim aniden uyanıp istemli olarak sırt üstü veya yüzüstü yatıyorum..buda bende acayip derecede takıntı oldu...yani uykumu tam alamıyorum..şimdiden herkese teşekkürler..iyi geceler.

2. IGO

IGO Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    İstanbul
    Bence bu kadar detaya inmeye gerek yok. Sağlık açısından bakacak olursak bir çok yerde sağ tarafa yatmanın daha uygun olacağını okudum. O zaman sırt üstü yatarsak sırtımız gelişmez, yüz üstü yatarsak göğüs ve ön omuz gelişmez :)

Son düzenleme: 20 Mart 2010
    agirvasita bunu beğendi.
  3. altaylar

altaylar Üye

Beğenileri:
    93
    Ödül Puanları:
    0
    ben hep yüz üstü yatıyordum, ama göğüslerimin ezilmesinden rahat sız olduğum için(mesela o gün göğüs çalıştıysam sabah baya bi ağrı yaşatıyordu) zırt üstü yatmaya başladım, buna alıştım ve memnunum

4. Katre-i Matem

Katre-i Matem Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    0
    En iyisi ayakta uyuyalım :) (Gerçi o zaman da bacaktaki kaslar etkilenir.Uçmak lazım...)
    Şaka bir yana bu kadar kafana takmaya değer bir konu değil.
    Nasıl rahat ediyorsan öyle yatmanı öneririm.

5. redbaron_

redbaron_ Üye

Beğenileri:
    166
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Elazığ
    Aşırı acaip bir yatma şekli yoksa gelişimi etkileyeceğini ve şekil buzukluklarına yol açacağını sanmam.
    Yani çoğu insan yüz üstü veya yan yatar sırt üstü yatanlar azınlıktadır.
    Böyle bir şekil bozma durumu olsa insanların çoğunda duruş ve şekil bozukluğu olurdu.

6. draft

draft Üye

Beğenileri:
    1.691
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Mimar
    Yer:
    İstanbul
    Sırt üstü yatmak gibi pozisyonlar kalp ve akciğerlerin üzerine fazla yük bindirdiği için tavsiye edilmez. Yüz üstü yatmak ta ise temel lise sağlık bilgisi dersinde öğretildiği gibi uyurken kusma vb. durumlarda akciğere dolarak insanların boğularak ölmesine sebeb olabilir. En sağlamı sağ omuz üzerine yatarak kalbi vücudun olabileceği üst kısımda tutmak, sağlık dersinde öğretilen travma pozisyonunda kişi sağa veya sola yatırılarak olası bir kusma durumunda akciğere kaçmadan ağızdan çıkması sağlar. Bunları bilen biri sonuçlarını göze alarak istediği şekilde yatabilir.

Akay, qKn ve TuGhAn bunu beğendi.
  7. umur35

umur35 Yeni Üye

Beğenileri:
    1.031
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İzmir
    Sag tarafa dogru yatmak aynı zamanda sünnettir diye biliyorum ayrıca.. ;)

H-u-n-t-e-r, draft ve casparov2 bunu beğendi.
  8. Zorro

Zorro Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar benim sormak istediğim sey omuzlarımın üstüne yattığımda omuzlarımın şeklinde ve uzunluğuna bi etki yaparmı??çünkü en çok omuzlara önem veriyorum

9. cankendigelen

cankendigelen Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    bir gün sağ bir gün sola yat bnce kesin çözüm bu :D

10. tlgg

tlgg Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    bende yüzüstü yatarsam göbeğimin büyüyyeceğini düşünüp hemen değiştiririm ama tabiki böyle şeyler doğru değil zaten uyku sırasında ne tarafa yatıcağımızı ayarlıyamayız

11. zigbog

zigbog Üye

Beğenileri:
    629
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Bilgisayar Programcısı
    Yer:
    İzmir
    Yorumlar ve konu çok ilginç gerçektende :D Altı üstü uyku. Günde 8 saat uyu, aynı saatte yat aynı saatte kalk olay budur. Kalbe yük binmesi falan sizi öldürmez. Öldürsede o kalbe binen yükten değil zamanınızın bitmesindendir. Ona bakarsanız yolda yürürken kafasına cam, mermer, tuğla, saksı düşüpte ölenlerde var. Bu kadar düşünmeyin. Önemli olan doğru beslenme, antrenman ve dinlenme. Uykunuzdan zevk alın, rahat rahat uyuyun. ;)

12. mauk88

mauk88 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    gülerim ben buna :)

13. MUSTAFA ÖREN

MUSTAFA ÖREN Üye

Beğenileri:
    186
    Ödül Puanları:
    0
    en güzeli atlar gibi ayakta uyumak at gibi olacaksın :) ne tarafa yatarsan yat bir şeylerinin üstünde yatacaksın demek ki herkesin bir yerleri bu sebepten geri kalıyormuş :) böyle saçma bir şey duymamıştım bi şehir efsanesi daha eklendi.

14. Zorro

Zorro Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    yahu arkadaşlar...derdimi tam anlatamadım galiba....bugün gittim spor salonumuzdaki hocama anlattım durumu... kendisi evet dedi...omuxların üstüne yatmak omuzların bozulmasına ve gelişmesini engeller dedi... ama tam istediğim cevabı alamadım... konuyu çok saptırdı...sağ tarafa yat filan dedi sizin gibi ama ben,m sorunum omuzlar... omuzları bozuyormu .. çok takıntı yaptım

15. muratturan

muratturan Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşım bir insan ne tarafa yatarsa yatsın gece boyunca istemsiz olarak döner zaten ,sırt üstüde yatsan gece dönersin zaten, yapabileceğin pek bişey yok değiştiremezsin, yani en fazla sırt üstü başlarsın yatmaya sonra ister istemez dönersin, yani bir insan istesede sürekli aynı pozisyonda uyuyamaz, buna göre bir insana omuzlarının üstüne yatma demekte saçma oluyor,en fazla başta sırt üstü yatarak durumu biraz kurtarırsın

16. bycanertk

bycanertk Üye

Beğenileri:
    154
    Ödül Puanları:
    53
    bu kadar saçmalamaya gerek yok.

17. darknesssword

darknesssword Üye

Beğenileri:
    174
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Aydın
    bence en ıyı uyku ınsanın delıksız uyudugu uykudur.nasıl rahat edıyorsak oyle uyumalıyız.bu kadar detaya ınmeye hıc gerek yok ,yoksa vg. Den verım almanızda zorlasacaktır

18. Acolon

Acolon Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Balıkesir
    Bu konuda şöyle bir tavsiye verebilirim sana, sağa ya da sola dönerek yatabilirsin. Ancak yattığın taraftaki kolun bedeninin altında kalmasın ya da göğüsüne doğru kıvrık olmasın. Yan yattığında kolunu yastık altına alıp, ileri doğru uzat. Bu durumda yastığın biraz yükselmiş olacak ancak kolun, başının altında kalacağı için bedenin hafif öne doğru açı alacak ve başın omuzlarının üstünden ziyade yastığının uç kısmına doğru verecek ağırlığını. Eğer doğru şekilde yaparsan omzun üzerinde baskının daha hafif olduğunu hissedeceksin. Bu durumda nefes alman daha rahat olabilir (Şahsen ben rahat hissediyorum normal yan yatışa göre) ve bahsettiğin gelişim bozukluğu bertaraf edilmiş olur. Zaten pozisyon şu ilk yardım derslerinde gördüğümüz hayatta kalma pozisyonuna benziyor. Ben 2 yılı aşkın bu şekilde yatıyorum, sağ sol sürekli değişiyor uyku sırasında. Sırt üstü ve hele yüz üstü hiç yatamıyorum. Ayrıca bu şekilde yatmak horlama problemini de gideriyor. Anlayacağınız bu şekilde yatmayı horlama şikayetiyle doktora çıktığımda öğrenmiştim.

Sayfayı Paylaş