Yardımınıza ihtiyacım var bi bakıverin :)

Konusu 'Geri Dönüşüm Kutusu' forumundadır ve aydın34 tarafından 17 Nisan 2013 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. aydın34

aydın34 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Çekmeköy/İstanbul
    Öncelikle forumdaki herkese selamlar,saygılar .

Arkadaşlar ben 19 yaşındayım.Bu forumu yaşadığım bi sakatlık üzerine ciddi bir şekilde takip ediyorum.Biraz detaylı bir şekilde yaşadığım bir şeyi anlatacağım ve aklıma takılanları sizin tecrübelerinizden istifadeyle çözmeyi umuyorum :)

Çevremde halı sahalarda iyi oyunum ve fitliğimle gayet kendimle barışık bir kişiliğe sahiptim.Yaklaşık 5 ay önce yine bir halı saha maçında hava topuna çıkarken arkadaşın müdahelesi sonucu dengesiz bir şekilde direk sağ bacağımın üzerine düştüm ve neticesi patella kıkırdağında çatlak oluşması oldu.(Acısı anlatılmaz,yaşanır gerçekten duh ) .

O hafta içerisinde Mr çekildi ve gerekli tedavi süreci başlatıldı.Yaklaşık 45 gün sağ bacağımda immobilizer ile yatalak kaldım.
    Daha sonrasında dikkatli bir şekilde bacağımı kullanmaya ve koşmamaya dikkat ettim.Neticede doktorumunda izniyle spor yapabileceğim.

Boyum 1.69 , sakatlık öncesi kilom 64 idi şu an 75 kiloyum . Okul güzergahına ve ücrete uygunluğu sebebiyle Haldun Alagaş'ta fitness'a yazıldım.Yaklaşık 10 gündür gidiyorum.Hocama detaylı bir şekilde yaşadıklarımı anlattım ve bana şöyle bir program yazdı.

Cardio (15' bisiklet(70-100 tempo sınırlı),15' koşu bandı (10 km hız sınırlı) )
    Sh.Press 15
    Abdominal Machine 20
    Inc.Chest Press 15
    Leg Adductor 15
    Dumbell side bend 30 tekrar kol başına

Yarım Mekik 20
    Seated Row Machine 15
    Leg Ext 15 tekrar
    Han.Leg Raises 20
    Leg Curl 15
    Chest Press 15

Ters Mekik 30
    Leg Raises 20
    Crunch Bench 20

Cardio Bisiklet 20'

Son olarak germe egzersizleri başlığındaki hareketleri yapıyorum.

Sorum şu olacak.Programımdan verim alabilmem için ekstra ne yapmam gerekiyor ?Protein tozu vs. bahsediyorlar,aklıma yatmıyor daha 10 günlükken öyle şeyleri vücuda yüklemek. Tam olarak izlemem gereken yol nedir ve program bana uygun mu sizce ?

2. soniqq

soniqq Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    Her şeyden önce sana da selamlar.

Protein tozu vs. için gerçekten çok erken. Besin desteği kullanmaya bence 1 yıldan sonra başlamalısın. Şu anda doğal yollardan ihtiyacın olan proteini kolaylık ile tedarik edebilirsin ancak dikkat etmen gereken nokta temiz kaynaklardan almak olmalı proteini. Tavuk göğüsü, light ton balığı, yumurtanın tamamı daha sonraki aşamalar için yumurtanın beyazı ve tamamı. Yağsız tuzsuz lor peyniri (ilk başta tadı gerçekten kötü ama sonra alışacaksın.)

Karbonhidrat alımını asla ihmal etme, bu ihtiyacını tam tahıllı ürünlerden karşıla. Eti lifalifin yulaf ezmesini bu forumda bilmeyen yoktur sanırım, alternatif olarak benim tercihim buğday haşlamasıdır, sende bulguru deneyebilirsin mesela. Kısacası aynı şeye odaklanma alternatifler çok olduğu için bunları değiştirmeye çalış zaten ucuz şeyler maddi anlamda büyük külfet olacağını sanmam :)

Yağları da ihmal etmemelisin. Her gün fazla kaçmamak şartı ile fındık, kaju, badem, ceviz, yer fıstığı gibi ürünler tercih edebilirsin. Eğer bunlarla uğraşamam diyor isen light ton balığı yerine normal ton balığı tüketirsen ihtiyacın olan yağları tedarik etmiş olacaksın.

Meyve konusunda çok dikkatli olmalısın. Ben elimden geldiğince uzak duruyorum nitekim fruktoz (meyve şekeri) meselesi epey tartışmalı bir konu. Ancak muz, çilek gibi meyveleri kullanmaktan kaçınma (abartmadan). Bir meyve için en güzel vakit antrenmandan sonra ve yahut sabah uyanınca.

Şeker, tuz un konusuna hiç girmiyorum bunlardan yeterince uzak durman gerektiğini biliyorsundur zaten :) Ancak insan olduğun için şekerin düşebilir ve dolaba saldırabilirsin bu durumlar için dolapta her zaman meyveli yoğurtlar bulunsun. Bu durumlarda nutellayı ekmeğe sürmektense meyveli yoğurt çok ama çok daha makul olacaktır :)

Buraya kadar olan kısım herkesin bildiği, şeyler. Buradan sonra ufak bir tavsiye vermek istiyorum haddime değil ancak tecrübem dolayısı ile dinlemen faydalı olur sevgili Aydın 34.

Ben uzun süredir doğa sporları ile ilgileniyorum, 2,5 yıl kadar bir süredir ise yan spor olarak salona gidiyorum. Doğa sporlarını az çok biliyorsundur biz de sakatlıklar göğüse takılan madalya gibidir :) Çok şükür ciddi bir sakatlık yaşamadım ancak kolunu bacağını kıran çok arkadaşım oldu. Ve bu kırıklar kolayca tekrarlanabiliyor. Bilmen gereken şey patella kırığı bu sporda sana mani olmaz, ama benim tavsiyem kesinlikle yüzmeye başlaman yönünde, dizin için çok daha güvenli bir dal tercih etmiş olursun. Unutma yolun başındasın şu anda atacağın adımların ciddiyetini kavramalısın eğer ciddi manada spor yapmak istiyorsan :) Dediğim gibi sadece tavsiye..

Bu arada bir arkadaşım kaya tırmanışı esnasında düşüp omzunu çıkartmıştı, omuz çıkığınıda belki duymuşsundur çok illet bir şeydir tekrar tekrar çıkabilir. Doktor doğa sporlarını yasaklamıştı, birileri adama yogaya başla demiş 4 ay sonra adamın omuzunda hiç bir sıkıntı kalmadı şu anda tırmanıyor ve hiç bir sıkıntı yaşamadı bu güne kadar. Kısacası haftanın belirli günleri dizin için yogada yapabilirsin.

3. brhmcr

brhmcr Guest

-ÖNCELİK HAKKI İHLALİ-

Değerli üyemiz Başlığınız acil,yardım gibi terimleri kullandığınız için kilitlenmiştir. forumda her üye eşit hakka sahiptir ve kimsenin öncelik hakkı yoktur.

Lütfen 1 dakikanızı ayırarak forum kurallarını okumak için buraya tıklayınız

4. brhmcr

brhmcr Guest

Değerli üyemiz;

Konunuz kilitlenip kapatılmıştır.

Konu kilitleme sebepleri;

- Konu başlığınız açıklayıcı değildir.

Lütfen 1 dakikanızı ayırarak forum kurallarını okuyunuz. Forum kurallarını okumak için buraya tıklayınız

Anlayışınız için teşekkür ederiz.

Saygılarımızla
    BodyForumTR Ekibi

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş