Yaptıklarım ne kadar doğru

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve BEŞİKTAŞ tarafından 4 Mart 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. BEŞİKTAŞ

BEŞİKTAŞ Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba arkadaşlar ben eylül civarı okul başlarında 175cm boy 124 kilo idim.

Şubat ayına kadar abur cuburdan keserek 6-7 kilo civarı verdim.Şubat ayından itibaren spora da başlayıp biraz daha yemekten kısma kararı aldım. Şuan 110 kiloyum.

Yurtta kalıyorum ve yurdumuzda 8-10 tane alet bisiklet yürüyüş bantları falan var. Benim amacım şimdilik en azından 90 kilo civarına ulaşabilmek. Bunun için günde 40dk ile 60dk arası hızlı tempoda yürüyorum 7.5-8 arası arada kısa süreli 2-3dk lık 12-14 arası koşuyorum. bu şekilde günde ortalama 7-8km civarı bantta zaman harcıyorum. Birde okula gidip gelirken hergün 1er kmden 2 km yol yürüyorum.

Beslenmeme gelirsek en çok endişelendiğim kısım burası.

Kahvaltıda genelde bişey yemiyorum sabah 7 gibi uyanıyorum. Ancak baş ağrısıdır griptir bir durum varsa ilaç içmem gerekiyorsa yol üstünden simit belki birde meyve suyu alıyorum. (1 aydır 5-6 kere aldım) bunun dışında sabahları birşey yiyesim gelmiyor zaten. Öğle ve akşam yemeklerinde tabldot usulü yemekhaneyi takip ediyorum. Ekmek kesinlikle yemiyorum. Öğün başına 850 900 kcal gibi birşey tutuyor. Bu konulara cok yakın olmadığım için burada sormak istedim. Şuan sağlığımla ilgili bir sıkıntım yok çok şükür, fakat öğrenci olduğum için ve yurtta kaldığım için durumum bu şekilde. Sizden tavsiye alabilmek için böyle bir konu açtım. Aşağıda da ortalama 1-2 öğle ve akşam yemeği örnekleri veriyorum, neler yediğim açısından fikir sahibi olmanız açısından. Okuduysanız çok teşekkür ediyorum yorumlarınızı sabırsızlıkla bekliyorum.:)

Öğle

Yayla Çorbası
    Etli Taze Fasulye
    Yeşil Mercimekli Erişte
    Osmanlı Tulumba Tatlısı

Kremalı mantar çorbası
    Rosto köfte~püreli
    Sebzeli bulgur pilavı
    Yoğurt

Akşam yemeği

Osmanlı çorbası
    etli nohut
    pilav
    yoğurt

Mercimek çorbası
    Şehriyeli hindi güveç
    Zeytinyağlı pırasa
    Kemalpaşa tatlısı

2. Kursat38

Kursat38 Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    38
    Abur cubur ve ekmeği kesmen çok iyi olmuş.Bunun yanında spor yapman çok iyi beslenme konusunda yurtta kaldığından eleştiri yapamıcam durumunu anlıyorum ama kahvaltı günün en iyi öğünü çok iyi yapman lazım imkanın varsa kahvaltını kesinlikle yapmalısın.

3. atanerber

atanerber Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Bursa
    1.si Dostum kusura bakma ama beslenme tarzın çok yanlış. Öncelikle Altını üstünü sağını solunu çizerek üstüne basa basa söylüyorum SABAH KAHVALTISI ŞART! Sabah kahvaltısında 1 tam yumurta 2 tanede beyazı yiyebilirsin 2 dilim kepek,tahıl,tam buğday(isteğe göre) ekmek yiyebilirsin zeytin, az yağlı peynir domates salatalık bunları bol bol tüket. Yeşillik marul maydonoz bunlardan kaçma. İmkanın varsa Öğünlerinin birinde Yulaf da yiyebilirsin yoğurt veya light sütle birlikte.

2.si Tatlılar yazmışsın o tatlıları tamamen sil şeker ihtiyacını doğal yoldan,meyvelerden karşıla çayına kahvene şeker atma tatlıları kes.

3.sü Akşamları mümkünse pilav yeme yersen bile bulgur pilavı ye.Yoğurtuda fazla kaçırma.

4.sü Günde 2-3 bardak nescafe klasik veya Gold ve yeşilçay iç. 0 şeker le iç. içinde kafein var metabolizmayı hızlandırır yağ yakımını arttırırsın.

Son olarak Geceleri 18:00 dan sonra maximum 18:30 dan sonra ağzına Su hariçi birşey sokma.Günde 2 Litreden az su içmemezlik etme Su yağ Yakar özellikle sabah aç karına 1 bardak ılık su iç kahvaltını öyle yap.

Sabah Kahvaltını Krallar gibi Öğlen yemeğini adam gibi akşam yemeğini fakirler gibi ye. Diye bir sözde vardır :)

Başarılar.

Son düzenleme: 4 Mart 2013
  4. BEŞİKTAŞ

BEŞİKTAŞ Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Teşekkürler hocam, extradan bir sorum daha olacak haftada 7 gün en kötü 6 gün yürüyüşümü yapıyorum, almam gereken kalori miktarına baktığımda her site farklı yazıyor bunun doğrusunu nasıl öğrenebilirim?, birde kahvaltıda yapabileceğim en iyi kahvaltı peynir süt simit olur sanırım, buna bulabileceğim bir çözüm bir önerisi olan var mıdır ? çok teşekkürler :)

5. atanerber

atanerber Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Bursa
    Kilona göre 7 gün çok fazla gerçi kilona görede değil genelde böyledir çünkü sonuçta hepimiz insanız dinlenmeyede ihtiyaçımız var. haftada 1 veya 2 gün off günün olsun yani dinlenme günün fazla sporlada kendini yorarsın bir etkisi olmaz.Kahvaltına artık çözümü sen bulacaksın çünkü gerekli protein ve karbonhidratı karşılayamazsın bu kahvaltıyla :) kalori hesabına gelince o konuda bir formul biliyordum ama gerçekten şuan hatırlamıyorum. Onun hakkında forumda arama yapabilirsin veya konu açabilirsin.

6. BEŞİKTAŞ

BEŞİKTAŞ Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Hocam beslenme tarzı gerçekten yanlış biliyorumda okul yurt şartları yumurta domates salatalık yeme şansım yok dediğim gibi en iyi kahvaltı peynir süt simit gözüküyor malesef. Çay ve kahveyi 2-3 senedir şekersiz içiyordum zaten halada öyle. Tatlılarıda kesmeyi düşünüyordum yazdığın iyi oldu aldığım kaloride epey düşecek. Pilav zaten küçük kepçe ile koyuyolar 2 kaşık ya oluyor ya olmuyor onuda kesersem aç kalırım :D

saat konusunda da sıkıntı yok 5.45 gibi yiyorum genelde ondan sonra belki içersem bir kahve fazlası yok.

yorumun için çok teşekkür ederim hocam :)

7. atanerber

atanerber Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Bursa
    İnşallah amaçına ulaşırsın Başarılar. :)

8. BEŞİKTAŞ

BEŞİKTAŞ Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    sadece yürüyüş yaptığımdanmıdır bilmiyorumda yorulma konusunda sıkıntı yok hatta yürüyüşe salonda başlamadan önce daha yorgun oluyordum.

Kahvaltıyıda 2 kutu süt 1 peynir 1 simit yapmayı düşünüyorum bakalım başka öneri gelir belki bundan daha iyi kahvaltı yapma şansım yok sanırım duh

9. atanerber

atanerber Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Bursa
    2 kutu süt fazla sen onu 1 e indir mümkünse yarım yağlı olsun :)

10. BEŞİKTAŞ

BEŞİKTAŞ Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    cok teşekkür ederim hocam yorumların için bir süre bu şekilde devam edeyim eve döndüğümde bir diyetisyene gözükmek şart oldu :)

11. BEŞİKTAŞ

BEŞİKTAŞ Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Sabahları 2 adet üçgen peynir 1 kutu süt 200ml 1 adet simit yiyorum öğle ve akşam yemeklerinden de şerbetli tatlıları çıkarttım ayrıca haftada 6 gün de koşu+yürüyüş 1 saatte 8km gidiyorum başka önerisi olan var mıdır? 90-95 kiloya kadar ağırlığa başlamayı düşünmüyorum bu doğrumudur?

12. BEŞİKTAŞ

BEŞİKTAŞ Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    90-95 kiloya düşene kadar sadece yürüyüş koşu yapmayı düşünüyorum.

ağırlık çalışmaya başlamanın doğru zamanı nedir?

birde göğüsleri eritmek için daha çok ne yapmam gerekiyor?

bundan 2-3 sene önce 3 ay kadar çalışmıştım fakat ağırlık kardio birlikte götürüp bırakınca göğüslerin altından kaslarda geliştiği için dahada büyük bir hal aldı

yorumlarınızı bekliyorum :)

13. exsisman

exsisman forum Kurdu

Beğenileri:
    774
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Almanya
    eger imkanin varsa sabah kahvaltini kendin hazirla. 3 yumurta beyazi 1 sarisi, lor, yulaf, yesilik. Kompleks karbo tüket, mümkünse bulgur, kepekli makarna, patetes.

---------- Post added at 19:23 ---------- Previous post was at 19:21 ----------

ek olarak agirlik idmanlarina bi an önce basla

14. Kursat38

Kursat38 Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    38
    şu an vericeğim formül ortalama bir değer vericek en doğrusu bir ölçüm merkezinde bunu yaptırmak formülde çıkıcak olan ihtiyacın üstüde olabilir altıda bu metobolizmanın hızına göre değişiyor dediğim gibi ortalama bir değer veriyor.

Erkekler için REE = 10 x ağırlık(kg) + 6,2 x boy(cm) –  x yaş +5
    Kadınlar için REE = 10 x ağırlık(kg) + 6,2 x boy(cm) –  x yaş – 161
    Aynı kiloyu korumasını sağlayacak gerekli günlük kalori miktarı ise REE
    ile Aktivite Faktörünün (AF) çarpımına eşittir. Verilen günlük aktivite çeşidi
    hafif egzersizi içeriyorsa AF erkekler için 1,6 , kadınlarda 1,5 olarak alınır.
    Böylece günlük kalori ihtiyacı tahmin edilir. Eğer aktivite daha yoğunsa AF
    erkekte 1,7, kadınlarda 1,6 kabul edilir.

15. BEŞİKTAŞ

BEŞİKTAŞ Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    yorumun için çok teşekkür ederim

3600 çıktı benim günlük aldığım 2200 civarı ekstradan 800-900kcal da ben yakıyorum bi hata yapmadım inşallah boy 175 kilo 110 yaş 20

sevgili exisman

sabah kahvaltısını kendi hazırlama imkanım malesef yok en fazla yapabildiğim üçgen peynir ve küçük kutu süt ile simit alabilmek

ağırlık idmanlarına başlamaktan korkuyorum daha önce olduğu gibi göğüsler tekrar şişerse çok kötü bir görünüm olacak biraz daha kilo verip sonra başlamak istiyorum açıkcası bilmiyorum yanlış mı düşünüyorum?

birde bir extra sorum daha olacak lcarnitin ve cla sanırım epey yaygın kullanan görüyorum forumda bu gibi takviyelere gerek var mıdır varsa hangisini önerirsiniz?

değerli yorumlarınız için çok çok teşekkür ediyorum:)

16. BEŞİKTAŞ

BEŞİKTAŞ Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar takviye olarak solgar l carnitine 1500mg 473 ml sıvı olan üründen almayı düşünüyorum

bana verebileceğiniz tavsiye var mıdır?

17. BEŞİKTAŞ

BEŞİKTAŞ Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    105kg ya kadar düştüm 15 gün kadar evimdeyim

sabah 2-3 kaşık lor yarım yağlı süt 2 yumurta beyazı

öğlen light ton balığı yarım yağlı süt

akşam göğüs, suda kızarmış köfte

bu şekilde bir yemek listesi çıkarttım 2 hafta uygulamayı düşünüyorum,

ekstradan 1 aylıkta spor salonuna yazıldım yarın başlıyıcam umarım 7 nisana kadar 100ün altına inebilirim :)

yemek programım hakkında yorumlarınızı bekliyorum ::))

18. i'm awesome

i'm awesome Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yalnız ton balığıyla, sütü aynı öğünde yemen sıkıntı çıkarır diye düşünüyorum ben. Süt ve balık aynı anda yenmez zehirlersin kendini derdi büyüklerimiz ne kadar doğru bilinmez ama.

Sen spor salonunda şöyle bir 20 dakika ip atla. En iyi kilo verdiren ve tüm vücudu çalıştıran hareket bana kalırsa ip atlamaktır.

Sabah kahvaltını güzel yap. Akşam 8'den sonra yemek yeme. Ekmeği, abur cuburu yağlı yiyecekleri kes, bol bol hareket ve spor yap yeter.

19. BEŞİKTAŞ

BEŞİKTAŞ Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Yorumun için teşekkür ederim hocam

Bayat bozuk balık ile sütün bir tehlikesi olabiliyor balık bozuk olmadığı sürece bir sıkıntı yaratmaz.

15 gün evde olacağım için 15 gün giderim diye spor salonuna yazıldım 1.5 saate kadar epey alette zaman harcıyorum epey yordu bugün beni. Sabah kahvaltısına ek olarak ne yiyebilirim?

20. BEŞİKTAŞ

BEŞİKTAŞ Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba arkadaşlar bugün itibariyle 91 kiloya düştüm evime yakın birde spor salonuna yazıldım hergün gitmeye çalışıyorum 2-3 hafta civari sadece cardio devam edicem. fakat 33 kilo vermem rağmen göğüsler bir türlü istedigim gibi toparlanmadı. gerçekten eritmek çok zormuş. ne yapabilirim bu konuda ?

2. bir sorumda her sabah ve bazen öğlenleri bir kase special-k yoğurtla karıştırıp yiyorum 2 günde 1 paketi bitiriyorum. Bunların zararı varmıdır yararı varmıdır nedir öğrenmek istiyorum?

teşekkürler okuyan herkese iyi forumlar

Sayfayı Paylaş