yaptığım yanlış mı?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve mutar tarafından 10 Şubat 2007 başlatılmıştır.

1. mutar

mutar Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar ben 4 aydır piramidi tersten çalışıyorum. mesela;
    95*8
    85*8
    78*8
    70*8
    85*3,4
    bu programı ağır kiloları ilk başta daha rahat kaldırdığım ve böylece daha çok gelişme elde edebileceğimi düşünerek uygulamaya başladım . siz ne dersiniz yanlış mı yapıyorum? genelde herkes bunun tersini yapıyo.

2. EyeSeeYou

EyeSeeYou Özel Üye

Beğenileri:
    242
    Ödül Puanları:
    0
    özellikle antreman tekniği konusunda kesin doğrular azdır..."bu ya da şu teknik doğrudur, diğerleri eksik veya yanlıştır" demek oldukça zordur...sizde hangi tekniğin diğerinden daha etkili olduğunu en iyi yine siz anlayabilirsiniz...bu teknikle verim alıyorsanız veriminiz düşene (veya sonuç alamayana) dek devam edin...daha sonra farklı tekniklere geçersiniz...

3. guardbody

guardbody Özel Üye

Beğenileri:
    1.600
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    KALİTE TEKNİSYENİ
    Yer:
    MAGNESIA
    iyide bu yazılan zaten ters piramit degıl.sistem yanlış yazılmış.sabit kılolar ile piramıt sıstem çalışmanın mantığı nedir???

4. spidey

spidey Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Makine Mühendisi
    Yer:
    istanbul
    evet arkadaşım ters piramitte ağırlığı azalttıkça tekrar sayısınıda arttırman gerek ;)

5. CENTAUR

CENTAUR Guest

Aslında ben bir masörlük kursunda genel antrenman ve genel spor bilgisi dersine giren bir hocanın

piramit sistemine örnekler verirken bu şekilde bir örnek verdiğini duymuştum, tekrarlar sabit, kilolar

artıyor ve dinlenme süreleri falan değişiyor, aslında bence artan veya azalan bir durum olduğu zaman

yine bu piramit olmuş oluyor, her ne kadar pratikte uygulanması doğru bulunmasa da.

Böyle bir metodda, en önemli şey sakatlanmalara açık olması, direk o bölgeyi çalıştırarak başka türlü çok iyi ısınması mümkün olmayan bölgesel çalışmalarda ilk setleri zorlanmadığımız ağırlıklarla çalıştığımız zaman, sakatlanmalardanda korunmuş oluyoruz.

İlk setleri son tekrarlarda 2-3 tekrar daha yapabilecek kadar gücün kalacak şekilde fazla zorlamadan rahat bi şekilde bırakıp, tekrarları ve ağırlıkları ayarlarsan, son setlerde ağırlık arttırdığın zaman birazda aralarda iyi dinlenerek yine aynı performansa ulaşabilirsin,

Hatta ağır kilolara çok iyi ısınmış olarak gireceğin için hem fiziksel hemde psikolojik olarak daha iyi olacağını düşünüyorum.

İyi çalışmalar.

6. guardbody

guardbody Özel Üye

Beğenileri:
    1.600
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    KALİTE TEKNİSYENİ
    Yer:
    MAGNESIA
    yukarıdaki program yanılmıyorsam her set arası için eşit dinlenme prensibine gore yazılmış.bu sekılde 90'dan 75'e düşüp aynı tekrarı basmak kas kazancı açısından bence yararsız.ahbap curl tarzında olsa belki anlarım....

7. CENTAUR

CENTAUR Guest

Bu 4 aydan sonra birde tam laikiyle bildiğimiz piramit sistemine geçerse bence iyi gelişim sağlar hatta beslenme supplement falan iyiyse patlamada yapabilir.

8. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    benim bildiğim ters piramit uygulaması genelde uzun süreli normal piramit çalışmasından sonra kasları şaşırtmak amacıyla 1-2 program dahilinde uygulanan bir sistemdir..

örnek vermek gerekirse 1 sene boyunca 5-6 program süresinde düz piramit ile belli gelişmeler yakaladınız.. bundan sonraki 1-2 programda ters piramit sistemine geçerek kasların alışmış olduğu ve bu nedenle verdikleri tepkinin azaldığı klasik piramit sistemini kısa süreliğine terkederek vücudu şaşırtmış olursunuz..
    arkadaşın verdiği örnek tabi ters piramit sistemi örneği değil.. azalan ağırlıkla set sayısının artması gerekmekte..

CENTAUR'un belirttiği gibi bu sistem sakatlıklara açık bir sistemdir.. daha doğrusu bu sistemde kasları iyi ısıtmanın önemi çok çok fazladır.. aksi halde daha ısınmadan kaldırabileceğiniz en ağır ağırlığı basmaya çalıştığınızdan kalıcı hasarlara yol açabilirsiniz..

kendi görüşüme göre bu sistem bu sporda belli seviyelere gelmiş vücutçular tarafından uygulanmalı ve belli dönemler içinde vücudu şaşırtma amaçlı kısa süreli uygulanmalıdır..

Sayfayı Paylaş