yanma olmamasının sebebi nedir ?

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve stinq89 tarafından 10 Eylül 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. stinq89

stinq89 Üye

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    Konya
    merhaba arkadaşlar

antrenmanda bench press , butterfly ve lat pull down arka ve öne cekiş çalışırken normalde her hareketin vurduğu yer yanması lazım mesela bench basarken göğüsümün her yerinde bi yanma hissetmiyorum her setin son 2 tekrarında kollarımda ve omuzumda yanma oluyor ama göğüsde zorlanacak kadar yanma olmuyor olsa bile cok az omuza doğru olan bölgede oluyor bunlar yukarıda saydığım her harekette böyle hep kollarımda ve omzumda zorlanma oluyor bunun sebebi nedir arkadaşar neden asıl hareketin çalıştırdığı yerde yanma olmuyor ?

2. rockybalboa7

rockybalboa7 Üye

Beğenileri:
    4.482
    Ödül Puanları:
    0
    tavsiyem bolca hareketlerin nasıl yapıldığını gösteren videolar seyretmendir aynı sorun bendede vardı eskiden bu yolla sorunu çözdüm birde gereğinden fazla yada az ağırlık kaldırmamalısın buda asıl bölgenin yanmamasına neden oluyor nizami kontrollü yavaş ve gerektiği kadar ağırlıkla çalışırsan çalıştığın kası hissedersin

stinq89 bunu beğendi.
  3. coke

coke Yeni Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Izmir
    belki kasların fazla gelişmemiş olabilir.kası hissetmen için önce kas kütlesi olması lazım.mesela 2-3 ayında dumbbell fly yapan arkadaşlar hiç hissedemediklerini söylerler ki bende böyle söylerdim ama ne zaman fly hareketinde 20-25 kiloluk dumbbell lar kullanmaya başladım hissetmeye başladım göğüsümüde.sebebi bu olabilir.

yok eğer vücudun iyiyse güçlüyse göğüs kasların falan sebebi form olabilir.artık vücuduna göre burdan alacağını al.

stinq89 bunu beğendi.
  4. stinq89

stinq89 Üye

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    Konya
    kaldırdığım kiloda sorun olmadığını düşünüyorum belki yapılışında hata yapıyor olabilirim.

2. yoruma gelirsem dediğiniz doğru olabilir tam anlamıyla güçlenmeyince ilk seviyelerde böyle olabilir zaten başlayalı 1 hafta oldu

5. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123
    her zaman yanma olmayabilir
    sıkntı edecek bir durum yok

stinq89 bunu beğendi.
  6. garbage

garbage Üye

Beğenileri:
    152
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Rusya Turkiye
    Merhaba
    Kasın yanması cok zorlanması anlamına gelmiyor mu? Ben kas yanması hisstigimde yaptıgım sey neyse hafifletiyorum. Onemli olan kasın dogru agırlıkla hatekietin dogru sekilde yapılması diye dusunuyorum. Kas yanması bende hareketin dogru yapamadıgım hissetiğimden istemediğim bir durum.
    BB icin bu gecerli mi bilmiyorum cok net ama devamlılık gerektiren sporlarda anterman sırasında iyi olmadıgını dusunuyorum. harketi kısıtlayabileceğinden dolayı.

stinq89 bunu beğendi.
  7. NEBUKADNEZAR

NEBUKADNEZAR Üye

Beğenileri:
    245
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Sakarya
    Ben göğüs antremanlarında pek yanma hissetmem ama,omuz antremanımda ve biceps antremanımda drop setler,birleşik setler kullandığım için dinlenmeden 2.sete ağırlığı yarıya düşürerek geçtiğim(drop set) setlerde mesela kasın tamamı yanıyor.Lateral raise hareketini ilk önce ağır kilo(10 kg) ile kolların arası 90 derece olacak şekilde kaldırarak yavaş 8 tekrar yapıyorum,dinlenmeden ağırlıgı 5-6 kg a düşürüp kolların arasındaki eğimi 30-45 dereceye cıkartıp 12 hızlı tekrar daha. Omzun yanları yanıyor,yanmadan dolayı o 6 kg ile 12 tekrar bazen 8-10 da bile kalabiliyor.Omuz için bu lazım,çünkü omuz gerilim,yanma istiyor.

stinq89 bunu beğendi.
  8. garbage

garbage Üye

Beğenileri:
    152
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Rusya Turkiye
    Merhaba
    Pardon ben yanma ve acıma kelimelerini karıstırdım. Yanma olabiliyoru acımaması lazım. ozur dilerim

stinq89 bunu beğendi.
  9. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    bahsedilen 'yanma' kaslarda meydana gelen biyolojik olaylar sonucunda ortaya çıkan atık ürünlerden kaynaklanıyor. Bu doğaldır ve olması gerekendir.

v.g de antrenman metodu ve kullanılan enerji metabolizması gereği çokça karşılaşıyoruz.

devamlılık ve dayanıklılık gerektiren branşlarda durum daha farklı.

10. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123
    YANMA

Ağırlık çalışmalarındaki yanma hissi yorulan kaslardaki asit birikiminden kaynaklanmaktadır. Anaerobik glikolisis (karbonhidratların enzimler tarafından parçalanması) su ve asit veya serbest hidrojen iyonları açığa çıkarır. Laktat kasın asidik düzeyinin dengelenmesine yardımcı olur. Ancak kan akışı kısıtlanmış ise asit
    yeterince temizlenemez. Kas içi dolaşım kasın yoğun biçimde uzun süreli kasılması ile geçici olarak sekteye uğrar. Reseptörler üzerine gelen yoğun asidik etki bölgesel yanma hissi oluşturur. Yoğun asit birikimi aynı zamanda kas kasılmasına da sekte vurur. Sebebi kalsiyumu kas kasılmasına elverişsiz hale getirmesidir.
    Eğer düzenli olarak tekrarlanırsa, kas bu duruma alışmaya başlayacak ve sonraki idmanlarda daha verimli hale gelecektir.
    Birçok temel (bileşik) egzersiz (örneğin squat, bench press vs.) çan eğrisi şeklinde bir zorluk grafiğine sahiptirler. (Ağırlık en aşağıda veya en yukarıda iken zorluk görece az, orta noktada ise zorluk en yüksek seviyededir) Bu, kasların hareket sırasında belli bölümlerde dinlenebilmelerini mümkün kılar. Bu tekrarlar
    arasındaki anlık dinlenmeler kan akışına imkan tanıyarak asit birikiminin temizlenmesini sağlar. Diğer taraftan, izole yani spesifik bir bölgeyi çalıştıran egzersizler (leg extension, dumbbell fly) tüm hareket boyunca, daha tekdüze bir zorluk seviyesine sahiptirler. Kaslar bu tip egzersizlere yeterince tabi tutulduklarında asit birikimine alışırlar.
    Yanma hissi bir egzersizin verimliliğini gösterebileceği gibi (gösterir değil, gösterme ihtimali vardır) sadece spesifik bir kassal dayanıklılığa işaret eder. GÜCÜ, KUVVETİ veya KAS KÜTLESİNİ geliştirmez. Aslında, yanma hissinin olmadığı bir egzersiz, ‘gücü’ artırmak için daha iyidir. Kas kütlesi artırımı için de
    daha iyi olduğu söylenebilir. Örneğin, Leg Press’in (temel ve bileşik) hem güç hem kütle artırımı için yanma hissinin daha çok hissedildiği Leg Extension’dan (destekleyici ve izole) daha üstün olduğu belirlenmiştir. Diğer taraftan, temel egzersizleri izole egzersizler ile destekleyerek kassal dayanıklılığı kassal güce
    çevirmek mümkündür.

BİR EGZERSİZİN VERİMLİLİĞİNİ YANMA HİSSİNE GÖRE DEĞERLENDİRMEK YANILTICIDIR.
    GENEL İNANIŞIN AKSİNE, YANMA HİSSİNİN YAĞ YAKIMI İLE HİÇBİR ALAKASI YOKTUR.

Aynı zamanda, bir egzersizin verimliliğini bir bölgedeki kassal yorgunluk ile de belirleyemeyiz. Örneğin, genel bir yanılgı olarak bacak kaldırmanın alt karnı çalıştırdığı sanılır. Bundan başka, yeni başlayanlar çoğunlukla bir egzersize iyice alışana kadar deneyimlilerin hissetmedikleri noktalarda kassal yorgunluk ve
    zorlanma hissederler. Bu ‘En Zayıf Halka’ örneklemesi ile açıklanabilir. (Bir zincir en zayıf halkası kadar kuvvetlidir). Ancak bu ‘zayıf halkalar’ güçlendiğinde ‘zincir’ (hedef kas ve destekleyici kaslar) verimli biçimde çalıştırılabilecektir.
    Personal Trainer Mete PÖTÖY

bunun gibi birçok yazı bulabilirsiniz

Son düzenleme: 11 Eylül 2013
    stinq89 ve vibrant bunu beğendi.
  11. garbage

garbage Üye

Beğenileri:
    152
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Rusya Turkiye
    Merhaba
    Bence cok acıklayıcı olmus. Ben bile anladım ama zaten yukardaki yorumlarımdan da daha onceden konuya hakim oldugum belli. Tamam BB yapmyorum daha cok kuvvet calısıyorum ama 8 ayda cok fazla ogrenmisim kendime gore:) tebrikleri kabul ediyorum :) zaten forum cok seyi anlatıyor okudukca anlıyorsun ben yanlıs bildiğim seyleri de duzelttim okuyarak.

12. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    Güç kazanımı için yanmanın olumsuz etkisine evet diyorum ama hacim için durum farklı.

Güç antrenmanlarında zorlama olmaz, setler arası dinlenme uzun sürer. Amaç kasları iyice dinlendirmek, bahsedildiği gibi kaslardaki laktik asit birikimini önlemektir.

Ama hacim için nerede duracağımız konusuna gelince bunu belirleyen tek şey 'yanma' değildir diye düşünüyorum.

M&F in bu ayki sayısında okuyanlar hatırlar; Tekrarları yaparken ne zamanki bir sonraki tekrarda nizami yapamayacağımızı düşünüyorsak orada bırakılması söyleniyordu.

Yanma başladı ama hala nizami ve normal hızda (M&F nin dediğine göre eğer çok yavaş basıyorsanız da bu nizami sayılmıyor) tekrar yapabiliyorsak, 'aaa yanma başladı bu zararlı' deyip seti bitirmek yanlış olur diye düşünüyorum.

stinq89 bunu beğendi.
  13. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123
    aslında anlatılmak istenen yanma ile kas gelişiminin doğrudan etkili olmadığıdır
    kaslar yanma olmadanda gelişir
    yenibaşlayanlarda kaslarda yanma çok daha fazla görülür
    orta/ileri seviyedede çoklu tkrarlarda yanma görülür
    ancak bu seferde çoklu tekrar istenilen gelişimi sağlamaz
    örneğin 5kg ile 500 tekrar dumbell curl yapsan kolların cayır cayır yanar ancak hacim alamazsın
    ancak 25kg ile 5 tekrar yapsan hiç yanma hissetmeden dahi hacim alırsın

stinq89 bunu beğendi.
  14. NEBUKADNEZAR

NEBUKADNEZAR Üye

Beğenileri:
    245
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Sakarya
    Sana 2 hareket.İlki lateral raise(drop set) ilk set 10-12.5kg agırlıkla 8 tekrar dirsekler 90 derece kırık şekilde yavaş yavaş 8 tekrar.Sonra hemen dinlenmeden 5-6 kg ile dirsekler 120 derece acı ile hızlı hızlı nizami 14 tekrar.Bunu yap bakalım yanıyor mu yanmıyor mu ?

2.Hareket barbell curl ez bar.İlk set geniş tutuş 30-35 kg agırlık yavaş yavaş nizami(kaldırırken 1-2 sn indirirken 3-4sn) 8 tekrar,hemen dinlenmeden 15 kg ezbar dar tutuş hızlı hızlı 12-14 tekrar.

Bunların ikisi de drop set,hacim için uygulanan setler.Bunların 2.dediğim dinlenmeden geçtiğiniz setlerin ilk 5-6 tekrarından sonraki 6-8 tekrarı yana yana yaparsınız,bu kasın tamamının artık tükendiğini-tükenmek üzere olduğunu,kasın dayanıklılığının bu olduğunu- gösterir sonrasındaki yapılacak olan tekrarların bu kasın dayanıklılığını arttırıp,orada yeni lifler oluşturmasını sağlayacak,dolaylı yoldan kasta hacim sağlayacaktır,üstüne kasta hareketin ulaşamadığı bölgelerde de gerilim hissedilecektir.

stinq89 bunu beğendi.
  15. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123
    konuyla alakasını çözemedim?

16. NEBUKADNEZAR

NEBUKADNEZAR Üye

Beğenileri:
    245
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Sakarya
    Arkadaş yanma olmuyor demiş,ben de 2 hareket söyledim yap yanma oluyor mu olmuyor mu gör diye.Onu geçtim yanmanın kas büyümesine etkisi kötü demişler.Hiç Arnold'un göğüs-sırt süperset günlerine,lazarın kol süperset günlerine(veya bunlar çok üst seviye diyenler için marc fitt'in süperset çalışmalarına) vesaire bakan oldu mu ? Adamlar cayır cayır yana yana,öle öle yapıyor tekrarları.Kim demiş yanmanın kas gelişimine etkisi olumsuz diye.Üstte dediğim gibi bu kas dayanıklılığını arttırır.Kas yanmaya başlamışsa,bu kasın gücünün tükenmeye başladığını gösterir.Kasın dayanıklılığı bu kadardır.Yavaş yavaş bu hareketleri yana yana da olsa tam tekrarda yaparsanız kasta yeni lifler oluşarak kas kendi dayanıklılığını bu çalışmaya göre arttırır,ve aynı seti 2 ay sonra girdiğinizde eskisi gibi yanma miktarının aynı tekrarlarda başlamadığını,cok cok sonra başlayacağını göreceksinizdir.Bu da kasın eski zamana göre daha dayanıklı daha güçlü olduğunu gösterir.Yanma öcü değildir yani.

17. stinq89

stinq89 Üye

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    Konya
    farklı açılardan bilgi sahibi oldum iyi oldu arkadaşlar