Yan Etki Azaltıcılar

Konusu 'Anabolik Androjenik Steroidler' forumundadır ve Coleman tarafından 29 Aralık 2004 başlatılmıştır.

 1. Coleman
  Offline

  Coleman Üye

  Katılım:
  15 Ağustos 2004
  Mesajlar:
  450
  Beğenileri:
  249
  Ödül Puanları:
  53
  Meslek:
  ticaret
  Yer:
  istanbul
  HCG (Pregnyl)


  Etkin Madde : Choriongonadotropin

  Üretici firmalar: Pregnyl 500İE,1500İE,5000İE Organon Türkiye

  GENEL BİLGİ
  HCG anabolizen androjen bir ilaç değildir, aksine hamile bir kadının plasentasında (etene) oluşan doğal bir protein hormonudur. Nidasyon'dan hemen sonra plazentada HCG üretilir. Hipofizin ön laplarında üretilen lutenleştirici hormona (LH) benzediği için lutenleştirici özellikleri vardır. Hamileliğin ilk 6-8 haftasında üretilen HCG san hücrelerde östrojen ve gestagen üretilmesini sağlar. Son olarak bu hormonların üretimi plazenta da devam eder. HCG kandan böbrek aracılığı ile urine geçtiği için bu hormon hamile kadınların idrarından elde edilir. HCG'nin atletleri ilgilendiren tarafi eksojen HCG'nin hipopezde üretilen lutenleştirici hormonlarla aynı özelliklere sahip olmasıdır. Erkeklerde lutenleştirici hormonlar sayesinde testislerdeki leydig hücreleri uyanhr ve androjen hormonlarının (testosteron) üretimi kamçılanır. Bu sebeple enjekte edilen HCG sporculardan daha fazla testosteron üretimi içim kullanılır. HCG genelde anabolizen/androjen ilaçlarla birlikte, ya tedavinin başında ya da ortasında kullanılır. Bahsedildiği üzere oral veya enjekte edilebilir ilaçlar belirli bir kullanım süresinden sonra negatif yönde etki ederler. İlaçlar Hipotolamus'a yalnız sinyal gönderdiği için Hipotalamus -Hipopez-Testis dengesine tesir etme söz konusudur. Hipotalamus'da hipopeze FSH (follikel uyarıcı hormon) üretimi için de aynı zamanda LH'yı sınırlaması ve ya tümden durdurması için sinyal gönderir. Testislerdeki testosteron üreten leydig hücreleri azalmış olan LH tarafından artık yeterli şekilde uyanlmadıklan için testosteron üretimi düşer.

  Vücut testosteron üretimini tekrar hızlandırabilmesi için belli bir süreye ihtiyaç duyduğu için ilacı bıraktıktan sonra atlet güç ve kas kaybına neden olan bir geçiş dönemi yaşar. İlaç tedavisi ile alman HCG testislerdeki testosteron üretimini tekrar yükselttiği için bu problemi katlanılabilir bir düzeye indirir. Fazla doz veya uzun süreli kullanımı nedeniyle ortaya çıkabilecek bir teslis atrofisinde HCG testislerin normal durumunu dönmesine yardımcı olur. İlaç kullanımı sırasında ara şua yapılan HCG enjeksiyonu testis atrofisini önler, öyle ki bir çok atlet HCG'yi 3-4 hafta kullanırlar. Bu süre içersinde atlet de güç ve kas bakımından çok iyi gelişmeler kaydettiği görülmüştür. Bunun sebebi ilk olarak; atlet HCG sayesinde hızlı olarak yükselen testosteron seviyesi kazanır diğer sebebi ise ilaçlar sayesinde kanda yüksek, anabolizen madde yoğunluğuna ulaşılır. Birçok vücut geliştirici, powerlifter, ve haltercilerde zor bir antrenmandan sonra, yarışmaların hemen öncesinde veya sonrasında ve özellikle ilaç tedavisinin sonlarında cinsel ilgilerinin azaldığı görülmüştür. Sık ilaç kullanan atletler, bunun gelip geçici bir durum olduğunu bildikleri için bu durumu genelde kabullenirler. Devamlı stres altında olanlar, psikolojik problemleri olanlar HCG'nin düzenli aralıklarla kullanımını dikkate almalıdırlar. İlaçlar tarafından azaltılan libido ve sperm üretimi çoğu durumlardan HCG ile başarılı şekilde tedavi edilebilir.

  Çoğu atlet 'iflas' etmemek yani doğal antrenmana en iyi şekilde geçebilmek için tedavi sonunda HCG kullanılır. Bununla birlikte yavaş ve düzenli olarak azaltılan ilaç kullanımı temel şarttır. HCG çok çabuk endojen tedavisinin sonunda güç ve kas kaybını engelleyici mükemmel bir ilaç değildir. Bu durum Amerikan doktor Dr Mauro Di Pasquale'nin 'Durg Use and Detection in Amateur Sports' isimli kitabında belirtilmiştir. HCG atletler tarafından uzun süreli ilaç tedavilerinin sonunda ortaya çıkabilecek negatif belirtileri ortadan kaldırmak için kullanılır. Bu atletler HCG'nin testislerdeki testosteron üretimini tekrar normale döndürdüğünü düşünürler. Ama bu yanlış bir düşüncedir. HCG vücudun kendine ait hormon üretimini uyarmasına rağmen, Hipotalamus-Hipopez-testis dengesinin tekrar oluşumunu sağlamaz. Hipotalamus ve Hipopez uzun ilaç kullanımından sonra bile hala bastırılmış durumdadırlar ve HCG alımı ile üretilen vücudun kendi testosteronu endojen LH- üretimini engellediği için HCG kullanımı sırasında da geri planda kalırlar. HCG kullanımı bittiğinde atlet yeniden yapılanma sürecine girmelidir. Bu maalesef HCG tarafından ertelenmiştir. Bu yüzden tecrübeli atletler HCG-alımına bağlantılı olarak genelde Dyneric ve Clenbuterol alırlar veya hemen yeni bir ilaç tedavisine başlarlar. Deri alü yağlarını ortadan kaldırdığı ve bu sayede kesitler ve vaskülasyon ön plana çıktığı için birçok vücut geliştirici ne yazık ki HCG'mn daha sert olmak için yarışma hazırlıklarında yardım ettiği düşüncesindedir. Dr. Robert Kerr'in "The Practical Use of Anabolic Steroid's With Athlet's" isimli kitabına bir göz atmak bu düşünceyi ortadan kaldıracaktır: HCG'nin kullanma kılavuzunda her şey açıkça bellidir. Burada HCG'nin yakımı, iştah veya açlık hissi veya yağın dağıtılması üzerine hiçbir etkisi olmadığı yazılıdır, ve belirtilir:" HCG şişmanlık tedavilerinde ürün olarak kullanılmaz ve kalori azaltıcı diyetlerde yağ atmak için uygun değildir." HCG'nin önemli özelliklerinden biri İM dönemli bir etki süreci olmasıdır. Amerikan yazar Dr. William N. Taylor 'Anabolic Steroids and the Athlet' isimli kitabında: HCG plasma testosteron yoğunluğunu iki evrede yükseltir. Plasma testosteron düzeyinin ilk doruk noktasına bir HCG enjeksiyonundan yaklaşık 2 saat sonra ulaşılır, ve ikinci doruğa enjeksiyondan 48-96 saat arası. Bu süre zarfında normal plasma testosteron düzeyi yükselir. Yükselme oranı doza bağlıdır.

  DOZAJ
  Böylelikle yeterli testosteron düzeyine ulaşmak için doğru dozajlamaya yönelik soru karşımıza çıkar. Bu konuda ne bilimsel ne de tıbbi bir kaynak olduğu için, atlet tecrübelerinden yola çıkmak zorunda kalabilir. Ama gene de spekülasyonlara mahal vermemek için Dr. William N. Toylor'un kitabından yardım almak istiyoruz: Patron ve iş arkadaşı 1980 yılında 6000 LE.'li HCG enjeksiyonun kullanılması testosteron düzeyinin alti gün boyunca yüksek kalmasını sağladığını belirtiyorlar." Aynı kitapta 1500 LE.'lik bir dozun plasma testosteron düzeyini %250-300 (2,5-3 kat) arttığını ve 6000 LEi'lik bir dozajda %300-600'lük (3-6 kat) bir yükselme söz konusu olduğu yazılıdır. Bu incelemelere dayanarak atlet her 5 günde bir HCG-ampulü enjekte etmesi gerektiği sonucuna varılır. Testosteron düzeyi bahsedildiği üzere, uzun bir süre yüksek olarak kalacağından, 5 günde bir olarak sık kullanımı gerekli değildir. Bahsedilen dozaj atletin takdirine bağlıdır ve bitmiş olan ilaç kullanımının süresine ve ilaç ürünlerinin gücüne göre ayarlanmalıdır. Bilindiği gibi, HCG ile sağlanmış plasma testosteron yükseldiği doza bağlıdır. Bu yüzden atletler ilaçlan 3 aydan daha uzun bir süre almalı, Anapolon 50, Sustanon 250, testosteron Depot gibi androjen ilaçlar kullanan atletler daha yüksek dozda almalıdırlar. Atletler için etkili dozaj genelde her enjeksiyonda 2000-5000 LE.'dir, ve bu 5 günde bir devam etmelidir. HCG'nin kullanım süresi birkaç hafta ile sınırlandırılmalıdır. Fikrimize göre 4 haftadan daha uzun kullanılması ne gerekli ne de mantıkidir. HCG erkek atletler tarafından yüksek dozajda haftalarca alınırsa, teslisler daha sonraki HCG kullanımına ve LH'nın akışına kötü cevap verebilir. (B. Phillips, 'Anabolic Reference guide, sth ıssue:" HCG kullanımı üç haftaya sınırlandırılmalıdır ve bir aylık mola verilmelidir. Örneğin HCG 2 veya 3 hafta tedavinin ortasında, 2 veya 3 hafta tedavinin sonunda kullanılabilir.
  HCG'nin vücudun kendi gonadotropin üretimini sürekli olarak bastırabileceği kabul edilmiştir. Bu yüzden kısa süreli kullanımı tavsiye edilir." Dr. William N. Taylor, 'Anabolic Steroids and the Athlete"HCG'nin yüksek dozları teslislerin HCG'ye karşı duyarsız olmasına testislerdeki HCG alıcılarının sürekli kaybına neden olur." HCG'nin enjekte edilebilir.

  YAN ETKİLERİ
  Testosteron'dakine benzer yan etkiler ortaya çıkabilir yükselen testosteron üretimi ile birlikte Jinekomastiye yol açabilecek östrojen düzeyi de yükselir. Bu gelip geçici göğüs büyümesi yapabilir, daha doğrusu erkekteki büyümüş olan göğsü kuvvetlendirir. Öngörürü atletler HCG'yi bu yüzden bir anti-östrojen ile kombine ederler. Erkek atletlerde sıklaşan ereksiyonlar ve artan bir cinsel ilgi gözlenir. Yüksek dozlarda akneye, mineral madde ve su depolamaya yol açabilir. HCG tarafından yapılabilecek su depolaması şişkin ve fazla su almış bir kas yapısı oluşturabileceğinden özellikle son noktaya çok dikkat edilmelidir.

  Testosteron düzeyini Dyneric ile daha önceden yükselten ve hemen ardından HCG almayı planlayan atletler fazla su tutma ve belirgin kadınlaşma belirtileri (Jinekomasti, kalçaların yağ almaya eğilimi) ile karşı karşıya kalabilir. Çünkü yüksek testosteron düzeyi östrojene dönüşme payını da beraberinde getirir. HCG genç atletlerde kemiklerdeki büyüme füglerinin vaktinden evvel bitmesine ve sonuç olarak azalan bir boy uzamasına neden olur. Moral bozuklukları ve kan basıncının yükselmesi yine HCG ile ilgili olabilir. Erkek atletler için önemli yan etkiyi Dr. Bob Goldman 'Death in The Locker Room 2' isimli kitabında yazıyor:" bu ilacın yanlış kullanımıyla birlikte gelen ilginç bir yön de erkekler bulantı, kusma ve keyifsizlik gözledikleri için arak bu ilacın hamile oldukları hissini verdiğini fark ederler, normal olarak kadınların sevinebileceği bütün belirtiler.- Birkaç ay önce aktif HCG'nin AIDS virüsü taşıyabileceği yönünde spekülasyonlar yapıldı. Ama bunun hiçbir şekilde mümkün olamayacağı ispatlanmıştır.

  HCG, doping kontrollü yarışmalardan geçiş dopingi olarak kullanılabilir. Bu özellikle bir zamanki federal Almanya için geçerli idi. Bu konuyu yazar Brigitte Berendonu 'Doping' isimli kitabında geniş bir şekilde açıklamıştır:' Riedel'in 1986 yılında yaptığı hafif sıklet atlama disiplinleri konulu çalışmasındaki geçiş önerileri dozajlama önerileri gibi gerçeklere pek uymuyor. Testosteron sentezini sağlayan güdüleme hormonu HCG pratikte Riedel - önerilerinin 3.000'den fazla uluslar arası birliği (İ.E.) olarak kabul edilmiştir. Riedel her 5 günde bir 4500 İ.E. 'lik enjeksiyonu öneriyor. Ve bu yalan protokolünün en kötüsü yarışmadan bir gün önce veya yarışma günü alınan 3.000 LE.'lik enjeksiyondur. HCG ve Dyneric T/.E - ilişkisini etkilemeden testosteron yoğunluğunu yükseltilmesini sağlar.

  KARABORSA FİYATI
  HCG'nin sunuş biçimlen de alışılmışın dışındadır. Etkin madde koriongonadotropin beyaz, pudraya benzeyen dondurularak kurutulmuş bir maddedir. Bu madde bir çeşit kompretde preslenmiştir. Bu kompret çok kolay kırılıp dağılabilir ve miktarının azaldığı izlenimi doğabilir. Ama ne etki nede madde kaybı buna bağlı olduğu için bu önemli değildir. Her pakette HCG ampulleri için içinde enjeksiyon solüsyonu bulunan, isotonik natriurnklorid'den oluşan başka ampuller vardır. Bu sıvı her iki ampulü açtıktan sonra steril olarak HCG ampullerine enjekte edilir ve kuru madde ile karıştırılır. Solüsyon daha sonra enjekte edilebilir duruma gelmiştir ve hemen kas içine enjekte edilmelidir. Eğer eyer kanşınun bir bölümü enjekte edilecekse, artanı buzdolabında saklanmamalı ama ışıktan korunmalı ve +25 derecenin altında saklanmalıdır. HCG oldukça pahalı bir üründür. Alman Primogenyl 5000 İ.E.'lik 3 ampulü ve buna ait solüsyon ampulleri ile birlikte 74.20DM'dir. Diğer Alman ürünleri de aynı fiyattadır ve her 5000 ffi için 20-25 Euro'dir. 1000 İ.E.'lik 10 ampul ve 10 solüsyon ampulü (primogony / ürünü için) 1993 'kırmızı listesinde (Rote Liste) Euro'dur. 5000 İ.E.'lik ampullerin fiyatları daha uygundur ve bize göre vücut geliştiriciler, powerlifter'ler ve halterciler için manükhsıdır. Çoğu atlet bu yüzden daha ucuz ürünleri tercih ederler. 5000 LE.'lik bir ampul karaborsa fiyatı 17-20DM arasıdır. HCG'nin şu ana kadar sahtesi üretilmemiştir.

  HCG'nin kuru maddesi Somatropin'e çok benzediği için çoğu kez pahalı olan Somatropin yerine ucuz HCG satın alınır. Bu durum Ben Johnson'un ikinci positif doping kontrolünde de ortaya çıkmıştır.
   
 2. Coleman
  Offline

  Coleman Üye

  Katılım:
  15 Ağustos 2004
  Mesajlar:
  450
  Beğenileri:
  249
  Ödül Puanları:
  53
  Meslek:
  ticaret
  Yer:
  istanbul
  PROVIRON

  ************PROVIRON********

  Mestoranum 25mg Tab; Schering Danimarka
  Pluriviron 25mg Draje; Asche Almanya
  Proviron 10 mg Tab; Schering Türkiye
  Proviron 25mg Tab; Schering Türkiye
  Proviron 50mg Tab; Schering İtalya
  Vistünon25mg Tab Jenapharm Almanya  GENEL BİLGİ
  Anabolizen özelliği olmayan Proviron sentetik oral etkili androjen'dir. Proviron üpta erkek rüşeym bezi hormonlarının azahnasına dayanan rahatsızlıkların azaltılmasında veya yok edilmesinde kullanılır. Birçok atlet bu ilacı azalan Testosteron üretimini tekrar yükseltmek için steroid kürünün sonunda kullanırlar. Bu yanlıştır, çünkü bu ilacın Testosteron üretimine hiçbir etkisi yoktur, sadece Testosteron azlığına dayanan rahatsızlıkları gidermek amacıyla kullanılır. Bunlar genelde steroid kullanmayı bıraktıktan sonra ortaya çıkan androjcn azlığına dayanan rahatsızlıklar ve sperm sayısının azalması ve spermin kalitesinin düşmesi ile açıklanabilecek infertilitet'dir. Bu yüzden Proviron steroid'i kullanırken veya bıraktıktan sonra azalan cinsel ilgiyi yükseltmek için kullanılır, ana güç ve kas yapısının tedaviden sonra korunması için kullanılmaz. Bunun için uygun başka ürünler vardır ( Pregnyl, Dyneric ). Sportif başarıyı yükseltmek için kullanılırsa, Proviron bir işe yaramaz. Birçokları Proviron'un asıl kullanım alanını bilmiyorlar. Steroidlerin aromatize olmasını engelleyen Proviron aynca bir östrojen antagonisti'dir. Östrojen alıcılarını bloke eden antiöstrojen Nolvadex'e karşılık Proviron, işi kökten halledip steroid aromatizasyon'unu engeller. Bu sayede Jinekomasti ve fazla su depolamaya karşı etki yapılır. Proviron östrojen oluşumunu bastırdığı için ilacı bıraktıktan sonra "Rebound" etkisi oluşmaz. Nolvadex'de Steroidlerin aromatize olması engellenmemesi gibi bir durum meydana gelebilir. Denilebilirin Proviron işi kökten hallederken, Nolvadex sadece belirtilerle savaşır. Bu yüzden erkek atletler Proviron'u tercih etmelidir. Androjen düzeyi yükseltildiği ve östrojen yoğunluğu alt seviyede tutulduğu için Proviron kasların daha sert olmasını sağlar. Bünye yapısından dolayı östrojen düzeyi yüksek olan bayan atletler steroidle birlikte Proviron da alırlar, ve kas sertliklerinin yükselmesini sağlarlar.

  DOZAJ
  Önceden bayan profesyonel vücut geliştiricileri bütün bir yıl sert görünmek için haftalar hatta aylar boyu günde bir 25mg tableti almaktaydılar. Özellikle bu müşteri kabulü, seminer ve fotoğraf günlerinde önemliydi. Proviron ile olası erkekleşme belirtileri meydana geldiği için bugün Clenbuterol yıl boyu almıyor. Proviron çok etkili olduğu için genelde bir 25mg tableti sabah ve diğer 25mg tableti akşam alınır. Bazı durumlarda günlük 25 mg'lık bir tablet yerterli olabiliyor. Proviron Nolvadex ile kombine edilirse ( 50mg Proviron/gün ve 20mg-Nolvadex/gün) östrojen ve su tutumu tamamen bastırılır.

  YAN ETKİLERİ
  Proviron'un yan etkileri erkeklerde 2-3 tablet, dozajında çok azdır öyleki başka bir steroidle haftalar boyu tehlikesiz kullanılabilir. Karaciğerler Proviron'la çok kolay baş ettikleri için verilen bu dozajda karaciğer fonksiyonuna zarar verilmez. "Daha fazlası daha iyidir "düşüncesine göre davranan atletlerde Proviron paradox etkide bulunabilir, çünkü üretici firma Jenapharm yeni ödem'lere ( eklemlere su inmesi ) yol açabilir. 2-4 tabletten fazla almayanların sorun yapmasına gerek yoktur. Proviron'un en sık rastlanan yan etkisi cinsel olarak fazla uyarılma ve bazı durumlarda penisin sürekli ereksiyon halinde olmasıdır. Böyle durumlarda olası yan etkilerden kaçınarak ya dozaj azaltılmalı yada ilaç tümden bırakılmalıdır. Androjen yan etkileri olabileceği için bayan atletler çok dikkatli kullanmalıdır. Bayanlar günlük bir 25mg tabletinden fazla almamalıdır. Fazla dozaj ve 4 haftadan fazla kullanmak erkekleşme belirtilerim arttırır. İlaçla sorunu olmayan bayan atletler 25mg Proviron/gün ve 20mg Nolvadex /gün ile iyi sonuçlar elde ederler. Yağ atımının hızlanması ve sürekli sertleşen kas yapısı dikkati çeker.

  KARABORSA FİYATI
  Proviron Alman Eczanelerinde yeterince bulunabilen çok az steroidten biridir. Marka ürünü kırmızı liste '93 'e göre 50 Euro’dur .Türkiye eczanelerinde ortalama lODM’a bulunabilir. Karaborsası yoktur.
   
 3. Coleman
  Offline

  Coleman Üye

  Katılım:
  15 Ağustos 2004
  Mesajlar:
  450
  Beğenileri:
  249
  Ödül Puanları:
  53
  Meslek:
  ticaret
  Yer:
  istanbul
  NOLVADEX

  *********NOLVADEX**********

  Etkin madde: Tamoxifencitrat

  Nolvadex 10,20,30,40mg Tab; ICI Almanya,
  NolvadexD 20mgTab; Avusturya vb.
  Nolvadex forte 40mgTab; 1C1 Belçika,
  Tadex lOmgTab; İngiltere vb
  Tamoplex lOmgTab; IC1 Büyük Britanya vb
  10 mgTab Abdurraihan Atabay Türkiye Conforma  GENEL BİLGİ
  Bu ilaç anabolizan / androjen bir steroid değildir, ama özellikle erkek / bayan ve tavsiye edilen, positiv sonuçlan onaylanmış bir preparattır. Nolvadex normalde bayan hastalardaki göğüs kanseri tedavilerinde kullanılır. Nolvadex burada hasta dokunun büyüme oranını azaltır ve tekrar büyümesini önler. Bazı belli dokuların büyümesi vücudun kendi hormonu östrojen tarafından uyarılır. Göğüste, kanda bulunan östrojenle hemen ilişkiye geçebilecek çok sayıda östrojen alıcısı bulunduğu için, özellikle bu olay kadın ve erkeğin göğüs bezlerinde sık rastlanır. Eğer vücudun kendi östrojen düzeyi çok yüksek, göğüs bezlerinin istenilmeyen oranda büyümesi ile karşı karşıya kalınabilir. Sağlıklı kadınlarda ve özellikle erkeklerde bu olay söz konusu değildir. Bununla birlikte Nolvadex kullanan çok sayıda erkek ama çok az bayan vücut geliştirici vardır. Nolvadex kullanan vücut geliştiriciler aynı zamanda anabolizan Steroid'de kullanırlar. Birçok steroid çok veya az kuvvetli aromatize olduğu için erkek vücut geliştiricilerde normal olan östrojen düzeyinin belirgin bir şekilde yükselmesine neden olabilir. Böylelikle jinekomasti (göğüs ucu büyümesi), yağ oranının ve su tutumunun yükselmesi gibi kadınlaşma belirtileri görülebilir. Antiöstrojen Nolvadex ilgili vücut dokusundaki östrojen alıcılarını bloke eder ve östrojenle alıcı arasındaki ilişkiyi engeller. Bununla birlikte Nolvadex aromatizasyonu önlemez aksine bir östrojen antagonisttir. Yani ilaç testosteron ve steroidlerin östrojene dönüşmesini engellemez, aksine bu hormonlarla östrojen alıcıları için savaşır.

  Bu durumun dezavantajı, Nolvadex'i bıraktıktan sonra bir 'Rebound-Etki' olabileceğidir, yani birden serbest kalan östrojen alıcıları kanda toplanmış östrojeni çekebilir. Bu yüzden Proviron'la kullanımı mantıklıdır. Yağ yakımını koruduğu için, diyette de yardımcı olur, Nolvadex'in direk olarak yağ yakıcı etkisi olmamasına rağmen, antiöstrojen etkisi sayesinde yağ oranının mümkün olduğunca aşağıda tutar. Nolvadex özellikle güçlü androjen steroidleri Dianabol, Anapolon 50 ve Testosteron çeşitleri ile birlikte kullanılmalıdır. Fazla su tutması ve göğüs bezleri ile küçük problemleri olan atletler Nolvadex'i her steroid alımında kullanmalıdır. Nolvadex çoğu durumda iyi sonuçlar verdiği için, bazı atletler Anapolon 50 ve Dianabol'ü yarışma gününe kadar kullanabilirler ve bir Diuretikum'la kuru ve sen sahneye çıkabilirler. Vücut yağ oram az olanlarda Nolvadex belirgin bir kas sertliği sağlar. Vücudun kendi testosteron üretimini yükselttiği ve östrojene bağlı yan etkilere, karşı etkide bulunabilmek için Nolvadex, bazı vücut geliştiriciler tarafından steroid kullanımından sonra alınır, östrojene bağlı yan etkiler, androjen düzeyi östrojen yoğunluğuna nazaran az ise ve östrojen baskın hormon durumuna geçerse steroidi bıraktıktan sonra belirebilir. Nolvadex'in çok seyrek rastlanan, ama ciddi bir problemi bazı durumlarda östrojen düzeyini düşürmeyip aksine yükseltmesidir. Amerikan doktor Dr. Mauro Di Pasquale 'Drug use and Detection in Amateur Sports, Update Five' isimli kitabında bu olasılığı onaylıyor: son araştırmalar, Nolvadex'in etkisinin çok az kişide ters tepki yaratabileceğini ispatladı, östrojen üretimini azaltacağı yerde, bu kamçılanır, ve östrojene karşı oyuncu olacağı yerde yardımcısı olabilir.

  Şu ana kadar bilinmeyen nedenlerden dolayı bu hormonun üretimi, böbrek üstü bezlerinden salgılanan DHEA (dehid roepiendrosteron) tarafından fazlaca yükseltilir. DHEA östrojen (ve Testosteron) üretiminde başta gelen steroid olduğu için, serum östrojen düzeyi yükseltir ve Nolvadex'in etkisini önler. Serum östrojen düzeyinin çok az yükseltimi Nolvadex'in antiöstrojen etkisini yok etmeye yetecektir."

  Başka bir dezavantajı bazı steroidlerin anabolizan etkisini azaltmasıdır. Bunun sebebi Nolvadex'in östrojen düzeyim düşürmesidir. Ama bazı steroidler - özellikle testosteronlar - yeteli derecede östrojen düzeyi olduğu zaman (Nolvadex'in) etkisini arttırır. Daniel Duchaüıe 'Aşk the güm' kitabında bu tezi doğruluyor. Ama testosteron anabolizan etkisinin sağlanması için yeterli östrojen düzeyi şartı koştuğu içini kendi başına bir anabolizen etkisi Nolvadex kullanımı ile yumuşatılır. Değişik steroidlerden yüksek miktarda almaya alışmış olanların kaygılanmasına bu yüzden gerek yoktur. Primobolan, Winstrol, Oxandrolene ve Deca-Durobolin gibi yumuşak steroid kullanan atletler Nolvadex kullanımını önceden ayarlamalıdırlar. Çünkü bu preparatlann etkisi etki kaybıyla sonuçlanıp kötü sonuçlar doğurabilir.

  Çok seyrek görülen, ama sevindirici özelliği hipotalamus üzerine direk etki yapması ve testislerdeki testosteron üretimini arttırmasıdır. Bu sayede vücuda ait testosteronun güçlü fakat ölçülü olarak yükseltilir. Ama bu etki anabolizan /androjen steroidler tarafından azaltılmış testosteron üretimini tekrar belirgin bir şekilde yükseltmek için yeterli değildir. Dr. Mauro 9. Di Pasquale 'Nebenwirkungen Anaboler Steroide, Fakten, Fiktion und Bchandlung' isimli kitabının 47. sayfasında aynı şekilde bahseder görünen o ki; antiöstrojenler anabolizan steroidler tarafından zarar verilmiş Hipotalamus-Hipofız - teslis dengesi üzerine çok az sonuçlar vermiştir. Bu mümkün olduğu kadar anabolizan steroidlerin bu sistem üzerindeki güçlü, direk etkisine bağlıdır. Doğal vücut geliştiriciler için Nolvadex bu bağlamda düşünmeye değer bir ilaç olması gerekir.

  DOZAJ ve YAN ETKİLERİ
  Nolvadex'în yan etkileri 30mg/ güne kadar olan dozlarda pek azdır. Seyrek durumlarda keyifsizlik terleme, uyuşukluk ve görme yetisinin zaran olabilir. Kadınlarda zayıf adet kanaması veya bunun hiç olmaması gibi durumlara yol açan zararları olabilir. Kadınlar hamilelik döneminde bu ilacı kullanmamalıdır. Bayan atletler için önemli olan Nolvadex ve 'Pille'nin (Gebelik ilacı)aym zamanda alınmamasıdır. Çünkü Pille Östrojen tutan bir ilaçtır. Atletlerin günlük olarak kullandıkları genel doz 10-30mg/gündür. östrojene bağlı yan etkilerin önlenmesinde lOmg/ gün yeterli olacaktır. Atletin 3-4 haftalık anabolizan kullanımından sonra Nolvadex'e başlanır. Jinekomasti, fazla su tutma âzla yağlanma gibi sorardan olan atletler genelde 20-30mg/gün alırlar. Nolvadex 20-30mg/ gün ve Proviron 25-50mg/gün çok iyi sonuçlar verir. Aynı durum yanşma döneminde bulunan atletler ve bayanlar için de geçerlidir. Bununla birlikte bayanlar Proviron kullanmamalı veya günde 25 mg'lik bir tablete indirmelidir. Çok belirginleşmiş Jinekomasti (bitch tits) Nolvadex kullanımı ile maalesef düzeltilemez, genelde ameliyat gerektirir. Jinekomastinin ilk belirtisi meme başına dokunulduğunda meydana gelen hafif ağrılardır. Tabletler günde 1-2 şeklinde sm ile öğünlerde alınır.

  KARABORSA FİYATI
  Nolvadex maalesef pahalı bir preparattir. Almanya'da 20mg'lık 100 tablet 360, SODM'dır. Diğer preparatlar Nolvadex'le aynı kalitede olduğu için bunlar daha çok tercih edilir. Klinge-Nattermann firmasına ait Tomex-Puren fiyat bakımından uygundur. 20mg'lik 100 tablet 181, 150 Euro ‘dur. (Rote Liste'93) fiyatları daha uygun olduğu için 20mg - çeşitlerine göre piyasa araştırılmalıdır. Piyasada yabana Nolvadex bulunur. Her 20mg tableti 2-3 DM arası olabilir. Orijinal Nolvadex tabletleri, kutunun ön tarafında 'C' baskısı ve arka tarafında Nolvadex ismi taşıdığı için kolayca ayırt edilebilir. Genelde buna ait tablet kuvveti üzerine yazılmıştır. Her on tablet büyük basıp çıkarmalı bantlara yerleştirilmiştir. Nolvadex ve diğer ürünlerinin sahtesi yoktur.
  Abduraihan firması ürünleri 30 tablet 10 mg 10-15 Euro ‘ya satılmaktadır.  :badgrin: :badgrin: :D
   

Sayfayı Paylaş