Yag yakmak için sık aralıklarla yemeyin.

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Lionss tarafından 8 Mart 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen kişi sayısı 1 user .
 1. Lionss
  Offline

  Lionss Üye

  Katılım:
  18 Ocak 2014
  Mesajlar:
  342
  Beğenileri:
  62
  Ödül Puanları:
  28
  Cinsiyet:
  Bay
  Asıl tehlike yağ fazlalığı değil karbonhidrat (şeker) fazlalığı diyorsunuz...

  Evet. Bugünkü genlerimiz neredeyse 40 bin yıl önceki atalarımızın genleri gibi çalışıyor. Bu genler beyaz un ve şekerli gıdalara alışkın değil. Halbuki son 1-2 yüzyıldan beri un ve şekerli gıdaları, tatlılar, unlu mamuller, pilav, makarna, gazlı içecekleri aşırı miktarda tüketiyoruz. Beyaz un ve şeker bağırsaktan çok hızlı emilip kana geçiyor. Artan kan şekerini düzenlemek için de vücudumuz çok hızlı insülin salgılıyor. Buna bağlı olarak kan şekeri hızla düşüyor. Fakat insülin bu hıza ayak uyduramıyor. Çünkü o hale ortamı 40 bin yıl öncesi gibi düşünüyor. Bu yüzden kanda normalden daha uzun süre yüksek kalıyor.

  Fazla insülinin ne gibi zararları var?

  Beyaz unu ve diğer hızlı emilen şekerli yiyecekleri hızla yağa çeviren bir makine gibi. Üstelik insülin depolanan yağın kullanılmasına da izin vermiyor. Bu durumda insanlarda şişmanlık, kronik yorgunluk, huzursuzluk, baş ağrısı gibi ciddi sorunlar ortaya çıkıyor.

  Devamlı kalori hesabı yaparak diyet yapmak doğru mu?

  Hayır, çünkü bu diyetlerin başarıya ulaşma şansı çok düşük. Şişmanların vücut yağlarını yakmaları için insülinlerinin düşük olması gerekiyor. Bu nedenle hızlı emilen şekerleri (un, şeker, meşrubat) diyetlerinden çıkarmazlarsa zayıflayamazlar. Şöyle özetleyeyim: Yağı depolayan hormonun adı ne? İnsülin. Peki insülini yükselten ana sebep ne? Şekerler. Yani şeker insülini artır, insülin ise yağı depolar. Diyetteki yağ ise insülini artırmaz.

  Bu durumda diyette yağ mutlaka bulunmalı?

  Kesinlikle. Halbuki birçok zayıflama diyetinin ortak özelliği diyetteki yağ miktarının düşük tutulmasıdır. Tabii ki yağ az olduğu için şekerler otomatikman daha yüksek oranda oluyor. Fazla şeker de insülini artırarak yağ depolanmasını artırıyor.

  Diyet yapıp kısa süre verilen kilolar neden geri alınır?

  Diyetisyenlerin birçoğu insan fizyolojisine dikkat etmiyor. Aç bırakarak insanları zayıflatacaklarını sanıyorlar. Bir kibrit kutusu yağsız beyaz peynirle 150 kiloluk bir insanı doyuracaklarını sanıyorlar. Devamlı açlık çeken biri, ortamda yiyecek varsa buna bir dayanır, iki dayanır. Sonunda beklenen olur. İlk fırsatta fazlasıyla yemeğe başlar.

  Kaynak : Yağ yakmak için 2 öğünden fazla yemek yemeyin - Posta
   

Sayfayı Paylaş