Yaban Mersini Diye Ayı Üzümü Yiyoruz

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve sthammer tarafından 17 Eylül 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. sthammer

sthammer Guest

Prof. Dr. Saraçoğlu, son zamanlarda “yaban mersini” bitkisinin satışı sırasında insanların aldatıldığını, “Yaban mersini diye insanlara başka bitki satıldığını belirtti.

Gerçek yaban mersini meyvesi buruk bir tada sahiptir. Bugün insanlar şişkinlikten bahsediyorlar. Yaban mersini meyvesinden bir avuç tüketilirse ne şişkinlik ne de gaz problemi kalır. Ancak insanlara yaban mersini diye, yabani ayı üzümünü tanıttılar.

Yabani ayı üzümünün yaban mersini ile uzaktan yakından alakası yoktur ve bol şekerlidir.

Günümüzde BLUEBERRY(Yaban Mersini)grubu içinde yer alan üzümsü meyvelere artık MAVİYEMİŞ diyoruz. Maviyemişlerin meyve renkleri mavidir.

Vaccinium cinsi içinde yer alan ikinci tür olan CRANBERRY(Ayı Üzümü) denilen bu üzümsü meyveye de TURNAYEMİŞİ adı verilir. Çünkü bataklıklarda yabani olarak yetişen turna yemişi çiçekleri turna kuşunun boyun, gaga ve baş kısmına çok benzemekte ve bu kuşlar bu meyveyi çok severek tütmektedir.
    Cranberry yani turnayemişine de yaban mersini demek yanlıştır. Çok basit bir örnek verecek olursak, gözlere iyi gelen maviyemiş yani blueberry meyvesini arayan insanlar yabanmersini diye arama yaptıklarında aktarlardan kırmızı renkli, kuru ve şekerlendirilmiş (tatlandırılmış) cranberry yani turnayemişi satın alarak yemektedirler.

Turnayemişi yani cranberry şekerlendirilmiş olduğu için kan şekerini yükseltir, şeker hastalarına da yarayan maviyemiş yerine yanlışlıkla tüketildiğinde göz ve şekerden kaynaklanan rahatsızlıkları artırır. İşte büyük yanlışlık, şekere iyi gelen yani şekeri düşüren maviyemiştir, turnayemişi ise tam tersi etki yapar. Dolayısıyla elma ile armudu ayırmamız lazım. Bu yüzden blueberry'lere MAVİYEMİŞ, cranbarry'lere ise TURNAYEMİŞİ denir.

Resimler

Bluebarry(sol) ile Cranberry(sağ) arsanıdaki fark

[​IMG] [​IMG]

Alıntı:
    [FONT=&quot]uzumsu.com[/FONT]
    saglikbilgileri.gen.tr

Son düzenleyen: Moderatör: 17 Eylül 2012
    YuBingJun, yahser, kby ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
  2. dishiwelet

dishiwelet Üye

Beğenileri:
    528
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    fitness antrenörü
    Yer:
    antalya
    evet dogru yaban mersini koyu mavi gibi oluyor tadı da daha bir degisik digeride ayı üzümü gecen seyde sekerle kavrulmus hali oluyor bunu arastırmıstım daha önce ve buldugun bilgi buydu emegine saglık

sthammer bunu beğendi.
  3. sthammer

sthammer Guest

Geçen yıl çorumdaydım askerlik için, tam bir kuru gıda ve kuru yemiş merkezi, çarşı izninde kuru yemiş alırken tesadüfen sordum ‘bu ne diye’ adam 'yaban mersini' deyince apışıp kaldım :) o ana kadar kırmızı biliyordum, İstanbul'da cranberry satıyorlar, ya da benim rastladıklarım öyle, ünideyken vize ve finaller için kuru üzüm, kuru erik ve yaban mersini karışımı yapardım, yaban mersini plasebo etkisi yapmış demek duh

dishiwelet bunu beğendi.
  4. carmelo114

carmelo114 Üye

Beğenileri:
    269
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Bornova/İzmir
    Çok güzel bir konuya değinmişsin malesef bundan 2 yıl önce kadar aynı hataya bende düştüm bilinçli olalım arkadaşlar.

sthammer bunu beğendi.
  5. dishiwelet

dishiwelet Üye

Beğenileri:
    528
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    fitness antrenörü
    Yer:
    antalya
    cok saglıklı bence halen devam etmelisin ayı üzümünü cok sevmistim ben sanırım tatlımsı diye:)

sthammer bunu beğendi.
  6. sthammer

sthammer Guest

fitness antrenörü dediğine göre bi bildiği vardır, olur yerim :D

dishiwelet bunu beğendi.
  7. dishiwelet

dishiwelet Üye

Beğenileri:
    528
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    fitness antrenörü
    Yer:
    antalya
    tabii bu ayı üzümü icin gecerli degil:)

sthammer bunu beğendi.
  8. RaJeV

RaJeV Üye

Beğenileri:
    686
    Ödül Puanları:
    123
    Ben yaban mersini diye az ayı üzümü yememişimdir :D Ama tadı gerçekten çok güzel.

Bu yazıyı önce okumuştum sonra almayı kestim
    Gerçek yaban üzümü yemedim hiç. Kilosu 50liraymış

sthammer bunu beğendi.
  9. dishiwelet

dishiwelet Üye

Beğenileri:
    528
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    fitness antrenörü
    Yer:
    antalya
    burda 20 tl kilosu tad olarak ayı üzümü gibi tatlı degil degisik bir tadı var

sthammer bunu beğendi.
  10. kby

kby Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    Amerika
    türkiye'de nerede buluyorsunuz acaba yabanmersini?

metro'dan aldim gecen megersem turnayemisi almisim.

aslinda bulamadim, gorevliye sordum, o gosterdi.

11. sthammer

sthammer Guest

ben orjinalini çorum'da görmüştüm, yemeyi kestim ama muhtemelen mısır çarşısı'na bakacaktım.

12. RaJeV

RaJeV Üye

Beğenileri:
    686
    Ödül Puanları:
    123
    İnternette satılıyor ama kilosu 50tl civarı. :D

kby bunu beğendi.
  13. yaban mersini

yaban mersini Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Yaban Mersini pek çok isimle anılmaktadır. En genel ismi "Yaban Mersini" olarak bilinen bu meyve "bluebreey, mavi yemiş, likarpa, ligarba" gibi isimlerlede tanınmaktadır. Yaban Mersinin pek çok isimle anılmasının kötü bir yanı ise Cranberry meyvesi ile karıştırılıyor olmasıdır.

Yaban Mersini deniz seviyesinden min. 700 m yükseklikte ve dağ yamaçlarında yetişmektedir. Coğrafi şartları nedeniyle, Türkiye' de Orjinal Yaban Mersini Orta ve Doğu Karadeniz de yetişmektedir. Türkiye' nin diğer Bölgelerin'de de Yaban Mersini yetiştirilmek istenilsede yeterli verim alınamamıştır. Karadeniz'de de Yabana Merisini sadece ve sadece Haziran ayının ikinci haftasında başlayarak, Ağustos Ayının başlangıcına kadar devam etmektedir. Bu zaman süreci dışında alınan Yaban Mersini meyvesi gerçek olmayan yada doğal ortamda yetiştirilmemiş meyvedir.

Orjinal Yaban Mersini fiziksel görüntüsü itibari ile Cranberry' e çok benzemektedir. Cranberry arsız bir meyve olması sebebi ile pek çok ortamda kolayca yetişen bir ürün olduğundan, maliyeti çok düşüktür ve besin değeri de aynı zamanda Yaban Mersinine göre düşüktür. Bu sebeple pek çok satıcı Cranberry'i Yaban Mesini diye satmaktadır.

Orjinal ve Organik Yaban Mersini görüntüsü itibari ile siyah üzümü andırmaktadır. Mor renkli olup kadifemsi bir dış yüzeye sahiptir. Çok narin ve hassas olan Yaban Mersininin sevkiyatıda özenle yapılmalıdır.

Organik Yaban Mersini'ni tarladan toplandıktan sonra ev tipi buzdolaplarında ( 0 - 4 derece soğutmada) 20-- 25 gün süre ile saklanabilmektedir. 20 - 25 gün sonrasında tüketemediğiniz Taze Yaban Mersinlerini kendiniz marmelat yada reçel yapabilmekle beraber, ev tipi buzdolaplarınızın derin dondurucularında, istenildiğinde kullanılmak üzere muafaza edebilirsiz.

Yaban Mersini Lezzetleri web sitemizde sizlere sunduğumuz Taze Yaban Mersini; Trabzon'un Çarşıbaşı ilçe'sinde tarlamızdan elde etmekteyiz. Yaban Mersinini ve Yaban Mersini ürünlerini Orjinal ve Organik olarak siz müşterilerimize sunamanın gruru içinde hizmetinizdeyiz...

[​IMG] [​IMG]

Yaban Mersini Lezzetleri
    --- Mesaj birleştirildi, 10 Şubat 2014 ---
    kuru meyvenin kilosunumu 50 tl ye aldınız?
    dilerseniz benim sitemden sipariş verebilirsiniz

çok doğru ve yerinde bir açıkla olmuş. orjinal yaban mersini üreticisi olarak sahtekar satıcıları şiddetle kınıyorum
    ben üreticisiyim :) dilerseniz size temini konusunda yardım edebilirm.

Son düzenleme: 10 Şubat 2014
    sthammer bunu beğendi.
  14. sthammer

sthammer Guest

Bizim burda hala yaban mersini diyince cranberry veriyor adamlar, bu yetistirilme suresini ogrenmemiz iyi oldu.. hafiza icin cok guclu bir antioksidan ayni zamanda.. beyindeki kan akisini arttiriyordu yanlis hatirlamiyorsam..

15. yaban mersini

yaban mersini Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    evet dedikleriniz kesinle doğru. satın alırken orjinal olmasına mutlaka dikkat edin. çoğu kişi yaban mersini diye cranberry satın alıyor, daha doğrusu satıcısı bunu bilerek satıyor. oysa cranberry nin besin değiri çok çok düşük ve arsız bir meyve. cranberry de tadı sevildiği için tüketilebilir ancak besin takviyesi asla olamaz.

16. sthammer

sthammer Guest

Zamaninda yaban mersini diye az yemedim, saolsunlar :mad:
    Aşırı şekerliydi.. Birde fiyat tarifesi olarak yaban mersini ucreti odemek :oops:

17. Endenmer

Endenmer Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Yaban Mersini son derece yararlı, aynı zamanda bir o kadar lezzetli bir meyvedir.

Sayfayı Paylaş