Yaşanmış cok ama cok guzel bir olay :)

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve mma- tarafından 18 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 11 üye.
  1. mma-

mma- Üye

Beğenileri:
    235
    Ödül Puanları:
    53
    Sonuna kadar okumalısınız bence..

‎"Toplantıya gideceğim. Baktım geç kalma ihtimalim var, bindim bir taksiye, muhabbetçi bir arkadaş. O anlatıyor ben dinliyorum. Tam işyerinin önüne geldik. Ankara'da Bakanlıklar. Diyelim ki, taksi parası 9.75 TL tuttu, ben 10 TL uzattım. Hani hepimizin yaşadığı sahne vardır ya! taksici üstünü arıyormuş gibi yapar, siz de para üstünü alabilmek için bir ayak dışarda, inmemek için debelenirsiniz. Tam o sahne olacak. Şoför, para üstü varmı diye aranmaya başladı.
    "Üstü kalsın kardeşim" dedim.
    Döndü bana doğru
    "Vaktin varmı ağabey?" dedi.
    "Evet" dedim (tek ayağım hala dışarda)
    Dörtlülere bastı,trafik dört şerit akıyor, indi araçtan. Önde bir büfe var. Gitti oraya, bir şeyler konuşup geldi. Bana 25 Krş uzattı. Belli ki para bozdurmuş.
    "Birader" dedim, "9.75 değil, 10.50 yazssa istermiydin 50 krş.benden?"
    -Ne alacağım ağabey 50 krş.u
    -Peki niye gittin 25 krş.için o kadar uğraştın, üstü kalsın demiştim.
    Döndü bana, attı kolunu arkaya :
    -Vaktin varmı ağabey
    -Var
    -Çek kapıyı o zaman
    Muhabbetçi bir taksici ile karşı karşıyayız.
    5 dk.konuştuk. İngiltere'de profösüründen, bilmem kiminden eğitimler aldım. O taksicinin 5 dk.da öğrettiklerini, ingiliz hocalar haftalarca verdikleri derslerde öğretemediler.
    Ağabey biz Keçiören'de 5 kardeşiz. Babam rençberdi benim, günlük yevmiyeye giderdi; artık inşaat falan bulursa çalışır gelir, o gün iş bulamamışsa, biz eve gelişinden, yüzünden anlardık. Durumumuz hiç iyi olmadı. Akşam yer sofrasında yemek yerdik. Yemek bitince babam bize "Durun kalkmayın" derdi. Önce dua ederdik sonra babam bize sofrada konuşma yapardı.
    "Aha" dedim, "Bizim meslek", seminerci.
    - Ne anlatırdı baban
    - Hayattta nasıl başarılı olunur?
    O gün inşaata çağırmazlarsa eve para getiremiyor, sonra çocuklara hayatta başarı teknikleri anlatıyor.
    -Babam işe gidince büyük ağabeyimiz onu taklit ederdi, delik bir çorapla pantalonun ceplerini çıkarır, dört kardeşi karşısına alıp "Dürüst olun, evinize haram lokma sokmayın" diye anlatırken, biz de gülerdik. Annem kızardı, "Babanızla alay etmeyin. O, hem dürüst hem de çalışkandır" derdi. Yan evde iki kardeş var, onların babası zengin. Babaları birahane işletiyor, ama adamda her numara vardı, kumar falan oynatırdı. Bizim yeni hiç bir şeyimiz olmadı, hep o ikisinin eskilerini kullandık. O amca mahalleden geçerken biz 5 kardeş ayağa kalkardık çünkü bize bahşiş verirdi.Babam eve gelince ayağa kalkmazdık. Çünkü hediye, para falan hak getire. Ağabey biz babamı kaybettik. Altı ay içinde yandaki baba da öldü, yandaki baba iki çocuğa 5 katlı bir apartıman, işleyen birahane, dövizler ve araziler bıraktı. Bizim baba ne bıraktı biliyor musunuz?
    -Ne bıraktı?
    -Bakkal veresiyesi ve konuşmalarını bıraktı : "Evladım işinizi dürüst yapın, hakkınız olmayan parayı almayın..."falan filan. Ağabey aradan 15 yıl geçti, diğer 2 kardeş cezaevindeler, ne ev kaldı ne birahane. Ailesi dağıldı.
    Biz 5 kardeş, beşimizin Keçiören de taksi durağında birer taksisi var hepimizin birer ailesi, çoluk çocuğu, hepimizin birer dairesi var. Geçenlerde büyük ağabeyimiz bizi topladı ve dedi ki :
    "Asıl mirası bizim baba bırakmış."
    Hepimiz ağladık. 5 kardeş taksiciliğe başladığımızdan beri,taksimetrenin yazmadığı 10 krş.u evimize sokmadık. Her şeyimiz var Allah'a şükür.
    Çok duygulandım, veda ettim, tam ineceğim:
    -Dur ağabey,asıl bomba şimdi.
    -Nedir bomban?
    -Nerede oturuyoruz biliyormusun? O iki kardeşin oturduğu 5 katlı apartmanı biz aldık. 5 kardeş orada oturuyoruz.
    Evladınıza ne araba bırakırsınız, ne ev, ne de başka bir miras. Evlada sadece değer kavramları bırakırsınız. Bakın iki baba da evlatlarına değer kavramları bırakmışlar.
    Ahmet Şerif İzgören

Cattleya, dkemre, Kauss ve diğer 12 kişi bunu beğendi.
  2. Furko2424

Furko2424 Üye

Beğenileri:
    152
    Ödül Puanları:
    53
    vaayyy bee

3. XxBadyxX

XxBadyxX Yeni Üye

Beğenileri:
    308
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Evden
    Okumadım ama harbiden güzelmiş be

Aramiss bunu beğendi.
  4. XeariouS

XeariouS Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    23
    @XxBadyxX Okumadan güzel olduğunu nasıl anlıyorsun? @mma- güzel bir paylaşım olmuş önceden okumuştum hatırlatman çok iyi oldu.

5. strucklieben

strucklieben Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    çok güzelmiş

6. Swager

Swager Üye

Beğenileri:
    391
    Ödül Puanları:
    73
    benimde sözlüklerde üyeliğim var oralardada vaktimi geçiriyorum aynı senin gibi bir tavrım oluyor sözlüklerde ama burası sözlük değil bunun farkına var ;)

Azi, diez ve XxBadyxX bunu beğendi.
  7. XxBadyxX

XxBadyxX Yeni Üye

Beğenileri:
    308
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Evden
    :) Hiç gülesim yoktu. Sorun şu ki hala yok.

8. mma-

mma- Üye

Beğenileri:
    235
    Ödül Puanları:
    53
    Evet bencede cok guzel :)

9. rockybalboa7

rockybalboa7 Üye

Beğenileri:
    4.482
    Ödül Puanları:
    0
    etkiledim desem bu olaydan yalan olur elbette bu tür olaylar yaşanır ama ender yaşanır baba para bırakmışsa çok iyidir bir kere hayata 5-0 önde başlarsın iyi eğitim alırsın yurt dışına çıkarsın küçük yaşta güzel hatunlarla tanışabilirsin say say bitmez:) ancak öbür türlü işin birazda şansa bakar örneğin bana uzak bir akrabam zengindide yardım etti son 3 buçuk yılda rahattım ama bana şunu bunu yap diye sürekli akıl verseydi şuan 25 yaşıma yeni girdim 1 gün bile istediğim gibiyaşıyamıyacaktım tabiki azimli kararlı çalışkan olursun birazda şansın yerinde gider iyi noktalara gelirsin Arnold gibi ama buda dediğim gibi çok çok nadir görülen bir durum maalesef

Son düzenleme: 19 Mayıs 2012
    Azi bunu beğendi.
  10. NoPainNoGain!

NoPainNoGain! Üye

Beğenileri:
    121
    Ödül Puanları:
    43
    Yer:
    istanbul
    Gerçekten müthiş bir hikaye .. Şu devirde paranın her şey olduğunu düşünürsek unutulmaması gereken bir hikaye olmuş..

Azi ve Zerk bunu beğendi.
  11. declorx

declorx Yeni Üye

Beğenileri:
    87
    Ödül Puanları:
    0
    ahmet şerif izgören iyi konuşmacıdır. güzel, komik hikayeleri filan...

12. CranTz

CranTz Üye

Beğenileri:
    140
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Ordu
    gerçekten güzelmiş, herkesin okumasi gerekir diye düsünüyorum

13. galois91

galois91 Üye

Beğenileri: