Yaş 16 - Boy 1.60 - Kilo 60 ve 6 aylık fitness?

Konusu 'Kadınlara Özel - Fitness ve Antrenman' forumundadır ve Popularist tarafından 20 Ocak 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. Popularist

Popularist Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Yaşım 16. Okul yoğunluğundan dolayı yediklerime fazla dikkat etmiyordum. 2 sene önce kaç kiloydum bilmiyorum ama 74 - 75 vardım heralde o zamanlar. Boyum 1.58 idi. sonra fitnessa başladım bayağı bi kilo kaybı olmuştu yine tartılmamıştım yediklerimede dikkat etmiyordum ama sanırım 62ye falan inmiştim o zamanda. 1 yıl fitnessa gitmeye devam ettim daha sonra aboneliğim bitince sporsuzluktan ve yediklerime dikkat etmediğimden tekrar 72 kiloya çıktım. Yaz tatilinde her gün yürüyüş yaparak 2.5 ayda 58 kiloya indim bu seferde. Boyumda 1.60a çıktı. Şu an boyum 1.60 kilom 58 - 60 - 62 arasında gidip geliyor kilo almamak için yediklerime dikkat ediyorum elimden geldiğince sağlıklı beslenmeye çalışıyorum okul varken biraz zorlanıyorum ama tatillerde daha çok dikkat ediyorum.
    Durumum bu. Şu an kilom 61, boyum 1.60, yaşım 16, göğüs 90, bel 70, kalça 90.
    Sorum şu; kas yapmam için 11 kilo vermem yeterli mi, yoksa 45'e kadar düşüp sonra kas olarak kilo mu almalıyım? Kilo vermemde hiçbir problemim yok. İsteyince verebiliyorum. 6 aylık fitness ile ne kadar düzene girebilirim ve 6 ay bitince tekrar kilo almamak için ne yapmam gerekir?
    --- Mesaj birleştirildi, 20 Ocak 2014 ---
    Buna ek olarak atlama ipi ve 2 adet 3 kg lık dambıl evde çalışıyorum. 3 gündür ip atlıyordum ama alt komşu sorun yarattı. Fitnessa başladığımda salonda atlayacağım. Şimdilik sadece 2 adet 3 kglık dambıl ile bir kaç hareket yapıyorum bir de mekik ve şınav çekiyorum

Son düzenleme: 20 Ocak 2014
  2. MesutG

MesutG Üye

Beğenileri:
    188
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Kocaeli
    61 kilo olabilirsin ancak mühim olan yag oranıdır.. Bunu unutma yaglar kasa cevrılmez vücudundan yagları atıcaksın ve her kası bagımsız büyütüceksin... amac hacim degil kütle olucak işte o zaman sıkı ve estetik bir görünüm saglarsın

3. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    45 mi 50 kiloda mı bulka girip kas yapmaya başlayacağın tamamen o kilolarda hangi yağ oranına düştüğüne ve senin kendini ne kadar rahat hissettiğine bağlı. Kas yaparken bir miktar yağlanma da olacak. Bu yağlanmanın sana sorun yaratmayacağını düşündüğün kadar inceldiğinde kas yapımına başlayabilirsin. Bu 50 kiloda da olabilir, 45 kiloda da. 6 ayda fazla yağlarını atıp üzerine bir miktarda kas koyabilirsin, kesin sonucun ne olacağını kimse bilemez. 6 ay sonunda kilo almamak için sadece çok yememen gerekir.

4. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    Sadece temiz beslen ve ağırlık çalış. VG'ci gibi bir bulk-definisyon programı izlemen yanlış olur. Bu şekilde yağ oranın düşerken, kısmi bir kas artışı da sağlarsın. Bu da kilonu korumanı kolaylaştırır.

5. Popularist

Popularist Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    peki bu 1 yıl gittiğim fitnessın sonrasında kilo alsamda bir yararı olmuş mudur?

hergün 2-3 saat fitnessa gidip, sağlıklı beslenip, evde de mekik - şınav - ağırlık çalışsam 6 ayda kesin düzene girerim değil mi?

Dambıl ile hangi hareketleri yapmam daha yararlı olur acaba?

squat çalışsam boy uzamamı durdurur mu ve boyumun daha uzaması mümkün mü? Hangilerine daha çok çalışarak boy artışı sağlayabilirim?

6. Popularist

Popularist Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Tatillerde gerçekten yediklerime, beslenmeme çok dikkat ediyorum. Ne kadar protein, ne kadar yağ ve ne kadar karbonhidrat aldığıma kadar dikkat ediyorum. Sağlıklı olmayan hiçbir şey yemiyorum ve günde 3 lt su içiyorum ama okul başlayınca bu düzenim bozuluyor. bazen aburcubur, tatlı yemek istiyorum Bazende çok yemek yemek istiyorum bir gün çok fazla yiyorum ertesi günde kilo almayayım diye neredeyse hiçbirşey yemeyip dengelemeye çalışıyorum sonra da zaten yiyesim gelmiyor böyle bir anlık bir şey ve 3 haftada bir böyle oluyor, bu sorun tatillerde, ilkbahar ve yaz aylarında olmuyor. nasıl çözebilirim acaba bir yolu var mı? okul varken de bu düzenime devam etmek istiyorum mevsimle de alakalı sanırım kış mevsimi herkes için böyle mi geçiyor?

7. Popularist

Popularist Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Bir de spor yaptığımda otururken dik durmaya ve sağlıklı beslenmeye özen gösteriyorum ama bırakınca kendimi kötü hissettiğim için otururken kambur durmaya ve sağlıksız beslenmeye başladım bu yüzden sırt ağrısı çekiyorum dambıl ile hangi hareket sırtım için yararlı olur? çok fazla soru sordum ama sordukça sorasım geliyor :)
    teşekkürler..

8. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
  9. Popularist

Popularist Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Peki sadece düşük karbonhidratlı beslenirsem, aburcubur fast food yemesem (zaten yemiyorum) Fitnessa gittiğimde kilo verir miyim yoksa az yiyip diyet yapmam gerekir mi? Çünkü yaşım nedeniyle yemeğimden kısmak gelişimimi engeller. Bugün çalışmalarıma başladım ay sonunda da 6 aylık fitnessa yazılacağım. Bugün yaptıklarım ve yediklerim şunlar;

Yediklerim
    Sabah -> Genelde çavdar veya kepek ekmeği yerim her zaman ama bugün evde kalmamıştı bir dilim beyaz ekmek yemek zorunda kaldım yarım kibrit kutusu kadar peynir, bir parça dil peyniri, haşlanmış yumurta, 2 kurabiye (şu an pişman oldum, niye yediysem artık :/ )

Elma

Yarım paket Eti Form light kepekli bisküvi

Öğlen -> Sadece 1 but tavuk - domates ve salatalıkla birlikte (Fazla ekmek yiyen biri değilim sadece sabahları 1 dilim işte)

Eti form light kepekli bisküvi paketinin diğer yarısı ( Normalde yemiyorum ama bugün sebze yemediğim için lif kaynağı olsun diye)

Yarım avuç kadar Peyman dorleo Asorti mix ve Natura mix (Peymanın ürünlerinden genelde kuru erik ve kuru incir en sevdiklerim - canım tatlı, çikolata yerine bunlardan çekiyor)

Akşam -> daha yemek yemedik. Akşama bulgur pilavı, çorba ve tavuk var. Pilav - makarna tüketmeyi bıraktım çünkü bana hiçbir yararı yok. Çorba içip, tavuk yerim; bir de salata.

Bir de bugün sabahtan itibaren 1.5 lt su içtim

Yaptıklarım
    Sabah kahvaltısından sonra -> 2 adet 3kg dumbell ile sizin verdiğiniz linkteki 1.günün tüm hareketlerini yaptım. Her birini 8 kere yaptım ara verdim sonra 8 ara bir 8 daha; 3 kere 8 tane yani.
    Öğle yemeğinden sonra parka gittim, oradaki aletleri 1 saat boyunca çalıştım; yarım saat ip atladım.
    Sonra eve geldim ve bunu yazıyorum.
    Bu kadar... Ne düşünüyorsunuz? Her gün böyle çalışıp beslensem kilo kaybı olur mu?
    Akşam yemeğinden sonrada Dumbell hareketlerinin 2.gününü yapmak istiyorum çünkü bu kadar şey yapmama rağmen hiç yorulmadım sadece kollarımda ağrı var kas ağrısı oluyo sanırım
    Bu arada Alışveriş merkezindeki tartıda tartıldım (Konuşan tartı mı ne deniliyo artık bilemiyorum, boyda ölçüyor) ama öğle yemeği yedikten sonraydı Boyum 1.59 Kilom 63 çıktı :( Boyumu çok kısa buluyorum, daha uzama ihtimalim var mı? Annem 1.63. Babamı bilmiyorum ama kısa değil
    --- Mesaj birleştirildi, 22 Ocak 2014 ---
    Bir de her sabah 1 bardak süt içiyorum, akşamları da yatmadan önce mekik çekiyorum. Bunlar her zaman yaptığım şeyler. Bir gün hareket etmezsem ve sağlıksız beslenirsem o günüm kötü, huzursuz ve mutsuz geçiyor

Son düzenleme: 22 Ocak 2014
  10. Popularist

Popularist Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Bu arada bizim evdeki yemeklerde maalesef çok yağ kullanılıyor ama sadece zeytinyağı kullanılıyor. Yemekleri dedem pişiriyor ve zeytinyağ faydalıdır diyerek bütün yağı boşaltıyor :( Zamanım olsa yemekleri ben yapacağım ama dersler.. Bende fazla yağı ayırıp yemeye çalışıyorum elimden geldiğince. Yakında taşınacağız yemekleri annem yapacak daha iyi olacak (benim ailemin ve bizim evdeki durum biraz karışıkta)

11. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    Düşük karbonhidrat, dediğim gibi, boy uzamasını ve yağ yakımını destekler. Şu anki beslenmen fazlasıyla karbonhidrata dayalı. Yani, bunun tam tersini yapmalısın. Dedenin zeytinyağını bol kullanması istediğimiz bir şey. Her öğüne bir miktar et(kırmızı, tavuk ya da balık) ya da yumurta veya peynir gibi protein kaynakları eklemelisin. Ara öğünler yerine ana öğünlerde beslenmen, bol bol yeşillik tüketip, bir miktar da kuruyemiş yemen uygun olur. Bütün gün bir şeyler yemene gerek yok.

Spor düzenin güzel. Bir günde 2 antrenman yapman bugün seni belki yormaz ama yarına enerjisiz kalmana sebep olabilir. Önemli olan istikrar. Her gün spor yapmak. Linkini verdiğim programı dönüşümlü olarak uygula. Yaşın daha genç. Doğru beslenmeyle boyun biraz daha uzayabilir. KESİNLİKLE aburcubur ve şeker tüketme.

12. Popularist

Popularist Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Ama ben burda ekmek, kurabiye ve bisküvi dışında karbonhidrat göremiyorum? Örnek bir beslenme düzeni nasıl olmalı? Evet farkındayım bugün ana öğünlerde az yediğimden, ara öğünleri abarttım. Daha dikkatli olacağım. Dönüşümlü olarak uygulamak tekrarlamak anlamına mı geliyor? Zaten aburcubura artık tiksintiyle bakıyorum nasıl yiyormuşum onları eskiden. Yılbaşında cips yiyeyim dedim ertesi gün kustum. Artık vücudum sağlıklı beslenmeye alıştı zararlı bir şey yiyince hemen etki ediyor.

13. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    İşte ekmek vs. olmamalı zaten. Adı üstünde düşük karbonhidrat.

Kurallar şöyle;

3 öğünü geçme.
    Her öğünde bir tabak hayvansal protein içeren gıda tüket.
    Yanında çiğ ya da pişmiş sebze tüket.
    Yağ alımın yüksek olsun.
    Günde toplam 2 avuç kadar da öğünlerin üstüne kuruyemiş.
    Çok az meyve, bol sebze.
    Bol su.

Dönüşümlü uygulamak, her gün bir günlük programı uygulamak sırayla. Sonra başa dönmek.

14. Popularist

Popularist Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Tamam, elimden geleni yapacağım. Çok teşekkürler
    --- Mesaj birleştirildi, 22 Ocak 2014 ---
    http://undressedskeleton.tumblr.com/studentlife

Buradaki beslenme düzeninin düşük karbonhidratlısı ve günde 1 meyvelisi uygun sanırım?

Son düzenleme: 22 Ocak 2014
  15. Popularist

Popularist Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    3 öğünü geçme diyorsunuz ama okul varken şöyle oluyor;
    Sabah 6:30 ta kalkıp kahvaltı yapıyorum - okul normalde 8:30'da başlıyor, evimde yakın ama sadece kahvaltı edebilmek için-
    Okula gittiğimde saat 10:00 - 10:30 gibi acıkıyorum bu yüzden ara öğüne ihtiyaç duyuyorum. Okul kantininden bir şey almak istemediğim için öğle yemeğimi evde yiyorum ve okul 14:00'da bitiyor. Evde 14:30 - 15:00 gibi oluyorum ve o saatte de öğle yemeği yiyorum. Bu yüzden ara öğün yapıyordum :/

16. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    Kahvaltıyı daha geç yap. Bir süre ara öğün yemezsen bu düzene alışırsın.

17. Popularist

Popularist Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Sabah -> 1 dilim kepek ekmeği, kibrit kutusu kadar peynir, bir parça dil peyniri, 1 haşlanmış yumurta, 4 zeytin

Elma

Öğlen -> (restoranda yedim ama her gün restoranda yiyemem, evde ne varsa onu yemek zorundayım) üç mantarlı bonfile (Yanında haşlanmış sebzeler), akdeniz salata

1 avuç kuruyemiş

Akşam -> ne var bilmiyorum

Nasıl? mantığı anladım artık hep ona göre yiyeceğim

1 saat yürüdüm şimdi dumbellın 2.gününü yapacağım
    --- Mesaj birleştirildi, 23 Ocak 2014 ---
    Süt ve suyu artık yazmıyorum her zaman içiyorum onları
    --- Mesaj birleştirildi, 23 Ocak 2014 ---
    akşam mantıyla pırasa varmış sadece pırasa yiyeceğim. öğlen iyi ki et yemişim

Son düzenleme: 23 Ocak 2014
  18. Popularist

Popularist Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Fakat beslenme düzenim bu şekilde olursa kilo verebilir miyim ki

19. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    Sabah ekmek yeme. Yumurtayı arttır. Onun dışında mantık yukarıda anlattığım gibi.

20. Popularist

Popularist Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Tamamdır. Böyle devam edersem hem kilo veririm hem yağ yakarım hem de kas artışı olur. 200 gr vermişim

Sayfayı Paylaş