Yaş 15: Kafam Çok Karışık, Gerçekten Yardım Edecek Birisi Lazım

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve Brscngznc tarafından 30 Ocak 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. Brscngznc

Brscngznc Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Öncelikle kolay gelsin. 15 Yaşıma girmeme çok az kaldı ve Altyapı basketbolcusuyum. Boyum 1.85 Kilom ise 78. Fakat vücudum aşırı yağlı. Kocaman göbeğim var. Kollar deseniz yine yağlı. Zıplamam gayet kötü. Kollarım güçsüz. Barfiks zar zor 2 Tane çekiyorum. Şınavı biraz çekebiliyorum ama Mekik'de sorun yok. Bundan 2 Sene önce Yaklaşık 3 Haftada 9 Kilo vermiştim sanırım bunun zararını şimdi gördüm. Vücudum yüksek oranda yağlı. Bu durumu ortadan kaldırmak istiyorum. Haftada ortalama 5 Gün Basketbol antremanlarım oluyor. Onlar da olmasa sanırım obez olurdum. Genel olarak kendimi tanımladım. Şimdi sizden istediğim şeye gelelim. Bu yağları yakmak ve biraz daha atletik ve kaslı bir vücuda sahip olmak istiyorum.

1. Bu orantısız ve yağlı vücudu düzeltmek için sanırım Dambıllara baş vurmak gerekir. Ne düşünüyorsunuz?
    2. Bol bol ip atlıyorum. Bacaklarımın güçlenmesine ve yağın erimesine katkılı olur mu?
    3. Ne gibi diyet programı uygulamalıyım?
    ...

Lütfen konuya birisi bişey yazsın. Ufak ufak aklımdaki soru işaretleri kalksında biran önce başlayayım bu işe. Bir sonraki Basketbol sezonuna kadar vücudumu düzeltmem gerekir. Bana bu işte azda olsa yardımcı olacak yardımsever abilerimin cevaplarını bekliyorum.

2. vinternatt

vinternatt Üye

Beğenileri:
    385
    Ödül Puanları:
    73
    Benzer sorun yaşayan bir başka basketbolcu arkadaş için şu başlıkta verilen bazı tavsiyeler yardımcı olabilir.

Dumbell ve ip atlamak dışında, daha hızlı yağ yakımı için kardiyo hareketlerini de programına eklemelisin.

O başlıkta verdiğim linkleri ziyaret etmeni öneririm. Forumdaki bir çok sabit başlıkta aklındaki birçok sorunun cevabı var.

Yağ yakımı için özellikle beslenmene ve antremanlarına dikkat etmen gerek.

Yağ yakarken, protein ağırlıklı bir diyet uygulamalı ancak karbonhidrat ve yağ alımlarını da eksik etmemelisin. Yağ yakarken, kas kütlesini korumak için şu mesajımdaki birkaç ipucu da işine yarayabilir.

Son düzenleme: 30 Ocak 2011
  3. TEURG

TEURG Üye

Beğenileri:
    318
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara/Batıkent
    Zaten sporcusun diyet dışında extra birşey yapmana gerek yok diye düşünüyorum.Zaten yapsanda fazla yorgunluktan başka birşey kazandırmaz sanırım.

Günlük beslenmen nasıl ?

Wills71 bunu beğendi.
  4. HamzaYüksel

HamzaYüksel Üye

Beğenileri:
    144
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Adana
    Yağlarını yakmak için hareketsiz kalma evin içinde dışında olsun hareketli pratik ol.Koşu,ip atlama gibi bacak egzersizleri yapabilirsin.Mekiklerin çeşitleri var onlara da başvurmalısın.Sadece 1 çeşit mekikle verim alırısın fakat biraz daha çeşitlendirirsen daha etkili olacağını düşünyorum.Günlük hayatta da yediğine dikkat etmelisin.Dambıl çalışabilirsin kollarını güçlendirmek istersen.Düzenli şınavda yaparsan gerçekten çok iyi verim alırsın.

5. Brscngznc

Brscngznc Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Sabah kalkarım. Yarım ekmeğin 4/3'ü civarında bir ekmek, peynir, zeytin nadiren salam. Genellikle süt nadiren çay.

Öğlen ise akşamdan kalan ev yemekleri. Mesela geçen gün ıspanak yedim. Yemek olmadığı zaman yumurta peynir falan.

Akşam ev yemeği. Fasulye olur, patlıcan kebabı olur, pırasa olur, genellikle pilav. Haftada 2 Gün mangal olur bizim evde. Mesela birazdan ayıptır söylemesi mangalda balık yemeye inicem. :D

Sporcuyum fakat çok yoğun bir antreman tempom yok. Bunun dışında haftasonu zamanım boş. Haftaiçi ise nadiren boş. Planım şu şekilde:

Şu kardiyo egzersizleri beslenmesini falan yapmak. Dambıla başlamak. Günde belli sayıda ip atlamak ve gittiğim mesafeleri belli bir tempoda koşarak ilerlemek. Değişik mekik çeşitleri ve çok çekemesemde şınav. Yeterli olur mu ne dersiniz?

6. TEURG

TEURG Üye

Beğenileri:
    318
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara/Batıkent

Beslenmen normal.Azcık yemeklerin yağlarıda dikkat et :) Kahvaltıda salamı tamamen kes derim.Akşamlarıda yediğin pilavın yarısını yemeni öneririm.

Spor tabiki etkili olur kardiyo özellikle ilk yapılması gereken iş senin için.Spor yaparken, üstüne vücut sıcaklığını muhafaza edicek kıyafetler giy ve nabzını normalin üstünde tut.

Wills71 bunu beğendi.
  7. numb15

numb15 Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    0
    şimdi tek tek okudum senin sorunlarını tek tek cevaplayacağoım elimden geldiğince :)
    3 haftada 9 kilo vermek aşırı bir rakam vücudunda esnemeler olur ve vücudun yumuşaklaşır çok ağırlık çalışman gerekir o da olmaz bu konuda anlaşalım

zıplama konusuna gelelim ayağının ucuyla elinden geldiğince zıpla 50 50 2 parti yapmanı tavisye ederim düzenli olarak yaparsan gayet iyi olacağını düşünüyorum
    ip atlamaya gayret göster sıplamanda çok faydası olur ve vücudun kaslanır

şınav ve balfix çekmeye dikkat ilk başda zorlanırsın ama zorlana zorlana iyi olacaksın hergün koşulara git nefesin için iyi olacağını düşünüyorum :)

diyet programı filanda uygulamana gerek yok bence 1 tabak yemek iyorsan 3/2 sini ye ve sadece 3 öğün al diğer öğünler birşey yeme

bende profesyonel olarak basketbola başladım
    bende zayıfım boyum 1.83 kilom 55 aç kalmamaya dikakt ediyorum ve sağlam yemeye başladım ayda 2 kilo benim için ideal 65 kiloya ulaştığım an herşey dahada güzel olacak

bana bir abim söylemişti basketbol bir yaşam sitilidir diye basketbolu bir yaşam stili olarak al sadece oynamak değil esneme hareketleriyle maçları izlemekle bile daha iyi oalcaksın ve top sektirmene önem ver iki kolunu birden kullan

herşey zamanla olur kendini kasma stressde yapma

bende 3 gündür full basket oynuyorum bileğimi çok zorlamışım aşırı yüklemeden herşeyin fazlasıda zarar :)

şunu iyi biliyorsundur basketbol hem atak hem hücum oyunudur :)

nefesinin kesilmemesi laızm ve sürekli su içmeye dikkat et maçlarda terlediğin an nefes almayı hızlı yaptığın an vücudun kriz anıdır su için o yüzden sürekli su iç ama aşırıya kaçma

mekik şınav ve balfix basketbol için gayet yeterli bu yaş için

bide basketbolda çok kinli insanlar vardır çekemeyen insanalr vardır bunlarıda fazla kafana takma bana okuldajki hocam güçsüzsün dedi teknik geliştirmen gerek dedi

bende elimden geldiğince çalıştım yüreğimle birlikte hocam dedi beklemediğim bir performans gösterdin diye :) 6 ay iyi oyuncularla birlikte oldum okulda kendi yağımla iyi yerlere geldim şimdi bir kulübe başlayacağım aynı zamanda okul takımında çok emek vereceğim çünkü bir kumar oynayacağım okuldaki derslerimi 2. plana atacağım

burdaki en büyük sorun kilo vs vs değil okulu 2. plana atabilecekmisin?Ailen sana güveniyormu ?Bu işi yapmaya kendine güveniyormsun?

tüm sorun bu çünkü ben bu işin içindeyim ve tüm zorluklarını hissettim ve yaşadım anneme bu konuyu açtım annem dedi madem öyle görecez bakalım dedi antrönörler iyi dedi benim hakkımda ve hala onaylamıyor

biraz uzun oldu ama kafandaki soru işaretlerini büyük ölçüde kapatacağını düsünüyorum :)

sana hayatta başarılar diliyorum

herkesede iyi forumlar :)

Wills71 bunu beğendi.
  8. fthyldz

fthyldz Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0

bu linkteki arkadaş benim :)

boy 192 kilo 126 sen 78 kilo ve aşırı yağlıyım diyorsan vay benim halime :(:(:(

zıplamam kötü diyorsun. sakın "Air Alert" yapma gibi bi hataya düşme. ileride çok sıkıntısını çekersin. zıplamanı artırmak istiyosan karın kası önemli diye biliyorum kardeş. yanlış ta olabilir ama ben günlük 30 mekiğin yararını çok gördüm. birde kardio koşusu çok işe yarıyor sabah sıcak yatağından kalkmak zor geliyor ama 3-4 güne alışıyorsun. giyi kapişonlunu tak kulaklıklarını aç müziğini son ses koş 15-20 dk çok yavaş tempoda. çok yararı oluyor. ben yapmaya başladım. birde diyet işi var kafa_kafa_kafa_ maalesef o konuda iyi değilim. umarım yararlı olmuşumdur. başka sorun varsa cevaplayabilirim.

Sayfayı Paylaş