Yağlanmanıza Veda edin! (Karatay Beslenmesi ile Sağlıklı Beslenmenin Abc si)

Konusu 'Geri Dönüşüm Kutusu' forumundadır ve ZeusS_ tarafından 6 Şubat 2012 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 77 üye.
 1. ZeusS_
  Offline

  ZeusS_ Yeni Üye

  Katılım:
  10 Ekim 2011
  Mesajlar:
  1.123
  Beğenileri:
  1.925
  Ödül Puanları:
  0
  Merhaba arkadaşlar :)

  Uzun bir süredir yağ yakımı ve karatay beslenmesi ile ilgili çok yoğun öm alıyorum. Bu başlıkda elimden geldiğince anlatıp bilgi ve tecrübelerimi sizlerle paylaşmak isterim ;)
  Öm ler de sitemlerde oldukça mevcut, "her yerde ayrı bir bilgi var" , "beslenme programı hangi başlıkta idi" vb. Hakkınız var gerçekten de bu konuyu çok paramparça anlattık, şimdi bu başlıkda hepsini bir yerde toplayıp cevap vermeye çalışacağım :)

  Bu başlığım sadece bilgilendirme ve kendi tecrübelerimi anlatma niteliğinde dir!
  Bu başlıkdan ayrı olarak "Karatay Beslenmesi - Yağ Yakımının Bilimsel Gerçekleri" adında bir başlık daha açacağım. Bu başlıkda hiç bir şekilde polemik yada bilimsel tartışmaya girmeyeceğim :)

  -Öncelikle besinlerimizi tanıyalım

  1)Yağlanmaya sebebiyet veren sağlıksız besinler

  Hızlı Khlar (kana çok hızlı karışan karbonhidratlar): Her türlü unlu gıda (ekmeklerin hepsi,pizzalar,poğacalar vb.), her türlü şekerli gıda (bal, çikolatalar, pastalar, meyvelerin büyük çoğunluğu), beyaz pirinç, patates, havuç, mısır.

  2)Yağlanma yapmayan Sağlıklı Besinler

  Yavaş Khlar (kana çok yavaş karışan karbonhidratlar): Her türlü salata yeşili (domates, biber, soğan, yeşilsoğan, marul, karalahana, dereotu vb.), her türlü sebze (mevsim sebzeleri), bulgur (kalın bulgur iri taneli), mercimek, kurufasülye, barbunya, nohut, kuruyemişlerin bazıları (şeker içermeyenler fındık-ceviz-badem)

  Sağlıklı Proteinler: Her türlü kırmızı et (et döner, antrikot, kıyma, kasap sucuğu), beyaz et (bütün tavuk yada tavuğun parçaları), hindi eti, her türlü balık, tam yumurta, fermente sütler (her türlü peynir-yoğurt-ayran).

  Sağlıklı Yağlar: Zeytinyağı, tereyağı, iç yağı (hayvanların yağlı kısımları ve hayvan yağları), balık yağları (omega3 ve 6).

  Sağlıklı Lif kaynakları: Zeytin, salatalar, sebzeler, gerçek kepek (kepekli un değil sadece kepek), meyvelerin lifli ve şekersiz olanları.

  -Açıklama: Sağlıklı yada sağlıksız olarak ayrım yaparken sadece yağlanma yapıp yapmamasına, insülin direnci oluşturup oluşturmamasına göre bir çizgi çektik! Burada sağlıklı kısma yazdıklarımızın dışında aklınıza ne kadar ürün geliyorsa hepsi sağlıksızdır demek değil!
  Kh ları ayırırken sadece glisemik endeks dediğimiz kavrama bakmadık! Glisemik indeks tablosunda yavaş yada vasat gi olan bazı besinler bile yüksek derece rafine ürün olduğu için aslında hızlıdırlar! Hızlı yada yavaş ayrımımız içeriğindeki şekeri kana ne kadar hızlı veriyor olduğudur!

  -Açıklama: Bu kavramları anlayalım.

  S: Glisemik indeks ne demektir?
  C: Besinlerin kan şekerini yükseltme kapasitesidir.
  [YOUTUBE]https://www.youtube.com/watch?v=1FydYkNSO5s[/YOUTUBE]

  S: Bütün gıda ne demek, rafine ürün ne demektir?
  C: Un ufak edilmiş, en küçük birimine kadar öğütülmüş gıda demektir.

  Buğday, arpa "bütün gıda" dır. Siz bunu iyice öğütür un ederseniz "rafine gıda" olur.
  Domates "bütün gıda" dır, Siz bunu rendeleyip saatlerce kaynatırsanız, saçla yapar, salçayı kurutup un haline getirirseniz o artık "rafine gıda" dır.

  Rafine işlemin en masumu öğütmekdir, çünkü sadece besin kendi en küçük birimine indirgenmiş olur, en fazla bu hale geldiği için un da ki gibi metabolik bozukluğa sebebiyet verir.
  Ama rafine işlemin en tehlikesi ısıl işlem ile basınç işlemleridir! Bu işlemler de amaç uğruna besin çok yüksek sıcaklık ve basınçlara mağruz kaldığı için, sadece en küçük yapı taşına ayrışmaz, o en küçük yapı taşında bozulmalar da meydana gelir.
  Uht sütlerdeki proteinlerin yapısının bozulması gibi!
  Bu tip orijinal yapısı değişmiş besin elementleri vücutta çok sert tepki görür! Çünkü yabancı maddedirler, vücut tanıyamadığı yabancı maddelere direkt düşman gözüyle bakar.
  Birde eğer kişinin bağışıklık sistemi zayıfsa, yani kanındaki anti-oksidan lar ve imune yapılar az ise, iyice strese girer. Çünkü tanımlayamadığı düşman sayısı çok fakat elindeki askeri azdır!
  [YOUTUBE]https://www.youtube.com/watch?v=xxG1d0XTFLU[/YOUTUBE]

  -Şimdi konuyu toparlıyalım.
  Glisemik indeks ile bütün gıda-rafine gıdayı anladık. Hızlı Kh ları yağlanma yapan sağlıksız gıdalar olarak tanımladık.

  Peki nasıl yağlanma yapıyorlar?

  -Vücutta Yağlanmanın oluşmasının aşamaları

  İnsan vücudunda yağlanma hızlı kh ların sebep olduğu "insülin direnci" dediğimiz metabolik bozukluk ile olur!

  İnsülin direnci nedir:
  Hızlı Kh lar yendiği zaman içerdikleri şekeri birden çok ani olarak kana verirler.
  Kandaki şeker seviyesi aniden artınca, vücut hemen buna müdahale eder, insülin dediğimiz hormonu salgılar.
  İnsülin kandaki şekeri alır karaciğere götürür, böylece kandaki şeker seviyesi düşmüş olur.
  Ancak karaciğere gelen şeker, eğer karaciğerde bunu depolayacak yer varsa orada kalır! Ama yoksa (ki çoğunlukla yoktur, çünkü vücut sürekli şarzda olan bir tel gibidir, sürekli karaciğer ve kasdaki enerji depolarını dolu tutar) bu şeker yer olmadığı için yağa dönüştürülüp göbeğe yollanır. Yada diğer yağlanma yerlerine yollanır. Yedek enerji amaçlı yağlanma yerlerine yollanır.
  Fakat iş burada bitmez, insülin kandaki şekeri çekerken çok hızlı çekmiştir. Bu seferde aniden kan şekeri düşmüştür.
  Bunun sonucu olarak başımız döner, elimiz ayağımız titrer, öğün alalı daha 2 saat bile olmadan tekrar şekerli yada unlu besinlere saldırırız.
  Ve tekrar hızlı Kh yeriz...
  Tekrar insülin müdahale eder, tekrar yağa çevrilip göbeğe gider...
  Bu kısır bir döngü haline gelir ve 2 saatde bir yemek yiyip sürekli kendimizi yağlandırırız!
  [YOUTUBE]https://www.youtube.com/watch?v=1QI-jeSR2Yg[/YOUTUBE]
  [​IMG]

  -Sonuç: İnsan vücudunda yağlanmaya sebebiyet veren olay bu kısır döngüdür. Besinlerin sağlıklı olanlarından yani böyle bir kısır döngüye sebebiyet vermeyen, aniden kan şekerini yükseltmeyen, 2de bir de insülin salgılatmayan olanlarından tüketirsek, bu bozukluk ortadan kalkar ve vücut kendini olması gereken optimum haline en fazla %5 yağ oranına sahip olduğu asıl haline sokmaya başlar.
  Ve yeniden yağlanma da zaten olmaz çünkü metabolik bozukluk giderilmiş, hızlı gıdalar terkedilmiştir!

  -Yavaş Kh lar, proteinler ve yağların İnsülin üzerine etkileri

  Yavaş Kh lar içerdikleri şekeri kana çok uzun sürede ve yavaş yavaş, gıdım gıdım verirler. Böylece insülin salgılanmaz, yada kısır döngü oluşturacak kadar çok salgılanmaz çok az bir miktar salgılanır.
  Yavaş ve hızlı Kh lar arasındaki farkı sağanak yağmur ile kar gibi düşünebilirsiniz!
  Sağanak yağışta su birden boşalır toprak da ki A horizonunu bitki faydalanamadan hızlıca geçer taban suyuna doğru yol alır, fakat kar yağar birikir ve eridikçe bitkileri sularcasına yavaş yavaş suyu onlara sunar.
  İşte sindirimi uzun olan gıdalar ile yavaş olan gıdalar arasında ki fark budur!
  Mesele sadece Kh da değildir! Öğünden sonra sindirimin aynı kar olayındaki gibi uzun sürmesi gerekir! Sindirimin 3,5-4,5 saat sürmesi gerekir.
  Eski diyetisyenlerin az ama sık yiyin yanlışı burada artık bilimsel olarak çürümektedir.
  Yağlanmanın sebebi hızlı besinler yüzünden sindirimin kısa sürmesi ve sürekli kısır döngülerle vücudun meşgul edilmesinden dolayıdır!!!
  Tam tersi bütün gıdalar ile doyana kadar öğününüzü sürdürün ve sindiriminiz uzun sürsün!
  5 saatde bir yemek yiyin ve 3 öğünü aşmayın, ara öğün kullanmayın...
  Eğer bunları yaparsak, vücut hızla yağlanmasını giderir, kısır döngülerini metabolik bozukluklarını tedavi eder!
  Kh larden sonra birde protein ve yağların insülin üzerine etkisine bakalım:
  Proteinler aynı yavaş Kh lar gibi az miktar da olsa insülin salgılatırlar! Fakat asla insülin direnci dediğimiz kısır döngüyü oluşturmazlar.
  Ben et yedikden 2 saat sonra elim ayağım titredi tekrar ete sarıldım diyen birini hiç görmedim!
  Metabolik olarak da mümkün değil, çünkü etlerin sindirimi oldukça uzun sürer!
  Yağlar ise aslında en masumudur! Yağların glisemik indeksi sıfırdır. İnsülinin "i" sini bile salgılatmazlar! Kısır döngülere sebebiyet vermezler!
  Kısacası yağlar yağlanmaya sebebiyet vermezler!
  Sağlıklı yağlar vücuda girmelidir! Yağların en büyük yanlış anlaşılması kalorilerinin yüksek olması ve Kh ile birbirine dönüştüğü için Kh lar gibi vücudun enerji kaynağı zannedilmesidir!
  Bu doğru değildir, Kh ların tek görevi enerji birimi olmalarıdır, fakat yağlar gerektiğinde enerji amaçlı fakat çoğunlukla aynı proteinler gibi yapı taşı birimidir.
  Yani hücre düzeyinde insanın tuğlasıdır! Aynı proteinlerin olduğu gibi!
  Hücre duvarının %90nı su ve yağdır, hücre içinin de yine buna benzerdir. Sağlıklı yağlar vücutta çok amaçlı kullanılır.
  Yağların bir başka özelliği anti-okisdan özellik göstermeleridir! Yani insan damarında aşınmaya yırtınmaya sebebiyet veren "serbest radikaller" diye adlandırılan oksitleri tutup bloke ederler! Oksitlerin antileridirler! Damar sağlığını korurlar!
  Yani bir nevi vücut savunmasına katılırlar!
  Daha şimdiden 3 ayrı görevini anlattık yağların... Vücut sadece bu 3 amaçda değil çok çeşitli faydalanır yağlardan...
  Yağlanmanın sebebi kalori hesabı değildir!!! İnsülin direnci denilen metabolik bozuklukdur!!!
  Vücut pille çalışan basit bir makina değildir! Kaç volt verdin kaç volt harcadın gibi, düz bir mantıkla çalışmaz!!!
  Vücut kalori hesabı ile çalışmaz. Siz günlük aldığınız kaloriden azını yaksanız bile, kısır döngülere sebebiyet vermiyorsanız, onun istediği gıdalar ve onun sistemine uygun hareket ediyorsanız, gece uykunuzda vücut bütün hesapları toparlar, sizi borçlu çıkarmaz!
  Yağlanma yapmaz!!! Yağlanmayı yapan şey ona uygun hareket etmeyip, onun yabancı bulduğu gıdalar, onun düzenine aykırı hızlı gıdalar ile beslenip onu istemediği kısır döngülere sokmanızdır!!!

  -Karatay Beslenmesine geçecek kişinin uygulayacağı temel ilkeler

  1)Hızlı Kh ların tamamı terkedilecek
  2)Yavaş Kh ların rafine olanlarından uzak durulacak, bütün olanlar dilediği kadar tüketilecek.
  3)Sağlıklı proteinlerden dilediği kadar tüketilecek.
  4)Sağlıklı yağlardan bolca tüketilecek.
  5)Günlük sağlıklı lif kaynakları mutlaka alınacak.
  6)Günlük omega3-6 dengesinin düzgün kurulmasına dikkat edilecek.
  7)4-5 saat de bir yemek yenilecek 3 öğün aşılmayacak, ara öğün kullanılmayacak.
  8)Gece yatmadan 5 saat önce yeme işi kesilecek, sıvı alınabilir.

  -Karatay Beslenmesinde ekmeğin durumu

  En başta beyaz ekmek olmak üzere ekmeklerin hepsi yasakdır. Kh ihtiyacı sağlıklı Kh lar dan alınır.
  Kepek ekmeği, tam tahıl ekmeği, çavdar ekmeği glisemik indeksi düşük gıdalar kategorisinde gösterilse de oldukça rafine gıdalardır. Kepek ekmeğinde ki kepek çok azdır, ekmeğin bütünlüğünü kurmak adına yine bolca beyaz un kullanılır. Yani kepek ekmeği kepekli undur! Gi düşük olan sadece kepek ile karşılaştırılamaz bile... Sadece kepek kullanarak krep yapanlar cıvıklığın giderilmesinin kıvamın tutturulmasının ne kadar zor olduğunu bilirler! Tam tahıl dada durum benzerdir. Tam olan tahılların gi si düşük olabilir eyv ama tam tahıl ekmeğinin bir diliminde toplasanız 5 tane bütün tahıl zor bulursunuz, gerisi kıvam amaçlı rafine üründür!
  O yüzden sadece gerçek kepek günlük lif alımını yetersiz bulan kişiler tarafından 20-30gr mı geçmemek şartıyla kullanılabilir. O da tahılların bağırsak florasına olan zararları göze alınıyorsa (bununla ilgili başlıklar forumda mevcut isteyene link gösteririm)...

  -Karatay Beslenmesinde sütün durumu

  Sütün tamamen terkedilmesin de ve çok az miktar kullanılmasında büyük yararlar vardır. Uht sütlerin yapı taşı bozuk mataryel içerdiğini yukarıda belirttik. Köy sütünde de durum çok farklı değildir. Laktoz dediğimiz şekeri bulundurur. Bu şeker insan metabolizmasına yabancıdır ve vücutta sindirilemez! Süt içildikten sonra hazımsızlığın sebebi budur! Süt gerçek den de besin emilimini felç eder.
  Süt mayalandığı zaman yararlı bakteriler bu şekeri yerler ve onu bu tehlikeli yapısından çıkartıp arındırırlar. İşte bu yüzden mayalanmış sütleri (fermente sütleri), yani peynir-yoğurt-ayran ı tercih etmeliyiz! Bolca da tüketebilir fermente sütleri çok sağlıklı protein deposudur.
  Fermente sütler yada süt sadece proteini için alınabilir. Ca için gidip süt içmek çok mantıksızca bir harekettir. Süt zannedildiği kadar Ca deposu değildir. Aslında kurufasülye ondan daha sağlam bir kalsiyum kaynağıdır! Kalsiyum alımını da asla abartmamak gerekir, fazla ca kemikleri daha sağlam yapmaz tam tersi güçsüzleştirir (bununla ilgili başlıklar da var forumda isteyene gösteririm)...

  -Karatay Beslenmesinde yumurtanın durumu

  Yumurta kesinlikle tam yumurta olarak tüketilmelidir. Yumurtayı sarısından ayırmak en büyük yanlışdır! Yumurtanın sarısında önemli yağlar ve kolestrol vardır. Karatay beslenmesinde sağlıklı yağların bolca tüketilmesi önemlidir. Gerek yağların gerekse kolestrol antioksidan özelliğini kısaca yukarı da anlattım gerekirse 10 sayfa daha bilimsel gerçekleri ile beraber anlatırım ama bunun yeri bu başlık değil! Bu başlığı sadece bilgilendirme amaçlı açtım...
  Yumurta günlük en az 2 tam yumurta, 2 den fazla da olabilir. Önemli bir protein kaynağıdır!
  [YOUTUBE]https://www.youtube.com/watch?v=Xxihj8QG0Gw[/YOUTUBE]

  -Yağların kullanımı ve omega dengesinin kurulması

  Omega 3 kaynakları: Soğuk su balıkları, yumurta, ceviz, badem, fındık, sebzelerin çoğunda az miktarda.
  Omega 6 kaynakları: Balıkların bir kısmı, soya, tahıllar, brokoli, sebzelerin çoğunda az miktarda.

  Yağların alınmasında sağlıklı yağları tercih ettikden sonra bir diğer önemli kısım, omega3-6 dengesini kurabilmekdir! Sağlıklı bir insan da omega3-6 oranı 1:1 yada en fazla 1:4 olmalıdır! Omega 6 zaten tükettiğimiz besinlerin büyük çoğunluğunda bulunmaktadır, önemli olan günlük olabildiğince omega 3 almaya çalışıp dengeyi her zaman sağlıklı miktarda tutabilmekdir!
  Günümüzde aşırı ayçiçeği ve tahıl tüketimi bu oranı 1:binli rakamlar haline getirmiş ve çok önemli sağlık problemlerine yol açmıştır!

  Karatay Beslenmesi için Örnek Öğünler

  Sabah: 2 tam yumurta yada daha fazla, her türlü yağlı peynirler bol miktarda, domates, biber, zeytin, ceviz.

  Öğlen: Sağlıklı bir çorba. (unsuz çorbalardan, şahsi tercihim mercimek ile domates çorbasıdır)
  Ardından baklagil yada et yemeği. (kurufasülye, nohut, bütün tavuk yada kırmızı et)
  Yanında mutlaka bol miktarda salata koca bir tabakda. (şahsi tercihim marul salatasıdır, içindekiler: marul, karalahana, yeşil soğan, dereotu, maydanoz, zeytin yağı ve limonu, ton balığı)
  Hala doyulmuyorsa bulgur pilavı, iri taneli bulgurdan.

  Akşam: Sebze yemeği. (her türlü mevsim sebzesi, kabak, ıspanak, kapuska vb.)
  Yanında bir miktar et ve salata.

  -Öğünler de yoğurt kullanımı tamamen serbest. İçecek tercihi çoğunlukla ayran. Öğün aralarındaki içecekler çay, yeşil çay, kahve (fazla olmamak şartıyla), bitki çayları.
  -Yeni başlayanlar için birden ekmeği kesmek çok zor olacak dır, sonuçta çocukluk dan beri gelen belirli bir beslenme alışkanlığınız söz konusu... Bu yüzden önce azaltıp sonra bırakmak daha kalıcı işler başarmanızı sağlar. Bu beslenmeye geçtiğinizde önce her öğünde bir dilim ekmek (kepek yada tam tahıl) toplamda günlük 3 dilimi geçmemek şartıyla tüketilebilir. Çaylar da yine aynı şekilde yine ilk önce tek şekerli ye indirip ardından şekersiz içmeye başlarsanız, şekersiz içmeye nasıl alıştığınıza siz bile inanamayacaksınız. Ancak bu azaltma 3 hafta 1 ayı geçmemeli, özellikle ciddi kilo problemi olan ve yağ yakımı kendisi için önem arz eden kişilerde 2 haftayı bile geçmemeli.

  -Soru cevaplar

  S: Karatay diyetinde karbonhidrat sıfırlıyormuşuz bu doğrumu?
  C: Karatay beslenmesi bir diyet değildir! Sağlıklı beslenme şeklidir.
  Diyetler 3-5 ay uygulanan ve tek amacı kilo kaybettirmek olan geçici uygulamalardır! Karatay beslenmesi ömür boyu devam ettirilebilecek bir sağlıklı beslenme modülüdür. Asıl amacı da insülin direnci gibi metabolik bozuklukları tedavi edip kişiyi sağlığına kavuşturmak dır, yağlanmanın giderilmesi ve kilo kaybı sadece sonuçtur hedef değil!
  Sağlıklı Kh lar dediğimiz sınıftan doyana kadar yiyoruz, sıfırlamak diye bir şey yok.

  S: Şimdi ben bu ketojenikleri araştırdım da, bunlar zararlı diyorlar bunu ne yapacağız?
  C: Ketojenik beslenmeler çeşit çeşitdir! Atkins, dukan, paleo, karatay...vb. Karatay beslenmesi bizim besinlerimizle olan ve bizim ülkemize uygulanabilirlik olarak en yatkın olan beslenmedir.
  Bir beslenmenin ketojenik beslenme grubunda olabilmesi için hızlı Kh ların terkedilip insülin direncinin tedavi edilmesi gerekir. İnsülin ortadan kalkmadan ketosis başlamaz!
  Ketojenik kelimesi ketosisden gelmektedir! Kh lar (sağlıklı olanlar) günlük 60 gr ma kadar kısıldığında vücut keton cisimleri üreterek enerji birimini Kh lardan yağlara dönüştürür. Böylece enerji birimi değişen vücut kendi yağlanma bölgelerinden de bol miktarda olmak üzere sürekli yağları kullanır ve yağ yakımı gerçekleştirir. Buna vücudun ketosise sokulması denir. Vücudu ketosise sokmak beraberinde sorumluluk gerektirir. Bütün gün boyunca sürekli vücudunuzun kendisinden yemesini bekleyemezsiniz! Günlük yüksek miktarda yağ alımı şartdır!
  Fakat karatay beslenmesinde vücudu illa ki ketosise sokacağım diye bir kaygı yoktur! Çünkü sağlıklı Kh lar sınırsız dır! 60gr sınırı yoktur! Çünkü bu beslenmenin yağ yakımın da asıl güvendiği nokta leptin hormonudur! Yani öğün aralarını uzun tutmak, ara öğün asla almamak ve gece yatmadan 5 saat önce yemeği keserek uykuda bol miktarda leptin ile yağ yakımı hedeflemektir!
  Tabi ki ketosise sokulan bir vücudun yağ yakım başarısı ve hızı ile karşılaştırılamaz! Çok daha uzun sürecek dir. Tam ketojenik beslenme de örnek 3 ayda bütün yağlanmayı gideriyorsanız, karatay da 6 ay vaktinizi alır ama daha rahat geçirirsiniz ;)

  S: Siz tutturmuş 2-3 tane doktorun anlattıklarıyla burada vaaz veriyorsunuz, geri kalan doktor böyle mi diyor? 3 kişinin lafına mı inancağız, yeni moda olan her şeye inanalım mı?
  C: Evet ülkemizde bu sağlıklı beslenme ve sağlıklı yağ yakımı önerilerini çok tek tük hocalar anlatıyor. Ve yeni zannediliyor... Ama bizim ülkemizde yeni! Dünyada durum böyle değil! 2002 yılında eski beslenme piramidinin yanlış olduğu bütün dünyaca kabul edildi ve yenisi yapıldı! Artık bütün dünya tahılların zararını kabul etmiş halde ve reddetmiyor! 2002 yılından beri bilinen gerçekler sadece bizim ülkemize 10 yıl geç geldi ve kabul görmekte hazmedilmekte zorlanıldığı için daha bir 10 yıl daha harcayacağız gibi gözüküyor...
  [YOUTUBE]https://www.youtube.com/watch?v=1fr8n7gh8g4[/YOUTUBE]
  [​IMG]

  S: Kısa sürede kilo verdiren diyetler için sağlıksız deniyor, buna ne diyorsunuz?
  C: Karatay beslenmesi diyet değildir! Evet yağ yakımı hızlı olur çünkü bu vücudun metabolik kısır döngüsünden kurtarıldığı zaman, yağlanmasını bir an önce giderme isteğinden kaynaklanır. Bel başta olmak üzere yağlanma noktalarındaki yağlar yedek depo filan değildir! Beldeki yağlanma vücut tarafından endokrin bir organ (yani kendisine ait olmayan yabancı bir organ) olarak algılanır ve fazladan 20 çeşit hormon salgılanmasına sebep olur. Vücut neredeyse kuruyup atılan bir kan pıhtısı gibi elinden gelse atacak kadar beldeki yağlanmaya yabancıdır!
  [YOUTUBE]https://www.youtube.com/watch?v=AQaMqHIiSLc[/YOUTUBE]
   
  sharlon, simple, ilyobonito ve diğer 77 kişi bunu beğendi.
 2. oktayd
  Offline

  oktayd Yeni Üye

  Katılım:
  23 Aralık 2011
  Mesajlar:
  390
  Beğenileri:
  275
  Ödül Puanları:
  0
  ben bu spora basladıgımda hic birşey bilmiyorum dogal olarak tabii ki :)
  fakat gerek buradaki arkadaşlarım gerekse başka kaynaklardan yararladıgım kadarıyla karatay beslenmesi en mantıklısı olarak görüyorum.

  ayrıca eline koluna saglık zeus gayet uğraş vermişsin tebrikler.
  emin ol bir cok arkadaşa yol gösterici olacaktır.

  fakat sunu da söylemeden geçemeyecegim.
  haraket olmadan yağ yakımı olmaz.
  yani herhangi bir spora dalını icra etmeyen bir insanın karatay beslenmesiyle amacına ulaşacagına zannetmiyorum.
  kesinlikle yanlış anlaşılmasın söylediklerim.
  Yağ yakımının temelinde spor yatmaktadır beslenme ise kombinesidir.
   
  Azi, H4k4nn ve ZeusS_ bunu beğendi.
 3. jackmaldow
  Offline

  jackmaldow Üye

  Katılım:
  28 Mayıs 2011
  Mesajlar:
  293
  Beğenileri:
  125
  Ödül Puanları:
  53
  Yer:
  LA / California
  Bana göre de bir vücutcunun en iyi beslenme şekli budur.
  Karatay.Hem sağlıklı hem de kolaylıkla uygulanabilir.
   
  ZeusS_ bunu beğendi.
 4. Dynamo
  Offline

  Dynamo Üye

  Katılım:
  21 Ekim 2011
  Mesajlar:
  1.135
  Beğenileri:
  1.707
  Ödül Puanları:
  123
  Yer:
  İstanbul
  Benim fikrim şöyle sadece beslenmeyle kilo verilir. Vücudu kısır döngüden kurtardıktan sonra yağları yakar vücud yavaş yavaş. Ama spor da yapılırsa bu hız artar. Ben spor yapıp kilo veremeyen çok insan kaybettim aynı zamanda olan kaslarını da kaybeden ..

  Bence yağ yakımının temelinde beslenme vardır , spor ise kombinesidir. :)

  ------------------------------------------

  ZeusS

  Böyle bir başlık için gerçekten teşekkür ederim. Bilmediklerimi de öğrendim.

  Bir soru sorucam.

  Ben şimdi bu karatay beslenmesini uygulamaya çalışıyorum. Vücut geliştirme ile uğraştığım için sabah kahvaltıda yulaf ve antreman öncesi öğünde makarna yiyorum geri kalanı karatay beslenmesine uygun.

  Soruma gelince;

  -Sabah ki yulafla öğlen ki makarnayı çıkarırsam listemden vücut idman da yağları enerji olarak kullanır mı? (Senin bu beslenme ile hem kilo alıp hem belden inceldiğini biliyorum.)

  Hayatımın tamamında bu beslenmeyi uygulamaya çalışacağım. Yaza kadar yağları yakabilir miyim bu beslenmeyle vücudumdaki yağı biliyorsun..
   
  ZeusS_ bunu beğendi.
 5. pozitronn
  Offline

  pozitronn Üye

  Katılım:
  16 Ekim 2011
  Mesajlar:
  712
  Beğenileri:
  1.790
  Ödül Puanları:
  103
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  inşaat mühendisi
  Yer:
  Adana
  sevgili öncelikle emeğin için teşekkürler.zeuss yatmadan 5 saat önce yeme işi kesilecek denmiş.9 saat uyuduğumu hesaba katarsak 14 saat boyunca vücut proteinsiz kalıyor bu süre fazla değil mi ?

  bir de yatmadan önce lor peyniri yiyen biri olarak biraz ters geliyor bazı yanları.
   
  ZeusS_ bunu beğendi.
 6. ZeusS_
  Offline

  ZeusS_ Yeni Üye

  Katılım:
  10 Ekim 2011
  Mesajlar:
  1.123
  Beğenileri:
  1.925
  Ödül Puanları:
  0
  @Dynamo
  Bu yazım tamamen yağ yakımındaki arkadaşlara yönelik oldu biraz...
  Bunun dışında 2 başlık daha açacağım bir tanesi "Vg ve Karatay beslenmesi" konulu olacak ;)
  Ama yine de cevap yazalım yanıtsız kalmasın ;)

  Sabah ki yulafı kaldırmak da çok fayda var, tahılların zararlarını biliyorsun...
  Vg ci arkadaşların isteyenlerin antreman öncesi aynı senin yaptığın gibi bir miktar kompleks Kh lar ile "karbonhidrat yüklemesi" dediğimiz olayı yapmaları kabul edilebilir...
  Ben kullanmıyorum o olayı, ihtiyaç duymadım...

  Ama asıl cevaba gelelim, o günki antremanda eğer yağ yakımı maks ve ketosisle desteklenecek şekilde bir olay denenmek isteniyorsa...
  Sınırsız dediğimiz sağlıklı Kh ları sadece o gün antreman olduğu için 60 gr ma kadar kısıp ketosis denenenebilir...

  Ben denemedim açıkçası ben asla günlük aldığım besinlerin gramını saymam!
  Ama günlük 100gr ve altı farkında olmadan aldığım günler olmuştur...
  Ve büyük ihtimal o günlerden deli gibi de yağ yakmışımdır...

  Fakat kontrollü olarak o dediğin olayı denemedim açıkçası...
  Ben yasak olan gıdaları terkettim, diğerlerinden yedim, gittim antremanı yaptım ve sonuçlar ortada ;)
   
  demircan256, crsonr07 ve Dynamo bunu beğendi.
 7. Dynamo
  Offline

  Dynamo Üye

  Katılım:
  21 Ekim 2011
  Mesajlar:
  1.135
  Beğenileri:
  1.707
  Ödül Puanları:
  123
  Yer:
  İstanbul
  @ZeusS

  O diğer başlığı da bekliyorum. Sabah ki yulafı kaldıracağım onun yerine ceviz tüketeceğim. Tahılların zararını sağ olsun heldic çok güzel anlattı bize.

  Yaza doğru vücudu ketosise sokmayı deneyeceğim antreman günleri olmak kaydıyla. Vücut 1 günde ketosise girer mi?

  Yağ bol alınacak demiş karatay hoca. Bol ama ne kadar bol , mesela sen , salatayı zeytinyağıyla yiyorsundur kaç yemek kaşığı koyuyorsun. Tavuğu tereyağında kavurduğunu biliyorum 100 gr tavuğa ne kadar tereyağı koyuyorsundur.

  Bunları sormamda ki sebep eğer yağları fazla kullanacağım diye çok fazla kullanırsam bir zararı olmasından korkuyorum...
   
  demircan256 ve ZeusS_ bunu beğendi.
 8. ZeusS_
  Offline

  ZeusS_ Yeni Üye

  Katılım:
  10 Ekim 2011
  Mesajlar:
  1.123
  Beğenileri:
  1.925
  Ödül Puanları:
  0
  Bu soruları açacağım Vg başlığın yanıtlamak isterim ama yanıtsız bırakmayalım ;)

  Vg cilerin bu beslenmeyi kullanma şekli çok daha değişik olmalı, benim 3 ay önce bu beslenmeye başladığım halimle şuan yediklerim bir değil, yaptığım spora yönelik bir çok modifiyeler yaptım...
  Hamdım piştim açıkcası...

  Ben protein konusunda sevgili Danny ile aynı fikirdeyim günlük kilonun 0,8-1,5 katı yeterlidir diye düşünüyorum, asla sürekli her an protein almama lazım diye bir endişem olmadı...

  Ben gün içerisinde 100-120 gr proteinimi alırım ve olay biter, daha zorlamam...
  Ki karatay beslenmesinde ki öğünlerimdeki ile bu miktarı zorlanmadan görüyorum...

  Ama tecrübelerimden bir olayı söyleyebilirimki o da şudur; iyi bir kas inşası için kaliteli Kh ile desteklemek şart!
  Yani sağlıklı Kh lar ile ;)
  Ben bu şekilde yaptım çok da iyi hacim alıyorum :)
   
  alesta, Hymenalos, dishiwelet ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
 9. isml91
  Offline

  isml91 Üye

  Katılım:
  23 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  7
  Beğenileri:
  2
  Ödül Puanları:
  13
  çok güzel paylaşım :) bende uzun süredir inceliyorum. takipteyim.
   
  ZeusS_ bunu beğendi.
 10. CarpeNoctum
  Offline

  CarpeNoctum Üye

  Katılım:
  3 Şubat 2009
  Mesajlar:
  702
  Beğenileri:
  1.306
  Ödül Puanları:
  103
  Yer:
  Zimbabwe
  vg sporunu yapan biri için 3 öğün çok az ayrıca sabah ve ant sonrası karbo tüketimi bence zorunludur.Karatay beslenme tarzı bana cok artısı oldu , ancak vg sporundada karbonhidratın önemi malum ortantıyı yakalamak gerek bence. Kendımı 3 öğün karbonhidratsız geçirip 130 kglık benchın altında düşünemıyorum :) Ayrıca paylaşım cok iyi olmus bu tarz bir konu gerekiyordu güzel derleyip toplamışsın.
   
 11. ZeusS_
  Offline

  ZeusS_ Yeni Üye

  Katılım:
  10 Ekim 2011
  Mesajlar:
  1.123
  Beğenileri:
  1.925
  Ödül Puanları:
  0
  Bence de doğru bir seçim ketosise sokmak bir Vgci için en son tam definasyon dediğimiz parçalı görünümü kazanırken uygulanmalı ;)

  Evet Kh ı kıstığınız an 1 gün içerisinde vücudu ketosise sokmak mümkün :)

  Salatam da 2-3 kaşık kullanırım evet, hem salatayı yağlı seviyorum, hemde egeli olduğum için zeytin yağını ucuza alabiliyorum, marketten alıyor olsam öyle hacı yağı gibi kullanamam malum pahalı :D

  Tereyağını sadece tavukda değil başka şeylerde de kullandığım için gün içerisinde sürekli aldığım için onu fazla abartmıyorum, çünkü totalde zaten fazla kullanmış oluyorum ;)

  Karatay hocanın bol tüketin demesindeki amaç sağlıklı yağların, damar sağlığı üzerine olan olumlu etkilerinde dolayı asıl sebebi bu!
  Yoksa bizim tam ketojenik beslenmedeki bir kişi gibi illa yağ yoğunluklu yiyeceğim diye bir sorumluluğumuz yok, özellikle sağlık açısından böyle tüketiyoruz...

  Benim ise bol tercih etmemin bir sebebi damar sağlığından çok kas artımına olan olumlu etkisi!
  Malum sağlıklı yağlar aynı proteinler gibi yapı taşı görevi de görür!
  Sağlıklı yağ vücuda girecek ;)
   
 12. as55
  Offline

  as55 Üye

  Katılım:
  2 Eylül 2011
  Mesajlar:
  237
  Beğenileri:
  241
  Ödül Puanları:
  53
  Yer:
  Samsun
  vg için uygun bir diyet değil bence. vücudu baya bir aç bırakır bu diyet. yatmadan 5 saat önce yemeyi kesersem gece hipoglisemiden ölürüm ben :D ama zaten başlıkta zeuss belirtmiş yağ yakımı için gayet güzel duruyor. uygulayan arkadaşım güzel sonuç almıştı. sadece cevizi abartmıştı. bu nedenle de karın ağrısı ve dışkılama problemi olduğunu söylemişti. belki kaynağı farklıydı ama o cevize bağlamıştı.
   
  ZeusS_ bunu beğendi.
 13. ZeusS_
  Offline

  ZeusS_ Yeni Üye

  Katılım:
  10 Ekim 2011
  Mesajlar:
  1.123
  Beğenileri:
  1.925
  Ödül Puanları:
  0
  @as55

  Sınırsız yiyoruz, bu beslenmede aç kalmak diye bir şey yok ;)

  Kabızlığın sebebi günlük eksik lif alımı ;)
  Bu beslenmeye yeni başlayanlarda onu biraz görüyoruz, acemilikden kaynaklanıyor ;)
  Bol salata ile desteklemek de fayda var!

  Ama hala daha kabızlık problemi oluyorsa (ki düzelmesi gerekir) lif oranını yeterli bulmayanlar hem gi si düşük hemde rafineliği düşük kepek gibi ürünleri abartmamak şartıyla alabilirler, bunu belirttim yazımda ;)
   
  as55 bunu beğendi.
 14. kenan_23
  Offline

  kenan_23 Üye

  Katılım:
  8 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  242
  Beğenileri:
  69
  Ödül Puanları:
  28
  peygamber efendimizin dediği gibi acıkmadan sofraya oturma doymadan sofradan kalk
   
  Lavinya10, Suçicek, Azi ve diğer 8 kişi bunu beğendi.
 15. Orpheus
  Offline

  Orpheus Üye

  Katılım:
  5 Şubat 2012
  Mesajlar:
  13
  Beğenileri:
  12
  Ödül Puanları:
  0
  Sevgili ZeusS_,

  Benim 'şahsi' görüşüm karatay beslenmenin bizim gibi bu spor ile uğraşanların pek tercih edeceği bir beslenme şekili değildir. Vüçut geliştiren kişiler için 3 öğün inanki çok az, ve gece yatmadan 5 saatlik aç bir beden gelişime hiç olanak sağlamayacaktır, burada asıl noktayı belki kaçırıyor olabilirim, 'diyet', yağ yakımı için belki bir yol olabilir, ama bu her kişi için aynı etkiyi edeceğinede pek olanak veremiyorum şahsen, insan vücudu bir makine gibidir, çalışması için sık sık beslenmeniz gerekir :).

  Şunuda eklemeden geçemiyceğim, basit karbo alımından çekinmemek gerektiği düşüncesindeyim, mesela, yulaf,pirinç,makarna,patates, 8 den önce tükedildiği taktirde sağlıklı besinlerdir.

  Selametle.
   
  Azi, KONT DRAKULA, VENGEANCE ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
 16. ZeusS_
  Offline

  ZeusS_ Yeni Üye

  Katılım:
  10 Ekim 2011
  Mesajlar:
  1.123
  Beğenileri:
  1.925
  Ödül Puanları:
  0
  Bu konuya Vg kapsamında bu başlıkda girmek istemiyorum ama gerçekten çok zor tutuyorum kendimi ;)

  Son dediğinize katılmam mümkün değil ne yazık ki, basit karbonhidratlar deli gibi insülin salgılatır, insülin mitojendir!
  Yani kontrolsüz hücre artımı, yani kanser sebebi dir!!!
  Kanser faktörlerinden biri olan bir şeyi ve buna sebep veren bir besini benim sağlıklı bulmam mümkün değil ;)

  Kas artımı için ihtiyaç duyduğumuz besinleri 2 öğün yerine 5 öğünde almak ne fark yaratıyor, bunu da cidden sormak isterim!
  Bütün gün yemek yedik diye vücut bize kıyak geçip fazladan kas mı yapacak???

  Hipertrofi için sporcunun vardığı düzeye göre alması gereken protein-kh ve yağ miktarı gram olarak bellidir!
  Bunu 2 öğünde alan ile 5 öğüne yayıp alan arasında nasıl bir fark olur bunu bir anlatın belki bilmediğim yeni bir şey öğrenirim ;)
  Yada o 5 öğünde günlük almamız gereken miktarın çok üstüne çıktık diye fazla kas mı yaparız???

  Mesel bir sporcunun alaması gereken düzeyi gereği günlük 100gr protein diyelim; bunu aşar da 200gr alırsa daha fazla mı kas yapar???

  Mike Mentzer ve Dorian Yates gibi duayen adamlar yıllardır bunun tersini söylüyor ve uyguluyor!
  Günlük kilonun 1,5 katı protein alımından fazlasının mutlaka tuvalete gideceğini vurguluyorlar...
  Bu konuyu forumumuzda en çok dile getirenlerden biri aslında sevgili Danny dir!
  Çok daha ayrıntılı anlatabilir ;)
   
  Azi, dishiwelet ve CarpeNoctum bunu beğendi.
 17. CarpeNoctum
  Offline

  CarpeNoctum Üye

  Katılım:
  3 Şubat 2009
  Mesajlar:
  702
  Beğenileri:
  1.306
  Ödül Puanları:
  103
  Yer:
  Zimbabwe
  Normal sıradan bir vatandaş için tabikide basit karbo zararlıdır aksini söyleyemeyiz.Ancak bu sporla uğraşan ve sağlam bir idman atan biri için basit karbo sabah ve idman sonrası mecburidir heleki öğünler karbo içermiyorsa.Ayrıca kanser olayına takıldım millet gırla ilaç kullanmakta bu sporda siz basit karbonun kanser yapma ihtimalinden bahsediyorsnuz.
  Ben 188/100kg biri olarak ortalama 150 gr protein alıyorum gün içinde.Bunu 2 öğünde nasıl sağlıyabılrm?

  Ben bu tarz beslenmeye olumsuz bakmıyorum off günlerimde boyle beslendıgımı soyleyblrm.Ancak antreman yapılan gunler benım ıcın karbonhdratsız olmaz.
   
  ZeusS_ bunu beğendi.
 18. ZeusS_
  Offline

  ZeusS_ Yeni Üye

  Katılım:
  10 Ekim 2011
  Mesajlar:
  1.123
  Beğenileri:
  1.925
  Ödül Puanları:
  0
  Sabah depolarım boş diye kompleks Kh lar dururken gidipde basit şekere saldırıp sabah sabah kan şekeri fırlatmayı doğru bulmuyorum!
  Ama idman sonrası dediğiniz gibi gereklidir! Az miktar da olsa kortizol durdurmak amaçlı ben bile alıyorum ;)
  Ama sadece kortizol kesmek amaçlı tek bir meyve olarak!
  İdmandan 1 saat sonra düzgün bir öğün yapıyorum bundan farklı olarak :)

  Yates ve Mentzer ile ilgili çeviriler yapıyorum henüz bitmedi, Vg kapsamında ayrıyetten gireceğim bu konuya ;)
   
 19. Orpheus
  Offline

  Orpheus Üye

  Katılım:
  5 Şubat 2012
  Mesajlar:
  13
  Beğenileri:
  12
  Ödül Puanları:
  0
  Ayarlamak gerekiyor, nasıl programı şekillendiriyor isek beslenmemizide ayarlamamız şart, söylediğin şeyler kismen doğru, burada ayar dediğim şey, 3 öğüne böle bilirsiniz karbo alımını, yani ayarında tüketmekden bahsediyorum, hacim yapacak kişi sadece proteinle yada sıvı yağla amaca yönelemez sevgili zeus, bakın kütle yapacak kişiyi diyorum, yağ yakımında spor ile uğraşmayan kişiler için belki doğru bir beslenme biçimidir, olabilir muhakkak.

  İkinci sualinize gelirsek, 2 öğün ile 5 öğün arasındaki fark, vücudun aç kalmaması ile ilgili, 3 öğün içerisinde nasıl bir beslenme menusu kurduğunuz hiç önemli değil, yediğiniz her öğün sinidrim süresi 3 saat olacaktır maksimum, tabiki patates kızatması size 4,5 saat kazandırır ama bir sporcu için bence felaketdir 5 saatlik bir ara.

  Fazla protein ve kh alımına gelirsek, önceki metinde yazdığım gibi, ayar yapmamız gerekir sizinde bildiğiniz gibi, bir insanın alması gerekn gün içinde 100gr proteinse ve bu alımı aşıyor 200gr protein alıyorsa, aldığı fazla protein miktarı yağ olarak ona dönmesi anlamına gelecektir.

  Bunlar benim bildiğim, ve araştırdığım şeyler, kimsenin ettiği iddaya yalan doğru demem doğru olmaz :), senin de dediğin gibi çok önemli sporcular bu yol ile devam etmekte.

  Saygılar.
   
 20. ZeusS_
  Offline

  ZeusS_ Yeni Üye

  Katılım:
  10 Ekim 2011
  Mesajlar:
  1.123
  Beğenileri:
  1.925
  Ödül Puanları:
  0
  Bütün bu sorulara cevap vereceğim, en ince ayrıntısına kadar gireceğiz bu konuya ama bu başlıkda değil ;)

  Bu başlığı yağ yakımına başlayacak kilolu arkadaşlara bilgilendirme amaçlı açtım, daha çok onların sorularına yanıt vermek isterim!
  "Vg ile Karatay beslenmesi" adında bir başlık açacağım, bunları orada konuşuruz :)

  Sırf sorular havada kalmasın diye nezaketen cevap yazıyorum ama Vg ci arkadaşların sorularına önlerine kas yapımı ve Kh ilişkisi ile ilgili bilimsel gerçekleri döktüğüm başlıkda yanıt vermek isterim ;)

  Saygılar :)
   
  isml91 ve Fυякαη Acαя bunu beğendi.
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş