Yağ yakmak terlemek midir ?

Konusu 'Geri Dönüşüm Kutusu' forumundadır ve avengeren tarafından 23 Ekim 2011 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. avengeren

avengeren Üye

Beğenileri:
    233
    Ödül Puanları:
    53
    Koşu bandında koşarken çok terliyorum. Tempolu yürüyüş yaparken daha az terliyorum. Daha çok yani daha verimli yağ yakmak için koşmak mı daha yararlı olur tempolu yürüyüş mü ?

2. demircan256

demircan256 Üye

Beğenileri:
    2.198
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    güvenlik
    Yer:
    istanbul
  3. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    terlemek ile olsaydı saunada oturup kilo verirdik:)

kardioda vücüt enerji yakar bunuda önce karbonhidrat depolarını yakar daha sonra yağ depolarını yakar o yüzden kardio 2 0dk dan kısa olmamalı bana göre ideali 40 dk civarı

avengeren bunu beğendi.
  4. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    cevabında çeşitli koşullar yatar:

-iklim (ısı,basınç, nem )

-yapılan egzersizin yoğunluğu...

-vücutta bulunan su miktarı

eğer, aynı "iklim şartında, aynı vücut su oranlarında " farklı 2 egzersizi yapıyorsanız ve birinde daha çok terliyorsanız , turda daha yoğun enerji harcıyorsunuz anlamına gelir...)

ancak, tabi ki bu direkt olarak "yağ yakıyorsunuz " anlamına gelmeyebilir...zira:

-egzersizin türü
    -şiddeti
    -süre

faktörleri yanısıra , diyette belli oranda " karbonhidrat alınmış "olması yani "vücut karbonhidrat mechanismus 'u ve amigdala nın " düzgün çalışması önemli...

avengeren bunu beğendi.
  5. colkurduu

colkurduu Üye

Beğenileri:
    136
    Ödül Puanları:
    53
    yağ eritmek için tavsiyem hit cardio ;)
    3 dk 6,3 ile yürü sonra 8 cıkar 3 dk hafif tempolu koş sonra tekrar 6,3 düşür 2 dk yürü sonra 9 cıkar 2 dk kos sonra 6 düsür 2 dk yürü sonra 10 cıkar 2 dk kos böyle 10 -15 dk devam etmen tavsiyem yağ erimesine baya faydalı olcaktır

avengeren bunu beğendi.
  6. avengeren

avengeren Üye

Beğenileri:
    233
    Ödül Puanları:
    53
    Yanıtınız için öncelikle teşekkürler. Yalnız şunu sormak istiyorum. Normal bir kardiyo antremanında 15. dk dan sonra yağ yakımı başlayacağı söyleniyor. HIIT kardiyo ile 15 dk yeterli mi ? Birde HIIT kardiyoyo antremandan önce mi sonra mı yapmalıyım ?

7. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    antrenmanın şiddeti ne olursa olsun, hiçbir şekilde (sadece çok düşük ısılar hariç) 15 dakikada falan yağ yakımına başlanamaz...

nedeni basittir ,glukojen depoları !...

normal şartlarda , eğer diyet de yapıyorsanız, 30 dakikadan sonra yağ yakımı devreye girmeye başlar...zaten, içten hafif tatlı bir ısınma hissedersiniz ...)

8. Caribbean T

Caribbean T Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci & Sporcu
    Yer:
    İstanbul
    Bir kere koşu bantında koşulmaz dostum, tempolu yürüyüş yapılır. Koşu bantında koşmanın bir çok zararı vardır vücuda.

Ben koşu bantında destek almadan normal bir şekilde yürüyünce vücut soğuyor fakat ellerimle yanlardan destek alınca vücut terlemeye başlıyor. Sizce hangisi daha iyidir? Elimle destek alarak terlemem mi yoksa destek almadan normal bir şekilde yürümek mi? Genelde 6.5 ve 7.0 KM arası 20 dakika yürüyorum. Yani kalori yakmak için illa terlemek mi gerekiyor?

9. colkurduu

colkurduu Üye

Beğenileri:
    136
    Ödül Puanları:
    53
    Egzersizlerle karbonhidrat ve yağları yakarız. Glikojenden glikoz olarak kullandığımız karbonhidratlar fazla olduğunda ise yağ oluşumu gözlenir.bilmem anlatabildim mi;)sonucta ilk 15 dk glikoz olarak kullandığmız karbondiakratlar yanar.ksrbondiakratlar fazla oldumuda yağ oluşur
    15 dk tempolu kos yağ yada karbondiakrat yakma bana biraz sacma geliyor.
    eğer yağ sizin dedeniz gibi yanıyorsa anteraman sonrası kosun cunku glikojen azalmış olucak vucut ağırlık kaldırırıp glikojen azaldığı için sonrası hafif tempolu koşu 15 dk kosu ile yağ yakımı gerceklesır sanırım

10. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş