yağ yakmak isteyen, spora yeni başlamış arkadaşlara

Konusu 'Yağ Yakımı ve Kilo Verme' forumundadır ve Samet22 tarafından 14 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 20 üye.
  1. Samet22

Samet22 Yeni Üye

Beğenileri:
    202
    Ödül Puanları:
    0
    yağ yakmanın en kolay olduğu sporla ilgili foruma geliyorsunuz, okuyorsunuz, bakıyorsunuz ama o da ne? sanki koşucuların, maratoncuların forumu. özellikle kas kütlesi az, yeni başlayan ve göbek sorunu yaşayan arkadaşlara söylüyorum. kardiyou ilk planda tutmayın, ilk planda maximum kas kütlesi kazanım programlarıyla uğraşın, kardiyodan çok daha fazla kilo verdiğinizi göreceksiniz. bunu doktorlar bile söylüyor artık nasıl yerleşmişse kafalarımıza, spora yeni başlayanlar 6 ay bisikletten, koşu bandından ayrılmıyor, göbeği gördükçe tekrar gidip herhangi bir koşu bandına yada el kol, ayak bacak sallatan bir alete giriyorlar. kardiyoda yaktığınız 300-500 kalori ile kara geçtiğiniz düşünüyorsanız yanılıyorsunuz, bazal metabolizmanızı hızlandırmanız gerek, yağlarınız çok fazla, kas miktarınızı arttırmadan bu yağları çok uzun sürede ve zor yakarsınız. önce yağları yakayım, sonra kas yaparım düşüncesi varsa aklınızda yanılıyorsunuz. vücudunuzda 5 kilo kas artması demek, fazladan harcanan 300-400 kalori demektir günlük.( bu hesap daha ayrıntılı kabataslak örnek veriyorum) en basit örneğiyle yürürken, hatta uyurken bile daha fazla kalori harcarsınız. bu da size büyük kar sağlar.

Bozo-Baku, huge, ozpirik ve diğer 13 kişi bunu beğendi.
  2. mehmetask

mehmetask Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    pazara gitmek
    Yer:
    Aydın
    Samet22 demek istedigin şu olsa gerek agırlık çalısarakta kas kütlesi yapmak mümkün,ben 95 kiloyum kafamda ilk önce kilo verip sonra body geceyim diyordum.Ama agırlık çalısarakda kas kütlesi yapmanın mümkün oldugunu gördüm.Ağırlık çalısarak yaglarimizi kasa cevirmek için çalısmalarima devam ediyorum.Koşuyorum yürüyorum.Agırlık çalısmaya devam..

3. Bluediver

Bluediver Üye

Beğenileri:
    276
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    ISTANBUL/BURSA

O yazidan nasil bu sonuclari cikardin ben anlayamadim dogrusu.
    ''agırlık çalışarakta kas kutlesi yapmak mumkun'' >>zaten kas kutlesini agirlik calisarak yapabilirsin.
    ''ağırlık çalısarak yaglarimizi kasa cevirmek icin calismalarima devam ediyorum'' >> yağlarini kasa ceviremezsin, ayni sekilde kaslarinda yağa donusmez korkma. Sametin söyledigi sey, vucuduna kas kutlesi ekledigin zaman senin ihtiyacin olan kalori miktari articak, buda daha fazla yağ yakmani sağlayacak.

ngt_psy ve Samet22 bunu beğendi.
  4. iris

iris Üye

Beğenileri:
    120
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    İzmir
    @ mehmetask
    yağ kasa çevrilmez arkadaşım, burda amaç yağları enerji kaynağı olarak kullanabilmek.
    samet22 arkadaşın dediği gibi, azdan az, çoktan çok gider, yani kas kütleniz ne kadar çoksa o kadar çok kalori yakarsınız, zayıflamak daha kolay olur; kas kütleniz ne kadar azsa o kadar zor olur yağ yakımı.

bir de benden tavsiye isteyen uygulayabilir eğer nizami bir şekilde yapacaksa; kardio yapmak yerine çok tekrarlı squat yapıyorum, hem çok daha fazla kalori yakıyorum kısa zamanda, hem de kaslarımı uyarmış oluyorum, aklınızda bulunsun, eğer hala programınızda squat, deadlift gibi çok büyük bir kas kütlesini aynı anda çalıştıran hareket yoksa yanlış yoldasınız.

Akay, ozpirik, SCHWARZXXL ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  5. Samet22

Samet22 Yeni Üye

Beğenileri:
    202
    Ödül Puanları:
    0
    ilk önce kilo verip sonra body geçmendeki amaç ne mesela bunu açıklarmısın. diğer düşüncen ise yanlış, ikisi aynı anda olabilir, zaten fizyolojik olarak yağın kasa dönüşmesi imkansız. benim söylemek istediğim şu, örneğin squat yapıyorsunuz irisin dediği gibi. nabızınız çok artar ve aynı anda birsürü kasınız çalışır, aşilin etrafındaki kaslardan tutunda üst miğdeye kadar tamamı çalışır. çalışmasıyla kalmaz vücut burayı tamir etmek içinde enerji harcar, onlada kalmaz burada artan kas miktarından dolayı ( kiloluyken bacağın şişmesi yada zayıflaması , kas aldığınıza yada kaybettiğinize delalet değildir) hem gece uyurken hemde günlük faaliyetlerinizde harcadığınız kalori miktarı artar. atıyorum vucudun günlük 2000 kalori ihtiyaç duyuyorsa bu 2500 e çıkar.( bu bir squatla olmaz tabi, zamanla kazanılan kas kütlesinden bahsediyorum) her gün 300 -500 calori oturdugun yerden kara geçersin yani. ( antrenman ve diet hariç bakın , onları hiç hesaplamadık bile :) ) yani demek istediğim kas miktarı ne kadar fazlaysa o kadar kolay yağ yakarsınız. birde eklemek istiyorum, ben fazla kas ıstemıyorum ondan dolayı önce yağ , sonra biraz kas yapıcam diye düşünmeyin , zaten kolay kolay kas anlamında büyüme olmuyor , yavaş yavaş :)

demircan256 bunu beğendi.
  6. mehmetask

mehmetask Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    pazara gitmek
    Yer:
    Aydın
    Anladım da ben 95 kg ama görenler sen 75-80 gösteriyorsun diyor bölgesel yaglanmam fazla bu konuda ne söylebilirsiniz.

7. Samet22

Samet22 Yeni Üye

Beğenileri:
    202
    Ödül Puanları:
    0
    kilolarını dert etmeden ağırlık çalışmalarına devam et, ağırlık çalışmalarına ilk başladığında 1-2 kilo artışın olabilir, bunu yağ artışı olarak düşünme, devam et, zamanla farkı yaşayacaksın, zaten bir noktadan sonra ise yağ yakmak senin için problem olmaktan çıkacak. daha önceleri yağ yakımıyla ilgili çok sorun yaşadım, sürekli bir yardımcı ilaç yada çeşitli programlar arardım, ama şu sıralar en ufak birşey bile kullanmadan çok rahat yağ yakabiliyorum. bunda artan kas kütlesinin rolünü yadırgayamayız. şu an yağ yakımı isteyen herkeze bu programı uyguluyorum çevremde, sonuçlar memnun edici.

mcorleone26 bunu beğendi.
  8. YesiLZeytin

YesiLZeytin Üye

Beğenileri:
    198
    Ödül Puanları:
    53
    Benim düşünceme göre de insan ister zayıflamaya çalışsın isterse kilo almaya, maksimum kas çalışması her halükarda yapılmalı. Yine kardiyo da aynı şekilde. Dediğiniz gibi asıl farkı oluşturan ve olması gereken beslenmedeki farklılıklardır.

SCHWARZXXL bunu beğendi.
  9. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    Yağ yakmak için;

düşük ağırlık - çok tekrar yapmalı,
    düşük yoğunluklu kardiyo çalışılmalı,
    önce yağ yakıp sonra kas yapmalı

gibi tarihi geçmiş tabuları yıkmak gerek. Göbek eriteceğim diye bütün gün mekik çeken adamlar var hala.

Bozo-Baku, Akay, aneximandros ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  10. byufuk93

byufuk93 Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Demek istediği şu kas kütlesi almak yağ yakımını hızlandırır.Koşu bandıyla sadece haftada 4 gün 1-2 saat hızlandırırken kas almakla 7/24 hızlanacak.Örneğin 75 kiloda uyurken 100 kalori yakıyorsan 80 kiloda 110 kalori yakacaksın.Bu da günde 240 kalori eder.Yani koşu bandında 20dk tempolu koşuya eşit.Haftada ise 1680cal :)

Ama en önemli nokta yemek alışkanlıklarını düzeltmek.İstediğin kadar spor yap.Metabolizma günün 23 saati yavaş olduktan sonra yine zor verirsin kilo.Hem de koşuyla yaktığın kalorileri ardından yapacağın bir abur cubur tıkınmayla fazlasıyla geri alacaksın.Çünkü vücut çok enerji kaybediyor ve aldığını tamamen depoluyor :)

Hade kolay gele.

11. Samet22

Samet22 Yeni Üye

Beğenileri:
    202
    Ödül Puanları:
    0
    tabular halen devam ediyor, göbek eriticem diye tüm gün mekik çekenler var, ve göbek eriticem diye haftada 6 gün koşanlarda var ve bu adamlar erkek. koşmak yağ yakmaz demiyorum, ama sol kolunuzla sağ kulağınızı tutuyorsunuz, sağ ile daha sağlam daha rahat tutmak varken.. forumun bu kısmında çok görüyorum, maratoncu filan sanıyorum adamları. hadi bayanları anlayabiliyorum, bazı kas grupları çirkin gözüküyor onlarda, sadece ince gözükmek adına diyet ve aerob tarzı sporlar yapıyorlar. ama erkeksiniz abi siz, fazla kas göz çıkarmaz, fazla irileşmek istemiyorum demeyin, zaten irileşmek bu sporda en zor şey :) ayrıca HİİT kardiyonun yağ yakma mantığı BODY e çıkıyor. ama HİİT kardiyo çevirilerinde 3-5 tane glikojen, metabolizma, karaciğer, lafı geçtği için daha hoş geliyor insanlara.

12. okankut

okankut Üye

Beğenileri:
    312
    Ödül Puanları:
    73
    samet22 e katılıyorum..yağ yakımı deyince herkesin aklına kardiyo geliyor, belki tartıda zayıflanıyor ama kas kütlesi ne oldu acaba bu arada..kardiyo yapmadan da vucut yağ oranı düşürülebilir, yeter ki ağırlık antrenmanı ve beslenme iyi olsun..

erb35 bunu beğendi.
  13. erb35

erb35 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    izmir
    aynen çok doğru bencede

14. v_tec

v_tec Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    vet hek
    Yer:
    izmir
    soruu

bi gün cardio bi gün agırlık calısması yapsak nasıl olur..

yoksa her gün kas calısması yapmak daha iyi..yada 1 gün arayla kas calısması.

15. Samet22

Samet22 Yeni Üye

Beğenileri:
    202
    Ödül Puanları:
    0
    genel itibari ile bahsetmek istediğimiz olay şu, maximum kas kütlesi programlarından sonra, vücutun gidişatına göre dengeli kardiyolar eklenebilir.

16. ali_1324

ali_1324 Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    foruma daha 1 hafta oldu üye olalı.Gerçekten beğendim bu siteyi teşekkür ediyorum sizlere.Bu konuyu okuyunca bayağı bir moralim bozuldu fakat.ben de 1 ay önce koşu bandı aldım.haftada 5 6 gün ortalama 6 km koşuyorum.11 km ye çıktığım da oldu.1 ay önce 93 kg iken şu an 81 kg yum.sadece koştum ve mekik çektim.mekik de günde 80 90 kadar.yazıyı okuyuncaya kadar mutluydum çok kilo verdiğim için.şimdi içimde bir kuşku var.yorumlarınızı bekliyorum.teşekkür ederim.

erb35 bunu beğendi.
  17. Samet22

Samet22 Yeni Üye

Beğenileri:
    202
    Ödül Puanları:
    0
    moralini bozmana gerek yok, zaten alet çoktan kendi parasını çıkarmış. sonuçta işine yaramış. ben daha çok body cilerin araştırma yapıyorum diyip maraton antrenmanları yapmalarına şaşırıyorum :D ( şimdi birisi steroidli bi amcamın çalışmasını linkler, bak bu 40 km koşuyormuş der. evet bekliyorum)

18. nightwolf_38

nightwolf_38 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    arkdaşlar herkeze merhabalar:) konuyu yeniden canlandırmış gibi olacağım ama yazmak istedim:)
    bu spora ilk başladığım günden beri takip ediyorum forumu ama sanırım bu ilk mesajım olcak:)
    benim hikayemde vücudumu artık kendine getirmek şekillendirmek yağlardan kurtulup sağlıklı bir yaşam:) spora başladığımda 105 kiloydum boyum 182 cm.
    düzenli olarak cardio yapıyorum ve aynı zamanda ağırlık çalışmalarıma devam ediyorum.yeni başlayan arkadaşlar bunu direk kilo kaybı için algılamasın çünki size kas kütlesi geliyor:) yani kilonuz azalmasa bile vücudunuz size gereken tepkiyi veriyor ve aynaya baktığınızda nelerin nekadar değiştiğini görebiliyorsunuz:)
    ben 3. ayımı bitirdim ölçülerim inanılmaz değişti salondaki cetvelimi getirip birgün yazarım buraya:) ama 3 ayda 10 kilo verdim:) yağ yakımı için her antremanımda 45 dakkaki koştum.20 dakika uzay bisikleti değimiz yada tırmanış yaptıran bir alet var onda çalıştım.sonra her antramanımda 80 mekik 80 ters mekik ve 80er yana eğilme hareketini yapıp ardından ağırlıklarıma geçiyorum.
    azimli olun sabırlı olun ve gerçekten doğru bilgilerle hareket edin:) çok çok çok güzel birşey vucüt geliştirme yapmak. ben sırf şekil olması için yapmıyorum:) hayatıma belli bir düzen geldi:) mutluyum:)Yani birçok şey getirdi bana:) sağlıcakla kalın:)

19. iceland

iceland Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    issiz
    Yer:
    Germ
    ayda 12kg nasil oluyormus? günü ac geciriyorsun galiba.6gün spor bende yapiyom.ayda anca 2-3kg :(

20. nightwolf_38

nightwolf_38 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    iceland arkdaşım bana mı dedin ayda 12 kilo diye:) ben ayda 12 kilo vermedim ki.heralde imkansızdır yani ölürsün falan:) ben 3 ayda verdim :)

Sayfayı Paylaş