Yağ yakmak için Cardio şart mıdır?

Konusu 'Yağ Yakımı ve Kilo Verme' forumundadır ve Rasyonalist tarafından 22 Kasım 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. Rasyonalist

Rasyonalist Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Merhaba Adım Gökhan

17 yaşındayım doğuştan engelliyim sol bacağımda protez var ve bu yüzden CARDİO hareketlerini yapamıyorum..
    Aşırı yağlanma var bedenimde ..

Ne yapmam lazım kimse sorsam hangi siteye baksam cardio şart cardio'suz olmaz diyorlar

CARDİO'SUZDA YAĞ YAKMAK MÜMKÜN MÜ?
    MÜMKÜNSE NASIL YAKABİLİRİM ...

2. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Tabi ki.

Kardiyoyla nasıl yapıyorsan öyle, az yiyerek. Günlük aldığın kaloriden düşük kaloriyle beslendiğin sürece yağ yakarsın. Diyelim ki hiç kardiyo yapmadan günlük enerji ihtiyacın 2500 kalori. Bunun %20 altında yani 2000 kaloriyle beslenirsen ve bu arada ağırlık çalışıp bol protein alarak kas kaybını önlersen yaklaşık haftada 0.5 kilo yağ yakarsın. Eğer hergün diyelim ki 20 dak. kardiyo yapıyor olsaydın günlük kalori ihtiyacın 100-200 arasında artacaktı, bu kez günlük 2080-2160 kalori yeseydin aynı hızda yağ yakacaktın. Kardiyonun enerjiyi biraz daha yağlardan sağlaması için vücudu manipüle ettiğine dair ispatlanmamış bir iddia da var.

Özetle, kardiyo yardımcı olur ama olmazsa olmaz değildir. Abartıldığında kas kaybı ihtimalini de arttırır, bu da akılda kalmalı.

Bozo-Baku, kerem191 ve Rasyonalist bunu beğendi.
  3. Rasyonalist

Rasyonalist Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul

Çok teşekkür ederim, beni nasıl bir piskolojiden kurtardın bilemezsin :)

Peki ben bunu kas kütlesini azaltmadan nasıl yapacağım? Bu mantıkla ;
    Karbonhidrattan ve şekerden uzak durcam daha çok protein besinlerle ihtiyacımı karşılayacağım ..
    - Definasyon yapar gibi az ağırlık çok set mantığıyla çalışcam ..

NASIL BESLENMELİYİM PEKİ YANİ NELERDEN DAHA ÇOK UZAK DURUP GÜN İÇİNDE YEMEDEN OLMAYACAK BESİNLER NELERDİR?

4. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Ben besinlerin ne olduğundan ziyade içerdikleri besin miktarlarının önemli olduğuna inanıyorum ama forumda çoğu kişi farklı düşünüyor. Kilonun 2 katı gr cinsinden protein aldığın sürece ve günlük kalorinin ihtiyacının çok altında, ekstrem diyetlere girmediğin sürece eğer yağ oranın zaten çok düşük değilse kolay kolay kas kaybı yaşamazsın (ağır çalıştığını varsayıyorum). Yağ oranı ne kadar yüksek olursa vücut o kadar yağ kullanmaya meyleder, yağ oranı düştükçe de yağı korumaya çalışır. O yüzden %12 yağ oranında %8'e falan düşmeye çalışmıyorsan rahat ol,düşük kalorili beslen ama çok düşük kalorili beslenme, ağır çalış, yeterli protein al, kas kaybı yaşamazsın.

5. Rasyonalist

Rasyonalist Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    2 kat protein, acele etmeden ağır ağır çalışcam ... Yağ oranım zaten %12 falan değil rahat ol başkan boy 1.61 kilo 75 :D

6. derek.hale

derek.hale Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Kocaeli
    cardiosuzda yağ yakabilirsin ama hemen gözle görülür bir değişiklik beklememelisin. sabırlı olmalısın :) geri kalan şeyleri zaten arkadaşlar üstteki yorumlarda belirtmiş.
    başarılar dilerim :)

7. Rasyonalist

Rasyonalist Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Engelli bir vatandaş olarak bu spor benim hayatım .. Çünkü eksiklerimi, olanları güçlendirerek kapatabilirim.

8. M.MASON

M.MASON Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    8
    en iyi yağ yakan antrenman kadiyodur. HİT atarsan süper yağ yakarsın tavsiye ederim.

kerem191 bunu beğendi.
  9. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Nereden çıkarttın en iyi yağ yakan antrenmanın kardiyo olduğunu? EPOC ne demek biliyor musun? Bu konuda herhangi bir şey okudun mu?

Bozo-Baku ve Rasyonalist bunu beğendi.
  10. Rasyonalist

Rasyonalist Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Dediğin EPOC olayını okudum internetten ve böyle bir şey olduğuna sevindim .. Ama kafama şu takıldı spordan sonra ne kadar çok nefes alırsan o kadar çok kalori mi yakarsın?

11. ByBars

ByBars Üye

Beğenileri:
    34
    Ödül Puanları:
    28
    Bilinçli diet ve sert antrenman yanına çok zorlamayacak bir cardio programı en makul olanı. en azından bende ki sonuçlar harika.

12. NEBUKADNEZAR

NEBUKADNEZAR Üye

Beğenileri:
    245
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Sakarya
    Arkadaş adam engelliyim yazmış,hala adama kardiyo diyorsunuz.Başlığın içindeki ilk mesajı okuyup yorum atsanız güzel olur değil mi ?

13. Rasyonalist

Rasyonalist Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    :D hele şükür birisi çıktı :D

14. AzizK

AzizK Üye

Beğenileri:
    67
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Size kendimi örnek göstereyim diyet ve sadece 10 dk bisiklette antreman başı ısınmak için yaptım 5 ay gibi sürede yağ oranımı %26 gibi bir orandan %14 e çektim ve bunun yanındada kas kütlemide büyüttüm amacım sadece zayıflamakta değildi.

15. NEBUKADNEZAR

NEBUKADNEZAR Üye

Beğenileri:
    245
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Sakarya
    Antremanların nasıldı peki ?(kaldırabildigin max yükseklikteki ağırlıkta 10-12 tekrar üzerine mi çalışıyordun yoksa orta kilolu ağırlıklarla mı 10-12 tekrarla çalışıyordun,yoksa süperset vesaire gibi hareketler varmıydı prorgamda) karbonhidratı azalttığından dolayı gücünde düşme oldu mu ? ve en önemli soru günlük kgxkaç gr protein,kaçgr yağ kaç gr karbo alıyordun ortalama ant günleri ve off günlerde ?

16. AzizK

AzizK Üye

Beğenileri:
    67
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Hareketleri piramit yapıyordum 12-10-8-6 her set sayısı düştükçe ağırlığı arttırıyordum orta ağırlıkta yapıyordum örneğin benchde sağ sol toplam 30kg giriyorum bar kg si hariç barla beraber 40kg gücümde düşmeler pek fark etmedim ama yoruluyordum zorlanıyordum proteini ise günde 100-120 gram alıyordum yağ sıfırdı sadece sütteki yağı tüketiyordum karbonhidratı antreman öncesi lapa pirinç pilavı yiyordum sonrasında barbunya fasulye gibi yemekler varsa 1 tabak onlardan yiyordum. Off günlerde karbonhidrat alımını azaltıyodum baklagiller felan yiyodum akşam

Sayfayı Paylaş