Yağ Yakımı Planım

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve wedo tarafından 4 Ocak 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. wedo

wedo Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    NOT : Yazı uzun olabilir.Lütfen sıkılıp okumamazlık etmeyin.Yardım bekliyorum.

Arkadaşlar merhaba.Foruma yeni üye oldum.Hayatımda köklü değişiklikler yapmaya karar verdim.27 yaşındayım.183 boyundayım.103 kilo ağırlığındayım.İlk olarak kilo problemimi aşmak istiyorum.Amacım 90'a inmek.Nerden nasıl başlayacağımı bilmiyorum.Yapmam gereken ilk şey beslenme alışkanlığımı değiştirmem gerekiyor.Sofraya oturunca insan üstü yemek yiyen birisi değilim.Fakat aşırı şekilde zamansız yiyorum.Kahvaltı alışkanlığım sıfır diyebilirim.Sadece pazar günleri adam gibi kahvaltı yapıyorum.Diğer günler çoğu zaman kahvaltı yapmadan evden ayrılıyorum.Öğlende bazen yiyorum bazen yemiyorum.Akşam olunca açlıktan karnım sırtıma yapışıyor ve sofraya oturunca ne varsa yiyorum.Yaptığımın yanlış olduğunu biliyorum ve ilk önce bunu düzeltmem gerektiğinide biliyorum.
    Eve bir tane kondisyon aleti almak istiyorum.İlk önce koşu bandı düşündüm.Sigara kullanan birisiyim.Kiloyla birlikte sigarada olduğu için koşarken çabuk kesiliyorum.Bu yüzden düzenli kullanamayacağımı düşünüyorum.Ayrıca büyük bir elektrik sarfiyatı yaptığınıda biliyorum.Bu yüzden eliptik bisiklet almaya karar verdim.Eliptik bisiklet kalori yakmamda bana yardımcı olur diye düşünüyorum.Bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim.İşim gereği spor salonuna gitmeye pek fırsatım olmuyor.Sabahları erken kalkan birisiyim.İşe gitmeden önce bisiklete binme şansım var.
    Elimdede kendi imkanlarımla yaptığım bi tane dambıl var.Nerden baksanız 12-14 kiloluk bi dambıl.Diyet ve spora dambılla takviye yapmak istiyorum.Çalışma programlarını okudum fakat konuya fransız olduğum için neyin ne anlama geldiğini bilmiyorum.Programlarda bir sürü yabancı kelime var.Neyi nasıl hangi aralıklarda yapmam gerektiği konusundada yardımcı olursanız sevinirim.
    Zamanınızı ayırıp yardımcı olursanız çok memnun olurum.

2. zhu.zhq

zhu.zhq Üye

Beğenileri:
    340
    Ödül Puanları:
    73
    wedo bunu beğendi.
  3. wedo

wedo Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    En başta söylediğim gibi sofraya oturunca 4-5 tabak yemek yiyen birisi değilim,benden daha çok yiyen bir çok zayıf arkadaşım var.Metabolizmayı hızlandırıcı neler yapabilirim peki ? Hangi yiyecekler metabolizmamı hızlandırır ? Bide ben çok zamansız yemek yiyorum.Bu konudada kendime çeki düzen vermem gerektiğine inanıyorum...

4. acemi_42

acemi_42 Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Konya-Ereğli
    kendini cok fazla yormadan belirli aralıklarla düzenli bi şekilde mesela 2 güne bir 3güne bir 40 45 dk yürüyüş bisiklet tempolu koşu yaparak (cardio) istediğin sonucu alabileceğini umuyorum tabiki biraz sabır gerek fakat dambıllarla antreman yapmayı sakın ihmal etme başarılar diliyorum hoşgeldin aramıza..

wedo bunu beğendi.
  5. wedo

wedo Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    İşim gereği 9-10 gibi ofiste oluyorum ama ben her sabah 6.30-7 arası kalkıyorum.Ofise gidene kadar eliptik bisiklet kullanmak için zamanım var.O yüzden sabah erkenden kalkıp kullanmayı planlıyorum.Benim için asıl önemli olan sağlıklı yaşamak.Yarın öbürgün evlenicez çoluk çocuğa karışıcaz.Rabbim ne kadar izin verirse aileme kol kanat gericem ama ilk önce sağlığıma dikkat edeceğimki ecel işi Allah'a kalmış.Her gün bi bi yarım saat bisiklet birde dambıl programı uygulasam birden ağırmı gelir yoksa işi baştan sıkı tutup hızlı bi çalışmamı yapmalıyım

6. acemi_42

acemi_42 Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Konya-Ereğli
    her zaman için yavaştan başlamak iyidir derdi hocam..hocam şöyle yapabilirsin benim görüşüm geçen sene 20 kilo veren biri olarak şunu öneririm sabah kalktıgın zaman yürüyüş yapabiliyorsan yürüyüş yap ki vücudunun gece uyudugu zaman alamadıgı enerjiyi güzel bi yürüyüşle tamamlarsan güne cok iyi başlamış olursun güzel bir kahvaltı mesela içebiliyosan 2 veya 3 tatlı kaşığı elma sirkesi iç ılık suyla karıştır yarım çay bardağına iki damla limon sıkıp içebilirsin(yağ yakıcı)100-150 gram lor peyniri şekersiz yeşil çay(yağ yakıcı)veya 150 200ml süt kepekli ekmek bol yumurta hem tok tutar hem sana protein sağlar işe gittiğin zaman al sefertasını falan yağsız haşlanmış ızgara tavuk balık vs ler ye kızartmalardan tuzlulardan uzak dur bir gün dinlenmek suretiyle bol bol cardio calış bisiklet vs ve sabırla bekle en önemlisi beslenme beslenmeni ızgara haşlama buğulama şeklinde yersen ve öğününü 5 ile 6 öğün arasına cıkarır öğünler arası çerez hamur işi unlu maül kesinlikle yeme istediğin sonuca ulaşmak için hiç bi sebep yok

wedo bunu beğendi.
  7. acemi_42

acemi_42 Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Konya-Ereğli
    wedo bunu beğendi.
  8. wedo

wedo Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    hey Allah razı olsun hocam.Artık sağlıklı yaşamak istiyorum.Hele bu sabah ofise giderken yolun kenarında birini gördüm ve kendimden utandım yeminediyorum.Gördüğüm adam 65 yaşlarında bi amca.Bembeyaz sakalları var ve sabah koşusu yapıyor hemde bu soğukta.Valla helal olsun dedim kendi kendime.Tavsiye ettiğin yürüyüş yerine evde bisiklet kullansam aynı işi görmezmi peki hocam

9. dishiwelet

dishiwelet Üye

Beğenileri:
    528
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    fitness antrenörü
    Yer:
    antalya
    selam aramıza hosgeldin bende yeni sayılırım super bir forum yeri burası cok yardımcı oluyorlar bende bu yasıma kadar 100 kiloydum hic zayıf olmadım sonra bir kararla basladım tam 42 kilo verdim saglıklı beslenmeyi ögrenirsen hersey yoluna girer ve cok güzel kilo verirsin tabii sporda sart ben baslarda 6 gün spor yaptım yogun bir sekilde iyide kilo verdim tabii beslenmeme cok dikkat ederek halada öyle kahvaltını mutlaka yap en önemli ögün bu erken kalktıgını yazmıssın kahvaltı icin zamanın var demek bu günde 5-6 ögün yap ben her 2 saatte bir beslendim 3 ana ögün ve 3 ara ögün aksam yemegin en hafif olan ögün olsun ve mümkünse karbonhidratları aksama bırakma günün ilk saatelrinde ve öglen almaya calıs sadece simdiden basarılar diliyorum arkadasım kolay gelsin yeterki iste mutlaka istedigin sonuca ulasacaksın

wedo ve Coyote bunu beğendi.
  10. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    inanamıyorum büyük bir azim disiwelet :D

sizi cok tebrik ederim.

11. wedo

wedo Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    42 kilo mu ? ben 42 kilo versem babam tanımaz beni yaa :) hocam dediğim gibi boyum 183.Ne yalan söyliyim zargana balığı gibide olmayı asla istemem.Tıbben bu mümkünmü bilmiyorum ama olmayıda istemem yani.Kalıplı olayım ama göbek olmasın ,göğüs şekilli olsun isterim.
    Evet sabahları erken kalkıyorum ve ne yazıkki kahvaltıyı pazardan pazara yapıyorum.Tek başıma kahvaltı yapmak sarmıyor.Öğlende doğru düzgün yemek yemediğim için akşama aşırı acıkıyorum ve çok yükleniyorum.Bu alışkanlığımı değiştirirsem başaracağıma inanıyorum.Allah azim ve güç versin.İnşallah bir kaç ay sonra eski halimle yeni halimin fotoğraflarını koyacağım :)

12. wedo

wedo Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Ya hocalar siteyi baya bi dolaştım ama aklım çok karıştı.Ne yapacağımı şaşırdım,yok cardio yok definasyon , yok suplementler , karbonhidratlar , proteinler kafam allak bullak oldu.Bu alandaki terimlere uzak olduğum için doğru düzgün bişey anlamadım desem yeri var.Anladığım kadarıyla haşlanmış yumurtanın beyazı insanı hem tok tutuyor hemde enerji veriyor (Özellikle birinin yazısında gördüm ki adam kahvaltıda 4 tane yumurta yazmış , yumurta kilo aldırmıyor mu ? ) Ayrıca yeşil çay ve lor peynirinin yağ yakıcı olduğunu düşünmeye başladım.Doğrumu anladım merak ediyorum.

Hangi öğün ne tarz yemekler yemem gerektiği konusunda yardımcı olursanız sevinirim.Misal ; sabah k-filex , yeşil çay yumurta lor peyniri...Akşam ara öğün ; meyve....akşam ; sebze yemeği...Ve uzak durmam gerekenleride merak ediyorum...Örneğin ; Pilav , makarna kızartma...vs
    Yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar...

13. acemi_42

acemi_42 Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Konya-Ereğli

öncelikle definasyon dönemi nedir anlayacaın şekilde söliyim kilo verme dönemidir senin yapman gereken tek şey hamur işi unlu mamul şeker tuzdan uzak durmak bu kadar abi karbonhidrat vücudunun alması gereken birşeydir fakat yeteri düzeydi kızartma yağ falan bunları kestiğin zaman bünyen zaten alısacak ayrıca yumurta enerji vermekle kalmaz tok tutar enerji ve protein verir lor peyniri yağsız ve tuzsuz bir peynir oldugu için peynir ihtiyacını bununla karşılarsın yeşil çay yağ yakıcıdır başka ne kaldı ben elma sirkesinide tavsiye ediyorum tekrardan yani bunları uygula be abi 3 ana 3 ara öğün yerine 6 küçük öğün ye cardiyo dediğimiz şey ise koşu yürüyüş bisiklet bunlardır cardiyo düzenli şekilde besinini al unutma aç kalarak kilo vermezsin tabi bi andada düşürürsen yağı şekeri bazal metabolizma dediğimiz şey yani metabolizma hızı düşüklüğü meydana gelir buda kilo vermeni yavaşlatır hatta durdurur yavaş yavaş bunları uggularsan cardiyonu falan yaparsan 3-4 ay sonra sende farkedeceksin kiloların gittiğini..
    bu arada pilav makarna kesinlikle yememen gerekir ki pişmiş prinçteki kalori korkunç derecede fazla..

wedo bunu beğendi.
  14. acemi_42

acemi_42 Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Konya-Ereğli
    bu arada meyve olarak elma muz hertürlü meyveyi yiyebilirsin bunları öğlen yemeğinden sonra tüktirsen hem sana enerji vermiş olur hemde vücudunda sindirimi kolaylaştırır..fakat şöyle bişey war 2 adet mandaline vitamin verir 3yü yediğin zaman vücutta şeker salgılama olayı olur sanıyorum anladın..

wedo bunu beğendi.
  15. acemi_42

acemi_42 Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Konya-Ereğli
    biraz flood yapmıs gibi olacam k bakma ben günde 5 yumurta yiyorum ama burdaki hocalarımız 7-8 yiyor hatta 10 yiyen var
    abi sana önerebileceğim yemek listesi şu benimde uyguladıgım listem

sabah 7:30

kalkar kalkmaz 3 tatlı kaşığı elma sirkesi
    100 gram lor peyniri 5 yumurta akı bir tam yumurta omlet
    k flex yiyebilirsin oda gayet güzel
    bi dilim kepekli ekmek
    yeşil çay şekersiz(250ml süt de olabilir)

saat 11:00 (ara öğün)

100 gram lor
    varsa tavuk ızgara oda 70-80 gram tuzsuz
    yine bi bardak yeşil çay şekersiz

saat 13:00
    işte burda vücudundaki yağ ihtiyacını karşılamalısın
    1 adet tonbalığı bol salata(yağlı)
    bi dilim kepekli ekmek
    60 70 gram yine lor
    1 su bardağı elma suyu
    bir adet muz

15:00(ara öğün)
    tavuk göğüsü 50 gram(ızgara)
    yarım kase yoğurt yağsız

17:00
    bir tabak yağsız tuzsuz makarna üstüne tonbalığı
    elma suyu

19.00-20.30 antreman

21:30
    tavuk göğüsü 150 gram(ızgara)
    bir kase yoğurt

00.00 yatış

benim listem böyle..

Son düzenleme: 7 Ocak 2010
    wedo bunu beğendi.
  16. wedo

wedo Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar çok teşekkür ederim.Pilav ve makarnadan uzak duracağım ( Özellikle pilavdan uzak durmak zor olacak ama yapmak zorundayım) Öğün saatlerimede çeki düzen vereceğim.Saat olarak çok dengesiz beslenen biriyim.Çoğu zaman günde 3 öğün bile yemek yemiyorum.Alışmam zor olacak ama başaracağım.Çok teşekkürler arkadaşlar...

17. acemi_42

acemi_42 Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Konya-Ereğli

bende senin gibi düşünüyordum ama hakikatten aynaya bakınca anladım dedim burak olm sen istedigin gibi biri olacaksın ve diyetimin ve sporumun 1.ayını tamamladım bugün verilen kilo 11.. yeterki azmet sen istedikten sonra herşey olur allah'ım herşeyi gönlüne göre versin..

Sayfayı Paylaş