Yağ Yakımı mı? Kas Yapımı mı?

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve mrlaz tarafından 8 Mart 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. mrlaz

mrlaz Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Modlardan ve diğer arkadaşlardan rica ediyorum forumu ara bulursun demeyin lütfen çok aradım fakat benim kriterleirme uygun olanı bulamadım.

Şimdi sorunuma geçiyim benim yaşım 16 kilom 70 boyum 1.75 karın bölgemde ve basen bölgemde yağlanma var forumdaki araştırmalarım sonucu bölgesel zayıflama diye bişeyin olmadığını anladım tek çare cardio ve düzenli bir diyet ama terslik burda başlıo yaşım 16 yani gelişim çağındayım vg ye başlayalı 5.5 ay oldu şimdi benim adele yapımını arttırmam için kilo almam gerektiğini düşünenler var (kendi hocam dahil) fakat karın ve basen bölgemdeki yağları yakmak içinde cardio ve diyet yapmam lasım şimdi ben hangisini yapacağım cardio yaparken kas kitlemide düşürürmüyüm.

Birde cardionun antremandan sonra yapılacağını okudum forumda fakat antremandan sonra diyelim koşu yapmak kas kitlesini etkilemezmi.

Zaten koşu bandına çıkmamı bile istemiyor hocalarım ben ne yapacağımı şaşırdım.!lütfen bir yardım edin:confused:

Son düzenleme: 8 Mart 2009
  2. muscle_pump

muscle_pump Yeni Üye

Beğenileri:
    53
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşım benim tavsiyemde sana adele yapımı ve kilo alman yönünde olacaktır çünkü ağırlık antremani sırasında sırf yağ yakıyorsun ve kardiyo yapmadanda hafif beslenmene dikkat ederek yağları yakıt olarak kullanabilirsin...Buradaki mantık yağları aynı oranda tutmak veya düşürmek yanısıra kas hacimi kazanmak bunun içinde dediğim gibi beslenmene dikkat etmen gerekli...

mrlaz bunu beğendi.
  3. mrlaz

mrlaz Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Ama zaten 70 kg yum sabit kiloda kalarak kas gelişimi yapamazmıyım?

4. yiğitcanharmancı

yiğitcanharmancı Yeni Üye

Beğenileri:
    235
    Ödül Puanları:
    0
    Ağırlık çalışmasında sırf yağ yakmayız.

Yağ yakımı nasıl olur? Yağ yakımı zordur. Yağ yakımı için yüksek tempolu bir dolaşım gereklidir. Yani kalbimizi hızlı tempoda çalıştırmalıyız(yakşalık 120 nabız). Ağırlık çalışmasında yağ yakmamız çok zordur. Çünkü kalp hiçbir zaman istenilen yağ yakma temposuna ulaşamaz. Kendiniz düşünün: Koştuğunuz zaman nefes nefese kalırsınız(Bu solunum ihtiyacının arttığının, kaslara daha hızlı kan pompalandığınnın göstergesidir.), ağırlık kaldırdığınız zaman ise sadece kaslarınız ağrır(kalp temponuzun yağ yakma seviyesine ulaşamadığını anlarız).

Demekki ağırlık çalışmasında yakımı yağa göre daha kolay olan karbonhidratları harcıyoruz. Öyleyse en uygunu idmana ağırlık çalışmasıyla başlayıp karbonhidrat yaktıktan sonra cardio çalışmasıyla yağ yakımına geçmektir.

---
    Sizin için önereceğim şey; eğer o bölgedeki yağları eritmek istiyorsanız, ağırlık idmanından sonra kardio yapmanızdır. Resim görseydik sağlıklı bir öneride bulunurduk.

mmehmet2003 ve mrlaz bunu beğendi.
  5. mrlaz

mrlaz Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
  6. yiğitcanharmancı

Beğenileri:
    235
    Ödül Puanları:
    0
    Basen, bel resmi göremedim. Ölçülere göre bi üsteki dediklerimi yapabilirsiniz.

7. mrlaz

mrlaz Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Sizinde tavsiye etmiş olduğunuz gibi geçen gün antremandan sonra biraz koşu yapıyım dedim fakat hocam şiddetle bunu yapmamam gerektiğini antremanda zaten vücudun zayıf düştüğünü söyledi.eğer yapıcaksamda antremandan önce bisiklet yapabileceimi söledi.
    İşte bende böle çelişkiler yüzünden arada kaldım:s

8. yiğitcanharmancı

Beğenileri:
    235
    Ödül Puanları:
    0
    Ağırlık idmanında nabız karbonhidrat yakma derecesindedir. Vücutta enerji için yakım sırası karbonhidrat-yağ-protein şeklindedir. Bu durumda ağırlık idmanıyla karb. yaktıktan sonra hemen kardioya geçersek direk yağ yakmış oluyoruz ve çok etkili bir yöntem. Hoca protein yakımı için endişeli. Eğer kardioyu abartmassanız protein yakmassınız. Ayrıca bu tip durumlarda kilonun 2 katı gram kadar protein tüketilmelisinz.(örn 60 kiloysak, günde120 gram protein tüketmeliyiz).

İdmandan sonra kardio yapabilirsiniz.

mrlaz bunu beğendi.
  9. mrlaz

mrlaz Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    yani fazla abartmazsak derken 10 veya 15 dk lik bi yürüyüş yeterli mi yada bisiklet?

10. yiğitcanharmancı

Beğenileri:
    235
    Ödül Puanları:
    0
    15-20 dk yeterli.

mrlaz bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş