Yağ Oranı

Konusu 'Yağ Yakımı ve Kilo Verme' forumundadır ve kokoreç tarafından 3 Haziran 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 12 üye.
  1. kokoreç

kokoreç Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Merhabalar,
    1,5 ay önce hesaplattığımda yağ oranım %29,3 ve 17,7 kg a denk geliyordu. Kilom 58,5 idi. Boyum 1.60, Şimdi %22 ve 12 kg yağ var, kilom ise 57,5.
    Bu azalışlar bana dengesiz geldi önce, vücudum 5 kg yağ yakmış, gayet güzel, kas kütlem de arttığından kilo olarak düşüş sadece 1 kg olmuş, kas kütlesi yağ kütlesine göre daha ağır olduğundan diye düşündüm. sizce de mantıklı mıdır? :)

2. galois91

galois91 Üye

Beğenileri:
    187
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Akademisyen
    Yer:
    Eskişehir
    Gerçekten olmasını herkesin isteyeceği sonuçlar ama bence pek mümkün gözükmüyor. Öncelikle ölçümler tıp merkezi vb. gibi güvenilir bir yerde mi yapıldı? İki ölçümde aynı yerde aynı şartlar altında mı oldu? Bunların cevabı olumlu değilse zaten büyük ihtimalle ölçümlerden en az biri hatalıdır.

Nedenine gelince vücut en iyi durumda 1 saatte 50 gr yağ yakar, 5 kg yağ yaktığınıza göre 45 günde yaklaşık 100 saat (=hergün yaklaşık 2.5 saat) mükemmel kardiolar çıkarmış olmanız lazım.bir de bunun üzerine kas kütlesi de eklenmiş...

Uzun lafın kısası eğer değerler doğruysa çalışma sisteminizi tüm dünya kapışır.

mercan_2591 ve kokoreç bunu beğendi.
  3. kokoreç

kokoreç Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    ölçümler tıp merkezinde yapılmadı, o yüzden aslında pek kesin sonuçlar vermediğini düşünüyorum ben de. genelde spor salonlarında bulunan bir alet ile ölçtüler. önceki ve sonraki ölçüm koşulları aynıydı, işten çıkıp spora başlamadan önce ölçtürdüm iki durumda da. ilk ölçüm 13.04.2009, ikinci ölçüm 01.06.2009. haftada 4 gün spora gidiyorum. hergün cardio yapıyor, hemen hemen iki gününde de kas hareketleriyle devam ediyorum.
    l-carnitine de kullanıyorum. onun da etkisi vardır eminim ki.

4. galois91

galois91 Üye

Beğenileri:
    187
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Akademisyen
    Yer:
    Eskişehir
    Söylediğiniz türden aletlerde ölçüm sizin de dediğiniz gibi hassas olmayabiliyor. Mesela (eğer ellerden ölçüm yapılıyorsa) ellerin nemli olması, ölçümden önce efor sarfetmiş, su içmiş-duş almış olmak - olmamak sonuçları çok etkiliyor.

Eğer imkanınız varsa ölçümleri bu kadar uzun aralarla yapmayın. Mümkün olabildiğince aynı koşullarda, haftada bir ölçüm yaptırın, belki gerçek yağ oranını vermez ama ortalamalardan yağ oranının değişimi hakkında daha net bir bilgiye sahip olursunuz.

kokoreç bunu beğendi.
  5. kokoreç

kokoreç Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    sık sık ölçtürmek motivasyonumu azaltır gibi geliyor. değişim olmaması veya az olması durumunda.. o yüzden de sık sık tartılmayın derler zaten. ama en azından 20 günde bir ölçtürebilirim.
    sonuçlardan memnunum. en azından kendimi daha zinde hissediyorum. ama işte belki mantıksız ama tartıda da bir farklılık görmek istiyor insan.. veya obsesif bayanlar :p

6. kokoreç

kokoreç Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    belki size mantıksız gelecek ama kas hareketlerini daha nadir yapsam olur mu?
    yani tamamen hiç yapmamak değil ama, haftada bir e indirsem mesela?

7. galois91

galois91 Üye

Beğenileri:
    187
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Akademisyen
    Yer:
    Eskişehir
    Bayan olarak kas yapmayayım endişesiyle ağırlık çalışmak istemiyorsanız bunun o kadar anlamlı olmadığını söylemek isterim. Zaten isteseniz de korktuğunuz kadar kas yapmanıza imkan yok. Üstelik kas hücreleri ne kadar fazla olursa vücudunuz o kadar fazla enerji harcar bu da daha kolay yağ yakmanızı, fazlalıklarınızı daha kolay atmanızı sağlar.

Vücut ağırlık çalıştıktan sonra adaptasyonunu 4 günde tamamladığından haftada bir çalışmanın pek bir işe yarayacağını da zannetmiyorum.
    Ancak ağırlık çalışmak hoşunuz gitmiyorsa bu konuda birşey diyemeyeceğim :)

Setenay bunu beğendi.
  8. ab2592

ab2592 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    yağ ölçümü yaptırdım yağ oranım %5 çıktı bana zararı olur mu ? kilo 64 boy 175

9. yiğitcanharmancı

yiğitcanharmancı Yeni Üye

Beğenileri:
    235
    Ödül Puanları:
    0
    %5 ise sağlığın bozulma sınırlarındasınız. Yağ oranını en az %7 yapın.

10. zuzu

zuzu Üye

Beğenileri:
    144
    Ödül Puanları:
    0
    %90 ihtimalle yanlış ölçüm olduğuna inanıyorum.

11. canadianfb

canadianfb Üye

Beğenileri:
    80
    Ödül Puanları:
    0
    ben de yanlış ölçüm olduğu kanısındayım..eğer karın kasların apaçık ortada deilse yanlış ölçüm olduğunu anlayabilirsin sen de.

12. ab2592

ab2592 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    ben de yanlıştır diye düşünmek istiyorum ama gerçekten vücudum yağsız rahatsız ediyo bu durum beni istanbulda yağ ölçümü için bildiğiniz iyi yerler var mı avmlerde var cihazlar ama onlara gitmedim hiç cevaplarınız için teşekkürler

13. canadianfb

canadianfb Üye

Beğenileri:
    80
    Ödül Puanları:
    0
    vücudunun yağsız görünmesi ayrı birşey %5 yağ oranına sahiip olmak ayrı birşey.özel bir çalışma yapmadan o yağ oranına sahip olman çok zor.en belirgin göstergesi karın kasların olabilir bence..

307KD bunu beğendi.
  14. 307KD

307KD Yeni Üye

Beğenileri:
    36
    Ödül Puanları:
    0
    benim de yağ oranım %25 ölçüldü ama karnım dümdüz... yanlış mıdır yoksa normal mi sizce? yani %25 olup göbek olmaması da olur mu bir insanda? mesela ben :) boyum 189cm kilom 8O kg...

15. canadianfb

canadianfb Üye

Beğenileri:
    80
    Ödül Puanları:
    0
    açıkçası spor salonlarındaki o aletlere güvenme yanlısı değilim (her ne kadar benim için mantıklı sonuçlar verse de)..%25 yağ oranı hesabına göre senin 20kilo yağın olması lazım.20 kilo yağı olup da göbeksiz olmak pek mantıklı gelmiyor insana hakkaten.bence kafana takma

307KD bunu beğendi.
  16. cadocx

cadocx Üye

Beğenileri:
    406
    Ödül Puanları:
    0
    bu yağ oranını nerelerde doğru bi şekilde ölçtürebiliriz?

17. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
  18. 307KD

307KD Yeni Üye

Beğenileri:
    36
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar bana birisi bunu açıklayabilir mi?

arkadaşım: 192-193cm boyunda 83 kg...

vücut ölçüleri göğüs 1O5 bel 87 basen 96...

yağ oranı %9

........................

benim: 188-189cm boy 81 kg...

vücut ölçülerim göğüs 1O6 bel 75 basen 95...

yağ oranı %25

----------------------

arkadaşımın beli benden kat ve kat kalın ama benim yağ oranım %25 onunkisi ise %9 bu nasıl olabilir ki? bende göbek yok dümdüz karnım... göğsüm jinekomasti filan değil yağ toplanması hiç yok. basenim de büyük değil... e peki bu kadar yağım nerede o zaman lütfen bir cevap?

19. umur35

umur35 Yeni Üye

Beğenileri:
    1.031
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İzmir
    307kd tamamen yanlıs olcum...

307KD bunu beğendi.
  20. 307KD

307KD Yeni Üye

Beğenileri:
    36
    Ödül Puanları:
    0
    teşekkürler cevap için... Ayrıca gittiğim spor salonunda hoca gelmiş yok onun kas kütlesi daha fazladır da ondan öyledir filan diyor. Hocaya da güvenemez olacağız bu gidişle. Demek ki arkadaşının kas kütlesi senden fazla diyor bana. yaşım 27 diyorum 3 yılda doldurdun doldurdun kasları sonra yıkım başlıyor yapamazsın dedi. son dediği doğru da arkadaşın ölçüleri de yazdım kendimin de... sonuçta bir sorun var ama neyde ölçümde diyor umur35 arkadaşımız..

başka görüşü olan varsa söylesin lütfen! :)

Sayfayı Paylaş