Yağ oranı fark yaratırmı ?

Konusu 'Yağ Yakımı ve Kilo Verme' forumundadır ve Angelossi tarafından 3 Haziran 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. Angelossi

Angelossi Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    0
    Vücuttaki yağ oranı azaldıkça vücudun yağlardan elde ettiği enerji sentezi azalırmı veya ne yönde değişir ?

Örneğin vücudunda 20 kilo yağ olan bir insanın diet süresince yağlardan açığa çıkardığı enerji ile vücudunda 10 kilo yağı bulunan bir insanın açığa çıkardığı enerji miktarı arasında ne gibi farklılıklar vardır..

Son düzenleyen: Moderatör: 4 Haziran 2008
  2. MT

MT Üye

Beğenileri:
    1.054
    Ödül Puanları:
    0
    Yağ oranı düştükçe vücut yağlardan enerji sağlanmasını azaltmaya başlar. Bir bakıma onları koruma altına alır ve harcamamak için direnir. Kilo vermeye çalışan insanların şikayetçi oldukları artık kilo veremiyorum, yağlar artık ete dönüşmüş ondan dolayı eritemiyorum gibi bilinçsiz cümlelere sebep olan durumda budur.

Yağ yakımı duraksadığı zaman yapılması gereken kalori alımını düşürmeden günlük kalori harcamasını arrtırmaktır. Bunu da kardiyo süresini, şiddetini ya da sıklığını arttırarak yapabilirsiniz.

3. gabrielzagu

gabrielzagu Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    0
    bunu 20kilo yağ vardı 10 kiloya düşünce ne olur şeklinde değilde oran bazında konuşmak daha doğru. şöyleki bir erkek için ideal yağ oranı %17 civarıdır. profesyonel sporcular için bu deger %14 lere düşer. minimum degerse %8 dir. yani bunun altı hayti önem arzeder.
    geelim soruna eger vucudundaki yağ oranın %25 iken vucudunun yağ yakmaya gösterdiği ilgi %20 ye düştügünde çok fazla degişim göstermez.çünkü hale ideal degerin üstündesindir.vucut için yağlar hala fazlalıktır.asıl problem %17 civarından profesyonel sporcu degeri olan % 14 lere inmede yaşanır.
    gelelim MT nin dediğine. vucudun verdigi örneklerdeki gibi yağ yakımını azaltmasının en önemli nedeni ilk başlarda parçaladıgı yaglardan oluşan son ürünün yani kabaca atıgın yeterince vucuttan uzaklaştılamamasıdır. bunun sebebide genellikle dietlerde karbonhidratların gerekenden fazla kısılmasıdır.unutulmamalıki yag metabolizmasının artık ürünleri vucuttan karbonhidratlardan alınan bir molekülle birleşerek uzaklaştırılır. molekül isimlerini hatırlayamadım ama bu böyle.isterseniz araştırıp ayrıntısınıda verebilirim.
    gelelim dier 2 cil nedene.buda bize atalarımızdan genetik miras.tarih öncesi beslenme düzeni bulunca ye yiyebildigin kadar ve arkasından uzun süreli beslenememe tarzında oldugundan genetik yapımız çok düşük kalorili dietlerde yani aç kaldıgımız dietlerde reflek olarak kendini koruma içgüdüsüyle tüm harcamaları minimuma indirmesidir.dolayısıyla spor yapan yetişkin bir erkek günlük dietini 1500-2000 kalorinin altına düşürmemeli ve midesini sebzelerle dolu tutmaya çalışmalıdır. saygılar

Bozo-Baku ve declorx bunu beğendi.
  4. normal

normal Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    istanbul
    profesyonel sporcular için yag oranı yapılan spora göre degişsede %14 çok yüksek bi yüzde. ortalama fiziksel olarak fit olunması gereken sporlarda futbol basketbol vb olması gereken ve dünya da normal sayılan yağ oranı %8 ile %13 arasıdır %14 ile %18 arası normal saglıklı insan için baz alınan referanslardır %18 den sonra dikkat etmekte fayda görülmektedir.
    vucut yag oranı düştükce yag yakma zorlaşır ama şunu unutmamak gerekir %20 yağ oranı ile yapılan spor ile %14 iken yapılan spor arasında fark vardır %20 iken yarım saat kardiyo yapabilen birisi %14 iken rahatlıkla bunu 45 dakikaya çıkartabilir bu sebeple sadece antreman agırlıgını kilo verdikce arttırsak bile enerji yakımı daha dogrusu yorgunluk hissi fazla degişmiycektir.saygılar

5. altaylar

altaylar Üye

Beğenileri:
    93
    Ödül Puanları:
    0
    bence de %14 çok fazla
    benim tahminimce kadarıylaysa dediğiniz gibi normal bir insan için %17 civarıdır
    profesyönel sporcular için %10(define)
    vicüt geliştirmecilerdeyse %5 e kadar ineceğini tahmin ediyorum, %2 nin altı tehlike diğe biliyorum

Sayfayı Paylaş