Yağ oranı fark yaratırmı ?

Konusu 'Yağ Yakımı ve Kilo Verme' forumundadır ve Angelossi tarafından 3 Haziran 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
 1. Angelossi
  Offline

  Angelossi Üye

  Katılım:
  19 Mart 2008
  Mesajlar:
  181
  Beğenileri:
  44
  Ödül Puanları:
  0
  Vücuttaki yağ oranı azaldıkça vücudun yağlardan elde ettiği enerji sentezi azalırmı veya ne yönde değişir ?

  Örneğin vücudunda 20 kilo yağ olan bir insanın diet süresince yağlardan açığa çıkardığı enerji ile vücudunda 10 kilo yağı bulunan bir insanın açığa çıkardığı enerji miktarı arasında ne gibi farklılıklar vardır..
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 4 Haziran 2008
 2. MT
  Offline

  MT Üye

  Katılım:
  19 Eylül 2007
  Mesajlar:
  519
  Beğenileri:
  1.054
  Ödül Puanları:
  0
  Yağ oranı düştükçe vücut yağlardan enerji sağlanmasını azaltmaya başlar. Bir bakıma onları koruma altına alır ve harcamamak için direnir. Kilo vermeye çalışan insanların şikayetçi oldukları artık kilo veremiyorum, yağlar artık ete dönüşmüş ondan dolayı eritemiyorum gibi bilinçsiz cümlelere sebep olan durumda budur.

  Yağ yakımı duraksadığı zaman yapılması gereken kalori alımını düşürmeden günlük kalori harcamasını arrtırmaktır. Bunu da kardiyo süresini, şiddetini ya da sıklığını arttırarak yapabilirsiniz.
   
 3. gabrielzagu
  Offline

  gabrielzagu Üye

  Katılım:
  3 Haziran 2008
  Mesajlar:
  75
  Beğenileri:
  18
  Ödül Puanları:
  0
  bunu 20kilo yağ vardı 10 kiloya düşünce ne olur şeklinde değilde oran bazında konuşmak daha doğru. şöyleki bir erkek için ideal yağ oranı %17 civarıdır. profesyonel sporcular için bu deger %14 lere düşer. minimum degerse %8 dir. yani bunun altı hayti önem arzeder.
  geelim soruna eger vucudundaki yağ oranın %25 iken vucudunun yağ yakmaya gösterdiği ilgi %20 ye düştügünde çok fazla degişim göstermez.çünkü hale ideal degerin üstündesindir.vucut için yağlar hala fazlalıktır.asıl problem %17 civarından profesyonel sporcu degeri olan % 14 lere inmede yaşanır.
  gelelim MT nin dediğine. vucudun verdigi örneklerdeki gibi yağ yakımını azaltmasının en önemli nedeni ilk başlarda parçaladıgı yaglardan oluşan son ürünün yani kabaca atıgın yeterince vucuttan uzaklaştılamamasıdır. bunun sebebide genellikle dietlerde karbonhidratların gerekenden fazla kısılmasıdır.unutulmamalıki yag metabolizmasının artık ürünleri vucuttan karbonhidratlardan alınan bir molekülle birleşerek uzaklaştırılır. molekül isimlerini hatırlayamadım ama bu böyle.isterseniz araştırıp ayrıntısınıda verebilirim.
  gelelim dier 2 cil nedene.buda bize atalarımızdan genetik miras.tarih öncesi beslenme düzeni bulunca ye yiyebildigin kadar ve arkasından uzun süreli beslenememe tarzında oldugundan genetik yapımız çok düşük kalorili dietlerde yani aç kaldıgımız dietlerde reflek olarak kendini koruma içgüdüsüyle tüm harcamaları minimuma indirmesidir.dolayısıyla spor yapan yetişkin bir erkek günlük dietini 1500-2000 kalorinin altına düşürmemeli ve midesini sebzelerle dolu tutmaya çalışmalıdır. saygılar
   
  Bozo-Baku ve declorx bunu beğendi.
 4. normal
  Offline

  normal Üye

  Katılım:
  2 Nisan 2006
  Mesajlar:
  15
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  ögrenci
  Yer:
  istanbul
  profesyonel sporcular için yag oranı yapılan spora göre degişsede %14 çok yüksek bi yüzde. ortalama fiziksel olarak fit olunması gereken sporlarda futbol basketbol vb olması gereken ve dünya da normal sayılan yağ oranı %8 ile %13 arasıdır %14 ile %18 arası normal saglıklı insan için baz alınan referanslardır %18 den sonra dikkat etmekte fayda görülmektedir.
  vucut yag oranı düştükce yag yakma zorlaşır ama şunu unutmamak gerekir %20 yağ oranı ile yapılan spor ile %14 iken yapılan spor arasında fark vardır %20 iken yarım saat kardiyo yapabilen birisi %14 iken rahatlıkla bunu 45 dakikaya çıkartabilir bu sebeple sadece antreman agırlıgını kilo verdikce arttırsak bile enerji yakımı daha dogrusu yorgunluk hissi fazla degişmiycektir.saygılar
   
 5. altaylar
  Offline

  altaylar Üye

  Katılım:
  2 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  412
  Beğenileri:
  93
  Ödül Puanları:
  0
  bence de %14 çok fazla
  benim tahminimce kadarıylaysa dediğiniz gibi normal bir insan için %17 civarıdır
  profesyönel sporcular için %10(define)
  vicüt geliştirmecilerdeyse %5 e kadar ineceğini tahmin ediyorum, %2 nin altı tehlike diğe biliyorum
   

Sayfayı Paylaş