Yüz üstü uyku ve göğüs kasları gelişimi

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve smoke33 tarafından 13 Ocak 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 9 üye.
  1. smoke33

smoke33 Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    13
    Merhaba arkadaşlar,

birkaç senedir amatör olarak vücut geliştirmeyle uğraşan birisi olarak. Aklıma takılan bir soruyu sormak istiyorum.

Yüz üstü uyku ile göğüs kaslarının gelişimi arasında herhangi bir ilişki var mıdır?

Yüz üstü uykuda, sonuçta göğüs kaslarına istemeden press durumunda yatar vaziyetteyiz. Acaba gelişimi için yavaşlatıcı etkisi, engel durumu var mıdır?
    Lütfen alay konusu olmadan, sadece bu konuda kesin bilgisi olan arkadaşlar cevaplayabilirse memnun olurum...

2. Ocensers

Ocensers Üye

Beğenileri:
    569
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Zeytinburnu
    Sağ tarafımıza yatıp sağımız zayıf kalmıyorsa ya da sırt üstü yatıp sırtımız zayıf kalmıyorsa yüz üstü yatınca da göğsümüz zayıflamaz herhalde :)

mr_dblue ve khephnes bunu beğendi.
  3. MyShadowKing

MyShadowKing Üye

Beğenileri:
    137
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    O anda tum organlar , kaslar yani tüm vücut kendini dinlenmeye vermiş ki yüz üstü uyumanın zararları varmıs galıba ve dınende yalnıs bır yatıs seklı . Yanı bısey olmaz bence .

4. Aranel

Aranel Üye

Beğenileri:
    611
    Ödül Puanları:
    123
    Ben hep sağ tarafıma yatıyorum ama diğer tarafla bir fark göremedim, etki edeceğini sanmıyorum.

Fakat sürekli yüz üstü yatmak belinize zarar verebilir uzun vadede.

5. mr_dblue

mr_dblue Üye

Beğenileri:
    1.363
    Ödül Puanları:
    123
    Belimde omurga kaynaklı problem var uzun süredir.
    Doktora hangi pozisyonda yatmam gerektigini sormuştum vakti zamanında.
    Cevap olarak yatak kaliteli ise rahat ettiğin pozisyonda uyu demişti.Yüz üstü yatar yüzüstü uyanırım.Başka pozisyonda rahat edemiyorum.
    Bu durumun kas gelişimiyle uzaktan yakından alakası yok.Önemli olan uykunun kalitesi.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 17:44 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 17:39 ----------

Kaldı ki günün bir kısmını da oturarak geçiriyoruz.Popo kaslarımız gelişmiyor mu ya da baskı uygulandıgı için zayıflıyor mu?

Ocensers ve MyShadowKing bunu beğendi.
  6. Bodysoft

Bodysoft Üye

Beğenileri:
    469
    Ödül Puanları:
    73
    Kas gelişimi anlamında herhangi bir sorun yaratması mümkün değildir ancak benim tavsiyem yine de yüzüstü yatmamanız yönünde olacaktır. Nedenini Dr. Ender Saraç bir yazısında belirtmişti, bakınız ne diyor yazısında;

Sırtüstü veya yüzüstü yatınca ne olur?
    "Yüzüstü yatmak zaten uzun süre mümkün olmadığı gibi, kalp, akciğerler ve mide bu durumda baskı altında kalır. Ciğerlerimiz ve midemiz sıkışıp rahatsızlık verebilir. Sırtüstü yatıldığında ise bu rahatsızlıklar olmaz. Ancak, uykuya dalmada gecikme olabilir. Bu durum vücudun dinlendirici bir uykuya geçmesine ve dinlenmesine engel olabilir. Çünkü bu yatış şeklinde gündüz olduğu gibi iki burun açık olacak ve parasempatik sistem uyarılmayacaktır. Ayrıca sırtüstü yatılması durumunda mide ve bağırsakların fonksiyonlarını gerçekleştirmesi biraz daha zorlaşacaktır. En faydalı ve belki de en az zarar görebileceğimiz yatış pozisyonu ‘Sağ yana yatarak ve ayakları vücuda doğru çekerek uyuma’ olduğu, yapılan araştırmalarla bugün doğrulanmıştır. Bu yatış şeklinde hem mide ve bağırsaklar korunmakta, hem de sindirimin daha kolayca tamamlanması mümkün kılınmaktadır."

Sağ Tarafa Doğru Yatıldığında Vücut Niçin Rahatlar?
    "Bir tarafa yatıp uyurken, yatılan yöne bağlı olarak burun deliklerimizin birisi tıkanırken, diğeri açılır. Solunum bu açık olan burun deliğinden yapılır. Ayrıca nefes alınan burun deliği ile beynin yarım küreleri ve sempatik parasempatik sinir sistemleri arasında da bir ilişki olduğu çalışmalarla gösterilmiştir."

"Sağ tarafa yatılması durumunda, sağ burun deliği tıkanır, sol burun deliği açılır. Sol burundan yapılan nefes alma ile sağ beyin yarım küresinin aktivitesi artar. Sağ beyin yarım küresinin uyarılması, parasempatik sinir sistemimizin faaliyetlerini artırmasına, kalp hızının yavaşlamasına, tansiyonun düşmesine ve mide-bağırsak faaliyetlerinin yavaşlamasına neden olur. Dolayısıyla kalp daha az yorulur, uykuya dalmak daha kolaylaşır. Bu da dinlenmenin daha iyi olmasına olanak sağlar."

Diğer yandan sol tarafa yatılırsa ne olur?
    "Sol burun deliğinin tıkanması ile birlikte sağ burun deliğinden nefes alınması, sempatik sinir sisteminin faaliyetlerinde artışa yol açar. Bu durumda kişi heyecanlanmış gibi olur ve kalp atışlarındaki hızlanma ile kalp daha da yorulur. Uykuya dalma zorlaşır. Çünkü kalp atım hızının, tansiyonun, heyecan ve dikkatin artması uykuya engel olabilir. Sol taraf üzerine uyurken vücut daha çok yıpranacaktır."

Kaynak : Posta (Dr. Ender Saraçoğlu)

Dolayısıyla kas gelişimi anlamında herhangi bir sorun yaratması mümkün değil ancak uyku kalitesi anlamında bir takım sorunlara neden olabileceği biliniyor. Hatta Prof.Dr. Osman Müftüoğlu'nun da bir yazısı vardı, yüzüstü yatmak yüzde kalıcı kırışıklıklara neden olabiliyormuş. Kas gelişimi ve özellikle göğüs kaslarını baskılama sözkonusu değildir.

BeBeT0 bunu beğendi.
  7. BeBeT0

BeBeT0 Üye

Beğenileri:
    64
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Bende Ölü gibi yatan insanım nasıl yatıyorsam öyle kalkıyorum hiç kıpırdamam sırt üstü yatarsam aynen kalkarım garip bir durum genelde yüz üstü yatıyorum ve sabah kalkınca kollarım ve bacaklarım uyuşmuş oluyor 5-10 dk yerimden kıpırdayamıyorum

Sabit yatmak kötü birşey aslında genel olarak yan yatmaya çalışıyorum daha rahat oluyor ancak bu seferde sol kolum uyuşuyor.

Açıklamadan dolayı Bodysoft a Teşekkür ediyorum...

8. tigerrr

tigerrr Üye

Beğenileri:
    306
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    2. Üniversitesini okuyor
    bundan 2 yıl öncesine kadar her zaman yüz üstü yatarak uyurdum kendimi öyle daha rahat hissederdim çnkü göğüs kaslarımı hiç etkilemedi gayet iyi gelişim göstermişti.

Fakat yüz üstü yatmanın sağlık açısından zararını duyunca son 2 yıldan beri sürekli sırt üstü yatarım

9. ahmet53100

ahmet53100 Üye

Beğenileri:
    38
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Rize
    Bende Yüz üstü yatmayı severim ama BB ye başladığımdan beri bunu takıntı yapıp sırt üstü ve yastıksız yatıyorum :D

Sayfayı Paylaş