Vücut Yağ Oranı Nasıl Ölçülür?

Konusu 'Yağ Yakımı ve Kilo Verme' forumundadır ve bonatschi tarafından 25 Ekim 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 46 üye.
  1. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Çeşitli vücut yağı ölçüm yöntemleri var:

Near-Infrared Interactance

Kızılötesi ışınlar bicepslere yollanıyor.
    Yollanan ışınların bir kısmı bölgedeki yağ tabakası tarafından emiliyor.
    Bir kısmı ise geri yansıyor.
    Bu geri yansıma oranına bakılarak yağ oranları hesaplanıyor.

Dual energy X-ray absorptiometry

2 çeşit X-ray ışını vücudu "scan" ediyor.
    Bu ışınlardan bir tanesi bütün vücut dokularını bulurken, diğer ışın yağ dokuları dışındaki diğer bütün vücut dokularını inceliyor.
    Sonunda bilgisayara aktarılan 2 görüntü inceleniyor.
    2 görüntü arasındaki fark yağ oranı hakkında bilgi veriyor.

Body Average Density Measurement

Önce vücut yoğunluğu hesaplanıyor. (toplam kütle/toplam hacim) (M/V)
    Vücut yağ oranı ise şu 2 formülden biri kullanılarak bulunuyor:

Brozek formula: BF = (4.57/ρ − 4.142) × 100
    Siri formula is: BF = (4.95/ρ − 4.50) × 100

Formüldeki ρ ilk başta hesapladığımız vücut yoğunluğu.
    Ancak burada tartışılan olgu vücut yoğunluğunun ölçülmesi.
    Formülde kullandığımız vücut yoğunluğunu şu formülle hesaplamak daha doğru:

ρ = ρw / [(1 + (m/M) - (ρwv/M)]

Formüldeki harfların anlamı şu:

Formüldeki ρw suyun yoğunluğu, yani [0.99780 kg/L at 22 °C (72 °F)]
    m ise suda sizin ciğerlerinizdeki havayı boşalttıktan sonra batmamanızı ve tam suyun üzerinizde durmanızı sağlayan içi hava dolu bir cismin (şişe, kolluk vs...) ağırlığı ve v bu cismin hacmi.
    Suyun üzerinde durmaktan kasıt şu.
    Batmayacaksınız, kafanız suyun içinde, ancak saçlarınız suyun tam yüzeyinde olacak şekilde.
    Eğer ciğerinizde hava varsa (genelde 1.2 litredir tam nefeste) bu havanın hacmini de cismin hacmi olan v'ye eklemek lazım.

(Mesela suya girdiniz, nefes verdiniz sonuna kadar ve hareket etmeden içi hava dolu plastik kola kutusuna tutundunuz ve bu sayede kafanız suyun içinde ama tam yüzeyinde batmadan ucu ucuna durabiliyorsunuz. İşte bu kola kutusunun hacmi v, ağırlığı m) (v kola kutusunun kaç litre olduğudur yani)
    M sizin vücut ağırlığınız.

Bioelectrical Impedance Analysis

Bu yöntem daha kolay, ancak doğruluk oranı daha düşük.
    Temel prensip şu:
    Vücuda 2 conductor bağlanıyor ve vücuda elektrik sinyalleri yollanıyor.
    2 conductor arasındaki direnç vücut yağ oranı hakkında fikir veriyor.
    (Bunun arkasında yatan mantık vücut dokularının (yağ, kas, kemik...) elektrik dirençlerinin farklı olması)
    Bu yöntemde önemli olan nokta conductorlerin vücudun hangi bölgesine takıldığı.
    Özellikle bay ve bayanlarda vücut yağının toplandığı bölgeler farklı olduğundan, conductor takılma yeri daha da belirleyici ve sonucu etkileyici olabiliyor.
    Ayrıca ölçümden önce tüketilen sıvı da belirleyici ve yanıltıcı bir faktör olabiliyor. (iletkenlik ve direnç farkı)
    Spor salonlarında genelde direksiyon tutar gibi iki elimizle tutarak yağ ölçtüğümüz aletlerin sistematiği bu.

Anthropometric Methods

İstatistiki bir method.
    Vücutta çeşitli parametreler belirleniyor. (Mesela bel çevresi uzunluğu ve deri kalınlığı)
    Ve daha önceki istatistiki ortalamalara göre oluşturulan formüle sizin değerleriniz oturtularak bir sonuca varılıyor.
    Tahmin edebileceğiniz gibi güvenilir olmayan ve başarısız methodlardan biri.

Bazı çeşitleri şunlar:

Skinfold Methods

Farklı bölgelerden deri kalınlığı ölçülüyor.
    Alınan ölçüler ve değerler daha önce bulunan formüllere oturtulup bir yağ oranı sonucuna ulaşılıyor.
    Hangi bölgelerin ölçüm için seçildiği ve yağın toplandığı bölgeler sonuç üzerinde belirleyici oluyor.
    Ayrıca bu yöntemin ölçümde kullanabildiği tek yağ deri altında biriken yağlar. (Organ çevresi iç yağlar ihmal ediliyor)
    Ancak uzun vadede aynı ölçümler yapıldığında bir kişinin yağ birikimi ve yağ trendleri hakkında yararlı bilgilere ulaşılabiliyor.

Height and Circumference Methods

Vücut ağırlığı ve çevresel uzunluklar bulunup belli formüllere oturtularak hesaplama yapılıyor.

Ultrasonic waves

Vücuda ultrason dalgaları yollanıp sonuçlar analiz ediliyor.
    Vücuttaki farklı dokuların farklı dalga yansıtma özellikleri sayesinde yağ oranları hakkında sonuçlara varılabiliyor.

Kaynakta vereceğim linkler son derece ilginç ve öğretici.
    İncelemenizi öneririm İngilizce bilginiz varsa.
    Zaman bulursam detaylı çevirilerini de yapmaya çalışırım.

Kaynak:
    http://en.wikipedia.org/wiki/Body_fat_percentage
    http://www.futrex.com/Validation%20of%20Near%20Infrared%20Reactance.pdf
    http://www.csgnetwork.com/bodyfatcalc.html
    http://www.sport-fitness-advisor.com/bodyfatpercentage.html
    http://sportsmedicine.about.com/od/fitnessevalandassessment/a/Body_Fat_Comp.htm
    http://www.simplefit.net/?page=measure-body-fat-percentage
    http://www.brianmac.co.uk/fatyuhasz.htm
    http://www.linear-software.com/online.html

Son düzenleme: 25 Ekim 2008
    Agent47, niko817, CupidReaveR ve diğer 41 kişi bunu beğendi.
  2. fakeone

fakeone Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    çoarbı çıkararak bi tartının üstüne çıkıyoruz. alet 1 dakikada bilançomuzu çıkarıyo. fatura gibi bişey veriyo elimize. bu hangi yönteme giriyo ?

3. MT

MT Üye

Beğenileri:
    1.054
    Ödül Puanları:
    0
    Bioelectrical Impedance Analysis diye biliyorum.

4. semto_lopez

semto_lopez Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    benzinliklerde veya dinlenme tesislerinde para atıp üstüne çıktığımzda vücutaki kemik kas yağ oranını veren bi makine vardı. bu da hassas kantar yöntemi heralde :D

5. yamakasi23

yamakasi23 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    yaw bırakın allah aşkına geçen bir dinlenme tesisinde vücüt yağım %40 çıktı...komplexe girdim :))) sacma sapan bi sistem...boyla kilo oranına bakarak yag oranını hesaplıyo...misal kısa ve iri yapılı isen yandın :)) %60 a kadar yolu var:))

CCK ve neverbackdown. bunu beğendi.
  6. yalnızkovboy_89

yalnızkovboy_89 Üye

Beğenileri:
    383
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Endüstriyel Otomasyon
    Yer:
    İstanbul
    bende o üzerindeki iki metal bölüme çıplak ayakla çıkıp boy,yaş bilgileri girilerek yapılan tartılarla tartılıyoum yağ-su-kas-metabolizma yaşı-kalori hitiyaçlarını söylüyor bilmiyorum nekadar doğrudur fakat en azından yaklaşık değerlere göre hareket ediyorum yağ oranım hakkında bi fikrim olmuş oluyor, bu hastanede yapılan ölçüm hangi bölümde/bölülerde ve nasıl yapılıyor ayrıca devlet hastanesinde yaptırılabilir mi, açıklayan olursa sevinirim...

7. aneximandros

aneximandros Özel Üye

Beğenileri:
    2.154
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Teorik Kimya
    Yer:
    USA
    Elektrik iletimi ile calisanlari ben de pek tutmuyorum. Calipherlar'la yapilan olcumler genelde bayagi bir iyi sonuc veriyor ama hesabi biraz kafa karistirici. Ugrasamam diyenler icin dijitalleri de var 40-50 dolar civarina.

8. Richardd

Richardd Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Öncelikle bilgilendime için teşekür ediyorum. Hangi ölçüm çeşidi daha iyi sonuç veriyor belli mi peki?

9. Richardd

Richardd Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Sorduğum sorunun cevabına göre bir soru daha sormak istiyorum :D daha iyi sonuç veren ölçüm tekniğini nerede yaptırabiliriz, eğer yardımcı olursanız sevinirim

10. furcifer

furcifer Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Bioelectrical Impedance Analysis ve Height and Circumference Methods dışındakileri bulman çok zor. Birincisi için spor salonları yada bazı eczaneler yaptırabilirsin, ikinciside basit olarak internette bulabileceğin, boy-kilo-bel çevresi değerleri girilerek yapılan teorik yağ oranı hesaplama. İkinci şık güvenilir sonuçlar vermez.

11. Richardd

Richardd Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Birincisininde pek veriğini söliyemem ama yüzde 5 hata payı var :D spor salonunda baya bir kişi ölçtürüyorda ordan biliyom çok abuk sabuk değerler çıktığı oluyo millette.

kerem52 bunu beğendi.
  12. kerem52

kerem52 Yeni Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar kesinlikle böyle hatta daha da fazla olabilir hata payı... şöyle söyliyim size... boyum 189-191, kilom o zamanlar 80'di... göğsüm 103, belim 76cm, basenim de 95cm'ydi... yağ oranımı ölçtü diyetisyen, bana %25 dedi! Allah aşkına söylesin birisi imkanı mümkünatı yok bu ölçülerde kiloda boyda bu oranın çıkması ki o zamanlar spor da yapıyordum çok daha sık! şekeri de kesmiştim filan! %25 demek şişman demek! bu imkansız... o zaman ben de inanılmaz moral bozukluğu olmuştu! diyetsiyenin de, yanlış biraz bu demeden hemen teorik şekilde senin vücut tipin bu diye resimden gösterdi animasyonda... bu kadar da parasını alıp gerisini araştırmayan insan olur mu ya!

bende %99 hata payı %10-12 filan olmuştur eminim...

13. estetik fenomen

estetik fenomen Üye

Beğenileri:
    614
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    Bioelectrical Impedance Analysis...

Birçok salonda bundan var sanırım. Bu aletlerle spor öncesi kas, kemik, yağ oranı başka çıkıyor. Spor sonrası ise çok alakasız bir şekilde başka çıkıyor. Doğru ölçümün spor öncesi olduğunu söylüyorlar. Aylık olarak tartılırken spor öncesi tartılmaya özen göstermekte yarar var.

14. booster

booster Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    internette bel-kilo ya göre bi hesap var ona ne kadar güvenebiliriz yada ne kadar sapma olabilir ?

15. qualesh

qualesh Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Bir skinfold caliper edinmek için internet sitelerini gezdim ancak çok uçuk fiyatlara satılıyor gerçi daha çok akademik çalışmalar için kullanılan bir versiyonu ama bize o kadar da akademik bişi lazım değil sonuçta(1700 liraydı kendisi).Amazonda 15 dolara bulunabiliyor daha basit bir versiyonu. Pazartesi ilk iş medikal mağazalarını gezmek olacak :D

Son düzenleme: 22 Mayıs 2010
  16. sheridan

sheridan Üye

Beğenileri:
    108
    Ödül Puanları:
    53
    ben ilk diyetisyende ölçtürdüm %3 cıktı karı şoka girdi neyse ben pek güvenmedim tartıya ama spor salonundakide %3 nasıl bişey anlamadım...

17. imladris

imladris Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    13
    sheridan üstteki mesajda karı dediğin kişi birilerinin annesi- eşi olabilecek biri mi? yoksa bu şekilde hitap etmeni ve bizim senin bu hitabını duymamızı gerektirecek türde ( olsa da bize ne?) biri mi? lütfen foruma yakışmayan kelimelerden kaçınalım.

NuuJacK, Millawanda, uzk ve diğer 7 kişi bunu beğendi.
  18. sheridan

sheridan Üye

Beğenileri:
    108
    Ödül Puanları:
    53
    düzelttimduh

19. ApocalipY

ApocalipY Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    0
    Daha verimli bir sonuç almak istiyorsanız ölçümden 4 saat önce gıda ve sıvı alımını kesmelisiniz yoksa belirtildiği gibi abuk subuk bir sonuçla karşılaşabilrsiniz.

20. ARNOLDschwarzeneggeR

ARNOLDschwarzeneggeR Üye

Beğenileri:
    371
    Ödül Puanları:
    93
    Yer:
    C:\
    benim evimde PRECOR USA profesyönel koşu bandım var 4 milyara almıştım 2 sene önce herneyse o yag ölçüyor ama bence yanlış ölçüyor. en en bulk dönemimde %19.2 falan ölçüyor. sonra en define dönemimde de ölçüyorum 19 diyor ki bu imkansız %7 falan olması gerek. bence genel olarak çoğu makina yanlış ölçüyor.

Sayfayı Paylaş