vicdan sömürüsü "Abi ben kocaelinden amelelik için geldim"

Konusu 'Dertleşme' forumundadır ve Savaşcı tarafından 3 Ocak 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 13 üye.
  1. Savaşcı

Savaşcı Üye

Beğenileri:
    255
    Ödül Puanları:
    0
    herkese selamlar

1 yıl önce
    birgün yürüyerek derhaneye gidiyorum yolumun üstündeki köprüde iri yarı bir adamla karşılaştım
    "kardeş ben köyden geldim. ama geri dönemiyorum param yetmedi gerei dönemiyorum bir yardım eder misin" 1 lira verdim.

başka bir gün o iri adama rastladığım yere yakın bir yerde 2 tane çocuğa rastladım (kendi yaşlarımda) dei biri"Abi ben kocaelinden amelelik için geldim geri dönemiyorum yardım edermisin"1 lira çocuğa

o aynı çocukklardan birine başka bir gün tam ilk adama rastlaığım köprüde rasladım "Abi ben kocaelinden amelelik için geldim geri dönemiyorum..."( ya 4km yolu minübüse para vermeyeyim diye yürüyorum para yine gidiyo ben bu herife daha öncede para verdim)bende yok kardeşim para olsa derhaneye yürüyerek gitmem dedim.

sonra arkadaşlarla gidiyoruz köprüye 500 m falan var, yine o çocuk yine dediki "Abi ben kocaelinden amelelik için ..."arkadaşlar falan toplandı ne oluyorr. ben "lan olum sen m.. mısın sürekli kocaelinden amelelik için gelip hep para istiyorun bir günde paranla gel" dedim herif gitti.

gelelim bu seneye derhanenin önündeyim arkadaşlarla seyzenin biri geldi çocuklar elektirk faturası yatıracamda 10 lira eksik çıktı dedi. para topladık verdik.
    sonra bu gün dershanenin önünde bir adam." bi sebepten dolayı param bir lira eksik çıktı yardım edermisin dedi. yok param dedim sonra üzüldüm baya yüzü iyi bir adama benziyordu.

ya bu yeni bir tür dilencilik yöntemi mi? hep birbirine yakın yerlerde aynı sözlerle para istediler. ben anlamadım ama bu gün baya canım sıkıldı ya. param yeterince vardı. eğer adam dilencilik usulu yapıyorsa Allah onu nasıl biliyorsa öyle yapsın, ama ya değilse

sizede böyleleri rastladı mı hiç

2. DeliKase

DeliKase Üye

Beğenileri:
    59
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    ben de buna benzer durumlarla bir kaç kere karşılaştım fakat açıkçası adamların tiplerini beğenmediğim için hiç para vermedim. işin kötü yanı ise bu tür vicdan sömürücüleri yüzünden asıl ihtiyaç sahiplerinin mağdur olduğunu düşünüyorum. gerçi gerçek ihtiyaç sahiplerinin de pek bu şekilde yardım talep ettiklerini de görmedim.

Savaşcı bunu beğendi.
  3. muscled_girl

muscled_girl Üye

Beğenileri:
    146
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir
    Bana da olmuştu bi ara İstanbuldayken ve ciddi anlamda canımı sıkmıştı.İcinden gelmeyen insanlara verme ama onun ne yapacağı bence cokta önemli değil sonucta sen Allah rızası icin veriyorsun ve niyetin önemli.

Savaşcı bunu beğendi.
  4. mrgreen

mrgreen Üye

Beğenileri:
    25
    Ödül Puanları:
    0
    Benim karşıma 3 kere aynı adam çıktı farklı günlerde ve utanmadan aynı şeyleri söyledi... Üçündede birşey vermedim. Daha sonra birkaç tane daha farklı tipler çıktı aynı konu ile benden para dilendiler...

Yani kısacası bunun kesin bir organizayonunu yapmışlar artık.

5. zhu.zhq

zhu.zhq Üye

Beğenileri:
    340
    Ödül Puanları:
    73
    bigün atmden öğrenim kredisini çektim yanımdada kardeşim var adamın biri geldi gözleri dolmuş şekilde elindede bir sağlık karnesi çocuguma ilaç yazdırdım paranın bir kısmını vermem gerek falan filan dedi bendede para var içim parçalandı verdim bikaç gün sonra aynı adam aynı yalanı başkasına söylerken görmüş kardeşim adam atm yakınlarında bekliyo para çekenden para isityo artık hiç güvenim kalmadı böylelerine hakkaten ihtiyacı olanla olmayanı ayıramıyorsun bunlar yuzunden.

6. krnkmdd

krnkmdd Üye

Beğenileri:
    58
    Ödül Puanları:
    38
    Banada hep Oluyor ağlıyarak geliyorlar 1 mılyon falan diye tersliyorum,o amele mevzusuda kaç kere oldu bana calısmaya geldım falan.4-5 yıldır moda bu olay kanmayın derim.

En enreresanı kadıköyde olmuştu,yaşlı bi kadın yanıma oturdu yavrucum cüzdanımı çaldırdım ben falan,işte markette pendikte oturuyorum normalde zenginim telefonum herseyım gitti ağlamaya başladı bende verdim para
    ,haftaya yine aynı yerden geçerken yine aynı yerde başkasına anlatıyordu aynı senaryoyu,ınanmıyorum artık hiçbirine =)

7. Berkthagar

Berkthagar Üye

Beğenileri:
    282
    Ödül Puanları:
    0
    Ben oldukça merhametli biriyim ama dilencilere hiç acımam.Yaşlısı genci hepsi sahtekar gibime geliyor,belki yanıldığım oluyordur ama hep böyle hissediyorum

8. Setenay

Setenay Üye

Beğenileri:
    303
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Bana da rastlıyor; ama ben bu gibi durumlarda dini açıdan değerlendirme yaparım.
    Onun niyeti olursa olsun, senden birşey isteyen birini hiç bir şekilde geri çevirmek olmaz.
    Ortaokulda din kültürü hocamız bu konu hakkında bir açıklama yapmıştı; bugun soyledikleri halen kulaklarımda :)
    Ne verdiğinin hiç önemi yok; istersen 5o kuruş bile verebilirsin ama vermen önemli.
    Ben vermeden geçmemeye çalışıyorum.

9. -hitman-

-hitman- Üye

Beğenileri:
    320
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    İzmir
    Savaşcı sizin oraya iyi tezgah açmışlar :D

10. UnderStay

UnderStay Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    yha yok zaten %95 i o adamların duygu sömürüsü yapıyo :S :S

11. Türkolmak

Türkolmak Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Bilgisayarcı,Asker,Sporcu (:
    Yer:
    Nereye ! (:
    Ooo bana bir çok kez denk geldi bir kere cebimdeki tüm parayı verdim 2.5 lira bozuk para vardı.

Sömürü de şöyle; " abi bi bakarmısın yanlış anlama dilenci değilim, başka yerden geldim yol param yok veya açım " gibi konuşmalar kullanıyorlar.

Bazıları normal sivil denk geldi, bir kaç kerede yaz mevsimlerinde hızarcılar gezerler ağaç odun kesmek için onlar denk geldi, içimden dedim arkadaş para kazanmadınızmı yani ne ayak bunlar anlamış değilim.

Sonraları yine denk geldi bu sefer yok dedim ve yine oldu bu sefer uyanmıştım. Aldım bunları dedim kardeşim gel gidelim otogara polislere söyleleyim biner gidersin memlekete falan merak etme diye. Sonra baktım kıvırdı adamlar gitti.

12. dexterrr

dexterrr Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    73
    2 yıl önce yazın antalya da başıma geldi.. falez otelin karşısındaki kaldırımda yürüyen bir adam (kılık kıyafetinden, adamın tipinden para isteyeceği belli) dostum bir bakarmısın diye beni durdurmaya çalıştı bende direkt ''para yok kardeşim'' dedim.. adam da hemen dostum ben para istemiyorum bir dinlermisin dedi.. bende ''eee..'' dedim ''şimdi ben manisa dan buraya iş için geldim, iş bulamadım işsizim, bir ekmek parası verebilir misin?'' dedi... bende vereceğim varsa bile başta para istemiyorum dediği için, vaktimi çaldığı için ''yok kardeşim'' dedim gittim..

13. shownodese

shownodese Üye

Beğenileri:
    253
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    gayrimenkul danışmanı
    Yer:
    kocaeli
    bizim burda da (kocaeli) mardin van kars vs... den geldim köyer dönemiyom diyolar

14. Savaşcı

Savaşcı Üye

Beğenileri:
    255
    Ödül Puanları:
    0
    ya verince bu adi herife para kaptırdık diyordun, vermeyince ya keşke verseydim doğru söylüyordu galiba diyorsun. zabıta falan yakalamaya kalksa ben dilencilik yapmıyordum ki diye kıvırmaları çok kolay...

15. mrgreen

mrgreen Üye

Beğenileri:
    25
    Ödül Puanları:
    0
    İllaki fakir birilerine iyilik yapmak istiyorsanız bence fakir birinin evine gidip ona yardım edin. Yada çocuk esirgeme kurumlarına gidip çocukların ihtiyaçlarından bazılarını karşılayın (kitap, ayakkabı, defter, vs). Ben sokakta gezinen dilencilere çok nadiren para veririm (sadece özellikle çok yaşlı olanlara). Öyle önüme geçipte yalan atanlarla işim olmaz.

16. shownodese

shownodese Üye

Beğenileri:
    253
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    gayrimenkul danışmanı
    Yer:
    kocaeli
    benim çevremde küçük sokak çocuklarının aşa yukarı hepsini tanırım bi çoğu sakız satıyolar ara sıra 1 2 lira veriyorum sadaka olsun diye ama yardım olarak okul ihtiyaçlarını gidermeye çalışıyorum kitap lazım diyo biri gidioz beraber alıoz ne bilim birine resim kalemi vs..

Berkthagar bunu beğendi.
  17. clubberfree

clubberfree Üye

Beğenileri:
    50
    Ödül Puanları:
    38
    banada geçen gün denk geldi ama bizim kahramanımız erzurumdan gelmişti karnım aç ağbi dedi erzurum dan geldim falan dedi erzurumlu insana böle laflar yakışmaz ama ist büyük şehir parasız kaldım aç kaldım dedi bende gel o zaman sana yemek ısmarlayım dedim 2 ekmek arası döner falan aldım o sırada ağbi işde erzuruma gidicem yol parası yok falan dedi aaa dedim sende artık eşşeğin... :) oda tamam ağbi allah razı olsun dedi gitti ne kadar doğrudur bilmiyorum ama son taktikleri bu buralarda kaldım dönemiyorum yol parası yardım falan

18. clubberfree

clubberfree Üye

Beğenileri:
    50
    Ödül Puanları:
    38
    bu arada zaten sanırım bende öyle bir enayi tipi varki dilenciler 1000 kişilik meydanda o kadar insan arasında gelirler beni bulurlar :D

19. Berkthagar

Berkthagar Üye

Beğenileri:
    282
    Ödül Puanları:
    0
    aynen yaa öğrenci falan demeyip beni buluyorlar.

20. jericho

jericho Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    izmir
    geçen gün banada denk geldi..gene aynı amele senaryosu ama giyimi falan iyiydi..bende yok kardeşim dedim yoluma devam ettim

Sayfayı Paylaş