Vg'nin kişiliğimize etkisi

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve mr_dblue tarafından 11 Ekim 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 31 üye.
  1. mr_dblue

mr_dblue Üye

Beğenileri:
    1.363
    Ödül Puanları:
    123
    Dün akşam FOX TV'de yayınlanan canlı para adlı programa yarışmacı olarak katılan bir spor hocası ile program sunucusu Murat Başoğlu(kendisi iyi bir fitnesscıdır) arasında geçen konuşmada Murat Başoğlu vücut geliştirme sporuyla ilgilenenlerin daha doğrusu ağırlık kaldıranların sert bir kişiliğe sahip olduğunu,sporun bu yönde kişiliği etkilediğini söyledi.Spor hocası da bunu doğruladı.
    Ben de bu konuşmadan sonra bir özeleştri yaptım ve bu sporla ilgilenmeye başladıktan sonra bende de bu yönde değişiklikler olup olmadığını sorguladım.Aileme sordum ve aldığım yanıtlar şaşırtıcıydı evet bende de bu yönde değişiklikler olmuştu.Hatta bazı aile bireylerinden bu yönde yakınmalar bile aldım.
    Şimdi şunu sorguluyorum acaba bu sporun bir mücadele sporu olması ve antremanların gerçekten sert geçmesi nedeniyle mi yoksa vücut güçlendiği için bu yönde özgüvenin artması nedeniyle mi kişilikte değişikilkler yaşanıyor.
    Siz ne dersiniz?
    Özeleştri yapmak istermisiniz?

OvO ve sthammer bunu beğendi.
  2. heveslibodyci

heveslibodyci Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    ben başlayalı daha 1 hafta oldu henüz bi değişiklik sezemedim :D

mr_dblue bunu beğendi.
  3. abcdefgHAKAN

abcdefgHAKAN Üye

Beğenileri:
    422
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    ANKARA
    Sert Bir fizige dönüştüreceğine katılırım ama kişiliğini değiştirip içindeki güveni çevreye yansıtacağına pek katılmıyorum.. Spor her insana güven katar ancak bu güveni insan kendi için kullanır yani kendi egosunu tatmin eder kendi içinde yaşar.Öylede olması gerek..

selim4141 ve mr_dblue bunu beğendi.
  4. Predatel

Predatel Üye

Beğenileri:
    742
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    oVeR The HiLLs and FaR awaY
    Bir makalede okumustum bulursam lik atarim genelde vg ciler az karbo alirlar ve az karbo aliminin yan etkilerinden biri de cabuk sinirlenme idi.

mr_dblue bunu beğendi.
  5. AxiboY

AxiboY Üye

Beğenileri:
    687
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Hukuk
    Yer:
    Kocaeli
    Zaten spora yeni başlamış resminiz var ise o resim ile şimdiki resmi karşılaştırın ve daha sert bir yüz ifadesi olduğunu anlayabilirsiniz.Bence insanların gözünün üzerimizde olması daha fazla özgüven veriyor .

ercan41 ve mr_dblue bunu beğendi.
  6. fsmy

fsmy Üye

Beğenileri:
    184
    Ödül Puanları:
    53
    kesinlikle yanlış,herkeste farklı sonuçlar ortaya çıkabilir,ama büyük bir çoğunluğunda sizdeki etki çıkmaz.bu sporun özgüveni artırdığı açık,aslında en büyük faydasıda bu bence...

ByVendetta, Predatel ve mr_dblue bunu beğendi.
  7. rockybalboa7

rockybalboa7 Üye

Beğenileri:
    4.482
    Ödül Puanları:
    0
    bende ilginçtir spordan önce sinirli stresli biriydim vg sporundan sonra sakinleştim hayata daha pozitif bakmayı öğrendim açıkcası

VENGEANCE, Dexter_Morgan, 2157 ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  8. münzevi

münzevi forum Kurdu

Beğenileri:
    707
    Ödül Puanları:
    103
    Ben de özgüvenin aksine sakinleştirici olduğunu düşünüyorum, tabii ki sakinleştirici etkiyi hissetmek için yaş faktörü de önemlidir. Gençlikte ise dendiği gibi kavgacı eğilimi artırabilir.

mr_dblue bunu beğendi.
  9. obensaltan

obensaltan Üye

Beğenileri:
    208
    Ödül Puanları:
    53
    body estetik olarak özgüvene illaki + lar katar sonuçta daha çekici biri oluyoruz

ama bende en çok boks yaptığım dönem fark etmişti bu konu

mr_dblue bunu beğendi.
  10. Extravaganza

Extravaganza Üye

Beğenileri:
    2.573
    Ödül Puanları:
    123
    Şimdi olayın bir kaç boyutu var. Benim de kendimde gözlemlediğim bir konu, isabet oldu burda görmem. Eskisine göre biraz daha agresifim. Doğrusu agresif değilim de, özgüvenim yüksek olduğundan daha atik davranıyorum. Yani tepki koyma veya reaksiyon gösterme konusunda çok daha rahat davranıyorum.

Bu spor insanı güçlendiriyor. Daha iri yapıyor, daha iyi görünmenizi sağlıyor. Postürüzünü değiştiriyor. (yaptığımız o kadar deadliftin bir başka yararı) Bu gayet bilinen birşey, postürünüzü değiştirdiğinizde psikolojiniz de değişiyor. Sürekli omuzlarınız düşük kambur gezerseniz psikolojinizde bir yerden sonra içe kapanık ve sessiz bir kişiliğe dönüşebilir. Oysa VG yüzünden biz genelde kaslarımız dolu durumda ve dik geziyoruz. Omuzlar dik, baş yukarda. :) Bu sebeple de hemen hemen her zaman pozitif bir psikolojideyiz ve güvenimiz tam.

Buna ek olarak yukarıda dediğim gibi güçlenmek kişinin güvenini arttırıyor. Zor bir durumda neler yapabileceğinizin az çok farkında oluyorsunuz. Bu sadece kavga olarak düşünülmemeli. Bu yüzden daha alerted ama kendine güvenen bir mental durumda olmamız normal.

Ayrıca vücut geliştikçe bakışlar değişiyor, ilgi artıyor, çevreden olumlu geri dönüşler aldıkça, insanlar sizden konuştukça egonuz artıyor. Ego kötü bir şey değil aslında. Hepimizin bilincinde büyük bir yere sahip. Biraz ego yükselmesinin kimseye bir zararı yok.

Son olarak önemli bir nokta, yağ oranınız düştükçe, vücüdunuzu hergün ağır streslere soktukça, kas kütleniz arttıkça, testosterone seviyeniz değişiyor. Bu hormonun etkilerini hepimiz biliyoruz zaten. Buna ek olarak seratonin başta olmak üzere beynimizde de bir çok hormonun salgılanması değişiyor.

Dolayısıyla başlığa yazan arkadaşlara katılıyorum. Bu spor güçten çok, estetikten çok, asıl özgüvenini arttırıyor insanın. Ve bence ilk ikisinden çok daha değerli. Çünkü hayatınızın her alanında özgüveni yüksek bir insan olmanın faydaları var. Akademik hayatta da, iş hayatında da, sosyal ortamlarda da rekabetçi insanlar hep ön planda oluyor.

Benim aklıma bunlar geldi şimdilik. :)

11. mr_dblue

mr_dblue Üye

Beğenileri:
    1.363
    Ödül Puanları:
    123
    Birbaşka konu da şu;
    Bu spor gerçekten zor bir spor.Antremanların zor geçmesinin yanısıra beslenmede de devamlı özveri ve sabır istemesi.Özellikle türk toplumunda bazı kesimlerce sporun yadırganması ve çok uzaktan bilgisizce bakılması gibi durumlarla mücadele etmek gerekiyor.Açıkcası herkesin uzun süre katlanabileceği bir durum değil.Bu sporla ilgilenen birisi de bu zorluklarla mücadele ederken vücudundaki olumlu değişiklikleri görüp zor bir işi başarmasının verdiği mutluluk ve galibiyet hissi ile benim görüşüme göre olumlu ya da olumsuz anlamda kişiliği mutlaka değişecektir.Bu sporun kişisel özelliklere olumlu ya da olumsuz anlamda hiçbir katkı yapmadığını söylemek doğru olmaz.

VENGEANCE, OvO, fsmy ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  12. Rinkushichi

Rinkushichi Üye

Beğenileri:
    1.138
    Ödül Puanları:
    103
    Bu spordan öncesi ve sonrası diye ayırsam hayatımı, spordan sonrasının kesinlikle alakası yok geçmişimle.

Özgüvenim çok çok arttı, eskisinden daha fazla erkeğim, sesim her yerde gür çıkar, kimseye kendimi ezdirmem, yolda dik yürürürüm, korku nedir unuttum, cesaret küpüyüm, hayattaki her zorluğa karşı dirençliyim, içimde bitmek bilmeyen bir enerji var,testesteron patlaması yaşıyorum en az 10 kaplan gücündeyim !, sanki dünyalar benim, sanki piramitin en tepesinde ben varım, bu liste uzar gider ve hepsi bu spor sayesinde oldu, şükrediyorum bu sporla tanıştığım için, kesinlikle diğer insanlardan farklıyız.
    Bu spor sadece vücut geliştirme diye sınırlandırılamaz, komple insan geliştirme sporu kesinlikle.

Bunların sebepleri de en başta özgüven artışıdır.
    Testesteron artışı ve erkeksi duygulardaki patlama da çabası ve bu durumdan hiç rahatsız değilim,keşke daha fazlası olsa.

Son düzenleme: 11 Ekim 2012
    Akay, mr_dblue, Extravaganza ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  13. münzevi

münzevi forum Kurdu

Beğenileri:
    707
    Ödül Puanları:
    103
    10 kaplan, buna bittim. :) Ama sen yine de 10 kişiye dalmaya kalkma bu da senin bittiğin an olur. :)

ayberk123 ve Rinkushichi bunu beğendi.
  14. Extravaganza

Extravaganza Üye

Beğenileri:
    2.573
    Ödül Puanları:
    123
    Çok güzel tabir. Helal olsun. Bu spor cidden doğru yapıldığında vücut geliştirme falan değil, insan geliştirme, hayat geliştirme sporu.

Bende böyle hissediyorum çoğu zaman. Uyuşturucu bağımlısı gibi VG bağımlısı oldum. Başlığımda paylaşmıştım, bu haftaki sırt idmanımı bir aile dostumuzun kötü sağlık durumu sebebiyle pas geçtim. Deliriyorum şu an. Bugün omuz + triseps idmanım var. Fena şekilde hazırım. Gidip kaslara dibine kadar yüklenmek istiyorum. Saat 17:30 olsa da koşa koşa idmana gitsem diye bekliyorum.

Birde Rin, biz doğal yollarla çeşitli uyarımlar yaratarak vücudu bu noktaya taşıyoruz, sonra insanlar steroid abuse edince kızmamak lazım. :) Şu halimde vücudumda 5 kat fazla testo gezdiğini düşünemiyorum bile. :D

technical1967, mr_dblue ve Rinkushichi bunu beğendi.
  15. carmelo114

carmelo114 Üye

Beğenileri:
    269
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Bornova/İzmir
    Disiplin,zorluklarla başa çıkma,kendime verdiğim değer,özgüven,ciddiyet ,gurur

Her sabah 6 da kalkıp kardiyo yapmak bir disiplin örneğidir

Düşük karbonhidrat diyetinde 45 -60 dk koşmak buda zorluklara karşı güçlü olmayı öğretti

Her sabah vücudumun ihtiyacı olan kahvaltıyı üşenmeden hazırlamak buda kendime verdiğim değer

Slim fit tişört giydiğimde hissettiğim özgüven

İnsanların seni takdir edip saygı duyması en büyük gurur.

Bana bunları kattı spor

mr_dblue bunu beğendi.
  16. John399

John399 Üye

Beğenileri:
    555
    Ödül Puanları:
    103
    Aslında bu başlığı gördüğüm iyioldu benimde eklemek istediğim bir kaç şey var

Bu sporda herkezin bir hedefi olduğu gibi herkezin farklı amaçları var her gün spor salonunda biraz daha iyi olabilmek için daha zorluyoruz kendimizi bunun için daha iyi motive olmamız gerekiyor bunu sağlayabilecek az çok sayılı şey var örnek vermek gerekirse misal beni hard core şarkılar motive ediyor ronnie coleman'in 1 ton leg press yaparken bağırması ve arkada çalan müzik , bu gibi şeylerin kişiliğimize değilde yaşam tarzımıza etkisi şu yönde oluyor her zaman daha sert olmamız gerektiği gibi bir his doğuyor içimizde ki bende böyle oluyor . Neden her gün aynaya bakiyoruz cevabi cok basit daha iyi olma hissi cogu kişinin dediği gibi bu spor ego yükselten ve özgüveni tavan yaptıran bir spor hal böyle olunca insanlara biraz daha tepeden bakabiliyoruz bu aslında kötü gibi gözüksede bir sporcuda olması gereken hırs ve azim duygularının temelini oluşturuyor .

mr_dblue bunu beğendi.
  17. ParZ

ParZ Üye

Beğenileri:
    869
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Vücut geliştirmeyle beraber ruhumu da eğittiğimi düşünüyorum, öfke kontrol sorunu olan birisiyim. Sabretmeyi öğreniyorsun zaten öncelikle, ve kendimi yorduğum için sinirlenmeye gücüm bile kalmıyor.

Egoist vücutcular her zaman sert mizaçlı olmuşlardır, ama Türkiye 3.sü birisiyle tanışma imkanı buldum gerçekten çok arkadaşça davrandı bana, yani değişiyor.

mr_dblue bunu beğendi.
  18. mma-

mma- Üye

Beğenileri:
    235
    Ödül Puanları:
    53
    mr_dblue bunu beğendi.
  19. zrb20

zrb20 Üye

Beğenileri:
    219
    Ödül Puanları:
    53
    bende benzer bi yazı okudum az karbo beyinde mutluluk için üretilen serotinin hormonun salgılanmasını azaltıyormuş sinir bu yüzden sanırım

mr_dblue ve Predatel bunu beğendi.
  20. mr_dblue

mr_dblue Üye

Beğenileri:
    1.363
    Ödül Puanları:
    123
    Alıntıdır.

"Hemen her diyetisyenin ağzında hep aynı laf vardır; karbonhidratı kesmek.Peki karbonhidratı kesip hiç almazsak ne olur diye soran olmuyor nedense.İşte psikolog Zaza Yurtsever ilk kitabı ”Korkma Ye-Vata Prensibiyle İncelme” ile karbonhidrat almazsak neler oluru ele alıyor.İlk sözü karbonhidrat alımını kesmeyin olan Yurtsever şöyle devam ediyor : Karbohhidrat alımı seratonin yani mutluluk hormonunun salgılanması için son derece önemlidir. Beynimiz ve bağırsaklarımızda üretilen seratonin hormonunun düzenli olarak salgılanabilmesi için karbonhidrat alımı gereklidir.

Predatel bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş